Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Linux


  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#181 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 13 March 2013 - 13:24

Άραξε, γιατί μου τρομάζεις τις γαρδένιες και θα μου μαραθούν. :bike: :fromabove:

Edited by Hazuki, 13 March 2013 - 13:24.

rsrGbGx.gif

#182 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 03 April 2013 - 09:39

αλλη μια ερωτηση!!!
πως βαζω συντομευσεις στο taskbar ?
θελω συγγεκριμενα να βαλω το firefox

ps: running lubuntu



#183 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 October 2013 - 21:53

εκανα υπομονη με τις διαφορες πατατιες που προεκυπταν για χρονια.

 

αλλα ως εδω και μη παρεκει!

 

με την τελευταια αναβαθμιση κατι εγινε με το Password μαλλον λογω keyrig και δεν μπορουσα να κανω login παρα μονο ως guest.

 

τι password reset μεσω command prompt, τιποτα.

ουτε και με την προηγουμενη εκδοση δεν μπορουσα να μπω.

 

ως εκ τουτου το απεγκατεστησα, μιας και μεσω του wubi το ειχα εγκαταστησει.

 

δεν με ενδιαφερει και να εβρισκα τη λυση μετα. τετοιου ειδους πραγματα ειναι απαραδεκτα. εν ετη 2013 δηλ το Ubuntu χειροτερευει αντι να καλυτερευει. πως να το εμπιστευτω στο μελλον με τετοια ασταθεια.

θα κρατησω το Ubuntu μονο στο παλιο netbook.....



#184 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 31 October 2013 - 09:32

Θα μπορούσες να μπεις σε single user και να δώσεις passwd για τον χρήστη σου και να το αλλάξεις. Γιατί δεν βάζεις Mint ή Fedora!


rsrGbGx.gif

#185 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 31 October 2013 - 12:53

Install gentoo.


2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#186 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 October 2013 - 17:34

Θα μπορούσες να μπεις σε single user και να δώσεις passwd για τον χρήστη σου και να το αλλάξεις. Γιατί δεν βάζεις Mint ή Fedora!

 

αυτο εκανα απο command prompt αλλα και παλι τα ιδια. Δεν ειναι το οτι δεν υπαρχει λυση, αλλα δεν ειμαι διατεθειμενος να ψαχνω στο internet για τετοιου ειδους λυση. ξεπερασε τα ορια και αυτο oχι απο φταιξιμο δικο μου, αλλα απο ενα απλο update.

 

παλι καλα που δεν ηταν το μονο λειτουργικο στον Η/Υ, ουτε ειχα τιποτα σημαντικο, αλλιως θα ειχα φριξει.



#187 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 January 2014 - 22:30

δεν προκειται να ξανασχοληθω με Linux.

 

πηγα να κανω Install το Linux Mint Cinnamon απο το DVD και εκει που ρυθμισα τον ελευθερο χωρο και παταω εγκατασταση, περιμενω αγνωστο για ποσο, μεχρι να δημιουργηθει ο χωρος και  να εμφανιστει η επιλογη της εγκαταστασης.

 

περασε κανα τεταρτο, εγω ημουν στο ιντερνετ μεσω Mozilla να περασει η ωρα.

 

και εκει που διαβαζα μια σελιδα, παρουσιαζονται ξαφνικα καθετα χρωματιστα κουτακια οπως στο Matrix. δεν κολλησε ο υπολογιστης, αλλα ηταν τοσα πολλα που δεν μπορουσες να ξεχωρισεις σχεδον τιποτα.γιατι κουνοντας το ποντικι αλλαζαν χρωμα και αυτα.

και δωστου ο σκληρος δισκος διαβαζε για το allocation space.

 

δεν μπορουσε να συνεχισει η κατασταση.

παταω reset, ευτυχως δεν χαθηκαν δεδομενα, ηταν και δευτερευον δισκος.

 

τι πα και κανουν αφου υπαρχουν τοσα προβληματα. ας πουν οτι ειναι beta να εχει ο κοσμος το νου του....



#188 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 02 January 2014 - 22:34

χμ ποιος ξερει ισως να ειναι τα χαρακτηριστικα του pc σου και δεν το εγκαθιστα!

εβαλες την σωστη εκδοση 64 η 32bit?

 

εγω εχω mint 2-3 χρονια τωρα και δουλευει μια χαρα και δεν ειχα κανενα προβλημα

στην εγκατασταση.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#189 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 03 January 2014 - 00:41

δεν προκειται να ξανασχοληθω με Linux.

 

πηγα να κανω Install το Linux Mint Cinnamon απο το DVD και εκει που ρυθμισα τον ελευθερο χωρο και παταω εγκατασταση, περιμενω αγνωστο για ποσο, μεχρι να δημιουργηθει ο χωρος και  να εμφανιστει η επιλογη της εγκαταστασης.

 

περασε κανα τεταρτο, εγω ημουν στο ιντερνετ μεσω Mozilla να περασει η ωρα.

