Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πανελλήνιες 2007


  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#136 mizuiroElk

mizuiroElk

    Anime Amateur

  • Members
  • 71 posts

Posted 22 June 2007 - 01:02

Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα στο Ελλαδιστάν.

Και όμως! Αλλα δεν 'ύπαρχει' για πολλούς αν με πιάνεις ετσι κ αλλιώς.
Posted ImagePosted Image

#137 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 22 June 2007 - 01:19

Και όμως! Αλλα δεν 'ύπαρχει' για πολλούς αν με πιάνεις ετσι κ αλλιώς.


Και που γίνεται σε ιδιωτικά σχολεία;Ή και σε δημόσια;Αν το ήξερα μπορεί να είχα ασχοληθεί με αυτό αντί να δώσω παν/ες.Έτσι και αλλιώς 1k το μήνα έδινα πέρσι για ιδιαίτερα οπότε πάνω-κάτω το ίδιο θα ερχόταν πιστεύω.

Γενικά πάντος πιστεύω ότι(για τον Ash το λέω πιο πολύ) είναι καλύτερα να σπουδάσεις στο εξωτερικό αντί για Ελλάδα.Και δεν το λέω επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτεροι οι καθηγητές ή επειδή εκεί έχουν καλύτερα βιβλία ή επειδή μαθαίνουν πιο πολλά.Οι καθηγητές μας μια χαρά είναι και τα μαθήματα που διδάσκονται το ίδιο.Στο εξωτερικό όμως έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις και το σημαντικότερο οργάνωση.πχ εμείς αντί για 4 θα κάνουμε 2 εργαστήρια φυσικής επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για να πληρώσουν τους υπεύθυνους των εργαστηρίων.Επίσης στα εργαστήρια του προγραμματισμού οι υπεύθυνοι είναι εθελοντές και το κάνουν τσάμπα.Για να μην αναφερθώ και στις καταλήψεις οι οποίες είναι κανόνας και όχι εξαίρεση.Αν κάνεις 4 μήνες κατάληψη πώς να βρεις το κουράγιο να διαβάσεις και να ασχοληθείς με τα μαθήματα μετά;Άντε να τελειώνω τη σχολή και να φύγω για Αγγλία ή Ιαπωνία(προτιμώ το δεύτερο αλλά είναι σαφώς πιο δύσκολο)Δυστυχώς έχω καιρό ακόμα:Crying2:

Posted Image


#138 Despic

Despic

    Κουρδιστός Μανταρίνης

  • Members
  • 284 posts

Posted 22 June 2007 - 01:35

Οι καθηγητές μας μια χαρά είναι και τα μαθήματα που διδάσκονται το ίδιο.


Ε, μην βαζεις και το χερι σου στη φωτια... :wis:

Spoiler:

Posted Image

#139 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 22 June 2007 - 07:44

Ε, μην βαζεις και το χερι σου στη φωτια... :wis:

Spoiler:


Κοίτα μιλάω για του ΕΜΠ που ξέρω για τις άλλες σχολές δεν ξέρω.

Posted Image


#140 Rubedo

Rubedo

    Cloud walker

  • Members
  • 18 posts

Posted 22 June 2007 - 08:20

Έκθεση 17,4
Βιολογία 18
Ιστορία 15,6 (λόγω άρνησης να ανοίξω το βιβλίο 15 μέρες πριν δώσω)
Αρχαία 18,4
Λατινικά 18,8
Λογοτεχνία 17,2 (!!!) :blingeye2:

18.073 σύνολο...πολύ καλύτερα απ' ότι περίμενα
που να διάβαζα κιόλας πιο σοβαρά :wis:

Μου κάνουν πλήση εγκεφάλου για παιδαγωγικό, αλλά δεν πολυθέλω...
Posted Image

"The closer you get to the meaning, the sooner you know that you 're dreaming..."


#141 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 22 June 2007 - 08:48

Τοτε μην πας.Αν δεν το θελεις,ειδικα στο Παιδαγωγικο μην πας.Εχω ακουσει βέβαια ότι η σχολή είναι πολύ ευκολη και μετα εχουμε τα γνωστα του τυπου:θα διοριστεις γρήγορα,θα βλεπεις παιδακια για 5 ωρες την μερα,θα κανεις τρελες διακοπες' σε τελικη αναλυση θα σε πληρωνουν για να καθεσαι.

