Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Count Cain - Godchild


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 18 September 2007 - 19:23

Posted Image


Νταξ. Τι να πω.

Γραμμένο απ' την Kaori Yuki (Angel Sanctuary) αποτελεί ένα έξοχο manga σε gothic/horror ύφος (προσωπικά είναι ότι πιο μαύρο έχω δει στην φούξια ζωούλα μου:oo:).

Το πρώτο μέρος ονομάζεται Count Cain και το δεύτερο Godchild.

(Ουσιαστικά όλο είναι το Count Cain με το τελευταίο ark να λέγεται Godchild, απλά επειδή το GC πήρε 8 vols και ανάμεσα σε αυτό και τον προκάτοχό του μεσολάβησαν και μια 20αριά τόμοι Angel Sanctuary, ε, είπε η γυναίκα να τα χωρίσει...)

Η ιστορία διαδραματίζεται στο Λονδίνο του 19ου αιώνα, με πρωταγωνιστή τον νεαρό earl Cain Hargreaves, γνωστό για την εκκεντρική του συλλογή από δηλητήρια, αλλά και για τις φήμες για την κατάρα που τον δένει με την οικογένειά του. Γενικά, όπου πατήσει το παληκάρι ψοφολογά ο κόσμος, τι κακό και τούτο...

Το σχέδιο εκπληκτικό, οι χαρακτήρες υποφέρουν ως εκεί που δεν παίρνει, οι ιστορίες διαμάντια για όσους αγαπούν το σκοτείνο, το παράξενο, το διεστραμμένο...η sensei πρέπει να κάνει ένα μήνα έρευνα πριν γράψει το κάθε ark, δεν εξηγείται αλλιώς.....:terror2:

Posted Image

Να σημειώσω ότι το Count Cain ρέπει πιο πολύ σε ένα horror/mystery ύφος ενώ το Godchild σε gothic. Από όποια σειρά κι αν αρχίσετε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Άιντε τρέξτε να το αγοράσετε, σκανς δεν υπάρχουν :Blissfull:

Posted Image

τα respects μου στην Katan-sama που μου έδειξε τον δρόμο του φωτός...αχ...


Posted Image


#2 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 20 September 2007 - 10:05

Απο τη στιγμη που βγηκε μου το προτειναν αλλα επειδη εχω αλλεσ τρεις συλλογες περιπου να τελειωσω...ειπα να το καθυστερησω λιγο...παντως δε βλεπω την ωρα...
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#3 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 20 September 2007 - 16:04

Βασικά ο πρώτος τόμος δεν μου έκανε καν εντύπωση. Από κει που μαθαίνουμε όμως για το παρελθόν του Cain γίνεται πολύ ενδιαφέρον^^

Posted Image


#4 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 22 September 2007 - 15:07

Απο που και μετα δηλαδη??? Ελα πες ενα spoiler.....onegai!!!:wooi2:
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#5 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 22 September 2007 - 17:07

Volume 2 Chapter 2:wis:

Δείχνει το παρελθόν/ιστορία του chibi-Cain^^

Posted Image


#6 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 22 September 2007 - 19:30

Arigato gozaimasta.....μαλλον με βλεπω να το ξεκιναω και αυτο και το metoo...και ας εχω αλλα μισα....:hahaha::wooi2:
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#7 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 05 October 2007 - 18:51

ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΕΔΩ????

χίλια thanks στην Glastenen για το topic....

Το δεύτερο αγαπημένο μου manga ever. Απίστευτο στόρυ (με τρελές ανατροπές προς το τέλος), καταπληκτικό σχέδιο(κυρίως το godchild του οποίου η διαφορά από το πρώτο cain είναι δραματική ^^;)

Πηγαίνετε να το διαβάσετε ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!
(democracy for the win)

PS: Τα volumes 4,5,7,8 του Godchild είναι απο τα πιο δυνατά που έχω διαβάσει ως τώρα, και από Cain Saga...το Miss Pudding's Tragedy και το Red Ram είναι masterpiece...
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#8 SSJGojeta

SSJGojeta

    Anime Fan

  • Members
  • 145 posts

Posted 11 October 2007 - 13:59

ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΕΔΩ????

χίλια thanks στην Glastenen για το topic....