 

και εκει που διαβαζα μια σελιδα, παρουσιαζονται ξαφνικα καθετα χρωματιστα κουτακια οπως στο Matrix. δεν κολλησε ο υπολογιστης, αλλα ηταν τοσα πολλα που δεν μπορουσες να ξεχωρισεις σχεδον τιποτα.γιατι κουνοντας το ποντικι αλλαζαν χρωμα και αυτα.

και δωστου ο σκληρος δισκος διαβαζε για το allocation space.

 

δεν μπορουσε να συνεχισει η κατασταση.

παταω reset, ευτυχως δεν χαθηκαν δεδομενα, ηταν και δευτερευον δισκος.

 

τι πα και κανουν αφου υπαρχουν τοσα προβληματα. ας πουν οτι ειναι beta να εχει ο κοσμος το νου του....

Ρωτησες στην Ελληνικη κοινοτητα του Ubuntu στο forum τους?



#190 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 January 2014 - 13:34

Ρωτησες στην Ελληνικη κοινοτητα του Ubuntu στο forum τους?

 

 

αν ειναι να ρωταω ηδη απο την εγκατασταση, φαντασου μετα....

ελεγα να ρωτησω αφου το εγκαθιστουσα.....

 

χμ ποιος ξερει ισως να ειναι τα χαρακτηριστικα του pc σου και δεν το εγκαθιστα!

εβαλες την σωστη εκδοση 64 η 32bit?

 

εγω εχω mint 2-3 χρονια τωρα και δουλευει μια χαρα και δεν ειχα κανενα προβλημα

στην εγκατασταση.

 

την 64bit

 

 δεν ηθελα να το εγκαταστησω μεσω wubi γιατι ο μεγιστος χωρος που δεχοταν ηταν τα 30 GB

 

ειχα βαλέι το Ubuntu απο DVD αλλα ο installer δυστηχως ηθελε να σβησει τα partitions των Windows τελειως αντι να δημιουργησει νεο με τον ελευθερο χωρο.

δεν ξερω γιατι. κλειδωνουν τα Windows πλεον τη δυνατοτητα δημιουργιας partition απο τον ελευθερο χωρο;

 

το Μιντ αντιθετα μου παρουσιασε μια επιλογη να δημιουργηθει χωρος στον δευτερο σκληρο των 500 GB χωρις να σβηστει τιποτα.   oμως κολλησε εκει για αρκετη ωρα.



#191 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 October 2014 - 19:44

ειπα να δωσω ξανα μια ευκαιρια στο Ubuntu και τελικα με την 14.04 LTS ειναι σταθεροτερο απο ποτε.

εβαλα μεσα παιχνιδια απο Steam, emulators, Humble Bundle, Freewarε και αλλα προγραμματα. 

 

Τα εφφε του Compiz λειτουργουν αψογα και δεν υπαρχει tearing στην αναπαραγωγη βιντεο, ουτε καν στο youtube. Ξοδευα μιση ωρα να το ρυθμισω

τα χειριστηρια για πρωτη φορα λειτουργουν αψογα!

 

Τερμα τα Windows! Οπου πρεπει να πληρωσεις για να εχεις εφφε του Compiz

 

Spoiler:



#192 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 22 October 2014 - 20:56

Και με τον Mir θα πηγαίνει και σφαίρα!!!!



#193 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 October 2018 - 19:04

Απαγοητευση

Μετά από ένα απλό update στο 16.04 μου βγάζει segmentation fault. Κάνω restart, κολλάει. Πάω σε recovery mode μέσω command prompt, κολλάει και εκεί. Κάτι για μη δυνατότητα να συγχρονιστεί ο kernel.
Μόνο στο Grub μπορώ να πάω αλλά δε ξέρω τι να γράψω και τι να σβήσω.

Αυτό το πράγμα δεν είχε συμβεί ούτε με τις πειραματικές χαζομάρες που έκανα σε παλιότερες εκδόσεις, αλλά εκεί τουλάχιστον πήγαινε σε command mode.
Άντε τώρα να βρεις λύση αν δεν θες να κάνεις επανεγκατάσταση.
Καλό το linux αλλά αυτά είναι ταφοπλακα που μου θυμίζουν εποχές windows 95

#194 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 October 2018 - 20:13

https://askubuntu.com/questions/132965/how-do-i-boot-into-single-user-mode-from-grub


Αν θες να logαρεις σε single user mode μπας και μπορέσεις να κάνεις κανά checkdisk αλλά μάλλον θέλει format.
rsrGbGx.gif

#195 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 October 2018 - 19:09

Πάλι το ίδιο μου βγάζει. Μονή λυση να κατεβάσω το 18.04 σε στικάκι και να κάνει την αναβάθμιση ανιχνεύοντας το 16.04 partition, με την ελπίδα να μην κολλά και εκει. Ένας λόγος που πάντα θα είναι το δεύτερο λειτουργικό στον υπολογιστή μου αντί το πρωτο