Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

DISNEY


  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

Poll: Disney!!! (29 member(s) have cast votes)

Disney!!!

  1. Ειναι τελεια δεν εχω χασει τιποτα που εχει σχεση με τη Disney! (9 votes [31.03%])

    Percentage of vote: 31.03%

  2. Χαλια μαυρα και ο χρονος το απεδειξε... (2 votes [6.90%])

    Percentage of vote: 6.90%

  3. Αδιαφορο με αφηνει... μαλλον ειναι για τα παιδακια.... (1 votes [3.45%])

    Percentage of vote: 3.45%

  4. Στο παρελθον εβγαλε αριστουργηματα ! τωρα τη πηρα η κατω βολτα... (17 votes [58.62%])

    Percentage of vote: 58.62%

Vote

#1 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 23 August 2007 - 18:39

Αυτο το τοπικ εχει ως θεμα την αντιπερα οχθη των ανιμε και πιο συγκεκρημενα την DISNEY και το εργο της.

Αν ξεπερασουμε την τελευταια παρακμιακη της περιοδο που μετρα καποια χρονια, κανεις μας δεν μπορει να αρνηθει πως μεσα απο την εν λογω εταιρεια εχουμε δει αριστουργηματα...

Ποια ειναι η γνωμη σας λοιπον για την DISNEY υπαρχει καποια ταινια που σας εμεινε που γουσταρετε που θα θελατε να ξαναδειτε?

Απο την δικη μου μερια...


Posted Image

Αριστουργημα!!!
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#2 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 23 August 2007 - 19:21

Χμμμ, δεν το βρίσκω "off-topic" το τόπικ, αλλά όπως και να έχει.

Ναι, μ'αρέσουν πάρα πολλά της Disney! Πράγματι έχει πάρει λίγο την κάτω βόλτα, αν και ακούγεται πως στις επόμενες ταινίες της θα επιστρέψει στο κλασσικό στυλ, με computer animation μεν, που θα θυμίζει όμως κλασσικές ελαιογραφίες δε, όπως οι πίνακες του Carl Barks.

Eίναι πολλές ταινίες που μου άρεσαν πολύ. Πώς μπορώ να ξεχάσω:

Tα καρτούνς με το Ντόναλντ Ντακ με τα οποία είχα κατουρηθεί από τα γέλια μικρός στον κινηματογράφο, και δεν είπα τίποτα για να μη με πάρει η μητέρα μου να φύγουμε (Αν ήταν να ακούσω την κατσάδα, τουλάχιστον θα έβλεπα πρώτα όλα τα καρτούνς που θα προβάλλονταν. Ορίστε μας!)

Τη Mary Poppins με την άπαιχτη Julie Andrews,
Το Sword in the Stone με τη σκηνή της μάχης ανάμεσα στο Μέρλιν και τη Μαντάμ Μιμ
τη Fantasia με την υπέροχη κλασσική μουσική και το σχέδιο που "στέκει" ακόμα και σήμερα 67 χρόνια μετά
Tη Μικρή Γοργόνα,
To Lion King,
τη Beauty and the Beast


και κάμποσα άλλα που δεν μου έρχονται στο νου τώρα. :D

#3 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 August 2007 - 20:50

Αυτο το τοπικ εχει ως θεμα την αντιπερα οχθη των ανιμε και πιο συγκεκρημενα την DISNEY και το εργο της.


Μια σημείωση πρώτα:Η Disney,όπως και κάθε ανάλογη εταιρία,δεν αποτελεί την 'αντίπερα όχθη'.Το ότι δεν έχει άνιμε(μέχρι πρόσφατα που άρχισε νομίζω να προωθεί τις ταινίες όπως το Howl's Miving Castle),το ότι οι ταινίες της έχουν διαφορετικό σκίτσο δεν σημαίνει ότι αποτελούν αντίπαλο για τα άνιμε.Κινούμενα σέδια είναι και τα 2,από όλα μπορούμε να βρούμε θετικά και αρνητικά.Τεσπα....

Από ταινίες της Disney αυτή που πραμγατικά λατρεύω είναι 'Η φαντασία'.Δεν υπάρχουν επιχηρήματα για την ποιότητα της ταινίας,ούτε κατά της,είναι καθαρά υποκειμενικό αν θα σ' αρέσει ή όχι.Εμένα πρωσοπικός είναι από τα αγαπημένα μου έργα γενικώς,και κάθε φορά που το βλέπω τρελένομαι.Σε όλη σχεδόν την δειάρκεια,μόνο το τέλος δεν μου αρέσει.

Από 'κεί και πέρα,υπάρχουν αξιόλογες ταινίες,μόνο που πρόσφατα μειώθηκαν για ένα απλούστατο λόγο.Η εταιρία στοχεύει σε μικρότερο ηλικιάκα κοινό,και προσπαθεί να περάσει 1 οικογενιακό προφίλ και μύνημα.Δύσκολο λοιπόν να βγάλει κάτι που θα απασχολεί κάποιον όσους βρίσκονται εδώ μέσα,που είναι από έφηβοι μέχρι στα πρώτα -άντα.

Πάντως,Dain,για τις ταινίες που ανέφερες,σωστός,πολύ σωστός.
Posted Image

#4 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 23 August 2007 - 21:03

Τhanks! Ισχύει αυτό που λες βέβαια για τη Disney, αν και νομίζω πως είναι και θέμα κακής διεύθυνσης τα τελευταία χρόνια, με τη μανία να βγάζουν μια ταινία το χρόνο, περιμένοντας πως θα γίνει η κάθε μια τεράστια επιτυχία, επειδή είναι η "Ντίσνευ" και έχει απίστευτο μάρκετινγκ, αφήνοντας σε κάπως δεύτερο ρόλο την ποιότητα.

Επίσης πώς μπόρεσα να ξεχάσω στις ταινίες που είπα πιο πάνω τη Σταχτοπούτα με το γάτο Λούσιφερ και τη λίγο χαζοβιόλα Νονά, όπως και τη μουσική που μας έχει μείνει από τότε μέσα μας γενιές τώρα? (Shalla-gadoola, menchi-ka-boola, bibidi-bobidi-boo. Put them together and what have you got? Bibidi-bobidi-boo! :P :P)
Ή τη Sleeping Beauty, επίσης ένα θαυμάσιο fantasy με τη Maleficent που θα έβαζε τα γυαλιά σε πάρα πολλούς σημερινούς "κακούς". Μιλάμε για τον ορισμό της "Σκύλας-Κακιάς!" :lol: (Mε δεύτερη τη Μητριά της Σταχτοπούτας που από κάποιες απόψεις ήταν πιο τρομακτική ακριβώς επειδή ήταν πιο αληθοφανής).

#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 August 2007 - 21:11

Μια μικρή παρατήρηση: Η χρήση του όρου "η αντίπερα όχθη" είναι αδόκιμη, γιατί προϋποθέτει ότι υπάρχουν δύο αντίθετοι πόλοι δημιουργίας κινουμένων σχεδίων (Ιαπωνία και ΗΠΑ), και μόνο αυτοί. Στην πραγματικότητα υπάρχουν κι άλλες σχολές, απλά δεν λαμβάνουν την προσοχή που τους αξίζουν.

Εκτός κι αν χρησιμοποιείς τον όρο "αντίπερα όχθη" με την έννοια ότι η disney πολεμάει τα anime και vice versa, κατί με το οποίο επίσης διαφωνω.

Edit: Με πρόλαβε ο red pyramid. :

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 August 2007 - 23:53

Τhanks! Ισχύει αυτό που λες βέβαια για τη Disney, αν και νομίζω πως είναι και θέμα κακής διεύθυνσης τα τελευταία χρόνια, με τη μανία να βγάζουν μια ταινία το χρόνο, περιμένοντας πως θα γίνει η κάθε μια τεράστια επιτυχία, επειδή είναι η "Ντίσνευ" και έχει απίστευτο μάρκετινγκ, αφήνοντας σε κάπως δεύτερο ρόλο την ποιότητα..


