Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αινίγματα!!!!


  • Please log in to reply
758 replies to this topic

#61 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 09 June 2007 - 21:24

CuBi pwns! :kakashithumbup:

Ας βάλω κάτι παρόμοιας δυσκολίας... Πως μπορείτε να κόψετε μια πίτα στα οχτώ κομμάτια με μόνο 3 τομές;


Spoiler:

Posted Image

#62 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 09 June 2007 - 21:30

Spoiler:


:o Έξυπνο!

EDIT: Είμαι ο Cubi αλλά είμαι απο το PC του HM και δεν μπορώ να βρω τρόπο να σβήσω post.

#63 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 09 June 2007 - 21:48

Spoiler:

Γμτ με την πρώτη το βρήκατε. :cry:

Τώρα θα δείτε κι εγώ τι θα σας βάλω! (sinister mode ON :twisted:)

Χρησιμοποιόντας 4 τεσσάρια, και ό,τι αριθμητικές πράξεις και σύμβολα γουστάρετε, φτιάξτε τους αριθμούς από το 0 έως το 100.

Edit: Παραλίγο να το ξεχάσω... το 0 "επιτρέπεται" μόνο στις περιπτώσεις των "0.4", "0.44" κ.τ.λ., μιας και σ' αυτές τις περιπτώσεις μπορείτε απλά να γράψετε ".4", ".44" κ.τ.λ..

Παραδείγματα:

0 = 4 - 4 + 4 - 4
1 = 4 - 4 + 4/4
...
24 = 4! + 4 - sqrt(4*4) [Το ! σημαίνει παραγοντικό και είναι 4*3*2*1, το sqrt σημαινει τετραγωνική ρίζα.]
...
κ.τ.λ.

Καλή τύχη! ;) Σας εγγυώμαι ότι υπάρχει λύση και για τους 101 αριθμούς (το έχω λύσει και ο ίδιος), αλλά μερικοί αριθμοί θα σας δυσκολέψουν αρκετά. Π.χ., τη λύση για το 81 την έψαχνα επί 2 μήνες...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#64 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 10 June 2007 - 18:48

That's just evil man...
Posted Image

#65 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 10 June 2007 - 20:34

ευχαριστω τον Cubi. Α κ αυτο που ειπα ρε παιδες μπορει γινει για oποιδηποτε αριθμο... Λαθος ηταν :uhh: ?
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#66 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 June 2007 - 21:09

That's just evil man...

OK, επειδή 101 αριθμοί είναι όντως πολύ homework, αν κάποιος βρει τη λύση για το 81, θα τον παραδεχτώ. :thumbup: Σας δίνω μία εβδομάδα. Μετά θα ανεβάσω τη λύση για όλους τους αριθμούς στο Scribd.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#67 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 10 June 2007 - 21:11

OK, επειδή 101 αριθμοί είναι όντως πολύ homework, αν κάποιος βρει τη λύση για το 81, θα τον παραδεχτώ. :thumbup: Σας δίνω μία εβδομάδα. Μετά θα ανεβάσω τη λύση για όλους τους αριθμούς στο Scribd.


μας δουλευεις εσυ εκανες 2 μηνες
φτανουν οι γνωσεις λυκειου?
Posted Image

#68 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 June 2007 - 21:32

Τα μόνα σύμβολα που χρησιμοποιησα είναι:

Οι 4 πράξεις της αριθμητικής.

Εκθέτες και ρίζες*.

Το παραγοντικό [n!=n*(n-1)*(n-2)*...*2*1], το οποίο το μαθαίνετε στην 3η Λυκείου αν θυμάμαι καλά.

Και επίσης το σύμβολο του επαναμβανόμενου ψηφίου (4 με μια παύλα από πάνω), δηλ. 0.444444... = 4/9. <-- Αυτό ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια, εκμεταλλευτείτε την! :)

* Όχι μόνο τετραγωνικές ρίζες (στις οποίες δεν χρειάζεται να γράψετε το 2 γιατί εννοείται), αλλά και άλλων τάξεων ρίζες. <-- Δεύτερο τεράστιο hint. ;)

Πιστεύω ότι όποιος έχει το ψώνιο να κάτσει να το προσπαθήσει, μπορεί να το βρει μέσα σε μια εβδομάδα. Εμένα μου πήρε περισσότερο επειδή: 1) το έλυσα στο Γυμνάσιο και 2) κανείς δεν μου σφύριξε αυτά τα δύο κόλπα που ανέφερα πιο πάνω.

Now, go for it! :kakashithumbup:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#69 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 10 June 2007 - 21:43

Τα μόνα σύμβολα που χρησιμοποιησα είναι:

Οι 4 πράξεις της αριθμητικής.

Εκθέτες και ρίζες*.

Το παραγοντικό [n!=n*(n-1)*(n-2)*...*2*1], το οποίο το μαθαίνετε στην 3η Λυκείου αν θυμάμαι καλά.

Και επίσης το σύμβολο του επαναμβανόμενου ψηφίου (4 με μια παύλα από πάνω), δηλ. 0.444444... = 4/9. <-- Αυτό ήταν πολύ μεγάλη βοήθεια, εκμεταλλευτείτε την! :)

* Όχι μόνο τετραγωνικές ρίζες (στις οποίες δεν χρειάζεται να γράψετε το 2 γιατί εννοείται), αλλά και άλλων τάξεων ρίζες. <-- Δεύτερο τεράστιο hint. ;)

Πιστεύω ότι όποιος έχει το ψώνιο να κάτσει να το προσπαθήσει, μπορεί να το βρει μέσα σε μια εβδομάδα. Εμένα μου πήρε περισσότερο επειδή: 1) το έλυσα στο Γυμνάσιο και 2) κανείς δεν μου σφύριξε αυτά τα δύο κόλπα που ανέφερα πιο πάνω.

Now, go for it! :kakashithumbup:


για τσεκαρε
Spoiler:

παυλα εννοω το τεσσερα με την παυλα απο πανω δεν ξερω να το γραψω αλλιως

καλα εσυ πως το ελυσες στο γυμνασιο:oo:βασικα πως ηξερες την υλη του λυκειου τοσο καλος ησουν/εισαι
Posted Image

#70 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 June 2007 - 21:58

OMFG! Βρήκες πιο απλή λύση από μένα!! :o:o:o:o:o

Αν σου γράψω τι λύση έχω βρει εγώ, θα φρίξεις. Check it out:
Spoiler:
Όντως, ρε γμτ, τελικά παραήταν εύκολο... εγώ το έκανα δύσκολο... και το έψαχνα και 2 μήνες, το βούρλο! :despair:

Αλλάζω γνώμη. Βρες το 93 και θα σε παραδεχτώ! :lol:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#71 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 10 June 2007 - 23:33

OMFG! Βρήκες πιο απλή λύση από μένα!! :o:o:o:o:o

Αν σου γράψω τι λύση έχω βρει εγώ, θα φρίξεις. Check it out:

Spoiler:
Όντως, ρε γμτ, τελικά παραήταν εύκολο... εγώ το έκανα δύσκολο... και το έψαχνα και 2 μήνες, το βούρλο! :despair:

Αλλάζω γνώμη. Βρες το 93 και θα σε παραδεχτώ! :lol:


τσεκαρε
Spoiler:

τελικα ησουν/εισαι τοσο καλος
επισης μπορεις να δεις αν εδωσες σωστα τη λυση γιατι δεν μπορω να την επαληθευσω,μηπως κανω κανα λαθος?
καλα ενταξει η βοηθεια ηταν υπεραρκετη για να λυθουν μην λεμε και ο,τι θελουμε
Posted Image

#72 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 June 2007 - 23:58

OK, σε παραδέχομαι . :respect: (BTW, εδώ έχουμε την ίδια λύση.)

Μιας και τα βρίσκεις τόσο γρήγορα, δεν πρόσπαθείς να λύσεις και τα υπόλοιπα 99; :lol: Ουσιαστικά, μόνο 10-15 νούμερα θα σε δυσκολέψουν αρκετά.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#73 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 11 June 2007 - 00:06

OK, σε παραδέχομαι . :respect: (BTW, εδώ έχουμε την ίδια λύση.)

Μιας και τα βρίσκεις τόσο γρήγορα, δεν πρόσπαθείς να λύσεις και τα υπόλοιπα 99; :lol: Ουσιαστικά, μόνο 10-15 νούμερα θα σε δυσκολέψουν αρκετά.


βρε ατιμε θες να με ξεκανεις μην ξεχνας οτι εγω εχω τα ντιβιντι που περιμενεις απο την αλυσιδα:hiding_something:

απο ολα οσα εβαλαν αυτο ηταν το καλυτερο αινιγμα αμα ειναι θα δοκιμασω να τα κανω και τα αλλα 99 αν δε βαρεθω δλδ.

(για το πρωτο πλακα κανω εννοητε)
Posted Image

#74 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 11 June 2007 - 00:09

OMFG! Βρήκες πιο απλή λύση από μένα!! :o:o:o:o:o

Αν σου γράψω τι λύση έχω βρει εγώ, θα φρίξεις. Check it out:

Spoiler:
Όντως, ρε γμτ, τελικά παραήταν εύκολο... εγώ το έκανα δύσκολο... και το έψαχνα και 2 μήνες, το βούρλο! :despair:

Αλλάζω γνώμη. Βρες το 93 και θα σε παραδεχτώ! :lol:


Πώς καταρρίπτεται ένας μύθος μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ε;:hahaha:

Posted Image


#75 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 June 2007 - 00:13

Πώς καταρρίπτεται ένας μύθος μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ε;:hahaha:

Τελείως όμως... :( Ίσως να μου φάνηκε τόσο δύσκολο επειδή το έλυσα στο Γυμνάσιο... αλλά από την άλλη, δεν έπρεπε να σας δώσω δύο καραμπινάτα hints! :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||