Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Toki wo Kakeru Shoujo (the girl who leapt through time)


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 15 May 2007 - 18:29

Προφανώς μιας και το αναφέρει και ο τίτλος, ο λόγος γίνεται για το Toki wo Kakeru Shoujo. To anime βασίζεται στο novel του Tsutsui Yasutaka.


“Toki wo Kakeru Shojo” is a juvenile novel written by Tsutsui Yasutaka. It became TV drama, movie, and Manga several times. However, this is the first time to become anime. The main character, Konno Makoto, is brighter and more easygoing than any other characters in movie or TV drama made before. At once she knows she acquires the power of “time leap”. She uses it without hesitation to satisfy her own desire.

[Synopsis of the original novel]
Yoshiyama Kazuko is in the 3rd grade of junior high. One day, she’s cleaning in the laboratory, she notices of the smell of lavender, and fainted. Since then, she acquires a mysterious power to travel time.


Posted Image

Posted Image





Tο παρακολούθησα απο το dvdrip(?) των έλα μου ντέ (Toki wo Kakeru Shoujo[H264 768x416 AC3 5.1ch DualAudio SubEng])

Ωραία υπόθεση. Μου θύμισε butterfly effect σε συνδυασμό με τη φράση που αναφέρεται μέσα
Spoiler:


Πολύ καλό και το OST. κυκλοφορεί και στα γνωστά στέκια.
Συνολικά πολύ καλό anime.Τα λίγα λόγια μου ίσως το αδικούν γι'αυτό δείτε το. Προσωπικά το προτείνω αβάδιστα.:Blissfull:
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#2 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 30 July 2007 - 11:19

Το ειδα και εγω χθες το βραδυ, και μου κανει εντυπωση που δεν εχει καθολου κινηση αυτο το thread. Αναμφιβολα προκειται για ενα απο τα καλυτερα anime movies της προηγουμενης χρονιας μαζι με το Paprika και το 5 Centimeters.

Posted Image

Ειναι ενα slice of life/fantasy φιλμ το οποιο θυμιζει κατι απο ενα μειγμα Studio Ghibli/Satoshi Kon. Και αυτο γινεται φανερο αν αναλογιστει κανεις οτι προκειται για ιστορια απο την συγγραφεα του Paprika, ειναι εργο των Madhouse Studios, και ο σκηνοθετης ειναι αυτος που ξεκινησε να σκηνοθετει το Howl's Moving Castle ωσπου ηρθε ο Miyazaki και ανελαβε τα ηνια.

Οπτικα ειναι τελειο. Τα προαστεια του Τοκυο ειναι τοσο ομορφα απεικονισμενα που μου θυμισε το Whisper Of the Heart. Ειναι πολυ γλυκια ταινια με πολυ ωραιο χιουμορ. Η κεντρικη ηρωιδα ειναι πολυ συμπαθητικη.

Πρεπει να την δειτε. Μην το καθυστερειτε γιατι οπως λεει και στην ταινια, Time waits for no one...

Και ειναι ιδανικη ταινια για προβολες... Να την εχετε στο νου σας κυριοι ωργανωτες!!
Posted Image

#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 30 July 2007 - 12:25

Πω, ναι, άψογη ταινία αυτή. Η αγαπημένη μου μαζί με το Mimi wo Sumaseba. Δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να πει κανείς... πρέπει όλοι να το δουν μιας και διαρκεί λίγο. Ανατριχίλες συνεχεία όσο το έβλεπα. Ακόμα και τώρα που είδα απλά τις εικόνες και το θυμήθηκα ανατριχιάζω.

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 July 2007 - 12:30

Thnx for the suggestion, mates (+1 in my μTorrent download list :).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 30 July 2007 - 12:43

Eξαιρετικη ταινια,loved it ^^ Αξιζε οσα βραβεια πηρε :wooi2:
the best movie of 2006 for me (Paprika was great,but i liked TokiKake better ^^; )

#6 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 30 July 2007 - 13:57

τα subs τι λενε? Ειναι καλα η να περιμενω τους Saizen?
Posted Image

#7 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 30 July 2007 - 14:31

Ήταν πολύ καλά αλλά δε θυμάμαι ποιο release είδα. Πρέπει να ταν αυτό στο boxtorrents που έχει και ρώσικα subs. Πάντως βλέπω τώρα ότι το έχουν βγάλει και οι solar... αυτοί είναι άριστο group. Κατέβασέ το άφοβα.

