Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

- - - - -

Πολεμικές Τέχνες


  • Please log in to reply
596 replies to this topic

Poll: Με ποια πολεμική τέχνη ασχολείστε; (278 member(s) have cast votes)

Με ποια πολεμική τέχνη ασχολείστε;

  1. Κarate (32 votes [15.24%] - View)

    Percentage of vote: 15.24%

  2. Judo (8 votes [3.81%] - View)

    Percentage of vote: 3.81%

  3. Tae Kwon Do (38 votes [18.10%] - View)

    Percentage of vote: 18.10%

  4. Kung Fu (31 votes [14.76%] - View)

    Percentage of vote: 14.76%

  5. Capoeira (12 votes [5.71%] - View)

    Percentage of vote: 5.71%

  6. Kick,Thai Boxing (27 votes [12.86%] - View)

    Percentage of vote: 12.86%

  7. Greco Roman (8 votes [3.81%] - View)

    Percentage of vote: 3.81%

  8. Άλλο (54 votes [25.71%] - View)

    Percentage of vote: 25.71%

Vote Guests cannot vote

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 March 2007 - 09:31

Ahh...Actually it is true only about the competitions of martial arts that they prefer ppl as light as posible and as tall so they can play in smaller categories and have the advantage of height and longer limbs to connect hits easier ><

And i leave in kalamaria if you have the schools i'd be obliged :*


3) Α.Σ.ΑΤΡΑΠΟΣ
Yudokan Dojo

Kendo - Iaido - Jodo
Ματζάρας Κωνσταντίνος
(υπεύθυνος για το Jodo)
ΒΛΑΧΕΡΝΩΝ 12
ΒΥΖΑΝΤΙΟ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΚ. 551 33
Τηλ: 2310480089
Κιν: 6937 758220

Αυτή η σχολή ειναι στην γειτονιά σου info@atrapos.gr

#32 Nergal

Nergal

    Anime Amateur

  • Members
  • 124 posts

Posted 19 April 2007 - 08:13

Ξερει κανεις που εχει ασχοληθει με το Kendo, που μπορουμε να αγορασουμε το bogu και shinai?καποια βοηθεια?
Posted Image
ONIBOCHO MASAKATSU YOSHIYUKI

#33 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 April 2007 - 10:22

http://www.armleg.com/forum/viewtopic.php?t=133&mforum=eve
για κοίτα εκεί μέσα μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν.

#34 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 12 July 2007 - 01:04

Βασικά είναι ο practisioner που μετράει έτσι??
Όλες οι τέχνες, έχουν πχ επιθετικές και αμυντικές κινήσεις αλλά το θέμα είναι how you put them into practise.
'Ασε που αποκλείεται να πας στη σχολή κάποιου και να σου μιλήσει για τις αδυναμίες του συστήματος που υπηρετεί.
Αυτο θέλει χρόνια στο κουρμπέτι, extensive search και να αλλάξεις και 2-3 style..

#35 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 13 July 2007 - 01:32

Πάει κανείς από εδώ kendo;

Posted Image


#36 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 22 July 2007 - 02:20

ο Nergal

#37 Nergal

Nergal

    Anime Amateur

  • Members
  • 124 posts

Posted 23 July 2007 - 07:15

Αυτο το σουκου αλλα και ολη την βδομαδα η σχολη μου ειχε καλεσει τον sensei mr. Koda (8th dan) για σεμιναρια Kendo. καθησε στην Ελλαδα 11 μερες και ηταν απιθανο σεμιναριο. περασε καλα αυτος και εμεις. ειναι υπευθυνος στο τμημα του kendo στο Τsukuba university στην Ιαπωνια.
Posted Image
ONIBOCHO MASAKATSU YOSHIYUKI

#38 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 23 July 2007 - 08:05

Αυτο το σουκου αλλα και ολη την βδομαδα η σχολη μου ειχε καλεσει τον sensei mr. Koda (8th dan) για σεμιναρια Kendo. καθησε στην Ελλαδα 11 μερες και ηταν απιθανο σεμιναριο. περασε καλα αυτος και εμεις. ειναι υπευθυνος στο τμημα του kendo στο Τsukuba university στην Ιαπωνια.

Για λυσε μου μερικες αποριες Nergal... Καλο το Kendo, αλλα ειναι δυνατον στην Ελλαδα να ασχοληθει κανεις με τις συγγενικες τεχνες του Kobudo?

Και μιλαω για Kenjutsu, Iaido, Ninjutsu, κτλ...

Ξερω οτι χρειαζονται και ειδικο εξοπλισμο (live blades για Tameshigiri), κτλ...

Γινεται να ασχοληθει κανεις στην Ελλαδα με αυτα τα πραγματα?
Posted Image

#39 Nergal

Nergal

    Anime Amateur

  • Members
  • 124 posts

Posted 23 July 2007 - 09:01

Φιλε Ayu-Μania να δω αν μπορω να σε βοηθησω. δεν υπαρχουν πολλες σχολες για Iaido. Ακομα και η δικη μου σχολη που εκανε iaido, σταματησε γιατι ο δασκαλος εκανε και Kendo. Σχολες ninjutsu υπαρχουν πολλες αλλα δεν ξερω τι δουλεια κανουν, οπως και για το Kenjutsu. Ακομα και το Kendo δεν το βλεπω να αναπτυσεται. μονο λιγοι νεοι ερχονται. φυσικα γιαυτο φταιει η ελειπης πληροφορηση. αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεισ να κανεις παραδοσιακες πολεμικες τεχνες στην Ελλαδα. αλλα πρεπει να το κυνηγησεις. Αν θελεις να μαθεις περισσοτερα για το Kendo, εκει μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο.
Posted Image
ONIBOCHO MASAKATSU YOSHIYUKI

#40 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 23 July 2007 - 09:42

Αγόρασε κάνα περιοδικό στύλ "Μονοπάτι για τις Πολεμικές Τέχνες" και ίσως βρείς κάτι που σε ενδιαφέρει στις διαφημίσεις...
Μιας και βλέπω οτι θες ένοπλο style, i'd suggest you take Kali-Escrima into serious consideration...

