Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 3rd Banner Contest....(submission thread)


  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#46 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 07 January 2007 - 20:17

Παρτε και αυτο απο μενα :
Posted Image



Edit: Editara λιγο το banner :
Posted Image

#47 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 07 January 2007 - 20:43

neetTHREE έχεις μια πώρωση με την Haruhi έτσι; :bleh:
Υ.Γ. Άλλαξες το backround κάποια στιγμή ή τα έχω παίξει απ'τις πολλές ώρες στο PC;

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#48 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 07 January 2007 - 20:44

Συνεχίστε έτσι, θα χρειαστούμε πολλααααά περισσότερα για τον διαγωνισμό μας (για να βάλουμε ας πούμε 20 banners στο site θέλουμε....60 submissions)...



Μμμμ... αφού λοιπόν θα χρειαστούμε πολλάααααααα περισσότερα θα κάνω κι εγώ κι άλλα..: Και για του λόγου το αληθές ιδού ακόμη ένα submission κι αυτή τη φορά από Ima, soko ni iru boku:

Posted Image

Επίσης κι επειδή ανέκυψε το θέμα περί πνευματικών δικαιωμάτων να πω κι εγώ ότι το απλό crop και resize δουλειάς άλλου φυσικά και ΔΕ θεωρείται image manipulation ή image editing ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το!! Εσάς πως θα σας φαινόταν αν ανοίγατε ξαφνικά μια σελίδα στο net και βλέπατε μπροστά σας δική σας δουλειά κομμένη και απλά υπογεγραμμένη από άλλον??? Εμένα πάντως κάτι τέτοιο δε θα μου άρεσε, ειλικρινά! :bleh:
Επίσης είναι πολύ φυσικό όταν μιλάμε για επεξεργασία εικόνας με ψηφιακά μέσα να εννοούμε ότι παίρνουμε κάποιο κομμάτι από κάποιο original art ή από κάποιο fan art.... Στην πρώτη περίπτωση και δεδομένου ότι το art είναι από τον original creator της εκάστοτε σειράς (μιλάω πάντα για anime-manga) η αναφορά στο όνομα του δεν είναι απαραίτητη γιατί όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ποιος είναι... αλλά... τα fan arts είναι άλλη ιστορία...! Εκεί είναι υποχρεωτικό να αναφέρεται ο δημιουργός και να υπάρχει κάποιο link σε σελίδα με τη δουλειά του (όσοι χρησιμοποιούν το deviantArt γνωρίζουν ότι όλοι ή σχεδον όλοι οι δημιουργοί fanart το απαιτούν κάτι τέτοιο στα descriptions των έργων τους!).
Κλείνοντας να πω ότι το όλο θέμα ΔΕΝ είναι επίθεση προς κάποιον συγκεκριμμένο, απλά μια επισήμανση-παρατήρηση-παράκληση προς όλους μας (όχι!! ΔΕΝ βγάζω τον εαυτό μου εκτός!!! Ούτως ή άλλως κι εγώ με photoshop ασχολούμαι!!)...
Αυτά από 'μένα! :

Posted Image



#49 Turgon

Turgon

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 07 January 2007 - 21:10

Άλλο ένα banner :P

Posted Image

guyz, χαλαρώστε λίγο. Δεν ξέρουν όλοι το ίδιο καλά το photoshop ή οποιοδήποτε παρόμοιο πρόγραμμα οπότε είναι μάλλον λογικό προς το παρόν οι συμμετοχές τους να είναι filters πάνω σε scan :)
Posted Image

#50 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 07 January 2007 - 22:59

Δεν ξέρουν όλοι το ίδιο καλά το photoshop ή οποιοδήποτε παρόμοιο πρόγραμμα οπότε είναι μάλλον λογικό προς το παρόν οι συμμετοχές τους να είναι filters πάνω σε scan :)


Το θέμα προέκυψε λόγω filters ή και καθόλου (δηλαδή απλή αντιγραφή) σε έτοιμα fanart των άλλων, όχι σε scans ή Pngs που κυκλοφορούν προς χρήση.

