Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Paranoia Agent


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#16 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 08 June 2008 - 02:46

Καλά υπήρχε αυτό το thread? Bump!
Πραγματικά masterpiece στο dementia genre. Παραδέχομαι.

Βέβαια δε ξέρω αν είμαι απόλυτα αντικειμενικός καθώς είμαι ψιλο-πορωμένος με Satoshi Kon και μου αρέσουν όλα τα έργα που έχει βάλει το χεράκι του. Όλα ένα κι ένα είναι.:drink:

Πάντως το paranoia agent είναι ένα ταξίδι στην παράνοια που και δε ξεχνιέται εύκολα, αλλά έχει και άπειρο rewatch value. Απ'τα αγαπημένα μου άψογη σειρά για μόλις 13 επεισόδια. Φοβερό σενάριο, φαντασία, σκηνοθεσία, OST για ψυχάκιδες, ήταν λες και συνδύαζε όλες τις ταινίες του σε μια σειρά. :) :orly:
9.5/10 για μένα.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#17 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 23 October 2008 - 12:54

Καταπληκτικη σειρα αλλα ομολογουμενως αρκετα δυσκολη οχι μονο επειδη η παρανοια χτυπαει κοκκινο αλλα επειδη αυτος που τη βλεπει οφειλει να μην περιμενει να καταλαβει τιποτα προκειμενου να καταλαβει...
Σε πολλα σημεια μου θυμισε ταινιες του David Lynch...παραλληλες πραγματικοτητες,πλοκη βασισμενη σε ονειρα και παιχνιδια του μυαλου, ακομα και πολλοι χαρακτηρες ειχαν κατι το grotesque που συναντας σε χαρακτηρες του Lynch...δεν το λεω για να μειωσω τη σειρα,ισα ισα το θεωρω απο τα πολυ θετικα της!

Και μια προσωπικη μου αποψη και ερμηνεια της σειρας...
Spoiler:

xbJ3b2w.jpeg


#18 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 23 October 2008 - 13:20

Όταν ξεκινούσα αυτή τη σειρά, δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό, αλλά... για μένα είναι χάλια:P

πολύ psycho για το τίποτα, χωρίς κάτι ουσιαστικό να πει...
και από ένα σημείο και μετά τα επεισόδια τα βρήκα βαρετά σε σημείο ψόφου...

anyway, thats just my personal opinion:P
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#19 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 23 October 2008 - 14:16

Όταν ξεκινούσα αυτή τη σειρά, δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό, αλλά... για μένα είναι χάλια:P

πολύ psycho για το τίποτα, χωρίς κάτι ουσιαστικό να πει...
και από ένα σημείο και μετά τα επεισόδια τα βρήκα βαρετά σε σημείο ψόφου...

anyway, thats just my personal opinion:P

Αυτη ειναι και η δικη μου αποψη πανω-κατω, εκτος του οτι μου αρεσαν μερικες σκηνες σε μετεπειτα επεισοδια (οπως εκεινη που μιλουσαν οι νοικοκυρες για τα "συμβαντα").
Posted Image

#20 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 23 October 2008 - 14:35

Posted Image

Spoiler:

HnH5aB0.jpg


#21 Grezus

Grezus

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 16 December 2008 - 12:36

Εχω δει και εγω το anime βασικα αυτο που με παρακηνισε να το κατεβασω ειναι οτι εχει τον ιδιο δημιουργο με NGE το οποιο απλα :wooi2: τοσο πολυ.
Ειναι κατα την απιψη μου ενα παρα πολυ καλο anime αν και την πρωτη φορα που ακουσα το opening εμεινα:frozen: μετα ομως μου αρεσε καπως αλλα τελος παντων πιστευω πως ειναι ενα anime που απλα πρεπει να το δεις και οταν θα το δεις η θα το λατρεψεις η δεν απλα δεν θα θες να το ξαναδεις.

