Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Yaoi (anime)


  • Please log in to reply
904 replies to this topic

#1 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 June 2007 - 18:10

Χαίρεται,

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στα yaoi.
Ξέρετε τι είναι;
Σας αρέσουν; Σας είναι αδιάφορα; Τα σιχαίνεστε;

Για εμένα είναι απλά το "κόλλημα" μου. Τα λατρεύω και δεν μπορώ να σταματήσω να διαβάζω...

Τίνα

#2 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 June 2007 - 18:36

Είμαι straight οπότε δε μου άρεσουν τα yaoi. Από την άλλη, τα shounen ai στοιχεία στις anime σειρές ή στα manga δεν με ενοχλούν, δεν είναι λόγος για να αποφύγω να δω/διαβάσω κάτι.

Yuri όμως μ'αρέσουν πολύ. :Ρ

#3 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 June 2007 - 18:47

Πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει πολύ με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός αλλά με το πόσο ανοιχτόμυαλος είναι. Εγώ είμαι strait αλλά το συγκεκριμένο είδος μου αρέσει πάρα πολύ.

Γενικά δε διαβάζω άλλο είδος manga πλέον

#4 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 June 2007 - 18:55

Χμμ... Νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο. Δες εδώ, και θα καταλάβεις πόσο άμεση σχέση έχει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός... :uhh:

Βέβαια αν είσαι αγόρι, μάλλον μας δουλεύεις...

oR4yYRl.gif


#5 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 June 2007 - 19:05

Χμμ... Νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει λίγο. Δες εδώ, και θα καταλάβεις πόσο άμεση σχέση έχει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός... :uhh:

Βέβαια αν είσαι αγόρι, μάλλον μας δουλεύεις...


Πίστεψέ με έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με το θέμα. Ξέρω πολύ καλά τι είναι και που απευθύνεται. Το θέμα είναι πως πραγματικά πιστεύω πως δεν έχει σχέση με τις σεξουαλικές προτιμήσεις.

Παρεμπιπτόντως είμαι γυναίκα και αρκετά συνειδητοποιημένη για να ξέρω πως δεν παίζει ρόλο πως είμαι strait. Για μένα τα Yaoi συνήθως δείχνουν τι φαντασίωση κάθε γυναίκας: έναν άντρα τρυφερό, γλυκό, που νοιάζεται και συνήθως απίστευτα γοητευτικό. Το καλό είναι πως το έχεις εις διπλούν...

Βέβαια υπάρχουν και Yaoi που είναι καθαρά πορνογραφικά χωρίς ιστορία. Εκεί καταλήγουν να είναι όπως κάθε άλλο Hentai (τομέα πάνω στον οποίο όμως δεν έχω καμία γνώση – επομένως αν κάνω λάθος πείτε μου)

#6 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 03 June 2007 - 19:16

Yeah, right. Πάντως αν μου βρεις άντρα που να ασχολείται με το άθλημα, και να έχει φαντασιώσεις για έναν άντρα τρυφερό, γλυκό, που νοιάζεται και είναι απίστευτα γοητευτικός, προχωράμε σε άλλα στάδια.
Όντως, κανένα ρόλο δεν παίζουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός! :thumbup:

oR4yYRl.gif


#7 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 June 2007 - 19:22

Yeah, right. Πάντως αν μου βρεις άντρα που να ασχολείται με το άθλημα, και να έχει φαντασιώσεις για έναν άντρα τρυφερό, γλυκό, που νοιάζεται και είναι απίστευτα γοητευτικός, προχωράμε σε άλλα στάδια.
Όντως, κανένα ρόλο δεν παίζουν οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός! :thumbup:



Σε αυτό έχεις δίκιο. Το πρώτο άτομο που μου έκανε δώρο Yaoi manga ήταν gay αλλά του συγκεκριμένου δεν του άρεσε καθόλου το είδος... Τι να πω... Εξάλλου πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό είναι γυναίκες. Όπως και το μεγαλύτερο ποσοστό που διαβάζουν Yuri είναι άντρες ...(έτσι δεν λέγονται τα αντίστοιχα manga με γυναίκες;)

#8 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 03 June 2007 - 20:08

Κοίτα fan δεν είμαι. Εβλεπα κάτι fanvideo με εικόνες yaoi manga αλλά αυτο ήταν βασισμένο στο Death Note και είναι διαφορετικό όταν οι χαρακτήρες δεν είναι original. Μου αρέσει η όλη ιδέα με τον άνδρα "τρυφερό, γλυκό, που νοιάζεται και συνήθως απίστευτα γοητευτικό" αλλά γιατί να το βγάζει αυτό σε άνδρες και όχι γυναίκες? Πράγματι οι χαρακτήρες είναι ωραίοι αλλα με κάνει να πιστεύω ότι ο "τέλειος άνδρας" τελικα είναι gay και απογοητεύομαι >___>

#9 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 June 2007 - 20:16

Κοίτα fan δεν είμαι. Εβλεπα κάτι fanvideo με εικόνες yaoi manga αλλά αυτο ήταν βασισμένο στο Death Note και είναι διαφορετικό όταν οι χαρακτήρες δεν είναι original. Μου αρέσει η όλη ιδέα με τον άνδρα "τρυφερό, γλυκό, που νοιάζεται και συνήθως απίστευτα γοητευτικό" αλλά γιατί να το βγάζει αυτό σε άνδρες και όχι γυναίκες? Πράγματι οι χαρακτήρες είναι ωραίοι αλλα με κάνει να πιστεύω ότι ο "τέλειος άνδρας" τελικα είναι gay και απογοητεύομαι >___>


Μην τα παίρνεις όλα έτσι. Ο τέλειος άντρας απλά δεν υπάρχει.

Για να πάω πάντως την αλήθεια, δεν έχω διαβάσει κάτι που να είναι ανάμεσα σε γυναίκες αλλά ούτε και ανάμεσα σε φυσιολογικό ζευγάρι. Σε anime προτιμώ αυτά που έχουν πολύ splatter. Τέσπα, η απορία μου είναι τελικά αν το ελληνικό κοινό μπορεί να αποδεχτεί τέτοιο είδος manga. (ειδικά με την ομοφοβία που βλέπω συνέχεια γύρω μου)

#10 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 03 June 2007 - 21:19

Εεεε όχι δε μπορεί :P ένα κομμάτι του μόνο μπορεί. Οι περισσότεροι (τουλάχιστον από όσους γνωρίζω εγώ και το έχω συζητήσει) δε μπορούν ακόμα να δεχθούν πλήρως -και σε ορισμένες περιπτώσεις, ούτε καν μερικώς- την ομοφυλοφιλία.

Κάποτε θα γίνει κι αυτό.

#11 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 03 June 2007 - 21:51

tinagk θα σε ρωτούσα αν σου αρέσουν τα yuri αλλά με πρόλαβες. Γιατί όπως είπες και μόνη σου, ο λόγος που σου αρέσουν τα yaoi είναι γιατί μέσα σε αυτά βλέπεις ενδεχομένως έναν εξιδανικευμένο άντρα. Ε πιστεύω να καταλαβαίνεις πως αυτό είναι άμεσα σχετιζόμενο με τις σεξουαλικές επιθυμίες κάποιου: σχετίζεται με το αν του αρέσουν οι άντρες ή όχι.

Τώρα γιατί τα yaoi για της γυναίκες και τα yuri για τους άντρες να προτιμούνται από straight ιστορίες, είναι άλλο θέμα.

#12 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 03 June 2007 - 21:59

tinagk θα σε ρωτούσα αν σου αρέσουν τα yuri αλλά με πρόλαβες. Γιατί όπως είπες και μόνη σου, ο λόγος που σου αρέσουν τα yaoi είναι γιατί μέσα σε αυτά βλέπεις ενδεχομένως έναν εξιδανικευμένο άντρα. Ε πιστεύω να καταλαβαίνεις πως αυτό είναι άμεσα σχετιζόμενο με τις σεξουαλικές επιθυμίες κάποιου: σχετίζεται με το αν του αρέσουν οι άντρες ή όχι.