Θα θελα να αναφέρω και τον Ηρακλή,που εμένα τουλάχιστον μου άρεσε αρκετά ώστε να πάρω και το παιχνίδι όταν είχε βγεί η ταινία:

Επίσης να αναφέρω ότι πρόσφατα,τα αφεντικά της Disney απέλυσαν καμιά 300-400 υπαλλήλους τους,μιας και κρίνανε ότι η τεχνική με το χεράκι τους δεν έχει καμία αξία πια,και τους φτάνουνε οι υπολογιστές.Μόνο και μόνο για αυτό,όπως και για το πως φέρονται στους υπαλήλους τους γενικώς(έχουν γίνει άπειρες μυνήσεις σε κάθε επίπεδο),θα ευχόμουνα να χρεωκοπήσουν,αλλά σκέφτομαι τους υπόλοιπους υπάλληλους που θα 'μείνουν χωρίς δουλειά.:bahhh:


Edit: Με πρόλαβε ο red pyramid. :


:tongue2::tongue2::tongue2:Μπεχεχεχε,σε προλάβάαα:hehehe:

Υ.Γ.Επί της ευκαιρίας,Kenny,το νέο avatar και η sign σου,σκίζουνε;)
Posted Image

#7 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 24 August 2007 - 00:56

DISNEY = MAGIC!!

εγω προσοπικα την λατρεβω ειναι ενα κομματι απο την ζωη μου!!!
εχω δει οτι υπαρχει (απο καρτοον ετσι? οι ταινιες irl ειναι απαισιες)
μεχρι και τα προσφατα μου αρεσαν! (εκτος απο ενα με γελαδια το εκλεισα στα 5 λεπτα!)


FANTASIA & FANTASIA 2000
The nighmare before christmas!!!!!(touchstone που την ειχε αγορασει η disney)
LION KING & TIMON&PUMBA SERIES!!
ALLADIN!
Beaty and the Beast!
Monsters INC!!
+ τα απειρα clasic disney cartoons!!!οτι εχει donald και goofy ειναι... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!


κλαψ* αχ memories!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#8 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 24 August 2007 - 01:17

Ναι, αυτό με τους υπαλλήλους και ειδικά τους animators της Disney το είχα ακούσει και γω. Πάντως αν θυμάμαι καλά, άλλαξε και ο "πρόεδρος" ή ό,τι ήταν τέλος πάντων, άρα και η πορεία της Disney στο μέλλον.

Kαι το Fantasia 2000 ήταν πολύ καλό αντικειμενικά, αλλά η αναγκαστική σύγκριση με το κλασσικό Fantasia το αφήνει αρκετά πίσω από άποψη πρωτοτυπίας τουλάχιστον. Θα μου πεις "τι περίμενες?" Δεν ξέρω, αλλά κάτι σε "αριστούργημα" που να είναι πολλά χρόνια μπροστά από την εποχή του, όπως η κλασσική Fantasia, υποθέτω. :P

Άσχετο: Sorry, δεν είχα προσέξει πως θέματα για άλλα καρτούνς πηγαίνουν στο off-topic sub-forum.

#9 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 24 August 2007 - 08:37

The nighmare before christmas!!!!!

Με καμια παναγια δεν πρεπει να δινεις credit στην Disney για αυτη την ταινια. Το ιδιο πιστευω ισχυει και για τις ταινιες τις PIXAR.

Ειμαι φαν των χαρακτηρων που δημιουργησε ο Walt, αλλα οχι των δραστηριοτητων της εταιριας τελευταια.

Και αυτο που με εκνευριζει περισσοτερο ειναι που προσπαθει να παρει credit για τις δημιουργιες αλλων studio. Το Studio Ghibli ειναι κλασσικο παραδειγμα. Σε καθε DVD που κυκλοφορει Ευρωπη, πανω πανω βλεπεις με μεγαλα bold γραματα το "Walt Disney Presents"...

:bahhh:
Posted Image

#10 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 24 August 2007 - 12:38

ναι ξερω αλλα το θεμα ειναι οτι με το nightmare ασχοληθικε απλος λογο του σκοτινου της ταινιας δεν ηθελαν να βαλουν το ονομα disney επανω...

καλα με τα studio ghibli απλα ειναι κατι σαν την προοπτικι δεν εχει καμια σχεση με τις ταινιες!

παντος εμενα μου την εχει σπασι αυτο που γινεται τελευταια που οτι βγαλει η disney το βγαζει και η dreamworks και αντιθετα!!πχ nemo-sharktale 'η madagascar-Ζουγκλα λιγο ελεος ρε παιδιααα!

ααα και μια και ειπες pixar ειχα ξαχασει τον αλλο θρυλο...Toy story FTW!!
Posted Image
My blog http://cultureofaboy.blogspot.com για comic/movie informal reviews :P

#11 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 28 August 2007 - 15:31

Τα κινουμενα σχεδια δεν εχουν την παλια αιγλη πλεον....ειναι τα παντα στον υπολογιστη και δευτερον δεν βγαζουν πια χαρακτηρες ομοιομορφους...τα περισσοτερα ειναι παραμορφωμενα.

Ασε που το περιεχομενο της ταινιας τις περισσοτερες φορες απευθυνεται σε ανοητους.....

εχει χαλασει γενικα....κριμα
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#12 Strawhat_Nikos

Strawhat_Nikos

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 179 posts

Posted 31 August 2007 - 07:14

Κατεβαζω μια απιστευτη εκδοση του Lion King 16:9 και 720p!!!

:blingeye2::blingeye2::blingeye2::blingeye2::blingeye2::blingeye2::blingeye2:
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΑ AVATAR ΘΑ ΔΡΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ....._GaARa_

^
||
||
||
||
(ρε δεν μας κλάνεις τα @@)


#13 denisuki~

denisuki~

    Stronger than Darth Vapor

  • Members
  • 281 posts

Posted 02 September 2007 - 15:34

Ίσως να φταίει και η ηλικία σε κάποιο βαθμό αλλά έχει πέσει σίγουρα :)
"Those who say video games are bad for health are the same ones who say rock is satan's music"
- Shigeru Miyamoto

#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 September 2007 - 22:58

και μενα μου πηρε πολυ καιρο να απο-Ντισνευποιηθω αλλα οταν ημουν νεοτερος μου αρεσαν καποιες ταινιες και ειχα δει μερικες στο σινεμα και ολες ηταν αρτιες τεχνικά. Εστω και αν μερικές όπως Peter Pan και Alice in Wonderland διαστρεβλωναν τελειως τα βιβλια στα οποια βασιζοντουσαν. Αλλα απο οτι βλεπω συνεχιζει σημερα στο ιδιο μοτιβο με αποτελεσμα να μην βρισκω πλεον τιποτε καινουργιο να δω.

Οντως παντως ταινιες οπως Robin Hood, Snow White, Sleeping Beauty, Beauty and the Beast, Aladdin, Lion King, Little Mermaid, Sword and Stone, Bambi, Pinocchio, Dumbo, Aristocats, Hunchback of Notre Dame ηταν αψογες. Και το Oliver and Co ηταν απο τις καλυτερες τις παιδικης μου ηλικιας οταν το ειδα στο σινεμα.


Το χειροτερο ειναι οτι εκλεισε συμφωνια με τη ΝΕΤ και μονο δικες της σειρες ή ταινιες προβαλλει το κρατικο καναλι.

Αν ψαξεις και ενδιαφερεσε θα βρεις και καλες σειρες και ταινιες απο αλλου που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα ανιμε. Να μην πω πως στη σατιρα κανενα ανιμε δεν μπορει να ανταγωνιστει τα αμερικανικα καρτουν.

Εγω προτιμω παντως τις Ευρωπαικες παραγωγες. Γιατι νομιζετε μου αρεσουν τα ανιμε που λαμβανουν χωρο στην Ευρώπη.

#15 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 02 September 2007 - 23:07

Kατά τη γνώμη μου το Hunchback of Notre Dame, αν και καλό σαν ταινία, διστρέβλωνε πολύ πολύ περισσότερο το βιβλίο από όσο ο Peter Pan, για να μη μιλήσουμε για τον Ηρακλή. :P