Ενημερωτικά στο λέω διότι δεν έγινε κατανοητό προφανώς το comment που έκανα εγώ αλλά και οι υπόλοιποι σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών. Δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης αλλά διευκρύνησης.

#51 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 08 January 2007 - 12:32

Ohh εχω χάσει επεισόδια πρεπει να πιάσω αμέσος δουλειά!

Posted Image


#52 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 08 January 2007 - 13:45

Ρε παιδια δηλαδη ας μην υπερβάλουμε.Το banner για το οποιο λέτε είχε αρκετη δουλίτσα.
Και όσοι ξέρουν κατι λίγο απο image editing το ειδαν.Ας μην τα εισοπεδώνουμε όλα:shock:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#53 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 08 January 2007 - 15:58

Συνεχίζουμε με τον διαγωνισμό μας....Posted Image

Παρακαλώ, αν (και μόνο αν) κάποιο μέλος έχει κάνει submission για banner που είναι αυτούσια μεταφορά (clopyright) άλλης δουλειάς, να το αφαιρέσει με edit μόνος του.

Η συζήτηση τελειώνει εδώ. :dwarf:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#54 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 08 January 2007 - 22:28

Ακόμη ένα submission...
Posted Image

Posted Image



#55 The Court

The Court

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 08 January 2007 - 23:05

Ωραιος διαγωνισμος! Αλλα θα συμφωνησω με lyra,Mouritsa Arkan και Dante οτι υπαρχουν δουλειες που δε σεβονται τις προδιαγραφες των πνευματικων δικαιοματων αλλων δημιουργων. Προσοχη λοιπον.

Φιλικα παντα

#56 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 08 January 2007 - 23:56

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας παιδιά αλλά επειδή δεν είναι πρέπον σε μία παρέα κάποιος να λέει: "κάποιοι από σας είναι *.......*, ποιος όμως δεν λέω", μιας και είμαστε πάνω από 7-8 άτομα, θα ήθελα μετά το πέρας του διαγωνισμού να το συζητήσουμε εκτενέστερα και ποιο προσωπικά! Ας μην ασχοληθούμε άλλο παρακαλώ! Μπορείτε να μιλήσετε και με τις ψήφους σας! Συγνώμη για το offtopic (μιας και η όλη συζήτηση είναι λίγο off από το topic του thread!)

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#57 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 09 January 2007 - 03:27

Posted Image
Να και το πρώτο δικό μου :) Θα βάλω τα δυνατά μου να κάνω κιαλλα αν και η εμπνευση μου με εχει αφήσει γεια :bye2:
Προσπάθησα να κάνω ενα resize και στο αγαπημένο μου απο τα παλιά μου
Posted Image
Ποπο καλα μιλάμε έχω πάθει έχεται κάνει όλοι υπέροχες δουλιές έχω φάει την σκονη σας ΑΑαααα πρεπει να μου έρθει μια καλη ιδέα!!!!

Posted Image


#58 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 January 2007 - 13:48

Να ενημερώσουμε πως τα submmisions τελειώνουν την ερχόμενη Δευτέρα...μετά θα περάσουμε σε ψηφοφορία, οπότε οι ενδιαφερόμενοι ας το έχουν υπόψιν παρακαλώ...Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#59 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 10 January 2007 - 15:43

Δηλαδη μπορουμε να βαλουμε παραπανω απο 1????

Posted Image

Sorry Dante αλλα αμα το ριξω παρακατω σε ποιοτητα θα διχνει απαισιο. Δοκιμασα τα παντα...

Αμα λαχει θα ριξω και κανα ακομα πριν τη δευτερα

#60 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 11 January 2007 - 00:30

Αχ.. μου βγήκε ο πάτος να κάνω αυτό εδω... Όσοι έχουν δεί το original scan θα καταλάβουν γιατί. Δεν είναι τπτ σπουδέο αλλα ελπίζω να σας αρέσει, το έκανα με όλη μου την αγάπη για όλους εσας :) γιατι είμαστε μια οικογένια και γιατι δουλέψατε σκληρά και κάνατε υπέροχα banner, τοσο υπέροχα που δεν θα ξέρουμε ποιο να διαλέξουμε :love::cry:
Posted Image

Posted Image