Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Toki wo Kakeru Shoujo (the girl who leapt through time)


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 Lumiaen

Lumiaen

    Starting...

  • Members
  • 29 posts

Posted 29 January 2008 - 11:30

Ξεκινησα να το βλέπω αλλά αναγκάστηκα να σταματήσω.

Ελπίζω να το τελειώσω σύντομα γιατί ήταν πολυ καλό.

Μέχρι το σημείο που είδα είχε κάτι απο butterfly effect.

Είδομεν....

Posted Image
IT'S ABSOLUTLY DEVASTATIGLY TRUE, EXCEPT FROM THE BITS THAT ARE LIES

http://www.artisio.gr/


#17 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 29 January 2008 - 16:15

Απλα η αγαπημενη μου ανιμε ταινια. Ο τροπος που χρησιμοποιησε η κοπελα το "ταλεντο" της ηταν πολυ ενδιαφερων και ρεαλιστικος και σου εδινε πολλα πραγματα να σκεφτεις. Στο τελευταιο τριτο της ταινιας καπου εκανε νερα, αλλα σαν συνολο ηταν αριστουργημα. Και βεβαια κορυφαια σκηνοθεσια, αισθητικη και γραφικα γενικοτερα. Must-see.
Posted Image

#18 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 14 March 2008 - 01:55

Να προσθέσω ότι υπάρχει και dorama βασισμένο στο ίδιο βιβλίο, το οποίο είναι και πιο πιστό στην πρωτότυπη πλοκή...(1983)

Η άνιμε ταινία είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη στις λεπτομέρειες, παρ όλα τα χρονικά πισωγυρίσματα! :wooi2:

#19 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 08 June 2008 - 19:03

Το είδα και γω πριν αρκετό καιρό από Animeclipse. (κλασικά)

Αρκετά καλή ταινία σαν σύνολο, σου άφηνε κατά κάποιο τρόπό μια ωραία ελπιδοφόρα γεύση στο τέλος, και ένα αίσθημα ικανοποίησης. Η αλήθεια είναι, πως είναι απ'τις ταινίες που αρέσουν σε όλους αλλά το περίεργο είναι πως δε ξέρεις τι ακριβώς σου άρεσε. Οκ είχε διασκεδαστικές στιγμές, fun, συνδύαζε sci-fi-υπερφυσικό με daily life που είναι αρκετά περίεργος συνδυασμός αν και το έκανε πετυχημένα αυτό. Είχε πάντως και απίστευτη λεπτομέρεια στο σχέδιο και στο animation. Πολύ καλή δουλειά.

Αν κάποιος σκεφτεί τι είδε βήμα προς βήμα, θα δει πως υπάρχουν μικρά σεναριακά κενά μέσα στην ταινία. Αλλά κατά ένα περίεργο λόγο δε θυμάσαι καν αυτά μόλις την τελειώνεις, γιατί η ταινία σε κάνει να χαθείς αλλού και να μη σκεφτείς τόσο το σενάριο καθ'αυτό αλλά περισσότερο τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις. Ίσως γι'αυτό να έγινε τόσο πετυχημένη τι να πω, κι άλλωστε είχε και μερικά μηνύματα που τα συνδυάζεις άνετα με real-life. ^^

Πάντως εμένα δε μου φάνηκε αριστούργημα, αλλά σίγουρα ήταν μια καλή ταινία συνολικά.

PS : Προσωπικά πάντως μου άρεσε περισσότερο το Paprika σαν ταινία το 2006-2007, γιατί στο κάτω κάτω, χάζευες τελείως όταν έβλεπες το πόσο "προχωρημένη" ταινία ήταν. Satoshi Kon ftw απλά.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#20 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 08 June 2008 - 19:35

Ο Radagast συνόψισε τις σκέψεις μου για την ταινία πολύ καλά.Μου άφησε και εμένα τις καλύτερες εντυπώσεις ξαι μπορώ να πω ότι με συγκίνησε αρκετά ,καθώς είναι μία από τις ταινίες που σε κάνει να δεθείς με τους χαρακτήρες και αυτό πιστεύω είναι από τα πιο δυνατά σημεία της.

Btw Radagast's bumping=win :congrats:
Μου θύμισε ότι δεν έχω δει τίποτα από Satoshi Kon οπότε κάτι θα δω απόψε.