Αλλα εγώ το βρίσκω λίγο βαρετό και δεν θέλω για μια ζωή να παγιδευτώ χωρίς καμια δυνατότητα ανέλιξης.Αρα αν εισαι φιλοδοξη μην το κανεις.Τωρα αν ονειρευεσαι μια θεσουλα στο δημοσιο,την ησυχία σου και μια ευτυχισμένη οικογενεια τότε ας πας-σου αρεσουν δεν σου αρεσουν τα μυξιάρικα :P
Είναι θέμα φιλοσοφίας.

#142 mizuiroElk

mizuiroElk

    Anime Amateur

  • Members
  • 71 posts

Posted 22 June 2007 - 08:50

Και που γίνεται σε ιδιωτικά σχολεία;Ή και σε δημόσια;Αν το ήξερα μπορεί να είχα ασχοληθεί με αυτό αντί να δώσω παν/ες.Έτσι και αλλιώς 1k το μήνα έδινα πέρσι για ιδιαίτερα οπότε πάνω-κάτω το ίδιο θα ερχόταν πιστεύω.

Γενικά πάντος πιστεύω ότι(για τον Ash το λέω πιο πολύ) είναι καλύτερα να σπουδάσεις στο εξωτερικό αντί για Ελλάδα.Και δεν το λέω επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτεροι οι καθηγητές ή επειδή εκεί έχουν καλύτερα βιβλία ή επειδή μαθαίνουν πιο πολλά.Οι καθηγητές μας μια χαρά είναι και τα μαθήματα που διδάσκονται το ίδιο.Στο εξωτερικό όμως έχουν καλύτερες εγκαταστάσεις και το σημαντικότερο οργάνωση.πχ εμείς αντί για 4 θα κάνουμε 2 εργαστήρια φυσικής επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για να πληρώσουν τους υπεύθυνους των εργαστηρίων.Επίσης στα εργαστήρια του προγραμματισμού οι υπεύθυνοι είναι εθελοντές και το κάνουν τσάμπα.Για να μην αναφερθώ και στις καταλήψεις οι οποίες είναι κανόνας και όχι εξαίρεση.Αν κάνεις 4 μήνες κατάληψη πώς να βρεις το κουράγιο να διαβάσεις και να ασχοληθείς με τα μαθήματα μετά;Άντε να τελειώνω τη σχολή και να φύγω για Αγγλία ή Ιαπωνία(προτιμώ το δεύτερο αλλά είναι σαφώς πιο δύσκολο)Δυστυχώς έχω καιρό ακόμα:Crying2:

Σε ιδιωτικά, απ'όσο ξέρω.
& Συμφωνώ μαζί όσον αφορά τα ελληνικά κ ξένα unis. Εξωτερικό asap~~
Posted ImagePosted Image

#143 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 22 June 2007 - 09:03

Χαχα όχι και σε όλα τα ιδιωτικα,σε περιορισμένο αριθμο(στο πολύ καλα μόνο) απ'οτι έχω ακουσει.Και εγώ θα το προτιμουσα πολύ περισσοτερο,πάντα ήθελα να σπουδάσω στο εξωτερικο.Αλλα χαραμισα τα νιατα μου μαθαινοντας μα****ς στα φροντιστήρια...Και εδώ στην επαρχία είναι και λίγο αδύνατον.Τουλάχιστον στο σχολειο μου,αν και ήταν πολυ καλο ιδιωτικο με πολλες επιτυχιες,τετοιο προγραμμα δεν υπήρχε .Μπορει στην Αθηνα να είναι πιο συνηθισμένο.Τιους τελευταιους μηνες ενιωθα πραγματικα ότι εχασα πολυτιμο χρονο απο τη ζωη μου για να παω τελικα σε αυτα τα προιστορικα ελληνικά πανεπιστήμια...

#144 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 June 2007 - 09:47

Σπουδες στο Εξωτερικο
Το επιπεδο των σπουδων διαφερει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Δηλαδη αλλο πραγμα το Imperial του Λονδινου και αλλο το xyz του χωριου του που ειναι λιγο εξω απο το χωριο ταδε της περιοχη της ανω ραχουλας του Sheffield.
Επισης σημαντικο ειναι το τι θα κανεις μετα τις σπουδες. Δηλαδη αν ειναι να πας να σπουδασεις στο εξωτερικο για να γυρισεις να προσπαθεις να αναγνωρισεις το πτυχιο στην Ελλαδα και μετα να ψαχνεις μια δουλεια για 600-700 ευρω το μηνα, τοτε δεν αξιζει. Αν ομως σκοπευεις να εγκατασταθεις στο εξωτερικο μονιμα για δουλεια, τοτε αξιζει 100%.
Τελος μην υποτιματε καθολου το ελληνικο πανεπιστημιο γιατι ειναι δωρεαν. Ενας φιλος μου σπουδασε αρχιτεκτονικη στην Αγγλια και το "κουστουμι" του βγηκε 20 εκατ. δραχμες. Και τωρα ψαχνει δουλεια απο δω κι απο κει.

@ Σε οσα παιδια θα δηλωσουν σχολες:
Μην διαλεξετε σχολη για να πουλατε μουρη δηλ. ...."ναι περασα νομικη, ιατρικη "κτλ. Επισης προσπαθηστε να διαλεξετε ενα επαγγελμα που εχει καποιες προοπτικες για δουλεια. Π.χ. ενα παιδι πιο πριν μιλησε για παιδαγωγικο και τα τελευταια χρονια η σχολη ανεβηκε πολυ γιατι αρχισαν να γινονται μαζικοι διορισμοι δασκαλων. Δηλαδη θελω να πω οτι να μη σνομπαρετε καμια σχολη γιατι στην τελικη μπορει να μπεις σε μια σχολη δυσκολα, να βγεις με πολυ διαβασμα και να μη βρισκεις δουλεια ουτε για πλακα. Ενω υπαρχουν σχολες χαβαλε που εχουν και καποια επαγγελματικη αποκατασταση.
Το ξερω οτι σε πολλους αυτα θα ακουγονται μακρινα αλλα θελω να βοηθησω οσο μπορω απο την εμπειρια που εχω λογω ηλικιας και μονο. Για να μην σκεφτεστε σε 4-5 χρονια "...μας τα λεγες αυτο ο μλκς ο digitaltracker αλλα εμεις..." Σκεφτειτε καλα το μηχανογραφικο. Ειναι πολυ σημαντικο.
Αυτα απο εμενα. Ελπιζω να βοηθησα.
Καλη επιτυχια σε ολους να περασουν εκει που θελουν.
Posted Image

#145 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 June 2007 - 10:26

[...] Εχω ακουσει βέβαια ότι η σχολή είναι πολύ ευκολη και μετα εχουμε τα γνωστα του τυπου:θα διοριστεις γρήγορα,θα βλεπεις παιδακια για 5 ωρες την μερα,θα κανεις τρελες διακοπες' σε τελικη αναλυση θα σε πληρωνουν για να καθεσαι. [...]

Δεν είναι και τόσο παράδεισος. Το να βλέπεις παιδάκια για 5 ώρες τη μέρα είναι από τα πιο ψυχοφθόρα επαγγέλματα του κόσμου. Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση ενός δασκάλου 3ης Δημοτικού, με 30 μυξιάρικα που δεν κάθονται στ' αυγά τους, κάνουν αταξίες και κυρίως ΟΥΡΛΙΑΖΟΥΝ, και θα καταλάβετε. :despair:

Επίσης, ο γρήγορος διορισμός δεν θα ισχύει για πολύ ακόμα. Υπολογίζεται ότι το επάγγελμα θα κορεστεί πολύ σύντομα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#146 Panovictory

Panovictory

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 posts

Posted 22 June 2007 - 14:22

Έβγαλα 18850 στο 3ο πεδίο.
(Έκθεση 17
Φυσική 20
Μαθηματικά 17,6
Χημεία 17,7 (ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 18,5 και ο άλλος 17!!)
Βιολογία κατ. 19
Βιολογία γεν. 19,4)

Μάλλον για Φαρμακευτικό το βλέπω (από πέρυσι αυτό ήθελα)


Ααα και για Ι.Β. το σκέφτηκα να πήγαινα πριν 2 χρόνια (Ανατόλια πήγαινα) αλλά δεν το προτίμησα εξαιτίας ποικίλων αμφιβολιών...
Posted Image

#147 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 22 June 2007 - 14:45

Omedetou!
Φαρμακευτικη θα πας επειδη ειναι και οι γονεις σου φαρμακοποιοι ή επειδη το επιθυμεις πραγματικα?Γιατι το κακο με τα φαρμακεια ειναι ότι ειναι σαν μπακαλικα(γι'αυτο εγω σκεφτομαι να μην παω)


Tεσπα περα απο αυτο εγω εδω εχω τρομαξει.Εδω στο χωριο μου το 17αρακι επεσε συννεφο.Και το πηραν μαθητες για τους οποιους οι καθηγητες ορκιζονταν οτι δεν θα πιασουν ουτε 14.Eδω κατι αλλοι που δεν επιαναν ουτε 10 επιασαν 14-15.
Με φοβιζει αυτή η εκρηξη.Βλεπω οι βασεις να πηγαινουν στα συννεφα...
Αλλα βεβαια δεν νομιζω οτι το φαινομενο θα ειναι τοσο εντονο στο 18+
Μακαρι η Ιατρικη αθηνας να μην περασει τα 19240

