Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Couch Surfing


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#16 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2007 - 12:25

Δεν θα το λεγα... Οσο και να μεγαλωσουμε παντα θα μας αρεσει να ταξιδευουμε και να γνωριζουμε νεα μερη, ασχετα με την οποια ταλαιπωρια! :riiight:
So sooner or later some things will be accomplished! :hero:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#17 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2007 - 12:57

Αλλο αυτο...κι εγω μεγαλωσα και μου αρεσουν τα ταξιδια...αλλα τωρα, δεν ειμαι σε φαση να κοιμαμαι σε τραινα, σε εστιες νεων κτλ...θελω καποια ανεση! να μπορω να κοιμηθω χωρις να ξυπνησω σαν σιγμα τελικο, να μπορω να κανω μπανιο οποτε θελω κτλ...οχι να τρεχω με 40 κιλα στην πλατη εξοπλισμο, γιατι μπορει να συναντησω το ενδεχομενο να χασω το τραινο, και να πρεπει να κοιμηθω στην πλατφορμα με ενα σουγια στο χερι...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#18 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2007 - 18:06

Ταλαιπωρία (μαζί με φίλους) is half the fun! Στο interrail βέβαια δεν σε παίρνει να πας με παρέα άνω των 4 ατόμων γιατί μετά υπάρχουν τσακωμοί σχετικά με το τι αξίζει να επισκεφθείς,πού να πας και τα λοιπά. 3 imho ο καλύτερος αριθμός.

#19 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5.461 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2007 - 21:50

Ταλαιπωρία (μαζί με φίλους) is half the fun!


Συμφωνώ απόλυτα. Αυτές ακριβώς οι καταστάσεις είναι που αξίζουν σε ένα ταξίδι (ΙΜΟ πάντα) και αυτές είναι οι αναμνήσεις που τελικά θα σου μείνουν.

Αν και 3 άτομα μου φαίνεται πολύ μικρός αριθμός. Αν έκανα τέτοιο ταξίδι θα προτιμούσα να ήμασταν μεγάλη παρέα (6-7 άτομα).

E5VV38U.jpg


#20 attsifte D

attsifte D

    Anime Freak

  • Members
  • 271 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Αύγουστος 2007 - 23:25

Couch-surfing!!! Καλή φάση, πολύ ωραία σαν και το Lonely Planet :D

Πως γίνεται όμως η γνωριμία και η συννενόηση? Μπορώ απλά να "παραχωρήσω" τον καναπέ μου ώστε κάποιος αν θέλει να έρθει?
Πως θα πας Ολλανδία, μέσα δλδ απο το Site βρήκες/γνώρισες άτομα με καναπέ προς "ενοικιάση"?

Δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες, τώρα ρίχνω μια ματία αλλά το κόστος με τι έχει σχέση, γλιτώνεις ξενοδοχεία κ δωμάτια αφού σου παρέχεται ο καναπές?
Spoiler:

"The more you know yourself the less things upset you"

#21 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2007 - 19:44

πάντως απο την δική μου μεριά ενα couchsurfing έχει γίνει όταν φιλοξένησα μέλη απο το φόρουμ στο σπίτι μου. είναι πολύ καλή ιδέα αρκεί να μη πέσεις σε κανα ψυχάκι και σε σφάξει.

#22 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2.291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2007 - 19:48

yes indeed...

εγώ το χρησιμοποιώ όποτε πάω Θεσ/νίκη [όλο και κάποιος με φιλοξενεί] και αντίστοιχα όταν κατέβηκε το παιδί εδώ Αθήνα, τον φιλοξένησα εγώ...

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Αύγουστος 2007 - 20:09

λολ τώρα που το σκέφτομαι μπορούμε να το κάνουμε και εμείς αυτό.
λοιπον το χειμώνα το εξοχικό μου είναι άδειο μπορώ να φιλοξενήσω καμιά 15ρια άτομα... λολ θα είναι Housesurfing ωστόσο

#24 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 28 Αύγουστος 2007 - 18:46

Couch-surfing!!! Καλή φάση, πολύ ωραία σαν και το Lonely Planet :D

Πως γίνεται όμως η γνωριμία και η συννενόηση? Μπορώ απλά να "παραχωρήσω" τον καναπέ μου ώστε κάποιος αν θέλει να έρθει?
Πως θα πας Ολλανδία, μέσα δλδ απο το Site βρήκες/γνώρισες άτομα με καναπέ προς "ενοικιάση"?

Δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες, τώρα ρίχνω μια ματία αλλά το κόστος με τι έχει σχέση, γλιτώνεις ξενοδοχεία κ δωμάτια αφού σου παρέχεται ο καναπές?


Ο σκοπός του site είναι αυτός, δηλαδή να παραχωρείς καναπέ/κρεββάτι/κάτι πάνω στο οποίο μπορεί ο άλλος να κοιμηθεί, ή να ζητήσεις απο άλλους να σου παραχωρήσουν κάτι αντίστοιχο. Στην Ολλανδία πήγα βρίσκοντας άτομα τα οποία μου ακούγονταν ενδιαφέροντα και ρώτοντας τα αν θα μπορούσαν τις μέρες που θα πήγαινα να με φιλοξενήσουν. Είχα ένα μικρό πρόβλημα να βρω καναπέ στο Amsterdam, αφού έχει πάρα πολλούς τουρίστες το καλοκαίρι, αλλά το ότι έκατσα, αντί αυτού, περισσότερες μέρες στον original couch host μου στο Rotterdam δεν με χάλασε καθόλου.

Φυσικά και γλιτώνεις κόστη διαμονής, πολλές φορές και σίτισης, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που έφαγα κανονικά με τους hosts μου. Βέβαια, ο βαθμός αφοσίωσης που θα δείξει ο καθένας είναι διαφορετικός. Ένας μπορεί να σου πει "Ορίστε τα κλειδιά, καλά να περάσεις" και να μην ασχοληθεί και πολύ μαζί σου και ο άλλος να σου δώσει την ψυχή του για πραγματικά ό,τι χρειαστείς και να είναι συνέχεια κοντά σου, δείχνοντας σου τα ωραία μέρη και δίνοντας σου ένα καλό παράδειγμα σχετικά με το πώς είναι η καθημερινη ζωή.

#25 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Σεπτέμβριος 2007 - 01:53

Εγω χρησιμοποιώ το hospitalityclub.org .Μου ζήτησαν 3-4 φορές να έρθουν να μείνουν αλλά δεν μπορούσα και έφαγαν χυλόπιτα!!!

#26 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2009 - 18:02

καλό ακούγεται... μου βαλες ιδέα τώρα! Βέβαια, ένας άγχος μη σου βγει ο άλλος στην καλύτερη κλεπτομανής στη χειρότερη ψυχάκιας δε το χεις?

Δημοσιευμένη  εικόνα


#27 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούλιος 2009 - 22:27

καλό ακούγεται... μου βαλες ιδέα τώρα! Βέβαια, ένας άγχος μη σου βγει ο άλλος στην καλύτερη κλεπτομανής στη χειρότερη ψυχάκιας δε το χεις?

Δεν το εχεις γιατι μπορεις να τσεκαρεις το προφιλ του ατομου που προκειται να σε φιλοξενησει ή να φιλοξενησεις , να δεις σχολια αλλων που το γνωρισαν... Γενικως υπαρχει καλο ''φακελωμα'' που καθιστα το site ασφαλες . Οι ατυχεις περιπτωσεις φαναζομαι αποτελουν απειροελαχιστο ποσοστο.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#28 Kirenahana

Kirenahana

    Not-so-hardworking Youth

  • Members
  • 272 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2009 - 10:24

ναι όντως, μπήκα στο site και κοίταξα και πράγματι είναι πολύ λίγα τα αρνητικά περιστατικά, και έχει πολλές πληροφορίες στα προφίλ. Όχι ότι αν ήμουν ανώμαλη θα το έγραφα στο προφίλ μου...
Γενικά πάντως, και με λίγη αισιοδοξία για το που θα πέσεις, μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα, και σκέφτομαι σοβαρά να γίνω ενεργό μέλος.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#29 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2009 - 10:46

Ρίχτε και μια ματιά εδώ InterRail - travel Europe by train
Επίσης σκεφτόμουν να οργανώναμε κανα ταξιδάκι κάποια στιγμή..Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι εφικτό αλλά εμένα θα μου άρεσε πολύ :wooi2:


φιλε, το interrail το εχω στο μυαλο μου απο νοεμβριο, ειναι η καλυτερη φαση, απλα πληρωνεις ενα εισητηριο απεριοριστων και γυριζεις ολη την ευρωπη(αν προλαβεις :P)
αυτο σε συνδυασμο με camping ειναι οτι ποιο βολικο !!

#30 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούλιος 2009 - 13:32

το interail καλυτερα να το ονομάσουν interfail γιατί είναι πολύ φώλα
δεν συμφέρει αν ξεκινάς απο ελλάδα