Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

DISNEY


  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

Poll: Disney!!! (29 member(s) have cast votes)

Disney!!!

  1. Ειναι τελεια δεν εχω χασει τιποτα που εχει σχεση με τη Disney! (9 votes [31.03%])

    Percentage of vote: 31.03%

  2. Χαλια μαυρα και ο χρονος το απεδειξε... (2 votes [6.90%])

    Percentage of vote: 6.90%

  3. Αδιαφορο με αφηνει... μαλλον ειναι για τα παιδακια.... (1 votes [3.45%])

    Percentage of vote: 3.45%

  4. Στο παρελθον εβγαλε αριστουργηματα ! τωρα τη πηρα η κατω βολτα... (17 votes [58.62%])

    Percentage of vote: 58.62%

Vote

#16 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 September 2007 - 20:35

Kατά τη γνώμη μου το Hunchback of Notre Dame, αν και καλό σαν ταινία, διστρέβλωνε πολύ πολύ περισσότερο το βιβλίο από όσο ο Peter Pan, για να μη μιλήσουμε για τον Ηρακλή. :P



αλλο Peter Pan και Hercule και αλλο Victor Hugo. Για αυτο ειπα να ειμαι πιο ανεκτικος σε αυτην την περιπτωση, αλλιως αν εμενε πιστη στο βιβλιο τοτε θα μιλουσαμε για επανασταση.

#17 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 03 September 2007 - 23:59

Ή τη Sleeping Beauty, επίσης ένα θαυμάσιο fantasy με τη Maleficent που θα έβαζε τα γυαλιά σε πάρα πολλούς σημερινούς "κακούς". Μιλάμε για τον ορισμό της "Σκύλας-Κακιάς!" :lol: (Mε δεύτερη τη Μητριά της Σταχτοπούτας που από κάποιες απόψεις ήταν πιο τρομακτική ακριβώς επειδή ήταν πιο αληθοφανής).

Αν και δεν έχω δει την λόγω ταινία, μπορώ να πω ότι μια από τις πιο "σκύλες" χαρακτήρες που 'χω δει ποτέ μου είναι η Κρουέλα Ντε Βιλ από τα 101 Σκυλιά της Δαλματίας (από τις λίγες original ταινίες της Disney, μιας και σχεδόν όλες βασίζονται σε γνωστά παιδικά παραμύθια). Ακόμα και τώρα θυμάμαι το τραγούδι στην ελληνική μεταγλώτιση:

"Kρουέλα ντε Βιλ
Κρουέλα ντε Βιλ
Η κόρη του χάρου την πόρτα χτυπά..."


Η αγαπημένη μου ταινία είναι το Αλαντίν τ' οποίο έβλεπα ξανά και ξανά μικρός στο βίντεο μεταγλωτισμένο (στον κιν/φο το είχα δει με τις αγγλικές φωνές μιας και τότε οι κινηματογραφικές ταινίες κινουμένων σχεδίων δεν μεταγλωτίζονταν). Το τζίνι είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου καρτούν χαρακτήρας (ο Ρόμπιν Γουίλλιαμς έδωσε ρεσιτάλ στον ρόλο αυτό). Πολύ θα 'θελα να ξαναδώ την ταινία με τις αγγλικές φωνές.


Φυσικά, ψήφισα την τελευταία επιλογή μιας κι η τελευταία ταινία κινουμένων σχεδίων της προκοπής που έβγαλε ήταν το Tαρζάν. Αλλά και πριν το Ταρζάν είχε βγάλει αρκετές μετριότητες όπως τον Ηρακλή και την Μουλάν.


Με διαφορά η μεγαλύτερη λαμογιά που 'χει κάνει ποτέ της η Disney ήταν που το Lion King αποτελεί τυφλή αντιγραφή του Kimba the White Lion (από τις πιο κλασσικές σειρές του Osamu Tezuka τ' οποίο παιζόταν και στην Ελλάδα). Κι όχι μόνο το αντέγραψε αλλά ισχυριζόταν ότι δεν γνώριζε καν για την ύπαρξη της εν λόγω σειράς. Για να μην πω για την Χαμένη Ατλαντίδα που αποτελεί αντιγραφή του Nadia: Secret of Blue Water (μια επίσης κλασική σειρά από την Gainax).


H πλάκα, πάντως, είναι ότι κάποτε κάθε φορά που έβγαζε μια ταινία βασισμένη σε παιδικό παραμύθι αρκετές μικρές εταιρείες έσπευδαν να την μιμηθούν. Τώρα πλέον η Disney τείνει να μιμείται άλλες ταινίες π.χ. η Ζούγκλα αποτελεί σεναριακή αντιγραφή του Μαδαγασκάρη της Dreamworks.

#18 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 07 September 2007 - 01:25

Με διαφορά η μεγαλύτερη λαμογιά που 'χει κάνει ποτέ της η Disney ήταν που το Lion King αποτελεί τυφλή αντιγραφή του Kimba the White Lion (από τις πιο κλασσικές σειρές του Osamu Tezuka τ' οποίο παιζόταν και στην Ελλάδα). Κι όχι μόνο το αντέγραψε αλλά ισχυριζόταν ότι δεν γνώριζε καν για την ύπαρξη της εν λόγω σειράς. Για να μην πω για την Χαμένη Ατλαντίδα που αποτελεί αντιγραφή του Nadia: Secret of Blue Water (μια επίσης κλασική σειρά από την Gainax).


H πλάκα, πάντως, είναι ότι κάποτε κάθε φορά που έβγαζε μια ταινία βασισμένη σε παιδικό παραμύθι αρκετές μικρές εταιρείες έσπευδαν να την μιμηθούν. Τώρα πλέον η Disney τείνει να μιμείται άλλες ταινίες π.χ. η Ζούγκλα αποτελεί σεναριακή αντιγραφή του Μαδαγασκάρη της Dreamworks.



για το Kimba δεν αμφιβαλλω παρολο που το Lion King ήταν η τελευταια καλη ταινια μεγαλου μηκους της Ντισνευ. Αλλα και οι Ιαπωνες αντιγραφουν πολλες ιδεες και μετα τις πλασαρουν ως δικες τους . Δεν ειναι καινουργια αυτα τα φαινομενα. Μη πω για τα τοσα remake που βλεπουμε. Αρκει να προσφερουν κατι καινουργιο. Μου φαινεται η Ντισνευ ηθελε να επανορθωσει και εκανε συμβολαιο με το Studio Ghibili για να προωθει τις ταινιες του.


Αλλά για το Secret of Blue Water προηγηθηκαν δεκαδες παρομοιες σειρες και ταινιες απο ολον τον κοσμο εμπνευσμενες απο κλασσικη επιστημονικη φαντασια (για ανιμε βλεπε Future Boy Conan, Mysterious Cities of Gold, Spartakus, Castle in the Sky κλπ).

#19 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 07 September 2007 - 15:04

Ναι η Kρούελα Ντε Βιλ ήταν όντως "σκύλα" (παρά το εμφανές pun λόγω της ταινίας) και θα την πλάκωνα ευχαρίστως στις φάπες, όπως και κάθε άτομο που βασανίζει ζώα. Αυτό σημαίνει πως ήταν επιτυχημένος χαρακτήρας! :P

#20 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 15 September 2007 - 13:54

Ναι η Kρούελα Ντε Βιλ ήταν όντως "σκύλα" (παρά το εμφανές pun λόγω της ταινίας) και θα την πλάκωνα ευχαρίστως στις φάπες, όπως και κάθε άτομο που βασανίζει ζώα. Αυτό σημαίνει πως ήταν επιτυχημένος χαρακτήρας! :P


ΑΑΑΗ:oo:..
Την συχαίνομαι:erk:..να πεθάνει..
Πίγενε και τυρανούσε τα σκυλάκια η παλιοσκύλα..

Θέλω να την δώ να τρώει ξύλο και να γελάω.........

#21 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 September 2007 - 19:10

Bασικά διάφορα θα ήθελα να τη δω να παθαίνει, όπως και όλους όσους βασανίζουν ζώα, και το μόνο redeeming χαρακτηριστικό της είναι πως στο τέλος, τόσο στο καρτούν όσο και στις ταινίες, τιμωρείται. Γι'αυτό και την πάω - με την έννοια μ'αρέσει να την μισώ - αλλιώς αν υπήρχε στην πραγματικότητα (και δυστυχώς υπάρχουν κάμποσοι Κρουελοειδείς τύποι) θα το έκανα το φονικό! :P

#22 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 15 September 2007 - 21:42

Αυτούς τους ανθρώπους..τους συχαίνομαι....
(Βγαίνουμε λίγο OffTopic..):P

Αλλά είναι για ξύλο αυτοι οι ΚΑΙ ΚΑΛΑ ανθρώποι...

#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 September 2007 - 15:48

απο οτι διαβασα εδω παντως, καποιος Ιαπωνας δημοσιογραφος ισχυριζεται πως στην Ιαπωνια το ρακουν Rascal ειναι πιο δημοφιλές απο το Mickey Mouse.

δεν το αποκλειω....

και μαλιστα η Ντισνευ δεν επιτρεπει την προβολη της ιαπωνικης σειρας στις ΗΠΑ.

goJefferson.com - Rascal by Sterling North - Araiguma Rasukaru - Rascal the Raccoon - Sterling North

#24 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 18 September 2007 - 22:29

Σώπα ρε'σύ,υπάρχει τόσο μεγάλος ανταγωνιστής..που η Disney φοβάτε???
Έλεος..το είδαμε (ακούσαμε<διαβάσαμε>) κι αυτό...
Πίσω απο τα πιο όμορφα όνειρα σου κρύβεται ο χειρότερος σου εφιάλτης....
Aπλά ζήσε τα όνειρα και περίμενε τον Εφιάλτη...
Posted Imagehttp://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=21661
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=26806
http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=34457

#25 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 18 September 2007 - 23:43

Eπρεπε να μείνει στα κλασσικά donald,mickey κλπ.

