Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Basketball


  • Please log in to reply
762 replies to this topic

Poll: Ποιά ομάδα υποστηρίζετε στα Παρκέ?.... (154 member(s) have cast votes)

Ποιά ομάδα υποστηρίζετε στα Παρκέ?....

  1. Ολυμπιακός (45 votes [29.22%] - View)

    Percentage of vote: 29.22%

  2. Παναθηναϊκός (63 votes [40.91%] - View)

    Percentage of vote: 40.91%

  3. Άρης (6 votes [3.90%] - View)

    Percentage of vote: 3.90%

  4. ΠΑΟΚ (20 votes [12.99%] - View)

    Percentage of vote: 12.99%

  5. ΑΕΚ (12 votes [7.79%] - View)

    Percentage of vote: 7.79%

  6. Πανιώνιος (1 votes [0.65%] - View)

    Percentage of vote: 0.65%

  7. Άλλη (7 votes [4.55%] - View)

    Percentage of vote: 4.55%

Vote Guests cannot vote

#46 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 August 2007 - 23:05

Τρίτη απορία στη σειρά: Ξέρετε κανένα καλό μπασκετικό anime; Ψήνομαι να δω... :)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#47 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 17 August 2007 - 23:16

Τρίτη απορία στη σειρά: Ξέρετε κανένα καλό μπασκετικό anime; Ψήνομαι να δω... :)


Υπάρχει 1,αλλά δεν θυμάμαι τίτλο,και δεύτερον το μπάσκετ και η μαγεία του δεν μπορεί να αποδοθεί έτσι,παρά μόνο στο να παίζεις και να το βλέπεις.Γενικά τασ αθλητικά κόμιξ δεν μου πολυαρέσουν:nosey:
Posted Image

#48 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 18 August 2007 - 00:35

Μακάρι!!!

Βασικά μια απορία..ξέρει κανείς κανένα forum για μπάσκετ,ελληνικό ή αμερικάνικο,επειδή ψάχνω,δεν βρίσκω και με έχουν πιάσει τα νεύρα μου.:oo:

try this
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1...

ημουν και εγω μελος αλλα πσιλοβαρεθηκα
δεν ειχε και πολλη κινηση
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#49 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 August 2007 - 03:55

Ο κόσμος του μπάσκετ βρίσκεται σε μπέρδεμα μιας και μάθαμς ότι το ιστορικότερο(με διαφορά χαώδη σε σχέση με τα υπόλοιπα πρωταθλήμτα)πρωτάθλημα του κόσμου,το NBA όπως φένεται από το 2010 θα υποδεχτεί 3 ευρωπαικές ομάδες,μια εκ των οποίων και ο ΠΑΟ!!!:terror2:Και δεν ενοούμε για 13 αγώνες,αλλά για ολόκληρες σεζόν,σαν μέλοι του πρωταθλήματος.Διαβάστε:

Sportime

Προσωπικός,πιστεύω ότι καλό είνα να παίζουν ευρωπαικές ομάδες με ομάδες του NBA μια φορά το χρόνο,όπως π.χ. φέτος οι Spurs vs Panathinaikos,όμως δεν θέλω να δώ ούτε ευρωπαικές ομάδες στο NBA,ούτε το αντίθετο.:bahhh:
Posted Image

#50 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 19 August 2007 - 20:44

:terror2:.... Θα τα πανε παρα πολυ χαλια ....
Τεσπα ειδατε καπου διαβασα οτι μια ομαδα της κυπρου θα παιζει στο ελληνικο πρωταθλημα:oo:...

Αρχιζει η προετοιασια τις ομαδας αυριο:burningbe3::burningbe3:
I put up my headphones and listen to the deftones

#51 spirosg

spirosg

    Για πολλές κλωτσιές...

  • Members
  • 3 posts

Posted 21 August 2007 - 00:35

Αμάν.. τώρα το πήρα χαμπάρι αυτό το thread.... και πολύ χάρηκα καθότι 32 πλέον και χρόνια μπασκετόφιλος, ερασιτέχνης παίχτης στα νιάτα μου (μέχρι που έγινα βόδι και το ψιλόκοψα) και εσχάτως ξεκινάω τα πρώτα μου βήματα προπονητικής :)
Εχουμε και λέμε λοιπόν :
Ελληνική ομάδα : στη συνείδησή μου υπάρχει ΜΟΝΟ ο απόλυτος Αυτοκράτορας και κυρίαρχος του Ελληνικού μπάσκετ, ο ΠΑΟ... στην καρδιά μου όμως υπάρχει μια θέση και για τον Άρη της δεκαετίας του 80 που με Γκάλη, Γιαννάκη κλπ και τις τιτανομαχίες με τον Πάοκ μας μάθανε τι εστί μπάσκετ.
Αγαπημένος παίκτης στην Ελλάδα : Φώτσης , Παπαλουκάς & Αλβέρτης.
Αναφορικά με το ΝΒΑ το οποίο παρακολουθούσα μανιωδώς μέχρι πρίν μια 10ετία περίπου... για μένα η ιστορία σταμάτησε όταν αποσύρθηκε ο Michael Jordan, που χρονικά συνέπεσε με το τέλος της γενιάς εκείνης που με θράσος,ταλέντο,τσαμπουκά, άλμα στο Θεό και τρελές φάσεις σε κάθε παιχνίδι μας έκανε να χαζεύουμε...
Αγαπημένη ομάδα λοιπόν : οι Bulls των : Jordan,pippen,Grand, Perdue, Stockton και του μεγάλου Toνι Κουκοτς.......
Αγαπημένοι παίκτες : Michael "AIR" Jordan, "Sir" Charles Barkley, Ervin "Majic "Johnson, Scottie "the indian" Pippen, και φυσικά τα άλλα τέρατα της εποχής όπως Stockton, Malone, Kemp, Olajugon, Dominique Willkins και αρκετοί που αυτοί τη στιγμή ξεχνάω....

Και μιάς και το έφερε η κουβέντα... αν κανονιστεί κάνα μπασκετάκι, ρίξτε μια φωνή και απο δώ να δώ αν θυμάμαι πώς κάνεις τη μπάλα να κάνει εκείνο ερεθιστικό "χλατς" την ώρα που μπαίνει στο καλάθι :D

#52 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 August 2007 - 01:03

spirosg μιας και έβλεπες και παλιότερα,θέλω να ρωτίσω,σταμάτησες να βλέπεις επειδή έπεσε η ποιότητα?δλδ,πιστεύεις ότι οι σημερινοί παίκτες δεν συγκρίνονται με τους παλιότερους ή υπάρχουν ακόμη αστέρια τέτοιου επιπέδου?

Επίσης...ποις ήταν καλύτερος?Magic or Jordan?
Posted Image

#53 spirosg

spirosg

    Για πολλές κλωτσιές...

  • Members
  • 3 posts

Posted 21 August 2007 - 19:15

spirosg μιας και έβλεπες και παλιότερα,θέλω να ρωτίσω,σταμάτησες να βλέπεις επειδή έπεσε η ποιότητα?δλδ,πιστεύεις ότι οι σημερινοί παίκτες δεν συγκρίνονται με τους παλιότερους ή υπάρχουν ακόμη αστέρια τέτοιου επιπέδου?

Επίσης...ποις ήταν καλύτερος?Magic or Jordan?


Σταμάτησα να βλέπω γιατι μετά απο αυτά τα ιερά τέρατα που πέρασαν απ τα παρκέ το ΝΒΑ δε θα ήταν ποτέ ξανα το ίδιο, χωρίς να θέλω να μειώσω τους "επόμενους". Σαφέστατα βγήκαν παιχταράδες και ακόμα καλύτεροι ίσως... αλλα δεν νομίζω οτι θα ξαναδείς στα γήπεδα παίχτη σαν τον καραφλό,με τη γλώσσα μονίμως έξω, να κοροιδεύει οποιον τολμούσε να σκεφτεί οτι μπορεί να τον σταματήσει... να περπατάει στον αέρα και γενικά κάθε του κίνηση μέσα στο γήπεδο να αποτελεί Highight καθώς ο άνθρωπος βρισκόταν σε διαρκή ερωτική επαφή με την πορτοκαλί μπάλα.
Δε θα δείς άτομο σαν τον Magic να μπορεί να κάνει τα πάντα μέσα στο γήπεδο όντας πάνω απο 2μέτρα και όχι ιδιαίτερα "αθλητικά προικισμένος"....
Πιστεύεις οτι υπάρχει νέος Larry Bird?

Aπλά τέτοιοι παίχτες δεν θα ξαναβγούν. Οχι οτι το ΝΒΑ θα στερέψει απο αστέρια... πάντα θα υπάρχουν εκεί παίκτες απο "άλλον πλανήτη", αρκετα επίπεδα πάνω απο άλλους παίχτες αλλα... δεν νομίζω οτι θα έχουν ποτέ αυτό το"κάτι".

