Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αινίγματα!!!!


  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#721 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 15 November 2010 - 16:49

Spoiler:
.


Για το πρωτο τα νουφαρα και η λιμνη δεν παιζουν καμμια σημασια... Ενα απλο παραδειγμα ειναι... Μπορουσαμε να βαλουμε αλλα στοιχεια...


2bbd14fc.jpg


#722 zoro77

zoro77

    Anime Master

  • Members
  • 1,600 posts

Posted 15 November 2010 - 17:01

Aαα, τώρα το ποιασα(νομίζω)...
Spoiler:

2po6sfa_jpg.gif


#723 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 15 November 2010 - 17:15

:kakashithumbup:


2bbd14fc.jpg


#724 predictor

predictor

    Know your place!

  • Members
  • 95 posts

Posted 15 November 2010 - 20:00

Aς βαλω μερικα ευκολα και απλα... τα λεγαμε σημερα με την παρεα xD
5) Τι ειναι πιο βαρυ? Ενα κιλο βαμβακια ή ενα κιλο σιδερα? (αυτο ειναι πιο παλιο και απ το definiton του old)


Spoiler:


^- Ο ορισμος του "αποκλινων τροπος σκεψης" :D

Να κανω και εγω μια old ερωτηση, πως θα ηταν οι καρεκλες αν τα γονατα μας λυγιζαν αναποδα?

Spoiler:


#725 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 22 November 2010 - 00:55

Spoiler:


^- Ο ορισμος του "αποκλινων τροπος σκεψης" :D

Να κανω και εγω μια old ερωτηση, πως θα ηταν οι καρεκλες αν τα γονατα μας λυγιζαν αναποδα?

Spoiler:


Δεν βγάζει νόημα η λογική σου,εφόσον δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η πυκνότητα εδώ.Αν σηκώσω στο ένα μου χέρι ένα κιλό μήλα,και στο άλλο ένα κιλό σταφύλια,θα βάλω την ίδια δύναμη.Αυτό δεν σημαίνει ότι το σταφύλι και το μήλο έχουν την ίδια πυκνότητα or whatever.1kg=1kg,εκτός αν 1!=1 και δεν μου το παν ακόμα >_>

#726 Hollister

Hollister

    you got nuts

  • Members
  • 59 posts

Posted 04 December 2010 - 14:59

να ενα που μου ειπαν τις προαλλες¨.

εχεις 9 μηλα τα οποια πρεπει να βαλεις σε 4 σακουλες.πως θα γινει να εχει καθε σακουλα μονο αριθμο μηλων?



#727 Natalia Phantomhive

Natalia Phantomhive

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 04 December 2010 - 15:32

να ενα που μου ειπαν τις προαλλες¨.

εχεις 9 μηλα τα οποια πρεπει να βαλεις σε 4 σακουλες.πως θα γινει να εχει καθε σακουλα μονο αριθμο μηλων?


Spoiler:


#728 Hollister

Hollister

    you got nuts

  • Members
  • 59 posts

Posted 04 December 2010 - 16:04

σωστηηηηη!



#729 predictor

predictor

    Know your place!

  • Members
  • 95 posts

Posted 13 December 2010 - 19:36

Δεν βγάζει νόημα η λογική σου,εφόσον δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα η πυκνότητα εδώ.Αν σηκώσω στο ένα μου χέρι ένα κιλό μήλα,και στο άλλο ένα κιλό σταφύλια,θα βάλω την ίδια δύναμη.Αυτό δεν σημαίνει ότι το σταφύλι και το μήλο έχουν την ίδια πυκνότητα or whatever.1kg=1kg,εκτός αν 1!=1 και δεν μου το παν ακόμα >_>



Προφανως κατι δεν καταλαβες καλα. Και επειτα το βαρος μετριεται σε μαζα, ... βαριεμαι να γραφω αλλο, πατησα print screen θα γελασουν μερικοι hehehe

#730 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 13 December 2010 - 19:57

εκτός αν 1!=1 και δεν μου το παν ακόμα >_>

Με το θαυμαστικό εννοείς την άρνηση (από java πήρες την ιδέα; ) ή το παραγοντικό; Την άρνηση υποθέτω, αλλά φαίνεται περίεργο έτσι, προφανώς και 1 παραγοντικό είναι 1....:D

Παρά το γεγονός ότι είναι αλληλένδετα, άλλο το βάρος και άλλο η μάζα, απλά τα συγχέουμε. Η μάζα είναι η ποσότητα της ύλης που έχουμε και μετριέται σε κιλα (kg), ενώ το βάρος είναι η ΔΥΝΑΜΗ που ασκούμε στη Γη και μετριέται σε Νιούτον (Ν). Εφόσον λοιπόν w=m*g και με την σύμβαση ότι g=10m/s^2 έχουμε ότι 1kg θα ασκήση δύναμη (στη Γη, σε αυτόν που το κρατάει κτλ) 10Ν. Είτε αυτό το κιλό είναι βαμβάκι είτε σίδερα.

Προφανώς και έχουν διαφορετικές πυκνότητες και όγκους Στην προκειμένη περίπτωση το 1kg βαμβάκι θα έχει τεράστιο όγκο, μιας και εξ' ορισμού έχει μικρή πυκνότητα, ενώ το σίδερο θα έχει σχετικά μικρό με την μεγάλη πυκνότητα που έχει. Το πρόβλημα όμως δίνει τη μάζα, και το βάρος εξαρτάται μόνο από αυτήν, άρα είναι και τα 2 το ίδιο βαριά.

Και για να μην είμαι και τελείως off topic, θα πω την συνέχεια που ακολουθεί αυτό το γρίφο έτσι και ο άλλος δεν την πατήσει:
-Και τα 2 το ίδιο βαριά; Κάτσε να σου πετάξω ένα κιλό βαμβάκι και ένα κιλό σίδερα και αν μπορείς μετά πες το πάλι!!!
:hahaha::hahaha:
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#731 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 13 December 2010 - 20:36

Προφανως κατι δεν καταλαβες καλα. Και επειτα το βαρος μετριεται σε μαζα, ... βαριεμαι να γραφω αλλο, πατησα print screen θα γελασουν μερικοι hehehe

Αναρωτιέμαι με ποιον θα γελάσουν...Διαφωνείς ότι 1 κιλό είναι ίσο με 1 κιλό?Γιατί λες κάτι του τύπου

Στην περιπτωση του βαμβακιου, η πυκνοτητα ειναι μικροτερη απο αυτη του σιδερου, ενω ο ογκος του βαμβακιου ειναι μεγαλυτερος απο τον ογκο του σιδερου.
Τωρα δεν ξερω ποια διαφορα ειναι μεγαλυτερη (και βαριεμαι να ψαξω) αλλα οποιο εχει μεγαλυτερη διαφορα ειναι και το πιο βαρυ.

Τη στιγμή που ξέρουμε ότι έχουμε 1 κιλό και από τα 2,οπότε έχουν το ίδιο βάρος μήπως?Εκτός αν εσύ βάζεις το 1 κιλό σίδερο στη Γη και το 1 κιλό βαμβάκι στη Σελήνη και κάνεις τις μετρήσεις σου...

Με το θαυμαστικό εννοείς την άρνηση (από java πήρες την ιδέα; ) ή το παραγοντικό; Την άρνηση υποθέτω, αλλά φαίνεται περίεργο έτσι, προφανώς και 1 παραγοντικό είναι 1....:D

Παρά το γεγονός ότι είναι αλληλένδετα, άλλο το βάρος και άλλο η μάζα, απλά τα συγχέουμε. Η μάζα είναι η ποσότητα της ύλης που έχουμε και μετριέται σε κιλα (kg), ενώ το βάρος είναι η ΔΥΝΑΜΗ που ασκούμε στη Γη και μετριέται σε Νιούτον (Ν). Εφόσον λοιπόν w=m*g και με την σύμβαση ότι g=10m/s^2 έχουμε ότι 1kg θα ασκήση δύναμη (στη Γη, σε αυτόν που το κρατάει κτλ) 10Ν. Είτε αυτό το κιλό είναι βαμβάκι είτε σίδερα.

Προφανώς και έχουν διαφορετικές πυκνότητες και όγκους Στην προκειμένη περίπτωση το 1kg βαμβάκι θα έχει τεράστιο όγκο, μιας και εξ' ορισμού έχει μικρή πυκνότητα, ενώ το σίδερο θα έχει σχετικά μικρό με την μεγάλη πυκνότητα που έχει. Το πρόβλημα όμως δίνει τη μάζα, και το βάρος εξαρτάται μόνο από αυτήν, άρα είναι και τα 2 το ίδιο βαριά.

Και για να μην είμαι και τελείως off topic, θα πω την συνέχεια που ακολουθεί αυτό το γρίφο έτσι και ο άλλος δεν την πατήσει:
-Και τα 2 το ίδιο βαριά; Κάτσε να σου πετάξω ένα κιλό βαμβάκι και ένα κιλό σίδερα και αν μπορείς μετά πες το πάλι!!!
:hahaha::hahaha:


Μα και γω αυτό είπα,ότι η πυκνότητα δεν έχει άμεση σχέση με τη δύναμη που θέλουμε να ασκήσουμε...Από κει και πέρα,εφόσον m και g είναι ίσα,και το W είναι ίσο.ty ρε Gete,θα μας τρελάνουν μερικοί εδώ μέσα...

#732 predictor

predictor

    Know your place!

  • Members
  • 95 posts

Posted 14 December 2010 - 00:50

Kαλα ενταξει, εδω περα μου λετε οτι αν τα ζυγισετε με τα χερια σας θα σας φανουν το ιδιο βαρια' τι καθομαι και ασχολουμαι ?
"Κάτσε να σου πετάξω ένα κιλό βαμβάκι και ένα κιλό σίδερα"
"Αν σηκώσω στο ένα μου χέρι ένα κιλό μήλα,και στο άλλο ένα κιλό σταφύλια,θα βάλω την ίδια δύναμη"
Απλα μπραβο!!!

#733 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 14 December 2010 - 01:05

"Αν σηκώσω στο ένα μου χέρι ένα κιλό μήλα,και στο άλλο ένα κιλό σταφύλια,θα βάλω την ίδια δύναμη"


Εξαρτάται ποιο είναι το καλό σου το χέρι
Posted Image

#734 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 14 December 2010 - 02:06

Kαλα ενταξει, εδω περα μου λετε οτι αν τα ζυγισετε με τα χερια σας θα σας φανουν το ιδιο βαρια' τι καθομαι και ασχολουμαι ?
"Κάτσε να σου πετάξω ένα κιλό βαμβάκι και ένα κιλό σίδερα"
"Αν σηκώσω στο ένα μου χέρι ένα κιλό μήλα,και στο άλλο ένα κιλό σταφύλια,θα βάλω την ίδια δύναμη"
Απλα μπραβο!!!


Κάτσε ρε αρχηγέ,γιατί σου φαίνεται τόσο παράλογο?
Έστω ότι σήμερα πας για ψώνια στο supermarket και όλα μαζί έχουν μάζα 8 κιλά.Εκεί μέσα έχει διάφορα προϊόντα,δεν μας νοιάζει ο όγκος και η πυκνότητα έκαστου,απλά συνολικά είναι 8 κιλά.

Αύριο πας και παίρνεις από τα Intersport βαράκια τα οποία όλα μαζί επίσης έχουν μάζα 8 κιλά.

Εφόσον έχουν ίδια μάζα,δεν θα έχουν το ίδιο βάρος?Άρα και στις δύο περιπτώσεις την ίδια δύναμη δεν θα βάλεις,μιας και είναι αντίρροπη του βάρους?

Ίσως το παράδειγμα με το βαμβάκι είναι κάπως δύσκολο να το φανταστείς,επειδή ένα κιλό βαμβάκι στην πραγματικότητα είναι ένας τεράστιος όγκος βαμβακιού...Δεν μπορώ να φανταστώ καν τι μέγεθος πρέπει να έχει μία μπάλα βαμβάκι για να φτάνει το ένα κιλό...:uhh:

#735 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 14 December 2010 - 02:25

Εχω ακούσει μπαφοσυζητήσεις με πιο πολύ νοημα.

stasou%2520mygdala.jpg