Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πάνε τα δάση μας...


  • Please log in to reply
274 replies to this topic

#16 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 June 2007 - 18:58

Dj, δεν μας ενδιαφέρουν οι βαθμοί σου στο σχολείο, ούτε οι απόψεις περί θανατικής ποινής, ούτε οι κοπέλες από το εξωτερικό, ούτε τίποτα από αυτά. Ξαναδιάβασε ποιο είναι το θέμα στο thread που γράφεις :emptyonexg1:


Δε μπορώ να πιστέψω ότι ένα από τα ομορφότερα μέρη είναι πια παρελθόν. Έχω περπατήσει όλα τα μονοπάτια της Πάρνηθας, έχω κατασκηνώσει άπειρες φορές με φίλους/ες κάτω από τον έναστρο ουρανό της, έχω δει τα ποταμάκια και τα ελάφια της, έχω κάνει εκεί τα πρώτα βήματα, που με οδήγησαν να αγαπήσω το βουνό, την ορειβασία, την αναρρίχηση.
Το σίγουρο είναι πως με την Πάρνηθα πέθανε και ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου, μία απώλεια που δε θα μπορέσω ποτέ να αποκαταστήσω.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με 'μένα. Είχα επισκεφτεί το μεγαλύτερο μέρος της Πάρνηθας, και συχνά πήγαινα τα Σαββατοκύριακα για να ξεφύγω από το αποπνικτικό κλίμα και το καυσαέριο της Αθήνας :deadga6:


Ελπίζω να οργανωθούν πολλές σχολικές εκδρομές δενδροφύτευσης στα καμμένα δάση. Για να μάθουν τα παιδιά πόσο θλιβερό είναι το θέαμα, αλλά και πόσο μπορούν να συμβάλλουν ώστε μετά από 25-30 χρόνια να υπάρχει ξανά ένα όμορφο δάσος.

Και τέλος μία εικόνα, που δεν έχω λόγια να περιγράψω.
Posted Image

E5VV38U.jpg


#17 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 29 June 2007 - 21:59

Dj, δεν μας ενδιαφέρουν οι βαθμοί σου στο σχολείο, ούτε οι απόψεις περί θανατικής ποινής, ούτε οι κοπέλες από το εξωτερικό, ούτε τίποτα από αυτά. Ξαναδιάβασε ποιο είναι το θέμα στο thread που γράφεις :emptyonexg1:


Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με 'μένα. Είχα επισκεφτεί το μεγαλύτερο μέρος της Πάρνηθας, και συχνά πήγαινα τα Σαββατοκύριακα για να ξεφύγω από το αποπνικτικό κλίμα και το καυσαέριο της Αθήνας :deadga6:


Ελπίζω να οργανωθούν πολλές σχολικές εκδρομές δενδροφύτευσης στα καμμένα δάση. Για να μάθουν τα παιδιά πόσο θλιβερό είναι το θέαμα, αλλά και πόσο μπορούν να συμβάλλουν ώστε μετά από 25-30 χρόνια να υπάρχει ξανά ένα όμορφο δάσος.

Και τέλος μία εικόνα, που δεν έχω λόγια να περιγράψω.
Posted Image


Εντάξει η εικόνα είναι απλά έλεος....Πάντως πραγματικά κρίμα για αυτό που έγινε με την Πάρνηθα.Θυμάμαι πήγαινα που και που οικογενειακώς και νιώθαμε σαν να ήμαστε σε άλλο κόσμο, με το καθαρό οξυγόνο κλπ κλπ.Κρίμα...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#18 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 29 June 2007 - 22:33

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα τόση μεγάλη είναι η καταστροφή;Και για αυτό που λες Phantom Duck με τις σχολικές εκδρομές μην έχεις και μεγάλες ελπίδες:emptyonexg1:

Posted Image


#19 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 29 June 2007 - 23:55

Εντάξει η εικόνα είναι απλά έλεος....


Δεν ξέρω αν η εικόνα είναι αληθινή ή "φτιαγμένη" στο photoshop. Αλλά και φτιαγμένη να είναι, δεν απέχει καθόλου από την πραγματικότητα.


Όσον αφορά τις δενδροφυτεύσεις, έχω κάνει 2 φορές. Και η μία ήταν με το σχολείο (Λύκειο). Το θέμα είναι τα σχολεία να πάρουν την ιδέα στα σοβαρά, και να μην την απορρίψουν επειδή δεν βρίσκουν χρόνο να χώσουν άλλη μία εκδρομή στο σχολικό έτος.

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Η εμπειρία και η ευαισθητοποίηση που θα αποκομίσουν τα παιδιά φυτεύοντας 2-3 δέντρα το καθένα (δεν χρειάζεται παραπάνω), είναι 1.000 φορές πιο σημαντικά από μία συνηθισμένη μέρα μαθήματος και ρουτίνας.

E5VV38U.jpg


#20 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 30 June 2007 - 20:54

Το συμαντηκότερο για μένα είναι, τώρα όχι να φωνάζουμε για το πώς έγινε και γιατί δεν κάνουν κάτι για αυτό, και για το πώς θα το αναδασώσουμε. Τώρα ότι να ήταν να γίνει, έγινε.

Αυτό που έχει σημασία είναι, τι θα γίνει για να προστατευτεί αυτή η περιοχή που κάηκε και να παραμήνει ανέπαφη από τυχόν καταπατητές. Γιατί δεν είναι μόνο οι πλούσιοι που έχουν βλέψεις εκεί, είναι και οι απλοί πολίτες που μπορεί να έχουν κάποια περιουσία εκεί που έχουν πονηρές σκέψεις.

