Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Naruto


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#31 reppakos

reppakos

    Narutard!

  • Members
  • 28 posts

Posted 19 June 2010 - 12:01

Kαι μετα απο καιρο το εντοπισα κι αυτο εδω...

Εχοντας δει ολα τα παλια και τα shippuuden και εχοντας διαβασει και τα μανγκα, συγκριτικα με αλλα ανιμε εχω να πω οτι η πλοκη ειναι πολυ περιπλοκη αλλα λογικη.. Δεν σε αφηνει ποτε να βαρεθεις (οκ δε μιλαω για τα φιλλερ αν και ακομα και τα φιλλερ του κατατασσονται σε υψηλη κατηγορια-συγκριτικα με αλλα παντα)

Εγω παλι καταττασω τον ηχο σε ενα απο τα μεγαλυτερα ατου του, και ειδικα στις δραματικες σκηνες του.

Οι χαρακτηρες ειναι πολυ καλοσχεδιασμενοι καμια σχεση με αλλα ανιμε βεβαια-ξεφευγει απο το κλασσικο σχεδιο με τα τεραστια ματια και το τριγωνικο σαγονι..


+1000000000000000000000000000000.:kill4u:
πιστευω οτι ειναι ενα απο τα συγχρονα masterpieces.
Ο μονος λογος που δεν εβαλα 10 στον ηχο ειναι οτι σε μερικα σημεια ακουγονται πολυ δυνατα τα soundtrack με αποτελεσμα να μην ακουγονται οι φωνες τοσο καθαρα.

#32 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 19 June 2010 - 12:49

Τα πρωτα δεκατεσσερα επεισοδια (δηλαδη μεχρι το τελος του haku arc) ηταν κορυφαια αλλα επειτα μου τα χαλασε... και μπορεσα να το αντεξω μεχρι το 42. Μετα το παρατησα.

-Σαρανταδυο επεισοδια και οι τρεις βασικοι χαρακτηρες συνεχισαν να ειναι απιστευτα ενοχλητικοι και υπερβολικα flat. Aντι να εξελιχθουν οι προσωπηκοτητες τους, χειροτερευαν οσο προχωρουσαν με την sakura να εχει ακομα την τεραστια της καψουρα, τον sasuke να το παιζει ακομα cool και δυνατος και τον naruto να συνεχιζει ακομα να τον ζηλευει. Δεν μου αρεσουν σειρες στις οποιες οι χαρακτηρες που παιρνουν το περισσοτερο screentime δεν ειναι καλοι.
-Τα γραφικα δεν ηταν ουτε καλα ουτε ασχημα αλλα το σιγουρο ειναι πως θα μπορουσε να τους ειχε δωθει πολυ περισσοτερη προσοχη και λεπτομερεια.
-Ο ηχος μου φανηκε μια χαρα.
-Το σεναριο ειναι κλασσικο shounen. Αυτο δεν με ενοχλησε και πολυ, αλλα χωρις καλους main characters τι να το κανεις...
Αυτη ειναι καθαρα δικη μου προσωπικη γνωμη. Ελπιζω να μην με πυροβολησετε που την εξεφρασα.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#33 reppakos

reppakos

    Narutard!

  • Members
  • 28 posts

Posted 19 June 2010 - 13:21

Τα πρωτα δεκατεσσερα επεισοδια (δηλαδη μεχρι το τελος του haku arc) ηταν κορυφαια αλλα επειτα μου τα χαλασε... και μπορεσα να το αντεξω μεχρι το 42. Μετα το παρατησα.

-Σαρανταδυο επεισοδια και οι τρεις βασικοι χαρακτηρες συνεχισαν να ειναι απιστευτα ενοχλητικοι και υπερβολικα flat. Aντι να εξελιχθουν οι προσωπηκοτητες τους, χειροτερευαν οσο προχωρουσαν με την sakura να εχει ακομα την τεραστια της καψουρα, τον sasuke να το παιζει ακομα cool και δυνατος και τον naruto να συνεχιζει ακομα να τον ζηλευει. Δεν μου αρεσουν σειρες στις οποιες οι χαρακτηρες που παιρνουν το περισσοτερο screentime δεν ειναι καλοι.
-Τα γραφικα δεν ηταν ουτε καλα ουτε ασχημα αλλα το σιγουρο ειναι πως θα μπορουσε να τους ειχε δωθει πολυ περισσοτερη προσοχη και λεπτομερεια.
-Ο ηχος μου φανηκε μια χαρα.
-Το σεναριο ειναι κλασσικο shounen. Αυτο δεν με ενοχλησε και πολυ, αλλα χωρις καλους main characters τι να το κανεις...
Αυτη ειναι καθαρα δικη μου προσωπικη γνωμη. Ελπιζω να μην με πυροβολησετε που την εξεφρασα.


:golgo::yellowcard::rip::zombie:

σωστα τα περισσοτερα μεχρι εκει που το ειδες αλλα πριν δωσεις review επρεπε να δεις ολη τη σειρα

#34 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 20 June 2010 - 00:48

:golgo::yellowcard::rip::zombie:

σωστα τα περισσοτερα μεχρι εκει που το ειδες αλλα πριν δωσεις review επρεπε να δεις ολη τη σειρα



What he said, και απο αναπτυξη χαρακτηρων, τιποτα αλλο σε αυτη τη σειρα.
Το κακο ειναι οτι ολοι μα ολοι εχουν τραγικο παρελθον και κατανταει κουραστικο.
Anyway, δες ολη τη σειρα και μετα εξεφρασε τη γνωμη σου και αυτο κρατα το γενικοτερα. Ποτε μην κρινεις ενα anime/manga/drama απο τα πρωτα επεισοδεια (ειδικα για το συγκεκριμενο που εχει ποσα XD ). Στο σημειο που εισαι η πλοκη ειναι πολυ μικρη και δεν εχεις δει ουτε το 1/10 της ιστοριας.

By Sora on 07-04-09, 04:11

Απο τα ποιο ωραια anime της εποχης ...τα λογια ειναι περιτα just watch it


By Sora on 07-05-09, 23:55

Πιστευω ειναι πολυ υπερεκτημιμεο anime, εγω ψηφιζω και συμφωνα με τα fillers για να ειμαστε ειλκρινης το anime ειτε θα ειναι πολυ καλο ειτε θα πιανει πατο



Ρε παληκαρι, μερικοι πραγματικα χρησιμοποιουν τα reviews ως εργαλειο για να αποφασισουν αν θα δουν μια σειρα η οχι. Seriously, δεν μπορει το rating σου τον απριλη να ειναι κοντα στο 100% και μετα να παει στο 50%.. Και αν εστω αλλαξες γνωμη, απλα αλλαξε το ποστ σου!

Edited by °•πίΟu-πίΟu•°™, 20 June 2010 - 00:55.

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#35 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 June 2010 - 13:24

Ομως απο τους 100 θεατες που θα δουνε τη σειρα (και αλλες παρομοιες σειρες), ποσοι ειναι αυτοι που θα την παρατησουν και ποσοι αυτοι που θα τη δουνε ολη; αναρωτηθηκατε μηπως ειναι περισσοτεροι οι πρωτοι και αποτελουν μια σιωπηρη πλειοψηφια;

Ας εχουν και αυτοι μια αποψη. Οχι ελιτιστικα σχολια,οχι σνομπισμοι σε shοnεn και σε shοjο.

#36 reppakos

reppakos

    Narutard!

  • Members
  • 28 posts

Posted 20 June 2010 - 13:37

το ανιμε εχει 220 επεισοδεια.
Ποσο να προλαβουν να αναπτυχθουν οι χαρακτηρες σε 42?

#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 20 June 2010 - 14:49

reppakos, αυτό δεν είναι δικαιολογία. Υπάρχουν anime των 26 (ή ακόμα και των 13) επεισοδίων στα οποία μπορείς να απολαύσεις απίστευτο character development. Διάολε, μέχρι και σε ταινίες έχω πετύχει περισσότερο character development από αυτό που έχει το Naruto. Αν το Naruto μέσα σε 42 επεισόδια αποτυγχάνει να με ελκύσει με την πλοκή του, δεν πρόκειται, και δεν χρειάζεται, να δω άλλα 200+ επεισόδια για να έχω το δικαίωμα να το κρίνω αρνητικά. Γιατί να σπαταλήσω τόσο χρόνο σε κάτι τέτοιο, και να μη δω στον ίδιο χρόνο 10 και παραπάνω άριστες σειρές με πλοκή με αρχή, μέση και τέλος; Και ποιότητα, και ποικιλία.

Όσο για τον χαρακτηρισμό "ένα από τα σύγχρονα masterpieces", επέτρεψέ μου να πω ότι είναι ατυχέστατος. Ακόμα και μεγάλοι fans παραδέχονται ότι δεν είναι και κάτι το αριστουργηματικό. Κατ' εμέ είναι μία από τις σύγχρονες πληγές των anime, μαζί με όλα τα άλλα endless battle shounen. Δημιουργούν μια κατάσταση εθισμού στους θεατές τους. Δεν τους απασχολεί η έλλειψη character development, δεν τους ενοχλεί που η πλοκή προχωράει με το σταγονόμετρο, δεν ζητάνε κάτι το διαφορετικό και πρωτότυπο. Το μόνο που ζητάνε είναι η εβδομαδιαία δόση τους από τους χαρακτήρες που έχουν μάθει και αγαπούν.

Το χειρότερο είναι ότι δημιουργούν ένα τεράστιο κοινό που είναι ανίκανο να παρακολουθήσει και να απολαύσει οτιδήποτε άλλο. Μιλούσα σε έναν συμφοιτητή μου που βλέπει ΜΟΝΟ Naruto, Bleach και One Piece και τον ρώτησα γιατι δεν δοκιμάζει κι άλλα anime, Μου είπε με απόλυτη φυσικότητα ότι τα άλλα anime δεν διαρκούν για χρόνια κι αυτό τον χαλάει. Ήθελα να του ότι τα anime είναι anime και όχι girlfriend για να θες να έχεις σχέση μαζί τους για χρόνια, αλλά τον λυπήθηκα.