Τώρα γιατί τα yaoi για της γυναίκες και τα yuri για τους άντρες να προτιμούνται από straight ιστορίες, είναι άλλο θέμα.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί έχω κολλήσει τόσο με τα Yaoi. Απλά δεν βρίσκω το λόγο. Το δηλώνω πως είμαι αρκετά ευαισθητοποιημένη πάνω στο θέμα τις ομοφυλοφιλίας αλλά είμαι σίγουρα strait. Τώρα για το πόσο ιδανική είναι η εικόνα που πλάθεται μέσα από τα yaoi, θα έλεγα πως δεν είναι πάντα. Απλά υπάρχει πολύ τρυφερότητα. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι mangaka είναι γυναίκες... Ξέρουν το κοινό και τι ζητάει. Έτσι φτιάχνουν ιστορίες ειδικά για γυναίκες.


#13 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 06 June 2007 - 19:40

Ένα από τα αγαπημένα μου είδη.Διαφωνώ πάντως με όσους είπαν ότι έχει σχέση με τη σεξουαλική προτίμηση.Σίγουρα κάποιος που είναι γκέι θα δει ποιο εύκολα ένα έργο του στύλ αυτού,όμως πιστεύω ότι ο κόσμος γίνετε πιο ανοικτός.Τουλάχιστον το ελπίζω.:Blissfull:

Πρωσοπικός πάντως πιστεύω ότι αν κάποιος ψάχνει κάτι αξιόλογο δεν ενδιαφέρετε για αυτού του είδους τις ταμπέλες.Δλδ,και ova ξιόλογα υπάρχουν και yaoi και yuri.Και ακόμα και σε mainstream anime όπως το Sailor moon,υπάρχουν τέτοια στοιχεία.

Αν θές να σου προτείνω ένα manga αυτού του στυλ,διάβασε Sweat & Honey.:riiight:

#14 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 07 June 2007 - 10:29

Χαίρομαι που συμφωνούμε.

Αν θές να σου προτείνω ένα manga αυτού του στυλ,διάβασε Sweat & Honey.:riiight:


Δυστυχώς δεν το έχω. Θα το ψάξω σίγουρα αν και από ότι είδα είναι licensed άρα μάλλον θα πρέπει να το αγοράσω. Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.
Οι δικές μου πρότασεις-αν κάποιος ενδιαφέρεται-είναι οι παρακάτω δύο:
-Love Mode (ξεκινάει κάπως πιο ανάλάφρα και αλλά στο 10 και τελευταίο volume πραγματικά το λάτρεψα)
-Haru wo daite ita (aka Embracing Love): Αρκετά ωραίο story το οποίο επίσης λάτρεψα - 2 καταξιωμένοι ηθοποιοί που έχουν ξεκινήσει από AV (Adult video) και γίνονται ζευγάρι με πολύ περίεργο τρόπο ενώ κανένας από τους 2 δεν είναι gay!

#15 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 07 June 2007 - 20:12

Μάλλον στο τίτλο του θέματος έπρεπε να γράψεις ''Yaoi καμμία;'' καθώς μάλλον μόνο γυναίκες τα βλέπουν...:wis:
Προσωπικά έχω δει μόνο μία φορα στις προβολές στην Ίριδα και έχω να πω ότι το συγκεκριμένο είδος το μισώ!!! :redcard2:
Ειλικρινά πιστεύω ότι μόνο γυναίκες και ομοφυλόφιλοι άντρες θα μπορουν να το δουν! Ένας straight άντρας δεν θα μπορεί να κάτσει να βλέπει ομοφυλοφιλικές σειρές/ταινίες, απλά του προκαλούν αηδία...:puke:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image