Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Modern Japan-Ganguro girls


  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#46 supramaniac

supramaniac

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 26 September 2008 - 18:10

λετε η λεξη "καγκουρας" να βγηκε απο τα "ganguro" girls?:hahaha:
...ξεκιναω να μαθαινω!!!!:Blissfull:

#47 AnO!

AnO!

    ZINO-είσαι μέσα?

  • Members
  • 83 posts

Posted 26 September 2008 - 20:35

Ποιο καλό κοριτσάκι (η αγοράκι) θα ντυθεί ganguro στο επόμενο cosplay party; :hiding_something:

χαχαχα,μ δωσες ιδεα!παιζει να το επιχειρισω...αν κ θα φαω ταλαιπωρια να το πετυχω,ασε π θα με κοιταζουν λες κ επεσα απ τον ουρανο...ποιος ξερει?θα δειξει..
Posted Image
I'd make the vampire cry.Great.I felt like a superhero. Harry Dresden,breaker of monsters' hearts.
Spoiler:

#48 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 27 September 2008 - 01:49

αλλο το 60. το 60 ειναι 60. κυριαρχουσε η εκκλησια. τωρα αυτο για τα μακρια φορεματα πανω απο το τζιν τι να σου πω...εγω δε το βρσκω παραξενο. ισως απλα διεφερες. δε νομιζω να το θεωρουσε κανεις ακραιο! δεν εχει καμια σχεση ομως με τα γκοθικ τα ημο και με λοιπα αλλα στυλ σαν αυτα στην ιαπωνια. αλλο να διαφερεις αλλο να εισαι σχεδον κλοουν

΄
Ενώ τώρα δεν κυριαρχεί η εκκλησία? Άσε που δεν ήταν τόσο θέμα της εκκλησίας αλλά γενικότερα του κοινωνικού dress code. Αν έχεις απορίες για το αν φενόντουσαν ακραίοι, απλά δές κανά ντοκιμαντέρ τύπου Woodstock για την εποχή. Θα εκπλαγείς αρκετά. Και χαρακτηρισμοί τύπου τσίρκο, δε ήταν σπάνιοι τότε, όπως δεν ήταν σπάνιοι για ανθρώπους σαν τον Cash που ντύνονταν όλη την ώρα στα μαύρα, για τις νέες με τα τζιν, για τους πανικδές, κτλ. Με λίγα λόγια, πάλι όλα σχετικά είναι:drink:Απο εμένα εδώ τέρμα το οφ τόπικ, μάλλον το παρατραβήξαμε.
Posted Image

#49 neste

neste

    anbu_xousou _ANBU Squad

  • Members
  • 88 posts

Posted 27 September 2008 - 10:55

ειναι τρελοι αυτη η ιαπονεζοι:smokingg: ...............



#50 Kurosaki_Angellust

Kurosaki_Angellust

    Achieved Bankai

  • Members
  • 254 posts

Posted 02 October 2008 - 23:20

Ωραια η Ιαπωνια δε λεω...εχει ομως και τα περιεργα της......
εχετε ακουσει για τα κοριτσια ganguro?????

ειναι κοριτσια τα οποια εχουν περασει ωρες στο solarium, εχουν βαψει τα μαλλια τους κατι μεταξυ κιτρινοξανθοπορτοκαλοροζ :oo::hahaha: και βαφονται λες και πανε σε καρναβαλι:yawn2:.....για τις στυλιστικες προτιμησεις ΔΕΝ θα μιλησω.....οι φωτογραφιες μιλουν απο μονες τους....:bahhh:

ισως ειναι meaningless το thread αλλα απλα ηθελα να μοιραστω γνωμες για αυτην την μοδα που επικρατει σε αυτη τη χωρα.....ασε δεν θα μιλησω και για harajuku....αυτο ειναι απο αλλο ανεκδοτο.....:erk:


Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image
Posted Image



cute kawai jap girl+solarium= PHAIL!!!!
Posted Image
Posted Image

#51 Mateus

Mateus

    Otaku

  • Members
  • 86 posts

Posted 12 October 2008 - 08:33

lol^

Εμενα μου φαινεται οτι δεν ειναι ευχαριστημενες που'ναι Ιαπωνεζες και θελουν να αλλαξουν φυλη.

Οσο για τισ goth girls,they seem okay to me.
Φυσικα ο καθενας εχει το δικαιωμα να ντυθει και να κανει οτι θελει οσο δεν βλαπτει καποιον αλλον,αλλά οχι δεν πιστευω οτι ντε και καλα εχεισ κομπλεχ αν σ'αρεσει κατι και το μιμηθεις απλως(π.χ. μοδα)

Posted Image


#52 evaofadawn

evaofadawn

    living in Seoul for the past 2 1/2 years....