Και μιας και πρώτη φορά γράφω σ' αυτό το preview (ελπίζω να είναι και η τελευταία), να πω ότι πριν χρόνια είδα περίπου 20 επεισόδια και βαρέθηκα τη ζωή μου. Δεν μπαίνω καν στον κόπο να το βαθμολογήσω.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 reppakos

reppakos

    Narutard!

  • Members
  • 28 posts

Posted 20 June 2010 - 17:23

Μην εισαι τοσο απολυτος.αυτη ειναι η αποψη σου.δν ειδα ουτε ενα 'πιστευω' ή κατα τη γνωμη μ'
σε ολο το ποστ σου.

#39 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 20 June 2010 - 17:25

ο ιδιος μιλαει. ποιου αλλου τη γνωμη μπορει να λεει ακριβως?
ισως τη δικη μου, γιατι συμφωνω απολυτα.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#40 reppakos

reppakos

    Narutard!

  • Members
  • 28 posts

Posted 20 June 2010 - 17:47

Και ομως.το character development γινεται με το σταγονομετρο οπως προχωραει και η ιστορια.

Αλλα δεν καταλαβα που ειδες εσυ το endless battle στο naruto?
Ο Κισιμοτο εβαλε σαν πρωταρχικο στοχο του ναρουτο να γινει hokage,δν νομιζω οτι θα επρεπε το ανιμε να εχει 20-50 επισοδεια(ουτε βεβαια κ 500+ που θα εχει μαζι με το shippuden)αλλα ενταξει,αφου ανεπτυξε κ το side-plot με τν sasuke χρειαστηκε να το τραβηξει κ αλλο.plus,δν λεει μονο τν ιστορια του naruto αλλα ολοκληρου του ninja world.
Τεσπα το θεμα εδω ειναι για review γιαυτο σταματαω :yawn2:

#41 AristidisK

AristidisK

    The white power magician

  • Members
  • 159 posts

Posted 20 June 2010 - 18:49

NARUTO FTW
[IMG]http://tbn0.google.com/images?q=tbn:A8OX73M6xu8g-M:http://www.justanimeltd.com/images/FullMetalAlchemistEng.jpg[/IMG]:king:THE BEST ALCHEMIST EVER.:chigau:
:mador2:Don't forget it:hehehe::kill4u::head:

#42 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 20 June 2010 - 19:29

Τα πρώτα επεισόδια αν και δεν είναι και ότι πιο πρωτότυπο ήταν ευχάριστα και κάποια εξαιρετικά. Πάντως αν και είχε κάποια δυνατά στοιχεία δεν άντεξε στον χρόνο....και το shippuden πήρε την κατηφόρα, αυτό πάντως δεν αναιρεί την αξία του πρώτου μέρους που ήταν ιδιαίτερα καλοφτιαγμένο.
Posted Image

#43 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 June 2010 - 20:29

Guys, τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί. Το Naruto δεν είναι τίποτα περισσότερο από μία καλή σειρά Shonen. Διαβάστε το υπόλοιπο forum, δείτε κι άλλα anime, ακούστε τις απόψεις ατόμων που έχουν δει κι άλλες σειρές, ας είστε ανοιχτόμυαλοι και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.

E5VV38U.jpg


#44 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 20 June 2010 - 21:02

Είναι ένα πολύ διασκεδαστικό anime , καλό για να χαλαρώσεις . Είναι απολαυστικό και εθιστικό (συμφωνώ αρκετά σε αυτά που λέει ο Kenny ) , κάτι όμως που δεν πρέπει να μας οδηγήσει στο συμπέρασμα πως είναι "ένα από τα σύγχρονα masterpieces" ( χωρίς να θέλω να την μπω σε κανένα :P) . Είναι ένα ανάλαφρο και χαρούμενο anime που άμα σου αρέσει η αρχή δύσκολα ξεκολλάς ( με τόσα filler από ένα σημείο και μετά επιβάλλεται να συνεχίσεις με το manga :P) , η αξία του όμως ως έργο είναι μέτρια .
Posted Image

#45 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 20 June 2010 - 21:42

Μην εισαι τοσο απολυτος.αυτη ειναι η αποψη σου.δν ειδα ουτε ενα 'πιστευω' ή κατα τη γνωμη μ'
σε ολο το ποστ σου.

[...] Κατ' εμέ είναι μία από τις σύγχρονες πληγές των anime, [...]

Χμ.

Επίσης κάποια πράγματα που είπα περί character development σε άλλες σειρές δεν είναι προσωπική γνώμη, είναι cold, hard facts. Κάποτε θα δεις κι εσύ περισσότερες σειρές και θα καταλάβεις ότι είχα δίκιο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||