#41 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 24 July 2007 - 00:01

Nergal να σε ρωτήσω δυό πράγματα.Ένα πρέπει τον εξοπλισμό για το kendo να τον αγοράσεις εσύ ή έχουν στο dojo που είσαι και δεύτερον έχεις να προτείνεις καμιά καλή σχολή στην Αθήνα;Mythos τα escrima Ταιλανδέζικα δεν είναι;Είχα δει κάποια video στο youtube.Ενδιαφέρον φαίνεται αλλά προτιμώ το kendo.

Posted Image


#42 Anakin

Anakin

    Anime Fan

  • Members
  • 196 posts

Posted 24 July 2007 - 00:26

ωραιο το kendo.θα μπορουσα να αφησω το kick box,για μια καλη σχολη kendo στην αθηνα

#43 Nergal

Nergal

    Anime Amateur

  • Members
  • 124 posts

Posted 24 July 2007 - 07:55

αν και θα προσπαθησω να ειμαι αντικειμενικος με το θεμα τον σχολων, θα σου αναφερω οτι υπαρχει το Budo Center στην Ν.Φιλαδελφεια και η Furyu Iaido Dojo σχολη του κ.Δροσουλακη. μπες στο VERGOS.NET.POWER και δες φωτο και πληροφοριες. σαυτην την σχολη συμμετεχω. ειμαι παρα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημενος με την σχολη αυτη. ασε που ειναι κοντα στο σπιτι μου. ενα μεγαλο συν της σχολης ειναι οι δασκαλοι. για τρεισ μηνες καναμε με εναν Ιταλο 5ο dan, και πριν απο αυτον ειχε ερθει ενας Ιαπωνας. γενικα η σχολη εχει αριστη σχεση με το Tsukuba university και ερχονται παρα πολυ Ιαπωνες δασκαλοι. Αρα την αμεση αγωνιστικη εμπειρια τους στην μεταδιδουν. για να φανταστεις η σχολη μου καλεσε τον sensei Koda 8ο dan στην Ελλαδα για 11 μερες, με δικη μας πρωτοβουλια και οχι με τις Ελληνικης Ομοσπονδιας. μαλιστα μια Γιαπωνεζα kendoka που εμενε στην Αγγλια το εμαθε και μας ζητησε να παρακολουθησει τα μαθηματα στην Ελλαδα. ετσι πηρε το πρωτο αεροπλανο και για 7 μερες ηταν μαζι μας. για την σχολη του κ.Δροσουλακη δεν ξερω τιποτα σχεδον. μονο σαν ανθρωπο τον ξερω που καναμε προπονηση κανια 2-3 φορες. οσο για τα πραγματα μπορεις να ωρεις και μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση αλλα και απο το internet. εχει "φτηνα" και ακριβα. εγω εχω μια μεση λυση. για παραδειγμα το hakama και το gi το πηρα μεταχειρησμενο απο τον δασκαλο της σχολης γιατι ηταν αριστο και αμεσο. αλλα την "πανοπλια" την πηρα απο το internet το οποιο εκανε περιπου 7 μερες να μου ερθει. φιλε Jaraiya μπες στο Kendo Aikido Judo Karate Naginata Taekwondo Iaido Kung Fu Taichi Equipment Store -- e-bogu.com Inc. Call Free: 866-365-3636, www.kendoshop.com, Kendo24 - Wissen und Produkte aus der Welt des Kendo!, Welcome to Nine Circles ~ Suppliers of quality Japanese Budo Equipment, Kendo, Iaido, Katana, Aikido and all other Budo Online Store - Tozando Online Shopping, EuroBogu.Net - The European Bogu Shop on the web και παρε μια ιδεα. αν σε ενδιαφερει εχουμε πολλα να πουμε. αν θες και απο κοντα. ελπιζω να βοηθησα.
Posted Image
ONIBOCHO MASAKATSU YOSHIYUKI

#44 Anakin

Anakin

    Anime Fan

  • Members
  • 196 posts

Posted 24 July 2007 - 09:49

που ειναι η σχολη σου nergal,σεπολια;ειναι λιγο μακρια για μενα..2 συγκοινωνιες..

#45 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 24 July 2007 - 09:54

Καλά και εγώ δεν το κατέχω το σπόρ, απλά αυτά τα Thai μου φαίνονται πιο "πρακτικά". Δλδ, οτι πιο πιθανό είναι να σου την πέσει κάποιος στο δρόμο με ένα μαχαίρι ή κάνα short stick, παρά με katana:hahaha:
Tώρα αν εσύ δεν σκέφτεσαι έτσι κ απλά θες να κάνεις οτι σε κ@υλων3ί...:wis:
Βέβαια, δεν ξέρω τί χωράφια καλύπτουν στο kendo οπώτε ο Nergal can enlighten us...