  • Members
  • 152 posts

Posted 17 October 2008 - 01:22

ωχ, τώρα το βρήκα αυτό το thread! λοιπόν, όταν είχα πάει Tokyo είχα δει αρκετές τέτοιες κοπελίτσες, κυρίως στη Shibuya όπου κ έμενα! τα χάνεις όταν τις πρωτοβλέπεις, είναι εντελώς κουλό το αποτέλεσμα!! μερικές ήταν πραγματικά ΠΟΛΥ μαυρισμένες!! κ οι φούστες πολλών είναι πραγματικά mini, όχι παίζουμε! κ πάντα πολύ έντονα φλούο χρώματα στα αξεσουάρ κ στα λιγοστά ρούχα! τι να πω, μου φαινόταν απλά κιτς κ αστείο συγχρόνως, δε μπορούσα να μην τις χαζεύω!!!! ένας φίλος πάντως, γιαπωνέζος ο ίδιος, που τον ρώτησα για την γνώμη του σχετικά, μου είπε ότι τις θεωρεί τσ**λ*κ**, κ μου φάνηκε τότε λίγο αυστηρό, αλλά τώρα καταλαβαίνω ότι για τα δεδομένα της χώρας, αν δεν είναι ντυμένες έτσι λόγω δουλειάς, μάλλον ισχύει ο ισχυρισμός...
ο ίδιος φίλος ήταν harajyuku boy αν αυτό σας λέει κάτι..... χεχε

Edited by evaofadawn, 17 October 2008 - 01:30.

Posted Image
thanks lily. you gave true meaning to my naruto shippuden.

http://www.anime-planet.com/users/evaofadawn

#53 poldo

poldo

    nani?nani?

  • Members
  • 109 posts

Posted 29 October 2008 - 16:38

παιδια μην ξεχνατε οτι στις αρχες των 70'ς ειχαμε τα λεγομενα πανκια τα οποια τα κοιτουσαν με το ιδιο ματι οπως βλεπουμε εμεις τωρα αυτες τις κοπελες...μπορει το πανκ να μην κανει αισθηση τωρα μπορει και να θεωρειται ωραιο αλλα το ιδιο μπορει να κανει και η ιαπονεζικη υποκουλτουρα αργοτερα...
Posted Image

#54 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 29 October 2008 - 17:12

Οι Ganguro θεωρουνται εδω και 2-3 χρονια μια ξεπερασμενη μοδα. Στο Τοκυο σπανια θα τις δεις πια, και μονο στα hardcore στεκια τους. Ειναι πιο πιθανο να τις πετυχεις στην επαρχια οπου καποιες κοπελες ντυνονται ακομα ετσι.


Συμφωνώ. Με τον ρυθμό που περνάνε οι μόδες στην Ιαπωνία, οι ganguro είναι τουλάχιστον μπαγιάτικη μόδα πλέον...
Προτείνω να κλειδωθεί το thread μιας και όλοι οι καινούργιοι λένε τα ίδια και τα ίδια.
Επιπλέον, ο Mr. Ayu-mania είχε πει πως ετοιμάζει κάτι πιο ολοκληρωμένο:

Υπομονη, υπομονη, συγχωριανοι...

Τι μου κανατε τωρα.. Ενα απο τα μελλοντικα μου αρθρα θα ειχαν θεμα τα διαφορα female youth trends της Ιαπωνιας... Τωρα με αυτο το thread μου τα ψιλοχαλασατε..

Τεσπα, θα το ποσταρω οταν το κανω, σαν reply σε αυτο το thread. Θα εχει απο ολα: Ganguro, Yamanba, Kogal, Yankii, Lolitas, Harajukus, και θα αναφερω και τις διαφορες βαθμιδες καθως και τους κανονες που εχει καθε group.


*locku*locku* :joyful:
Posted Image
Posted Image

#55 denvertz007

denvertz007

    Anime Newbie

  • Members
  • 75 posts

Posted 29 June 2009 - 14:21

Ναι, τις ειδα τις φωτογραφιες!Και το συμπερασμα που βγαζω,ειναι ενα:Το πολυ ντεκαπαζ,βλαπτει σοβαρα την ψυχικη λειτουργια του εγκεφαλου!Αυτες οι νεαρες Ιαπωνιδες,εχουν καει τελειως ψυχολογικα!Αντε να δουμε,τι αλλες περιεργες..."μοδες",θα επικρατησουν επεισης σε αυτη την χωρα.Με το δικιο τους,οι Ιαπωνες Εθνικιστες,λενε οτι η χωρα τους,εχει κριση ταυτοτητας.Εμεις να τα βλεπουμε αυτα.Ευχομαι να μην ερθει και στην Ελλαδα,αυτη η αποκρουστικη"μοδα"...

Ωραια η Ιαπωνια δε λεω...εχει ομως και τα περιεργα της......
εχετε ακουσει για τα κοριτσια ganguro?????

ειναι κοριτσια τα οποια εχουν περασει ωρες στο solarium, εχουν βαψει τα μαλλια τους κατι μεταξυ κιτρινοξανθοπορτοκαλοροζ :oo::hahaha: και βαφονται λες και πανε σε καρναβαλι:yawn2:.....για τις στυλιστικες προτιμησεις ΔΕΝ θα μιλησω.....οι φωτογραφιες μιλουν απο μονες τους....:bahhh:

ισως ειναι meaningless το thread αλλα απλα ηθελα να μοιραστω γνωμες για αυτην την μοδα που επικρατει σε αυτη τη χωρα.....ασε δεν θα μιλησω και για harajuku....αυτο ειναι απο αλλο ανεκδοτο.....:erk:


Posted Image Posted Image Posted Image
Posted Image
Posted Image



#56 Satou no Kumo

Satou no Kumo

    hiatus :(

  • Members
  • 213 posts

Posted 30 June 2009 - 15:09

βασικα υπαρχει ενα περιοδικο αφιερωμενο σε αυτη τη μοδα και ομολογω πως ειναι αρκετα ενδιαφερον :nerd: αν θελει κανεις εχω ddl
seishun jidai wa watashi no subete desu

#57 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 01 July 2009 - 16:33

Οι Ganguro είναι ένα από τα πολλά παρακλάδια του υπερδημοφιλούς Pop Gal style και είναι μια από τις πιο ακραίες μορφές έκφρασης του. Προσωπικά λατρεύω το Pop Gal style και το έχω υιοθετήσει με τον δικό μου τρόπο αλλά όντως οι Ganguro παραείναι extreme ακόμα και για τα γούστα μου. Υπάρχουν βέβαια και Ganguro που ξέρουν πως να μη δείχνουν σούργελα αλλά είναι πολύ λίγες...

βασικα υπαρχει ενα περιοδικο αφιερωμενο σε αυτη τη μοδα και ομολογω πως ειναι αρκετα ενδιαφερον :nerd: αν θελει κανεις εχω ddl


Περιοδικό Ganguro? Δεν το ήξερα αυτό. Ξέρω ότι υπάρχουν περιοδικά Gal όπως το egg και το Koakuma Ageha (που είναι Hime-gal) αλλά για Ganguro δεν είχα ιδέα! Ενδιαφέρομαι και γενικώς αν έχεις βρει μέρος για να κατεβάζεις περιοδικά μόδας από Ιαπωνία. Ήδη ψήνομαι για συνδρομή στο CanCam!

#58 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 10 September 2009 - 13:55

Πάντως εγώ όταν πήγα Ιαπωνία δεν είδα (η αλήθεια όμως είναι ότι δεν πέρασα και ΠΟΛΥ χρόνο στις περιοχές που συχνάζουν). Πάντως είδα ΠΟΛΥ μίνι (μάλλον δεν το θεωρούν κάτι το ιδιαίτερο), αλλά καθόλου ντεκολτέ (κάτω οι κακίες) και ώμους... ψευτοπουριτανοί όπως ειπώθηκε ή άλλη αντίληψη της χυδαιότητας;;

#59 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 10 February 2010 - 23:32

Νομίζω πως δεν θα έρπεπε να λέμε τους Ιάπωνες ψευτοσυντηριτικούς τοσο έυκολα. Στο κάτω-κάτω, μιλάμε για έναν λαό στην άλλη άκρη του κόσμου... μάλλον για τα δεδομένα εκεί.. δεν θα είναι ψευτοσυντηρισμος:yawn2:

Spoiler:


Τώρα, όσον αφορά για το θέμα του ποστ, δεν θα επικεντρωθω τόσο στην αισθητικη(:colddd:) του στυλ, αλλα στη πρακτικοτητα.
αναρωτιέμαι.... μα καλά, πως νιώθουν αυτα τα κορότσια με τόσα στρωματα make-up πάνω τους;;:hmmm: Πόσες ώρες τους παιρνει να φτιάχνονται και να ξεφτιαχνονται;; Έτσι κοιμούνται;
Και πέρα απο αυτο... δεν καταλαβαίνουν πως διαλύουν το δέρμα τους; Που το έχουν το μυαλό τους;;;;;!!!!!:Crying2:
Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#60 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 February 2010 - 00:44

είναι ψευτοσυντηριτικοί....100 τις εκατό...ακόμη και οι ίδιοι το λένε.
για τα δεδομένα εκεί όχι δεν ειναι κάτι το ιδιαίτερο είναι φυσιολογικό
να είναι προκλητικό να βάζει μια γυναίκα ντεκολτέ αλλά αν έχει τον κόλο απ'εξω να μη τρέχει κάστανο....και ναι το παίζουν πουριτανοί αλλά μετά πάνε στην κρεβατοκάμαρα και βγαίνει η
ο πουριτανισμός από το παράθυρο.

όσο για το θέμα που λες είναι θέμα αισθητικής....
μάλλον είναι θέμα αναισθητικής....