#148 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 22 June 2007 - 15:10

Σπουδες στο Εξωτερικο
Το επιπεδο των σπουδων διαφερει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο. Δηλαδη αλλο πραγμα το Imperial του Λονδινου και αλλο το xyz του χωριου του που ειναι λιγο εξω απο το χωριο ταδε της περιοχη της ανω ραχουλας του Sheffield.
Επισης σημαντικο ειναι το τι θα κανεις μετα τις σπουδες. Δηλαδη αν ειναι να πας να σπουδασεις στο εξωτερικο για να γυρισεις να προσπαθεις να αναγνωρισεις το πτυχιο στην Ελλαδα και μετα να ψαχνεις μια δουλεια για 600-700 ευρω το μηνα, τοτε δεν αξιζει. Αν ομως σκοπευεις να εγκατασταθεις στο εξωτερικο μονιμα για δουλεια, τοτε αξιζει 100%.
Τελος μην υποτιματε καθολου το ελληνικο πανεπιστημιο γιατι ειναι δωρεαν. Ενας φιλος μου σπουδασε αρχιτεκτονικη στην Αγγλια και το "κουστουμι" του βγηκε 20 εκατ. δραχμες. Και τωρα ψαχνει δουλεια απο δω κι απο κει.

@ Σε οσα παιδια θα δηλωσουν σχολες:
Μην διαλεξετε σχολη για να πουλατε μουρη δηλ. ...."ναι περασα νομικη, ιατρικη "κτλ. Επισης προσπαθηστε να διαλεξετε ενα επαγγελμα που εχει καποιες προοπτικες για δουλεια. Π.χ. ενα παιδι πιο πριν μιλησε για παιδαγωγικο και τα τελευταια χρονια η σχολη ανεβηκε πολυ γιατι αρχισαν να γινονται μαζικοι διορισμοι δασκαλων. Δηλαδη θελω να πω οτι να μη σνομπαρετε καμια σχολη γιατι στην τελικη μπορει να μπεις σε μια σχολη δυσκολα, να βγεις με πολυ διαβασμα και να μη βρισκεις δουλεια ουτε για πλακα. Ενω υπαρχουν σχολες χαβαλε που εχουν και καποια επαγγελματικη αποκατασταση.
Το ξερω οτι σε πολλους αυτα θα ακουγονται μακρινα αλλα θελω να βοηθησω οσο μπορω απο την εμπειρια που εχω λογω ηλικιας και μονο. Για να μην σκεφτεστε σε 4-5 χρονια "...μας τα λεγες αυτο ο μλκς ο digitaltracker αλλα εμεις..." Σκεφτειτε καλα το μηχανογραφικο. Ειναι πολυ σημαντικο.
Αυτα απο εμενα. Ελπιζω να βοηθησα.
Καλη επιτυχια σε ολους να περασουν εκει που θελουν.


Πολύ σωστά. Η σχολή μου (Πολιτισμική Τεχνολογία και Επικοινωνία) έχει σχεδόν 100% απορρόφηση για τα 3 χρόνια που βγάζει απόφοιτους και είναι καλή σχολή, με χαμηλή βάση. Για όσους αρέσουν οι υπολογιστές αλλά δεν θέλουν ξερό προγραμματισμό (και θα ήθελαν να ψαχτούν και λίγο πολιτισμικά) αξίζει ΠΟΛΥ. Και είναι χαμηλή η βάση, άρα προσβάσιμη για τους περισσότερους.

#149 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 22 June 2007 - 17:39

Χημεία 17,7 (ο ένας βαθμολογητής μου έβαλε 18,5 και ο άλλος 17!!)


Εγώ τι να πω που πέρσι μου είχε βάλει Έκθεση ο ένας 16,6 και οι άλλοι δύο 14;Πάλι καλά που έγραψα στα άλλα 20.:bahhh:

Posted Image


#150 Panovictory

Panovictory

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 posts

Posted 22 June 2007 - 18:35

Εγώ τι να πω που πέρσι μου είχε βάλει Έκθεση ο ένας 16,6 και οι άλλοι δύο 14;Πάλι καλά που έγραψα στα άλλα 20.:bahhh:

Ναι ρε αλλά άλλο χημεία και άλλο Έκθεση. Στη χημεία όλα είναι στανταρ δν υπάρχει περιθώριο για μεγάλες αποκλίσεις...
Στην έκθεση γίνονται στο 50% αναβαθμολογήσεις
Posted Image