Τωρα οσον αφορα την αναφορα στο akira δεν καταλαβενω την σχεσει μεταξει αυτον τον δυο anime αλλα υποψειαζομε οτι ο Hazuki το εγραψε αυτο θελοντας να πει οτι αν ειδες το akira και δεν σου αρεσε μην δοκιμασεις καν να δεις το Paranoia Agent.

#22 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 16 December 2008 - 13:07

ι εχει τον ιδιο δημιουργο με NGE


hem, no.
NGE -> Anno Hideaki
PA -> Kon Satoshi

Για μένα η σειρά ήταν πολύ καλή. Δε με εξέπληξε και τόσο η 'παράνοια' (με αυτήν ζω καθημερινά, πρέπει να με ακούσετε να μιλάω στις διάφορες αποχρώσεις του μπλε :frozen:) ούτε η πλοκή (είχα καταλάβει το subplot απ'το 2ο-3ο επεισόδιο). Μου άρεσαν πολύ οι χαρακτήρες και η σκηνοθεσία, και γενικά δεν θα άλλαζα τίποτα :P είναι must για όσους αγαπούν τον ψυχολογικό μαζοχισμό :fromabove:

Posted Image


#23 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 16 December 2008 - 16:04

Όταν ξεκινούσα αυτή τη σειρά, δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό, αλλά... για μένα είναι χάλια:P

πολύ psycho για το τίποτα, χωρίς κάτι ουσιαστικό να πει...
και από ένα σημείο και μετά τα επεισόδια τα βρήκα βαρετά σε σημείο ψόφου...

anyway, thats just my personal opinion:P


Ε? Μα είχε να πει... Did you miss it ή απλά δε σου φάνηκε ενδιαφέρον?

#24 mints

mints

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 16 December 2008 - 19:07

Δεν ξερω γιατι αλλα το βαρεθηκα μεχρι αηδιας και εκεινο το λουτρινο σκυλακι αμα το ειχα εδω θα το παταγα κατω :erk: Επισης δεν εχω ξανακουσει πιο σπαστικο OP!

#25 Kawai Shinigami

Kawai Shinigami

    Bakumanιακος

  • Members
  • 39 posts

Posted 16 December 2008 - 19:40

Ρε τι λέτε η σειρά έχει να πει και πολλά μάλιστα... άλλο αν δεν σας άρεσε σε αυτό πάσο... πολύ καλή και προσεγμένη δουλειά... Glastenen μιλας και στο indigo???



#26 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 16 December 2008 - 20:17

Glastenen μιλας και στο indigo???


με το indigo τσακωθήκαμε γιατί μου θυμίζει τον παππού μου και δεν μπορώ...

επίσης ισχύει ακόμη και για το paranoia agent: γούστα είναι αυτά. και γω το περίμενα καλύτερο (με όλα όσα είχα ακούσει), αλλά δε σημαίνει ότι ήταν κακό ή ότι δεν μου άρεσε.

Posted Image


#27 Satou no Kumo

Satou no Kumo

    hiatus :(

  • Members
  • 213 posts

Posted 18 December 2008 - 12:48

sasuga satoshi-kon:congrats:


μου θυμισε βεβαια λιγο Serial Experiments Lain..
seishun jidai wa watashi no subete desu

#28 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 18 December 2008 - 13:23

είναι από τα ανιμέ που πραγματικά λάτρεψα
οκ μετά από το 4ο επεισόδιο καταλαβαίνεις τι παίζει
αλλά όλη η υπόθεση κ η ανάπτυξη της ιστορίας από την αρχή μέχρι εκείνο το ψυχεδελικό τέλος μου άρεσε πάρα πολύ
βέβαια ίσως είμαι biased γιατί λατρεύω γενικά τις δουλειές του Satoshi Kon

Posted Image


#29 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 18 December 2008 - 18:47

@puranetesu μάλλον το δεύτερο ^^΄΄
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#30 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 17 February 2009 - 01:24

μμ εγω σκεφτομαι να το δω...και απο οτι βλεπω στα post σας αξιζει
πιστευω να σκας στα γελια απο τη paranoia, να μην εχει μονο αιμα και σκοτωμους...