Μιας και ρώτησες για σύγκριση Jordan vs Magic, ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα.Για μένα ο Jordan ήταν/είναι και θα είναι ο απόλυτος ΘΕΟΣ του μπάσκετ και το απέδειξε με τον τσαμπουκά του... όταν τα παράτησε πρώτη φορά, για 3 χρόνια έπαιζε baseball και μετά ξαναγύρισε για να φορέσει την κόκκινη φανέλα με το 23 και να θυμίσει σε όσους τον αμφισβήτησαν...ποίος είναι το αφεντικό. Στο τέλος τους έβγαλε για άλλη μια φορά τη γλώσσα.
Απ την άλλη....ο Magic δεν ήταν ποτέ παίχτης που συγκρίνεται έτσι απλά...μιλάμε για ένα άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του μπάσκετ και του αθλητισμού.

Δεν ξέρω αν παρακολουθούσες τότε αλλα θα σου πρότεινα να βρείς αγώνες αυτής της εποχής και να κάτσεις να δείς...ειλικρινά ευχαρίστως τους βλέπω μαζί σου και κερνάω και τις μπύρες. Ίσως τότε καταλάβεις γιατί μετά σταμάτησα να ασχολούμαι.
Εϊναι κάτι αντίστοιχο με την ιστορία της F1 μετά τον θάνατο του Σέννα...δεν έπεσε η ποιότητα.... αλλα τίποτα δεν ήταν ξανά το ίδιο.

#54 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 21 August 2007 - 20:06

Γιατι σε μενα?:emptyonexg1: με εβαλε στην ομαδα με τους γεννημενους το 90 ενταξει η προπονηση πιο σκληρες :nod:.. αλλα αυριο εχουμε φιλικο :bahhh: Και να δω ποσο θα με περναει ο σεντερ της αντιπαλης ομαδας βασικα ενταξει αμα παιξω καλα θα τον ρεζιλεψω:nosey: αλλα ποιος πηδαει στον αερα τωρα
I put up my headphones and listen to the deftones

#55 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 August 2007 - 23:44

Γιατι σε μενα?:emptyonexg1: με εβαλε στην ομαδα με τους γεννημενους το 90 ενταξει η προπονηση πιο σκληρες :nod:.. αλλα αυριο εχουμε φιλικο :bahhh: Και να δω ποσο θα με περναει ο σεντερ της αντιπαλης ομαδας βασικα ενταξει αμα παιξω καλα θα τον ρεζιλεψω:nosey: αλλα ποιος πηδαει στον αερα τωρα


Καλή τύχη KageHitsu!!!Ενημερωσέ μας για το τί έγινε:riiight:

Εντωμεταξύ,η εθνική νομίζω νίκησε.Από το λίγο που είδα στο πρώτο δεκάλεπτο βελτιώθηκαν.Ο Διαμαντίδης πάντως,τι παικταράς ε παιδί μου.
Posted Image

#56 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 August 2007 - 23:48

.

Μιας και ρώτησες για σύγκριση Jordan vs Magic, ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα.Για μένα ο Jordan ήταν/είναι και θα είναι ο απόλυτος ΘΕΟΣ του μπάσκετ και το απέδειξε με τον τσαμπουκά του... όταν τα παράτησε πρώτη φορά, για 3 χρόνια έπαιζε baseball και μετά ξαναγύρισε για να φορέσει την κόκκινη φανέλα με το 23 και να θυμίσει σε όσους τον αμφισβήτησαν...ποίος είναι το αφεντικό. Στο τέλος τους έβγαλε για άλλη μια φορά τη γλώσσα.
Απ την άλλη....ο Magic δεν ήταν ποτέ παίχτης που συγκρίνεται έτσι απλά...μιλάμε για ένα άλλο ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία του μπάσκετ και του αθλητισμού.


Βασικά,ο λόγος που ρώτησα είναι ότι είμαι Magic(Lakers)fan,και έλπιζα να ακούσω ένα καλό λόγο για αυτό τον παίκτη,είναι λίγο υποτημιμένος στην Ελλάδα.:nosey:

.
Δεν ξέρω αν παρακολουθούσες τότε αλλα θα σου πρότεινα να βρείς αγώνες αυτής της εποχής και να κάτσεις να δείς...ειλικρινά ευχαρίστως τους βλέπω μαζί σου και κερνάω και τις μπύρες. Ίσως τότε καταλάβεις γιατί μετά σταμάτησα να ασχολούμαι.
Εϊναι κάτι αντίστοιχο με την ιστορία της F1 μετά τον θάνατο του Σέννα...δεν έπεσε η ποιότητα.... αλλα τίποτα δεν ήταν ξανά το ίδιο.


Με κάλυψες απόλυτα...

Υ.γ.Βασικά έχω δεί τους τελικούς Magic-Bird,νομίζω το 87,που πήγε 4-3 υπέρ των Lakers.Απλά προσκυνάω...:wis:
Posted Image

#57 spirosg

spirosg

    Για πολλές κλωτσιές...

  • Members
  • 3 posts

Posted 22 August 2007 - 05:36

Βασικά,ο λόγος που ρώτησα είναι ότι είμαι Magic(Lakers)fan,και έλπιζα να ακούσω ένα καλό λόγο για αυτό τον παίκτη,είναι λίγο υποτημιμένος στην Ελλάδα.:nosey:


Υποτιμημένος είναι μόνο απο τους άσχετους.... αν θες να λέγεσαι μπασκετόφιλος, απλα δεν μπορείς να υποτιμήσεις έναν τέτοιο παίχτη. Δεν μιλάμε απλά για παίχτη... μιλάμε για ΟΛΟΚΛΗΡΟ κεφάλαιο στην ιστορία του ΝΒΑ.

Βασικά,ο λόγος που ρώτησα είναι ότι είμαι Magic(Lakers)fan,και έλπιζα να ακούσω ένα καλό λόγο για αυτό τον παίκτη,είναι λίγο υποτημιμένος στην Ελλάδα.:nosey:



Με κάλυψες απόλυτα...

Υ.γ.Βασικά έχω δεί τους τελικούς Magic-Bird,νομίζω το 87,που πήγε 4-3 υπέρ των Lakers.Απλά προσκυνάω...:wis:


Και πού να δείς και τελικούς Bulls-Suns 91-93 οι οποίοι πέρα απο τρελό show time, αρκετές φορές εξελίχθηκαν σε προσωπικές μονομαχίες Jordan-Barkley.... αααχχχχ ωραίες εποχές.

Υ.Γ. Είδες? τον παίνεψα και τον Magic λιγάκι παραπάνω να μη σε στεναχωρήσω :D

#58 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 August 2007 - 11:55

ΠΑΟΚ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΝΤΟΥ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ!

Αγαπημενη Ομαδα ΝΒΑ Chicago Bulls (εποχες Jordan, Pippen κτλ) τωρα καμια.

Aγαπημενοι Παιχτες : Μichael Jordan, Νικος Γκαλης, Predrag Stojakovic
Posted Image

#59 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 22 August 2007 - 15:32

ΠΑΟΚ, SODOM, Π****Α ΧΩΡΙΣ CONDOM

#60 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 24 August 2007 - 03:06

Άσχημα νέα.

Τραγωδία με Έντι Γκρίφιν

22/8/2007 11:29



Σοκ προκάλεσε στην οικογένεια του ΝΒΑ ο θάνατος του Έντι Γκρίφιν. Ο 25χρονος πάουερ φόργουορντ ήταν τελικά το θύμα από το τροχαίο ατύχημα που προκλήθηκε την Παρασκευή 17 Αυγούστου, όταν το αυτοκίνητό του συγκρούστηκε με τρένο στο νοτιοανατολικό Χιούστον. Το τζιπ του αδικοχαμένου Γκρίφιν τυλίχθηκε στις φλόγες με αποτέλεσμα να καεί και οι αρχές του Χιούστον να τον αναγνωρίσουν από τον οδοντοστοιχία του.

Η αστυνομία δεν αποκλείει και το ενδεχόμενο της αυτοκτονίας αφού ο εκλιπών αγνόησε τις προστατευτικές μπάρες ασφαλείας με αποτέλεσμα το αυτοκίνητό του να προσκρούσει πάνω το διερχόμενο τρένο. «Πήρα κάποια στοιχεία από έναν οδοντίατρο που είχε εξετάσει τον Γκρίφιν στο Χιούστον και τα χρησιμοποιήσαμε στις έρευνες», δήλωσε ο Ντέρεκ Χόλινγκσγουορθ που ανέλαβε την συγκεκριμένη υπόθεση.

Ο Γκρίφιν αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα κυρίως από τον εθισμό του στο αλκοόλ με αποτέλεσμα να μην κάνει καριέρα αντάξια του ταλέντου του. Το 2001 αποφοίτησε από το Σίτον Χολ και επελέγη στο νούμερο 7 των ντραφτ από τους Νιου Τζέρσεϊ Νετς. Στη συνέχεια δόθηκε με ανταλλαγή στο Χιούστον όπου αγωνίστηκε με την φανέλα των Ρόκετς για δύο χρόνια, αλλά λόγω του εθισμού του στο αλκοόλ έφυγε τον Δεκέμβριο του 2003.

Τον Ιανουάριο του 2004 υπέγραψε στους Νετς, όμως δεν κατάφερε να αγωνιστεί καθόλου με την ομάδα του Νιου Τζέρσεϊ αφού εισήχθη σε κλινική αποτοξίνωσης. Το περασμένο καλοκαίρι συμφώνησε με τους Τίμπεργουλφς, αλλά και εκεί το αλκοόλ δεν τον άφησε να κάνει καριέρα παίζοντας μόλις σε 13 ματς.


Posted Image