Με τα animated παρήκμασε.

Μόνο η disneyland ως εμπειρία ζωής αξίζει.

#26 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 19 September 2007 - 23:08

Eπρεπε να μείνει στα κλασσικά donald,mickey κλπ.

Με τα animated παρήκμασε.

Μόνο η disneyland ως εμπειρία ζωής αξίζει.


Πράγματι,αν έμενε στα κλασικά θα έμενε στην κορυφή (ας το πούμε έτσι)..
Γιατί απο'κεί ξεκίνησε..αυτά την ανέβασαν έτσι..
τώρα πλέον όλα είναι περτά,αν αρχίζει να πέφτει πολύ δύσκολα τα πράγματα..
Πίσω απο τα πιο όμορφα όνειρα σου κρύβεται ο χειρότερος σου εφιάλτης....
Aπλά ζήσε τα όνειρα και περίμενε τον Εφιάλτη...
Posted Imagehttp://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=21661
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=26806
http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=34457

#27 Angel of dream

Angel of dream

    Live Your Dreams!!!!

  • Members
  • 54 posts

Posted 05 November 2007 - 17:30

Μου αρεσουν ολες οι ταινιες της Disney και μεχρι στιγμης δεν εχω χασει καμια!!!Γι αυτο κιολας αγορασα το kingdom hearts γιατι εχει τους περισσοτερους χαρακτηρες Disney!!!!:blingeye2:

#28 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 05 November 2007 - 19:07

Δυστηχώς όμως μόνο τα κλασικά της έμειναν..δεν έχει τπτ καινούριο και αυτός πιστεύω είναι ο λόγος που έβγαλε το Game,Kingdom Hearts..Αν και το παιχνίδι μετράει άσχημα,το αρχικό θέμα δεν αλλάζει..:(:(:(:(:(:(
Πίσω απο τα πιο όμορφα όνειρα σου κρύβεται ο χειρότερος σου εφιάλτης....
Aπλά ζήσε τα όνειρα και περίμενε τον Εφιάλτη...
Posted Imagehttp://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=21661
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=26806
http://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=34457

#29 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 05 November 2007 - 19:47

Η Disney πάντα έβγαζε πολύ καλές δουλειές. Κατω βόλτα δεν έχει πάρει ακόμα, απλά προσπαθούν να προσαρμόσουν την δουλειά τους στα δεδομένα της εποχής. Προσωπικά έχω καιρό να δω κάποια καινούρια ταινία (η τελευταία που είδα ήταν "Οι Απίθανοι" ή "Το Κοτοπουλάκι" δε θυμάμαι) αλλά τις παλιές τις έχω μάθει απ'έξω:congrats:!!!

Για μένα μετράει "Η Ωραία Κοιμωμένη" και ο "Ρομπέν των Δασών" (τα ζώα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!) Τις προάλλες πέτυχα μια σε ψιλό-dark style, "The Black Cauldron" λέγεται αλλά δεν την είδα όλη.... Κ φυσικά η καλύτερη από τις καινούριες ταινίες είναι το "Ψάχνοντας το Νέμο"!!

Βάρκα; Έι είδα μια βάρκα! Πέρασε πριν από λίγη ώρα... Πήγε,, από δω... από κει... ακολούθησέ με!!!


:hihi2:
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#30 dionik

dionik

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 05 November 2007 - 23:34

Καταρχήν καλησπέρα σας. Είναι το πρώτο μου post εδώ, ευελπιστώ να ακολουθήσουν και άλλα. :wooi2:
Εγώ, ως φανατικός Disney-άκιας, είμαι της άποψης ότι εξακολουθεί να βγάζει πολύ καλές ταινίες. Γέλαγα και με τα φοβερά καρτούν του Γκούφυ με τις οδηγίες για διάφορα πράγματα (πως να γυμναστείς, πως να ιππεύεις κλπ), διασκέδασα και με το Nemo και τους Απίθανους. Απλά πιστεύω ότι η εταιρία προσπαθεί να ακολουθήσει τις επιταγές της κάθε εποχής και σίγουρα υπάρχουν και θα υπάρχουν άτομα στην Disney που με μεράκι θα δημιουργούν αριστουργήματα. Εξάλλου και ο Walt βασίστηκε κυρίως στα ταλέντα των συνεργατών του, σε σημείο μάλιστα του clopy-right. :congrats:

Αυτά... Attached File  beer.gif   5.73KB   50 downloads