Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Song of the day


  • This topic is locked This topic is locked
2109 replies to this topic

#61 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 14 May 2006 - 21:25

Μην απελπίζεσαι. Αν σου αρέσουν αυτά που ακούς, τότε να συνεχίσεις να τα ακούς και να μην επηρρεάζεσαι από εμάς :wink:

E5VV38U.jpg


#62 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 14 May 2006 - 22:27

ΥΓ Ειμαι ο μονος που δεν ακουει metal εδω μεσα??

O KAΘENAΣ ΑΚΟΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.ΤΟ ΜΕΤΑΛ ΣΑΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ.ΙΣΩΣ ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
Υ.Γ.ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΖΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΗRΕΑD ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ? :oops::mrgreen:

#63 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 14 May 2006 - 22:55

Nomizw pws einai gia to tragoudi pou einai kalutero kata thn gnwmh mas thn idia mera....(pali malakia eipa e?>.<)

Mein Teil apo Rammstein

#64 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 14 May 2006 - 23:26

James Blant-Goodbye my lover .:Live edition:.
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#65 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 15 May 2006 - 12:42

Ο σεφ για σημερα προτεινει
Blashyrkh - Immortal

και την αισθαντικη μπαλαντα
Enter the eternal fire - Bathory (Quorthon R.I.P.)

@Phantom Duck
Satyricon ε? Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε συμπαθησα :D
All hail the machine
Posted Image

#66 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 15 May 2006 - 16:23

Δεν έχω ακούσει πολλά τραγούδια από Satyricon. Αλλά από δύο CD τους που άκουσα μου έκανε εντύπωση η τεχνική που χρησιμοποιούν. Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να κάνουν τέτοιες εναλλαγές.
Δλδ μετά από μία επανάλληψη ενός συγκεκριμμένου αριθμού μέτρων
πχ. 6/8, 6/8, 6/8, 8/8 ξεκινάνε να παίζουν 3/4, 4/4, 4/4, 3/4.
Παρεμπιπτόντως τα περισσότερα ξένα τραγούδια (Μέταλ και μη) είναι σταθερά στα 2/4 ή 4/4 ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ του τραγουδιού, και σπάνια αλλάζουν μέσα στο κομμάτι. ¶ντε μερικά έχουν μέτρο μέχρι και 3/4. Αλλά μέχρι εκεί.

Για αυτό μου αρέσει πολύ αυτό το συγκρότημα. Γιατί παρ' όλη την φασαρία που κάνουν, επιδεικνύουν ένα διαφορετικό στυλ μουσικής
¶ντε, αν ξεκινήσω να αναλύω τα τραγούδια τους θα καταλήξω να ανοίξω καινούργιο Thread :D



Και για να ξεφύγουμε και από τις βάρβαρες αγριοφωνάρες των Satyricon,
De La Morte Noire και Lost (Robin's Song) από Haggard

E5VV38U.jpg


#67 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 16 May 2006 - 12:08

έχω την εντύπωση ότι οι Tool και οι Opeth δε γράφουν με τα "κλασικά" μέτρα που ανέφερες...

Tool - Vicarious [από το 10.000 days είναι στα 5/4] κάντε το και song of the day :D

επίσης αυτοί που πρέπει να είναι άντε γεια με τα μέτρα είναι οι Meshuggah

ρίξτε μια ματιά εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Meshuggah και προσέξτε τι λέει κάτω από τα Styles...

#68 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 16 May 2006 - 13:30

Tool δεν έχω ακούσει καθόλου :oops:

Από Opeth πάλι έχω ακούσει λίγα κομμάτια που δεν μου έκαναν πολύ εντύπωση. Θα αρχίσω να ξανακούω όμως τώρα που τους ανέφερες.

Τώρα αυτούς τους Meshuggah πρώτη φορά τους ακούω :? Από αυτά που διάβασα όμως στο Wicki φαίνονται ενδιαφέρον συγκρότημα. Μόλις ακούσω τραγούδια τους θα σου πω την γνώμη μου

Song Of Day:
Pleasure Drone από Helloween (Και ας είναι 2/4 :P )

E5VV38U.jpg


#69 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 16 May 2006 - 14:29

Phantom duck αφου εισαι γνωστης της μουσικης, τσεκαρε και Skyclad. Θα λατρεψεις τις αλλαγες που κανουν :D

Skyclad - Spinning Jenny και για τη μουσικη και για τους καυστικους στιχους
All hail the machine
Posted Image

#70 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 17 May 2006 - 08:28

Meshuggah είναι αρκετά δύσκολοι στό άκουσμα... Ο όγκος τους είναι απίστευτος και σχεδόν μοναδικός λόγο ότι χρησιμοποιούνε 8χορδες ηλεκτρικές κιθάρες...

Tool είναι απλά μίλια μπροστά απ'ό,τι παίζεται αυτή τη στιγμή... Δεν είναι μέταλ αλλά μια κατηγορία μόνοι τους... :D

song of the day: Faith No More - Underwater Love [από τον δίσκο The Real Thing]

Faith no More : άλλο ένα αδικημένο συγκρότημα. Όταν είχαν βγει τους κράζανε για το λεγόμενο ©rap metal που έπαιζαν. Όταν διαλύσανε λέγανε για μια τρομερή μπάντα που είχε δημιουργήσει κομμάτια πολύ μπροστά από την εποχή της... Και φυσικά ηγετική μορφή η ιδιοφυία [ή σχιζοφρενεια] του Mike Patton

edit: Skyklad με Martin Walkyier ήταν ότι καλύτερο τότε... το χώσιμο στον Αγγλικό τρόπο ζωής, η λατρεία για τη μητέρα-γη , οι ποιητικοί στίχοι και το folk metal... αααααχ [/νοσταλγία]

#71 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 17 May 2006 - 14:03

Soul poison -DEW-SCENTED

#72 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 17 May 2006 - 14:17

Με πιασανε οι συναισθηματισμοι μου σημερα

I'm only happy when it rains - Garbage

@Spawn_I
Περι Skyclad μαζι σου, ααααααααααααχ..... (νοσταλγια)
All hail the machine
Posted Image

#73 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 17 May 2006 - 14:36

Nεr Sjelen Hentes Til Helvete apo Dimmu Borgir apla teleiooo!!

#74 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 17 May 2006 - 15:03

Dejavu-Yngwie Malmsteen

#75 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 18 May 2006 - 08:33

Mιας και σήμερα θα παρευρεθώ σε ένα μαγαζί που έχει αφιέρωμα στους System of a Down , να προτείνουμε κάτι σχετικό σήμερα...

Song of the Day:
System of a Down - Holy Mountains από το Hypnotize album τους. Το συγκεκριμένο τραγούδι μιλάει για τη γενοκτονία των Αρμενίων και όσο να'ναι το συναίσθημα ξεχειλίζει...

ρίχτε μια ματιά και εδώ -> http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Mountains_%28song%29