Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αινίγματα!!!!


  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#736 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 14 December 2010 - 06:59

Kαλα ενταξει, εδω περα μου λετε οτι αν τα ζυγισετε με τα χερια σας θα σας φανουν το ιδιο βαρια' τι καθομαι και ασχολουμαι ?
"Κάτσε να σου πετάξω ένα κιλό βαμβάκι και ένα κιλό σίδερα"
"Αν σηκώσω στο ένα μου χέρι ένα κιλό μήλα,και στο άλλο ένα κιλό σταφύλια,θα βάλω την ίδια δύναμη"
Απλα μπραβο!!!

Προφανώς και ισχύει. Όπως είπε και ο Darthnicolas μπερδεύεσαι στο θέμα του όγκου. Σκέψου, πόσο σίδηρο θα έβαζες πάνω σε μια ζυγαριά για να σου δείξει 1kg; Ελάχιστο. Βαμβάκι δεν έχω μπροστά μου να δω ακριβώς πόσο ζυγίζει, αλλά για να σου βγάλει μια ζυγαριά 1kg θα χρειαστείς πολύ!!! Άρα ναι, αν έχεις στο ένα χέρι 1kg σίδηρο (μικρή ποσότητα) και στο άλλο 1kg βαμβάκι (μεγάλη ποσότητα) τότε θα βάλεις την ίδια δύναμη και στα δύο.

Αυτό με το "να σου πετάξω ένα κιλό βαμβάκι και ένα κιλό σίδερα" είναι παγίδα και εντελώς χιουμοριστικό. Αν ήμασταν στο κενό, ναι, θα σε χτύπαγαν και τα 2 το ίδιο δυνατά!! Στον αέρα όμως, το βαμβάκι, σε αντίθεση με το σίδερο, το επιρρεάζει η αντίσταση του αέρα, για αυτό και έτσι και το πετάξεις, σε λίγα δευτερόλεπτα θα σταματήσει. Ύστερα είναι και το άλλο. Ο σίδηρος είναι συμπαγές υλικό για αυτό και έτσι και του δώσεις γροθιά, θα φας το χέρι σου. Το βαμβάκι όμως έτσι όπως είναι αποροφά οποιαδήποτε δύναμη του ασκήσεις, και για αυτό και δεν θα νιώσεις τίποτα. Με λίγα λόγια, το ότι έτσι και στα πετάξουν θα έχει διαφορά, δεν σημαίνει ότι το ένα είναι πιο βαρύ από το άλλο.

Εξαρτάται ποιο είναι το καλό σου το χέρι

Ούτε αυτό έχει σημασία. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ενέργεια. Έτσι και κρατάς 1kg μήλα και 1kg σταφύλια θα βάλεις την ίδια δύναμη. Απλά το καλό σου χέρι, ως πιο γυμνασμένο, θα μπορέσει πιο εύκολα από το άλλο να παράγει την (δυναμική) ενέργεια που χρειάζεσαι για να κρατήσεις τα φρούτα. Η δύναμη παραμένει ίδια. Αν θέλετε να σιγουρευτείτε, πάρτε ένα δυναμόμετρο, μια ζυγαριά, οτιδήποτε και δοκιμάστε. Πιέστε/τραβήξτε σε μια συγκεκριμένη τιμή μέχρι να κουραστεί το χέρι σας. Μετά κάντε το ίδιο με το άλλο στην ίδια τιμή. Θα δείτε ότι θα κουραστείτε ευκολότερα (ή δυσκολότερα, ανάλογα με το ποιό χέρι χρησιμοποιήσατε αρχικά).

Εχω ακούσει μπαφοσυζητήσεις με πιο πολύ νοημα.

:hahaha::hahaha: Κάτι τέτοια συζητάνε και οι μπαφιάρηδες, δεν είμαστε μακριά.

ΥΓ: Αν πατήσετε στο google "πυκνότητα βαμβακίου", το 2ο αποτέλεσμα είναι αυτό το thread!!! (η προηγούμενη σελίδα) :hahaha::hahaha:
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#737 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 14 December 2010 - 12:52

Ούτε αυτό έχει σημασία. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ενέργεια.

Πλάκα με κάνεις; Κάθεσαι και απαντάς σ αυτό;:hahaha:
Posted Image

#738 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 15 December 2010 - 01:17

Πλάκα με κάνεις; Κάθεσαι και απαντάς σ αυτό;:hahaha:


Ο καμένος ε, σωστός επιστήμονας δεν αφήνει κανένα περιθώριο σύγχισης όταν κάνει διάλεξη.....
:tensai:
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#739 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 15 January 2011 - 12:13

Σας έχω ένα αρκετά δύσκολο που έλυσα πριν κανα 2μηνο. Ελπίζω να μην το έχει αναφέρει κάποιος τις προηγούμενες 50 σελίδες.

Έχουμε 500 μπουκαλάκια με εντομοκτόνο. Μονάχα ένα είναι φονικό για τις μύγες και τα άλλα αβλαβή. Έχουμε 9 μύγες για πειραματόζωα. Η διαδικασία είναι ως εξής: ρίχνουμε όσες σταγόνες θέλουμε από όποια μπουκαλάκια θέλουμε πάνω σε μια μύγα, αν μέσα σε αυτά είναι το φονικό δείγμα η μύγα πεθαίνει αλλιώς προφανώς επιζεί.
π.χ Ρίχνω στην πρώτη μύγα μια σταγόνα από τα πρώτα 250 μπουκαλάκια. Αν το φονικό είναι το 25 μπουκαλάκι θα πεθάνει ενώ αν είναι το 251 όχι. Νομίζω το έκανα αρκετά κατανοητό.

Το βασικό είναι το εξής: ρίχνουμε στις 9 μύγες ότι συνδυασμό θέλουμε και μετά από 1 ώρα βλέπουμε τα αποτελέσματα. Κάποιες νεκρές κάποιες ζωντανές. Δεν μπορούμε να κάνουμε άλλη δοκιμή. Από αυτά το 9 αποτελέσματα πρέπει να βρούμε ακριβώς πιο μπουκαλάκι είναι θανατηφόρο. Π.χ με τα τάδε αποτελέσματα το θανατηφόρο είναι το 423 μπουκαλάκι.

Το ερώτημα είναι πως θα το καταφέρουμε αυτό?:try:
p.s Υπάρχει λύση και την ξέρω άλλα θα τη πω μόνο αν ακούσω κάποια σοβαρή προσπάθεια, δεν θα το κάψω έτσι.

Καλή τύχη και ο L μαζί σας:hahaha:

#740 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 15 January 2011 - 12:48

Σας έχω ένα αρκετά δύσκολο που έλυσα πριν κανα 2μηνο. Ελπίζω να μην το έχει αναφέρει κάποιος τις προηγούμενες 50 σελίδες.

Έχουμε 500 μπουκαλάκια με εντομοκτόνο. Μονάχα ένα είναι φονικό για τις μύγες και τα άλλα αβλαβή. Έχουμε 9 μύγες για πειραματόζωα. Η διαδικασία είναι ως εξής: ρίχνουμε όσες σταγόνες θέλουμε από όποια μπουκαλάκια θέλουμε πάνω σε μια μύγα, αν μέσα σε αυτά είναι το φονικό δείγμα η μύγα πεθαίνει αλλιώς προφανώς επιζεί.
π.χ Ρίχνω στην πρώτη μύγα μια σταγόνα από τα πρώτα 250 μπουκαλάκια. Αν το φονικό είναι το 25 μπουκαλάκι θα πεθάνει ενώ αν είναι το 251 όχι. Νομίζω το έκανα αρκετά κατανοητό.

Το βασικό είναι το εξής: ρίχνουμε στις 9 μύγες ότι συνδυασμό θέλουμε και μετά από 1 ώρα βλέπουμε τα αποτελέσματα. Κάποιες νεκρές κάποιες ζωντανές. Δεν μπορούμε να κάνουμε άλλη δοκιμή. Από αυτά το 9 αποτελέσματα πρέπει να βρούμε ακριβώς πιο μπουκαλάκι είναι θανατηφόρο. Π.χ με τα τάδε αποτελέσματα το θανατηφόρο είναι το 423 μπουκαλάκι.

Το ερώτημα είναι πως θα το καταφέρουμε αυτό?:try:
p.s Υπάρχει λύση και την ξέρω άλλα θα τη πω μόνο αν ακούσω κάποια σοβαρή προσπάθεια, δεν θα το κάψω έτσι.

Καλή τύχη και ο L μαζί σας:hahaha:


Spoiler:

stasou%2520mygdala.jpg


#741 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 15 January 2011 - 13:20

Spoiler:

Spoiler:


#742 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 15 January 2011 - 14:02

Spoiler:

Posted Image

#743 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 15 January 2011 - 14:04

Spoiler:


#744 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 15 January 2011 - 14:16

Spoiler:

Spoiler:


#745 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 15 January 2011 - 14:29

Spoiler:


Spoiler:


#746 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 15 January 2011 - 16:51

Spoiler:


#747 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 15 January 2011 - 18:35

Spoiler:

Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#748 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 15 January 2011 - 23:05

alex

Spoiler:


#749 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 16 January 2011 - 09:31

Φίλε alxdjo ο Darthnicolas έχει δίκιο στο σχόλιο που κάνει. Έχεις μόνο μια δοκιμή που σημαίνει ρίχνεις όσα μπουκαλάκια θέλεις σε όσες μύγες θέλεις και βλέπεις σύγχρονός όλα τα αποτελέσματα και με βάσει αυτά κρίνεις. Εσύ έκανες κάθε δοκιμή ξέροντας κάθε φορά τα αποτελέσματα της προηγούμενης. Το πρόβλημα δεν σου δίνει αυτήν την δυνατότητα.

Πολύ καλή η σκέψη σου πάντως. Keep going!:thatsit:
Την λύση του adveturer θα ήθελα να τη δω σε ένα 8-3 πρόβλημα για να καταλάβω ακριβώς τι εννοεί. Από που προκύπτουν τα 1-9-36-84-126 ?

#750 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 16 January 2011 - 10:38

Spoiler: