Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Hikaru no Go


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#16 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 16 November 2005 - 03:15

kyriws parakoloutheis tis psyxologikes diataseis sth synexeia...kai thn apisteuth enallagh synaisthimatwn pou lambanei meros....
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#17 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 November 2005 - 21:41

και θέλω να αναφέρω ότι είναι η καλύτερη μεταφορά μάνγκα/ανιμέ που έχει βγεί και δεν έχει fillers ούτε το 63 ουτε το 67 είναι filler αγαπητε.

OK, no filler apla ta sigekrimena epeisodes me ekanan na xeneroso ti zoi mou, mias kai pou genika i seira kapos kremaei sta sigekrimena.ps: Giati ena episode apo auta [63-67] iparhei kai san special alla me kapoies diafores stis skines. 8):
rsrGbGx.gif

#18 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 16 November 2005 - 22:07

Αsh κάνεις λάθος. Η ιστορία του Hikaru no go συνεχίζεται στο manga και το hokuto cup μόνο minor event δεν είναι.

Pwpw tetoia na mou les 8) Next question: Apo poio volume kai meta einai h sunexeia? Thelw OVAAAAAAAAA :D:D:D:'(

oR4yYRl.gif


#19 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 16 November 2005 - 22:32

Next question: Apo poio volume kai meta einai h sunexeia?

an thymamai kala,kapou meta to 160......kai teleiwnei sto 188 nomizw.... :wink:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#20 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 December 2007 - 22:14

Το Hikaru No Go πρέπει να είναι από τα λίγα anime, τα οποίο αν και δεν καταλαβαίνεις τις "μάχες", σου κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο.
Φαντάζομαι πως αν ήξερα τα βασικά περί Go θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο.

Το όλο soundtrack ήταν πολύ προσεγμένο, ενώ τα τελευταία επεισόδια ήταν πολύ συγκινητικά. Η αλήθεια είναι πως στο τέλος στεναχωρήθηκα
Spoiler:


Μιας και έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που έγινε το τελευταίο post, ξέρει κάποιος αν το manga συνεχίζεται ακόμα ? Μακάρι να δούμε 2η season μιας και το anime αφήνει πολλά περιθώρια και αρκετά ερωτηματικά που μπορούν να απαντηθούν.

E5VV38U.jpg


#21 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 December 2007 - 20:37

είδα καμιά εικοσαριά επεισόδια. ωραία σειρούλα και το go παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον. προς το τέλος γίνεται ακόμα καλύτερη μου έχουν πει. μακάρι.

#22 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 28 December 2007 - 22:30

Οχι δυστυχώς το hikaru no go δεν συνεχιζει αλλο...-_-
Μονο στο manga προχωραει λιγο ακόμη,αλλα too little for my expectations.
Δυστυχως δεν συνεχιζει...-_-
Πραγματικα θα εδινα τα παντα για να δω μια συνεχεια...
Λετε να κανουμε τπτ petition μπας και το συνεχισει?????!!!!!ο_Ο

#23 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 11 February 2008 - 15:27

Μόλις τελίωσα το τελευταίο τεύχος, το 191...
Συγκινήθηκα πάρα πολύ στο τέλος..
:nanteee:
Spoiler:

It really motivated me...
Ψιλό-άσχετο:
Παίζει κανείς go?



#24 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 12 February 2008 - 11:22

Ναι παίζω εγώ αλλά πλέον αραιά και που αλλά ξέρω να παίζω.
Και φυσικά το Hikaru no Go με έκανε να μάθω.

BTW το Hikaru no Go δημιουργήθηκε για αυτό ακριβώς τον λόγο.Δλδ για να κάνει τα παιδιά να ξαναασχοληθούν με το Go.Το Go στην Ιαπωνία είχε κάνει μια κοιλιά και δεν υπήρχαν αρκετά άτομα και ήταν έτοιμο να διαλυθεί.Όλες οι μάχες από το HikaGO ήταν πραγματικές, είτε από το Honibu league, είτε από Meijin παιχνίδια.Φυσικά υπήρχαν και παλαιότερα Kifu εκεί μέσα.

Είχα ένα site που έδειχνε τις μάχες ακόμα και την μάχη που έπαιξε ο hikaru το 5-5, tenge, 5-5.Όποιοι ξέρουν Γκο θα καταλάβουν.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#25 Crazy_Devil

Crazy_Devil

    Akuma

  • Members
  • 104 posts

Posted 12 February 2008 - 17:40

Έχω δει όλα τα episodes του και το extra και μέχρι το τέλος με κράτησε αγωνία είναι από τα πιο top anime που έχουν βγει!Αν και δεν παίζω Go θα ήθελα πάρα πολύ επειδή μου άρεσε αυτό το ANIME!

#26 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 12 February 2008 - 21:48

Ναι παίζω εγώ αλλά πλέον αραιά και που αλλά ξέρω να παίζω.
Και φυσικά το Hikaru no Go με έκανε να μάθω.

BTW το Hikaru no Go δημιουργήθηκε για αυτό ακριβώς τον λόγο.Δλδ για να κάνει τα παιδιά να ξαναασχοληθούν με το Go.Το Go στην Ιαπωνία είχε κάνει μια κοιλιά και δεν υπήρχαν αρκετά άτομα και ήταν έτοιμο να διαλυθεί.Όλες οι μάχες από το HikaGO ήταν πραγματικές, είτε από το Honibu league, είτε από Meijin παιχνίδια.Φυσικά υπήρχαν και παλαιότερα Kifu εκεί μέσα.

Είχα ένα site που έδειχνε τις μάχες ακόμα και την μάχη που έπαιξε ο hikaru το 5-5, tenge, 5-5.Όποιοι ξέρουν Γκο θα καταλάβουν.


Ή 5-5, tengen, 5-5 ήταν πραγματική μάχη?! WOW.
Και εμένα το HikaGo με έκανε να ασχοληθώ με το Go. Τώρα πια παίζω είτε εναντίον του υπολογιστή μέσω ειδικών προγραμμάτων είτε παρακολουθώ παιχνίδια on-line..
--------

Εχω δει όλα τα episodes του και το extra και μέχρι το τέλος με κράτησε αγωνία είναι από τα πιο top anime που έχουν βγει!Αν και δεν παίζω Go θα ήθελα πάρα πολύ επειδή μου άρεσε αυτό το ANIME!


Άμα θες πολύ να μάθεις go τότε να μάθεις. Είναι πολύ συναρπαστικό παιχνίδι. Θα έλεγα ότι είναι πιο δύσκολο από το σκάκι..

#27 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 12 February 2008 - 21:52

Άμα θες πολύ να μάθεις go τότε να μάθεις. Είναι πολύ συναρπαστικό παιχνίδι. Θα έλεγα ότι είναι πιο δύσκολο από το σκάκι..


Δεν είναι πιο δύσκολο από το σκάκι.Το αντίθετο μάλιστα υπάρχουν κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να μάθεις όπως τα μάτια, την φάση κο και το ατάρι.
Το δύσκολο είναι ότι έχει άπειρες μορφές ή κινήσεις που μπορείς να κάνεις.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#28 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 12 February 2008 - 21:59

Δεν είναι πιο δύσκολο από το σκάκι.Το αντίθετο μάλιστα υπάρχουν κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να μάθεις όπως τα μάτια, την φάση κο και το ατάρι.
Το δύσκολο είναι ότι έχει άπειρες μορφές ή κινήσεις που μπορείς να κάνεις.


Για αυτό το λόγο θεωρώ ότι είναι πιο δύσκολο. Δέκα κινήσεις και χάθηκες, μία κίνηση και σώθηκες....
Εντάξει με τους κανόνες, τους ξέρω.. Όμως δεν μπορώ να τους εφαρμόσω στην πράξη.. :uhh:

#29 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 13 February 2008 - 00:16

ε είδες αυτή είναι η δυσκολία να δεις πότε και που βρήσκεσαι σε αυτές τις καταστάσεις διότι υπάρχουν πολύπλοκοι σχηματισμοί.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#30 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 13 February 2008 - 17:15

Εε, είναι λίγο δύσκολο όταν οι αντίπαλοί σου παίζουν speed go..