Το δεύτερο αγαπημένο μου manga ever. Απίστευτο στόρυ (με τρελές ανατροπές προς το τέλος), καταπληκτικό σχέδιο(κυρίως το godchild του οποίου η διαφορά από το πρώτο cain είναι δραματική ^^;)

Πηγαίνετε να το διαβάσετε ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!
(democracy for the win)

PS: Τα volumes 4,5,7,8 του Godchild είναι απο τα πιο δυνατά που έχω διαβάσει ως τώρα, και από Cain Saga...το Miss Pudding's Tragedy και το Red Ram είναι masterpiece...


Κλασικές δημοκρατικές διαδικασίες. Όπως έχω πει σε ένα άλλο μέρος του forum, όλα τα manga που έχει φτιάξει η Kaori Yuki, είναι αριστουργήματα (ή πάρα πολύ καλά). To Cain δεν αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα... Για μένα είναι ένα από τα καλύτερα της έργα....
I am a proud "human" obsessed with anime and manga. And i am proud with that obsession:wis:

#9 EarlCainHargreaves

EarlCainHargreaves

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 27 October 2007 - 00:58

Αχ εχώ διαβάσει το volume2,3,4 part1 και το 1ο και το part2
Κατάφερα να πάρω και το Godchild volumes 4,5 δεν ξέρω αν έχω χάσει σημαντικά γεγονότα...
Ο Riff και ο Cain δεν είναι κούκλοι???????
Μήπως τυχαίνει να έχουμε φανατικούς της σειράς εδώ?

#10 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 27 October 2007 - 01:15

EarlCain-kun heeeeeeeeeeeeeeeere^____^

ααααν θυμάμαι καλά γιατί πάει αρκετός καιρός, στα πρώτα volumes του Godchild έχει απλά κάτι oneshots stories με "κάρτες" της Delilah. Νομίζω ότι μπορείς να παρακολουθήσεις άνετα το στόρυ από το 4 και μετά...

btw....ο πιο κούκλος εκεί είναι ο Dr.Disraeli :lovulovu:
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#11 EarlCainHargreaves

EarlCainHargreaves

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 27 October 2007 - 01:39

Εμένα γιατί μου θυμίζει κοπέλα?Γελάω κάθε φορά που τον βλέπω αν και τρώει και λίγο βρίσιμο από πάνω....Α ωραία αν και θα πάρω και τα υπόλοιπα που υα μου πάει!!!

#12 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 27 October 2007 - 01:41

οποιος ξαναπει κακια κουβεντα για οτι εχει βαλει το θεικο της χερι η Kaori να του ξεραθει η γλαστρα ρε.

Posted Image


#13 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 27 October 2007 - 14:02

Είναι πραγματικά ένα φοβερό μάνγκα με πάρα πολύ καλή ατμόσφαιρα και πάρα πολυ καλό στόρυ οι χαρακτήρες είναι θυληπρεπείς αλλά μπορείς να τους ξεχωρίσεις , και σε όσουν δεν αρέσουν οι θυληπρεπείς χαρακτήρες , όπως κι εγώ , θα τους κερδίσει σίγουρα το σενάριο. Το γκόθικ ύφος του είναι αρκετά πετυχημένο και το σχέδιο είναι πολύ καλό
υγ. Στα κομιξάδικα έχει κυκλοφορήσει μέχρι και τομος 6 απ' όσο έχω δεί . Διορθώστε με αν κάνω λάθος για να πάω για αγορούλες.

#14 EarlCainHargreaves

EarlCainHargreaves

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 29 October 2007 - 01:46

Εχει κυκλοφορήσει το 6???Αυτό απαιτεί γρήγορες και δυνατές κινήσεις...Ολοι λοιπόν έφοδο στα κομιξάδικα....Ναι σε όποιον δεν άρεσoυν οι τόσο cute χαρακτήρες μακρυά γιατί δαγκώνω....Ασχετο ο Cain στην αρχή έχει μια τάση να μοιάζει με κοριτσάκι ενώ στο Godchild τα χαρακτηριστικά του είναι πιο αντρικά

#15 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 06 November 2007 - 13:28

ναι ναι ΝΑΙ!!!!Μετα απο κατι χρονια που εχω διαβασει το Cain επιτελουσ εχς αρχισει να διαβαζω Godchild!!!



:3

Posted Image