Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Couch Surfing


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 09 June 2007 - 04:53

Για τους πιο ταξιδιάρηδες απο εσάς, ή για αυτούς που αναζητούν την επάφη με ταξιδιάρηδες:

www.couchsurfing.com, για να σερφάρουμε καναπέδες σε όλον τον κόσμο!

Είναι ένα project το οποίο προσπαθεί να μειώσει/εξαφανίσει τα έξοδα διαμονής για ταξιδιώτες, δένοντας ανθρώπους απο διαφορετικές περιοχές του κόσμου ή απο την ίδια και βελτιώνοντας τις πολυπολιτισμικές σχέσεις. Σαν μέλος του site, μπορείτε να προσφέρετε τον καναπέ σας ή κάποιο κρεββάτι που έχετε σε έναν ταξιδιώτη (επίσης μέλος του site), αν σας το ζητήσει. Μαζί με την φιλοξενία δεν είναι σπάνιο να δείχνει ο host στον couchsurfer την πόλη, τα αξιοθέατα, και γενικότερα να φροντίζει ώστε ο επισκέπτης να περνάει καλά.

Έχω κάνει μέχρι τώρα μόνο μια φόρα hosting και η εμπειρία ήταν μοναδική. Θα πάω στην Ολλανδία για 9 μέρες το καλοκαίρι και θα σερφάρω τον καναπέ 3-4 διαφορετικών ατόμων - όχι έξοδα διαμονής, επαφή με ντόπιους που σίγουρα θα μπορούν να μου δείξουν τα μέρη καλύτερα αλλά θα είναι και καλή παρέα.

Πιστεύω ότι το CouchSurfing project είναι ένα απο τα καλύτερα δείγματα των θετικών εκφάνσεων της παγκοσμιοποίησης που είναι αποτέλεσμα της εξάπλωσης του Internet, μια ιδέα με αγνές προθέσεις που σίγουρα μπορεί να βελτιώσει τις ζωές όλων όσων συμμετέχουν.

Ρίχτε του μια ματιά!

ΥΓ: Πολλοί απο εμάς θέλουν πολύ να πάνε Ιαπωνία, μέσω CouchSurfing σίγουρα η εμπειρία θα είναι 3 φορές καλύτερη (και φτηνότερη!).
Posted Image

#2 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 12 June 2007 - 20:26

Anime.gr community, you disappoint me...
Posted Image

#3 mizuiroElk

mizuiroElk

    Anime Amateur

  • Members
  • 71 posts

Posted 12 June 2007 - 21:56

Πολύ ενδιαφέρον site! :)
*bookmarks* :riiight:
Posted ImagePosted Image

#4 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 12 June 2007 - 22:00

Είναι για άνω των 18 οπότε μάλλον θα πρέπει να περιμένεις λίγο! :)
Posted Image

#5 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 12 June 2007 - 22:26

Anime.gr community, you disappoint me...


Err...okaaay

Το ηξερα εδω και παρα πολυ καιρο το site και με ενδιεφερε πολυ! Αλλα 2 πραματα με εμποδιζουν.
1)Δικο μου σπιτι(και μη μου πεις να ερθουν να μεινουν μαζι με τους γονεις μου!)
2)Λεφτα να φιλοξενησω η να παω αλλου

Δεν εχουν ολοι τις ιδιες ανεσεις Δημητρη! Μην κοιτας εσυ τωρα που τη βρισκεις με τη γκαρσονερια...Κοιτα τι εκανες τωρα! Τα ξαναθυμηθηκα και τσαντιστηκα!:roar:

#6 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 12 June 2007 - 23:34

Δεν νομίζω ότι απευθηνόμουν σε εσένα Σταύρο όταν το έγραψα! Αλλά μάλλον για την απόσταση του αρχικού και του δεύτερου post χρονικά.

Ηρέμησε, όλα θα γίνουν. Και άλλωστε σιγά... Μπορείς να βάλεις coffe or a drink! Δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά τουλάχιστον γνωρίζεις ανθρώπους. Go for it!
Posted Image

#7 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 17 July 2007 - 22:29

Αν και με αυτό το ποστ, 5 απο τα 7 σε αυτό το θρεντ είναι δικά μου, απλά θέλω να επισημάνω πως δεν νομίζω ότι ταιριάζει στο Its all about Japan. :wis:

#8 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 posts

Posted 18 July 2007 - 00:57

Indeed, το ειχα δει και γω αυτο... :wis:
Anyways... Αν και προσπαθησα να γινω μελος του site βαρεθηκα την διαδικασια του να γραφω πραγματα για τον εαυτο μου... :nosey:
Κατα τα αλλα παντως ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα ιδεα και ισως αν εμενα σε δικο μου χωρο, να του εδινα μεγαλυτερη προσοχη...
Its always fun to meet people, and even more fun if they are from around the world!
Posted Image

#9 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 18 July 2007 - 08:00

Ναι, κι εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον σαν ιδέα και σε μερικά χρόνια ίσως το επιχειρήσω.

#10 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,516 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 18 July 2007 - 08:55

Μιας και το παρόν είναι σαν θέμα αρκετά κοντά σε ταξίδια, trip logs κτλ κτλ, νομίζω πως ταιριάζει ταμάμ στο forum...:emptyonexg1:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#11 thakis

thakis

    Almighty nothing

  • Members
  • 10 posts

Posted 23 August 2007 - 17:01

Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα! :kakashithumbup:Προσωπικά τρελαίνομαι για ταξίδια και η ιδέα μου φαίνεται φοβερή.Θα ξαναρίξω μια ματιά στο σάιτ μόλις μπορέσω :nod:
Ρίχτε και μια ματιά εδώ InterRail - travel Europe by train
Επίσης σκεφτόμουν να οργανώναμε κανα ταξιδάκι κάποια στιγμή..Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι εφικτό αλλά εμένα θα μου άρεσε πολύ :wooi2:

#12 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 posts

Posted 23 August 2007 - 17:07

Το InteRail ειναι επισης πολυ ενδιαφερον θεμα και σχεδιαζαμε με τον Cubi να το πραγματοποιησουμε φετος το καλοκαιρι αλλα due to some uncomfortable circumstances δεν τα καταφεραμε... :if:
There's always next summer though... :hehehe:
Posted Image

#13 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 23 August 2007 - 19:47

And the next one, and the next... It will happen sooner or later Savi, mark my words! (όσο το νωρίτερο τόσο το καλύτερο φυσικά)

#14 thakis

thakis

    Almighty nothing

  • Members
  • 10 posts

Posted 24 August 2007 - 19:53

Κι εγώ τα ίδια φέτος..Θέλω οπωσδήποτε να το δοκιμάσω αλλά δεν έχω παρέα :sigh2::burningbe3:

#15 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 25 August 2007 - 11:32

Επειδη το interrail εχει ημερομηνια ληξης, καλυτερα να το δοκιμασετε τωρα που ειστε πιτσιρικακια, και εχετε την ενεργεια να μπειτε σε τετοια ταλαιπωρια (γιατι μεταξυ μας, ναι, θα γνωρισετε ποσες χωρες με πολυ λιγα λεφτα, αλλα θα ταλαιπωρηθειτε), παρα να το αναβαλλετε για του χρονου, και του παραχρονου κτλ, που θα ανακαλυψετε οτι θελετε να καθεστε σε ενα ξενοδοχειο και να σαπιζετε, και να σας κανουν τα παντα οι αλλοι...αν ομως το επιχειρησετε...θελουμε φωτογραφιες..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm