Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Linux


  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#166 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 January 2013 - 10:13

Puppy Linux και θα πετάει το netbook, πολύ ελαφριά διανομή και έχει τα πάντα μέσα.
rsrGbGx.gif

#167 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 18 January 2013 - 12:20

οταν παω να κανω φορματ, μου βγαζει οτι δεν υπαρχει το bootmgr.
ενω θελω να εγκαταστησω φεντορα.
ειναι 8gb ssd με pci-e controler πανω(χεσε ψηλα και αγναντευε)
εχει κανεις καμια ιδεα ?
btw το νετμπουκ αυτο ειναι ενα dell 910.

#168 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 18 January 2013 - 12:41

Το bootmgr των Windows δεν είναι;
Αν ξεκινήσεις από Live USB της Fedora, δεν βλέπω λόγο να σε απασχολήσει ο bootloader των Windows, αφού (απότι καταλαβαίνω) δεν θέλεις να τα κρατήσεις.

Το bootmgr των Windows δεν είναι;
Αν ξεκινήσεις από Live USB της Fedora, δεν βλέπω λόγο να σε απασχολήσει ο bootloader των Windows, αφού (απότι καταλαβαίνω) δεν θέλεις να τα κρατήσεις.

#169 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 19 January 2013 - 07:41

για καπιο λογο ζηταει το bootmgr των windows.
οτι να ναι.. :P

edit: μου βγαζει μερικα error κανοντας live usb
i quit :(

Edited by Hellkeeper, 19 January 2013 - 18:09.


#170 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 20 January 2013 - 01:14

για καπιο λογο ζηταει το bootmgr των windows.
οτι να ναι.. :P

edit: μου βγαζει μερικα error κανοντας live usb
i quit :(

Δοκίμασε από liveusb-DVD να εγκατασρήσεις τον grub. Και γενικά η εγκατασταση του bootmatnager θέλει λίγο δουλίτσα στην δική σου περίπτωση ρώτα στο forum η σε κανα irc κανάλι της κοινότητας του Fedora.

Ελληνική Κοινότητα Fedora:
http://el.fedoracommunity.org/

#171 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 01 March 2013 - 15:56

λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον.....
μετα απο καιρο μου ηρ8ε και ο ssd απο ebay, οποτε εκανα πρωτα εγκατασταση των Lubuntu
και μετα απο λοξα εβαλα fedora lxde.
μου φανηκε λιγο καλυτερη η εκδοση lubuntu ομως.
θελω γνωμες.
ευχαριστω εκ των προτερων.

#172 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 01 March 2013 - 17:01

Εσύ το τρέχεις, εσύ θα μας πεις γνώμες ;)
Η αλήθεια είναι το XFCE της Fedora είναι εργοστασιακό, ενώ έχω την εντύπωση ότι στα παράγωγα του Ubuntu έχουν custom εργαλεία κλπ.
Αν θα μείνεις με την Fedora, http://smashingweb.info/fedora-17-post-installation-guide-things-to-do-after-installing-fedora-17/ (δες αν έχεις τα προβλήματα που περιγράφει, μην κάνεις ό,τι λέει. Μέσα λέει πχ οδηγίες εγκατάστασης Acrobat Reader, ενώ pdf reader υπάρχει εγκατεστημένος ήδη και είναι και άπειρο^2 φορές καλύτερο).

#173 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 02 March 2013 - 12:17

κατεληξα σε Lubunbu τελικα.
μου φανηκε καλυτερο, πιο γρηγορο και πιο βολικο.
ενα θεματακι μονο με προβληματιζει,
και σε fedora lxde και σε lubuntu, πρεπει να εγκαταστησω (λογικα) επιπλεον προγραμμα για το ασυρματο internet η να το ενεργοποιησω με καποιον αλλο τροπο.
any ideas ?

#174 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 02 March 2013 - 12:42

Υπάρχουν chip wifi που δεν έχουν ανοιχτού κώδικα drivers. Συνήθως αυτοί της broadcom. Αυτοί θέλουν εγκατάσταση τρίτου driver λόγω πνευματικών δικαιωμάτων (αλλά πάλι μέσω του package manager της διανομής σου, το Packagekit/yum για Fedora, και το Software Centre/apt για Ubuntu).
Ένας εύκολος τρόπος να δεις το τσιπ που έχει το λάπτοπ σου είναι να γράψεις lspci | grep 802.11 στο τερματικό. Εμένα πχ επιστρέφει:
$ lspci | grep 802.11
01:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)
Για να δουλέψει, θέλει ιδιόκτητο λογισμικό της Broadcom, που στην Fedora το αποκτώ εγκαθιστώντας το πακέτο broadcom-wl.

#175 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 03 March 2013 - 10:51

το ιδιο τσιπ εχουμε.
κατεβασα τους drivers απο το site της broadcom αλλα δεν ξερω πως να τους εγκαταστησω.

#176 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 03 March 2013 - 10:57

Όχι, άσε το site της Broadcom. Στο Linux το 99% του λογισμικού που χρειάζεται υπάρχει μέσα στο ενιαίο σύστημα του package manager, εγκαταστάται και αναβαθμίζεται κεντρικά. Ψάξε για 'broadcom' στο Software Centre του Ubuntu. Το wiki του Ubuntu λέει ότι το πακέτο που πρέπει να εγκαταστήσεις λέγεται broadcom-sta.

#177 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 05 March 2013 - 12:17

χμμμ... πηγα στο synaptic pacage manager να βρω τα drivers και check-αρα κατι σχετικα με της broadcom. οπως αυτο που ανεφερες, αλλα και παλι τιποτα.
μηπως υπαρχει κανεναν οδηγος στο internet και πιο συγγεκριμενα για τα lubuntu ???? (για τυχον διαφορες)


EDIT: το βρηκα !!!
ο οδηγος ειναι εδω (για Linux rookies σαν εμενα)
http://www.youtube.com/watch?v=DNR0Wvg1k5I
ευχαριστω για τη βοηθεια, να σε καλα !!



#178 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 06 March 2013 - 17:38

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τώρα. Ψάχνω για μια βολική εφαρμογή να κρατώ σημειώσεις. Μέχρι τώρα είχα το ντιφόλτ του GNOME, το gnote, αλλά δεν είναι και τόσο μεταφέρσιμο και κυρίως, δεν κρατά ιστορικό αλλαγών (έτσι έχασα πριν μερικά λεπτά τη μισή λίστα με τα manga to read που κατάρτιζα).
Έχετε κάποια άλλη πρόταση λοιπόν για notetaking/personal wiki; Στο αποθετήριο της διανομής μου είδα ένα πρόγραμμα ονόματι zim.

http://osarena.net/logismiko/applications/mynotes-sh-diachirismos-ke-sigchronismos-simioseon-apo-to-termatiko.html
Νομίζω υπάρχει και ένα άλλον που το λένε Nevernote αλλά μιας και έχω κύνδυνο να φάω ντοματες με ξυραφάκια λόγο ´οτι δεν είμαι σίγουρος δεν το λέω.

χμμμ... πηγα στο synaptic pacage manager να βρω τα drivers και check-αρα κατι σχετικα με της broadcom. οπως αυτο που ανεφερες, αλλα και παλι τιποτα.
μηπως υπαρχει κανεναν οδηγος στο internet και πιο συγγεκριμενα για τα lubuntu ???? (για τυχον διαφορες)


EDIT: το βρηκα !!!
ο οδηγος ειναι εδω (για Linux rookies σαν εμενα)
http://www.youtube.com/watch?v=DNR0Wvg1k5I
ευχαριστω για τη βοηθεια, να σε καλα !!

Είδες το Jockey-gtk. :)

#179 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 March 2013 - 09:09

http://osarena.net/logismiko/applications/mynotes-sh-diachirismos-ke-sigchronismos-simioseon-apo-to-termatiko.html
Νομίζω υπάρχει και ένα άλλον που το λένε Nevernote αλλά μιας και έχω κύνδυνο να φάω ντοματες με ξυραφάκια λόγο ´οτι δεν είμαι σίγουρος δεν το λέω.

Είδες το Jockey-gtk. :)


Είναι Evernote, την προηγούμενη εβδομάδα το hackαρανε και επίσης το original post είναι πριν από δύο χρόνια!
rsrGbGx.gif

#180 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 12 March 2013 - 21:11

Είναι Evernote, την προηγούμενη εβδομάδα το hackαρανε και επίσης το original post είναι πριν από δύο χρόνια!

Αργώ αλλά πάντα απαντώ.... :P