Άμα γίνουν τα παραπάνω το κόβω το φθινόπωρο, να πηγαίνω πολλές φορές στην Πάρνηθα για αναδάσωση. Έτσι και αλλίως τώρα δεν μπορεί να αρχίσει, επειδή δεν το επιτρέπει ο καιρός.

Άντε να δούμε τελικά τι θα γίνει με το δάσος και ελπίζω ότι από όσο κάηκε τόσο να αποκασταθεί.
Posted Image

#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 30 June 2007 - 22:58

Και καλά,στη Πάρνηθα τι θα φτιάξουν,εκεί όλο βράχια,ανώμαλο έδαφος είναι....

Κρίμα για το δάσος,είχα πάει εκεί μια φορά και μου είχε κάνει εντύπωση πόση γαλήνη και ομορφιά έκανε όσους ήταν εκεί να νιώθουν.
Posted Image

#22 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 30 June 2007 - 23:45

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα τόση μεγάλη είναι η καταστροφή;

Είναι, εφόσον μιλάμε για τον μεγαλύτερο φυσικό δρυμό στην Ελλάδα. Επίσης, για κάθε δάσος που καίγεται (το οποίο δάσος αν καεί 2 φορές μέσα σε λίγα χρόνια παίρνει πάαααααααααρα πολλά χρόνια για να ξαναζωντανέψει) χάνουμε και μια μεγάλη ποσότητα οξυγόνου. Βάλε μέσα και τις πλυμμήρες που θα προκαλούνται άμα δεν υπάρχουν δέντρα για να τις συγκρατουν και θα καταλάβεις για πόσο μεγάλη ζημία μιλάμε (και δεν αναφέρομαι μόνο για την Πάρνηθα, αλλα και για όλες τις υπόλοιπες δασικές εκτάσεις που παραδόθηκαν στο έλεος της φωτιάς.

#23 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 June 2007 - 23:45

Έχει καζίνο στη κορυφή, τα βράχια θα τους πειράξουν :terror2:
rsrGbGx.gif

#24 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 01 July 2007 - 00:02

Άσε, μην μου τα θυμίζεις με τα κωλοκαζίνο που μόνο γι' αυτά τσακίστηκαν να σώσουν.

#25 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 01 July 2007 - 00:11

Ε βεβαια εκει το χρημα ρεει, δεν λεει να το αφησουν να χαθει.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#26 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 01 July 2007 - 00:21

Άσε, μην μου τα θυμίζεις με τα κωλοκαζίνο που μόνο γι' αυτά τσακίστηκαν να σώσουν.


Ντάξει οι πυροσβέστες κάνανε την δουλειά τους άλλο αν κάποιοι πήραν, ξερω γώ, κανά τηλέφωνο από τη γραφειάρα τους και τους είπε να καούν όλα τ'αλλα το καζίνο να μην πάθει τίποτα. :erk:
rsrGbGx.gif

#27 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 01 July 2007 - 09:40

Ε αν ήταν να καούν όλα τα άλλα εκτός του Καζίνου τότε ο διευθυντής τους είναι πιο ηλίθιος κι από τους μπάτσους.Αναρωτιέμαι γιατί σκέφτονται το χρήμα και όχι την φύση.

Vetus στην απάντηση σου προς τον Ero-Sennin την καταλαβαίνω.Δεν φτάνει το κάψιμο του δάσους αλλά αμά έρθει το tsunami θα είναι και το τέλος του κόσμου και όχι μόνο τα δέντρα δεν θα μπορούν να συγκρατήσουν το νερό...αλλά και θα καταρρεύσουν μαζί με το tsunami απάνω μας.

Αμά συνεχιστεί η φάση να κάψουν όλα τα δάση τέτοιο τέλος μας βλέπω να έχουμε.
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#28 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 01 July 2007 - 21:02

Έχει καζίνο στη κορυφή, τα βράχια θα τους πειράξουν :terror2:



Ενωούσα ότι δεν το θεωρούσα και το καλήτερο μέρος για να κάνεις κάτι τέτοιο με σκοπό να βγάλεις κέρδος....Αν ακούστικε τόσο χαζό ,σορρυ.
Posted Image

#29 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 01 July 2007 - 21:07

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕ... αυτα τα εκαψαν επιτηδες για να γινουν βιλλες ... α τωρα που το ειδα κατσε να αγορασω ενα στρεμμα στη παρνηθθα ..
I put up my headphones and listen to the deftones

#30 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 01 July 2007 - 21:16

ΞΥΠΝΗΣΤΕΕ... αυτα τα εκαψαν επιτηδες για να γινουν βιλλες ... α τωρα που το ειδα κατσε να αγορασω ενα στρεμμα στη παρνηθθα ..


Έξυπνο αλλά δυστηχώς δεν μπορεί να γελάσει κανείς τόσο άσχημα που είναι τα πράγματα.:bahhh:

Το ίδιο πράγμα πάντως συνέβη και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας,π.χ. το Πύλιο,και προβλέπετε να έχουμε πολύ έντονα προβλήματα σε λίγα χρόνια έτσι όπως πάει,αν σκεφτεί κανείς ότι κάθε χρόνο συμβένουν τόσα παρόμοια περιστατικά.
Posted Image