#21 jumaru17

jumaru17

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 19 October 2008 - 03:22

Καταπληκτική ταινία! Άριστά δομημένοι χαρακτήρες,ανθρώπινοι και γεμάτοι ζωή. Αριστουργηματικό animation και soundtrack. Η Matako απλά απ'τους πιο αξιαγάπητους θηλυκούς πρωταγωνιστές σε anime!
Πολλές στιγμές αγωνίας και συγκίνησης ενώ αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στο τέλος.
Αγαπημένη μου σκηνή η οποία και λάτρεψα είναι η εξής:

Posted Image
Posted Image

Kaerimichi fuzakete aruita
wake mo naku kimi wo okoraseta
ironna kimi no kao wo mitakattanda

ookina hitomi ga nakisou na koe ga
ima mo boku no mune wo shimetsukeru
surechigau hito no naka de kimi wo oikaketa

kawaranai mono sagashiteita
ano hi no kimi wo wasure wa shinai
toki wo koeteku omoi ga aru
boku wa ima sugu kimi ni aitai

Πηγαίνοντας σπίτι και χαζολογώντας
σε πείραζα χωρίς κανένα λόγο
Ήθελα να δω διάφορες εκφράσεις σου

Με μεγάλα μάτια και με μια φωνή έτοιμη να κλάψει
ακόμη και τώρα μου σπαράζει την καρδιά
σε γύρευα μέσα σε πλήθος αγνώστων

Έψαχνα για αναλλοίωτες καταστάσεις
δεν πρόκειται να σε ξεχάσω εκείνη τη μέρα
Μερικές σκέψεις μπορούν να διασχίσουν τον χρόνο
Θέλω να σε δω τώρα αμέσως

Hanako Oku - Kawaranai Mono
(mp3 download)-> MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service

Posted Image
Posted Image
Nanto Gokusatsu Ken! Hokuto Hiei Ken!


Love is your only weapon!:wis:

#22 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 15 November 2008 - 21:45

Το στορυ δεν ειναι κατι το τρομερο οστοσο η ταινια ειναι πολυ ωραια:wooi2:...jumaru εχεις δικιο οντος αυτη ειναι η καλιτερη σκηνη...

#23 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 17 November 2008 - 07:28

Νομίζω το δυνατό της σημείο ήταν ότι είχε πολύ likeable και κάπως αληθινούς χαρακτήρες που σε συνδυασμό με τον πλοκή που αν και είχε κάποια προβλήματα, δε σε άφηνε να βαρεθείς, κάνουν την ταινία να αρέσει σε όλους.

#24 Amphilyki

Amphilyki

    ΗΠΑΣΑΒΛΑΒΗ

  • Members
  • 52 posts

Posted 17 November 2008 - 19:43

Την είχα δει αυτή την ταινία σε μια προβολή της animeclipse αν θυμάμαι καλά. Πολύ ωραία ταινία, απολαυστική, αστεία, ρομαντική και ευχάριστη στην παρακολούθηση, διόλου βαρετή. Μαζί μας ήταν και παιδιά που δεν έβλεπαν anime και τους άρεσε πολύ επίσης. Θα συμφωνήσω ότι ανήκει στην κατηγορία ταινιών που αρέσουν σε όλους. :tensai:

Hilfe! Das Monstrum in mir wird explodieren!


#25 titi

titi

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 75 posts

Posted 19 November 2008 - 04:10

η κοπελα με την '' χαιντι '' μοιαζει ...
Posted Image Posted Image

#26 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 19 November 2008 - 09:57

Κορυφαία στιγμή της ταινίας,
Spoiler:


#27 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 04 December 2008 - 08:05

720p HD version από Thora, 2gb
ή
το πρόσφατο release
1080p ΗD version από B-G, 4.3GB

Ιδού η απορία.
Αναρωτιέμαι αν όντως το 1080p του B-G, όντως αξίζει τη διαφορά μεγέθους από τους Thora.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#28 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 December 2008 - 21:17

720p HD version από Thora, 2gb
ή
το πρόσφατο release
1080p ΗD version από B-G, 4.3GB

Ιδού η απορία.
Αναρωτιέμαι αν όντως το 1080p του B-G, όντως αξίζει τη διαφορά μεγέθους από τους Thora.

[Krystalnova - KAA] λόγω εξαιρετικής μετάφρασης - typesetting. Έχουν πει ότι ετοιμάζουν και το bluray rip, άρα περιμένεις.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#29 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 19 December 2008 - 08:07

Πανέμορφο γραφικά, ακουστικά, "φιλοσοφικά". Οι συνέπειες μιας αφελούς θέασης της ζωής ,όταν έρχεται η δύναμη στα χέρια σου. Φανταστείτε τις συνέπειες, αν κάποιος χρησιμοποιούσε για πιο σοβαρούς λόγους τη "χρονομηχανή".
Μια απορία:
Spoiler:

Edited by Kenny, 19 December 2008 - 08:51.

Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#30 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 29 December 2010 - 03:27

Εξαιρετικη!
Σε αφηνει με απιστευτα συναισθηματα καθολη την διαρκεια της και στο τελος νιωθεις λες και σου γεμιζει την ψυχη...
Ανετα την ξαναβλεπω στα καπακια.

Αγαπημενη σκηνη
Spoiler:


2bbd14fc.jpg