#8 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 30 July 2007 - 16:43

Παίζει dvdrip απο niizk για όσους ενδιαφέρονται. Το γκρουπάκι μέχρι μέχρι στιγμής αποσπά μόνο το σεβασμό μου.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#9 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 16 September 2007 - 22:58

Αν και η ταινία αυτή δεν έχω ακούσει να πολυσυζυτιέται (είχα διαβάσει συμπτωματικά γι' αυτήν στο Newtype) είναι με διαφορά από τις καλύτερες που 'χω δει και δικαίως έχει βραβευτεί τόσο πολύ. Από τις πρώτες ταινίες που επιβάλλεται να προβληθούν το φθινόπωρο στις anime προβολές.

Όσο για μένα το κατέβασα από www.boxtorrents.com όπου είχαν κάνει upload μετάφραση της Shinsen-Subs (τέλειο fansub).

#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 September 2007 - 19:50

και εγω τη βρηκα αρκετα καλη, αν και ειχε καποιες βαρετες στιγμες μεχρι τη μεση.

αντε να μεταφρασουν και το Piano no Mori....

#11 Celahir

Celahir

    Anime Newbie

  • Members
  • 33 posts

Posted 21 September 2007 - 20:27

Την είδα κ εγώ χθες πολύ ωραία ταινία. Είδα την release του/της (γιατι άκουσα οτι ειναι μονο ενας ειναι αληθεια?) niizk κατεβηκε πολύ γρηγορα για emule άριστη ποιότητα οπως σύνηθως από niizk

#12 xHatebreedx

xHatebreedx

    Animeρος

  • Retired Staff
  • 394 posts

Posted 20 October 2007 - 07:32

Και η Ελληνικη εκδοχη επι της AnimeClipse.
Θα παιξει και προβολη σιγουρα Θεσσαλονικη, οποτε οταν ειναι να συμβει, θα ενημερωθειτε :kakashithumbup:

#13 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 20 October 2007 - 07:37

Και η Ελληνικη εκδοχη επι της AnimeClipse.
Θα παιξει και προβολη σιγουρα Θεσσαλονικη, οποτε οταν ειναι να συμβει, θα ενημερωθειτε :kakashithumbup:


ευκαιρια να τα συζητησουμε αυτα σημερα! :Blissfull:
Posted Image

#14 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 January 2008 - 08:49

Χεχε...την είδα και εγώ επιτέλους.

Πράγματι, οι κριτικές και τα βραβεία που έλαβε είναι ανακόλουθα με το πόσο underrated είναι η ταινία στο ευρύ κοινό. Και με το πόσο καλή είναι πραγματικά.

Μια πραγματικά γλυκιά το λεπόν πρόταση θέασης που νομίζω αξίζει να την ασπαστούν όλοι. Η υπόθεση σε σημεία μου θύμισε δουλειές του shinkai ή του Kon, και σε άλλα ταινίες όπως το Donnie Darko και το
Lola rennt. Αν και γκρίνιαξα λίγο με το pacing που θα μπορούσε να είναι καλύτερο, τόσο σκηνοθετικά όσο και τεχνικά η ταινία στέκεται με αξιώσεις, και το τέλος σου αφήνει μια γλυκιά γεύση στο στόμα και μια αίσθηση ολοκλήρωσης στο στομάχι. Good watch...^^


PS: (ερευνάται πάντως αν μερικώς φταίει για αυτό το μισό κιλό βασιλόπιτα που καταβρόχθισα βλέποντάς την)...:emptyonexg1:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#15 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 08 January 2008 - 00:30

Την είδα πριν κάμποσο καιρό στις προβολές στο Νοσόστρος και πιστεύω ότι είναι μία αρκετά καλή ταινία η οποία με κράτησε μέχρι το τέλος της σε αγωνία για το πως θα τελειώσει.
Γλυκιά, αστεία, συγκινητική, ανθρώπινοι χαρακτήρες και με πολύ καλή ανάπτυξη του βασικού χαρακτήρα της πρωταγωνίστριας και ενδιαφέρον σενάριο.
Είναι από τις ταινίες που λες ότι θα ξανάβλεπες ευχάριστα.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image