Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 3rd Banner Contest....(submission thread)


  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#31 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 January 2007 - 06:16

YAY!!...και άλλα φοβερά banners...*drools*
Παίδες και παιδούλες, αν μπορείτε να τα βάζετε με thumbs, για να μην τα ξανανεβάζουμε για display...
:

Υami-chan το πρώτο banner απ'τα δύο καινούργια είναι πολύ καλό! :thumbup:
Υ.Γ. για να μην πει τπτ ο Dante κάντο και <70kb! :

Np....edits ζητάμε όταν ξεπερνιέται το όριο κατά πολύ...Posted Image

Βασικά το "logo" είναι εντάξει ή να το κάνω ακριβώς όπως το έχει yami [λείπει η τελεία στην αρχή :P ]

Αλέκο δοκίμαστο, νομίζω θα φαίνεται πιο μαγκιόρικο...8D

EDIT: Dante, μήπως θα μπορούσες να βάλεις τα 3 δικά μου(όχι αυτά που κατάλαβες, τα banners μου εννοώ<<) με θέμα TenTen στη σειρά, το ένα αμέσως μετά το άλλο; Τα έχω όλα συγκεντρωμένα σε 1 post για ευκολία.

Kuso, αυτό είναι το submissions thread...όταν πάμε σε ψηφοφορία τα banners σου θα είναι συγκεντρωμένα όλα μαζί...Posted Image

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#32 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 07 January 2007 - 12:23

Kuso, αυτό είναι το submissions thread...όταν πάμε σε ψηφοφορία τα banners σου θα είναι συγκεντρωμένα όλα μαζί...Posted Image



Okey dokey!:kakashithumbup:

Spoiler:


#33 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 07 January 2007 - 12:56

Δηλαδή αν πάει 73 είναι εντάξει?

#34 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 07 January 2007 - 14:29

Το ξέρω ότι θα φανώ κάπως παράξενη αλλά θέλω να παρακαλέσω σε όσους κάνουν banners να θυμηθούν να μην κάνουν ένα απλό "clopy" - paste από έτοιμα fan-art που κυκλοφορούν, αλλά να επεξεργάζονται την εικόνα. Με την επεξεργασία δεν εννοώ...να γράφετε το όνομα της σελίδας μας.
Σας παρακαλώ θερμά, όσοι καταλαβαίνετε ότι αναφέρομαι σε εσάς, προσπαθήστε να μην το επαναλάβετε, διότι ναι μεν ωραία αυτά που παρουσιάζετε αλλά α. είναι άλλων δουλειά και β. είναι άδικο για εκείνους που αφιερώνουν χρόνο, φαντασία και φαιά ουσιά για την κατασκευή αυτών.
Ας μην ξεχνούμε πως αυτό που μετράει δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα και κυρίως μια ποιότητα που ανήκει στο δικό σας μεράκι για σχέδιο.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, καθώς τα ανωτέρω είναι μια καθαρή συμβουλή. 'Οσοι δεν έχουν προβεί στις παραπάνω ενέργειες σας ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.

#35 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 07 January 2007 - 15:28

Το ξέρω ότι θα φανώ κάπως παράξενη αλλά θέλω να παρακαλέσω σε όσους κάνουν banners να θυμηθούν να μην κάνουν ένα απλό "clopy" - paste από έτοιμα fan-art που κυκλοφορούν, αλλά να επεξεργάζονται την εικόνα. Με την επεξεργασία δεν εννοώ...να γράφετε το όνομα της σελίδας μας.
Σας παρακαλώ θερμά, όσοι καταλαβαίνετε ότι αναφέρομαι σε εσάς, προσπαθήστε να μην το επαναλάβετε, διότι ναι μεν ωραία αυτά που παρουσιάζετε αλλά α. είναι άλλων δουλειά και β. είναι άδικο για εκείνους που αφιερώνουν χρόνο, φαντασία και φαιά ουσιά για την κατασκευή αυτών.
Ας μην ξεχνούμε πως αυτό που μετράει δεν είναι η ποσότητα αλλά η ποιότητα και κυρίως μια ποιότητα που ανήκει στο δικό σας μεράκι για σχέδιο.
Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, καθώς τα ανωτέρω είναι μια καθαρή συμβουλή. 'Οσοι δεν έχουν προβεί στις παραπάνω ενέργειες σας ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.


Ξέρω ότι αναφέρεται σε μένα αλλά προτού ανακαλέσω το banner από το διαγωνισμό, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.

Κι άλλο ένα. ;)

Art © ramy.

Banner #5: http://img440.imageshack.us/img440/5789/animegr55fu5.jpg


Από ό,τι βλέπετε εδώ, έχω ζητήσει την άδεια του artist και έχω δώσει credit. Αυτό όμως είναι το τελευταίο που μας ενδιαφέρει στην προκειμένη περίπτωση. Ας δούμε λοιπόν το original art αλλά και το banner.
Original Art: http://img213.imageshack.us/img213/1889/pureheartbyramyfh0.jpg
Banner: http://img440.imageshack.us/img440/5789/animegr55fu5.jpg

Noμίζω οτί υπάρχει μια εμφανής διαφορά η οποία ακυρώνει τα εξής λεγόμενα:

Το ξέρω ότι θα φανώ κάπως παράξενη αλλά θέλω να παρακαλέσω σε όσους κάνουν banners να θυμηθούν να μην κάνουν ένα απλό "clopy" - paste από έτοιμα fan-art που κυκλοφορούν, αλλά να επεξεργάζονται την εικόνα. Με την επεξεργασία δεν εννοώ...να γράφετε το όνομα της σελίδας μας.

Tο background της εικόνας είναι χειροποίητο -> δηλαδή πολύ περισσότερη δουλειά από τη χρήση digital effects via photoshop. Υπάρχει πληθώρα απο curve layers και οφείλω να ομολογήσω οτι μου πήρε την περισσότερη ώρα από όλα τα άλλα banners.
Τα λόγια αυτά με κάνουν να νιώθω άβολα παρ'όλο που δε θα έπρεπε καθώς η επεξεργασία που έκανα ήταν κάτι παραπάνω από το να βάλω απλώς το όνομα του site.

Καλή σας μερα.

#36 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 07 January 2007 - 15:28

Παίδες και παιδούλες, αν μπορείτε να τα βάζετε με thumbs, για να μην τα ξανανεβάζουμε για display...:


done..

με προλαβαν τα κοριτσια... εν μερη ειναι σωστο αυτο που λεει η mouritsa... τουλαχιστον ομως οι storm and fire ειναι οι μοναδικες που δινουν credit στην αυθεντικη πηγη... και λεω εν μερη γιατι δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι εδω που να σχεδιαζουν απο την αρχη manga φιγουρες και τοπια... οποτε απο καπου πρεπει να δανειστουμε....

φιλικα παντα...:
Posted Image

#37 пустая комната

пустая комната

    DELETED

  • Members
  • 225 posts

Posted 07 January 2007 - 15:59

Τα λόγια αυτά με κάνουν να νιώθω άβολα παρ'όλο που δε θα έπρεπε καθώς η επεξεργασία που έκανα ήταν κάτι παραπάνω από το να βάλω απλώς το όνομα του site.

Μιλάω γενικά και όχι ειδικά κορίτσια, αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα ή κάτι με πείραζε πολύ μπορώ να απευθυνθώ και ιδιαιτέρως.

#38 Arkan

Arkan

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 07 January 2007 - 16:21

[Off topic mode on]
Οφείλω να πώ πως συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα της Mouritsas. Κάτι τέτοιο δέν είναι καλό για το γενικό προφίλ του site. Όπως δέν είναι καλό και για τα άτομα που ασχολούνται αυθεντικά με το θέμα. Είναι κατά κάποιο τρόπο, άδικο προς τα άτομα αυτά.
[/Off topic mode off]

Υ.Γ. ΔΕΝ ΕΠΙΤΙΘΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΚΑΜΜΙΑ
ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΚΑΜΜΙΑ
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΩ ΕΥΘΥΝΕΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

Αγαπητοί admins,mods, sorry για το off topic!

Posted Image
It's Lonely At The Top,
But It's Good To Be The King!!!:king:


#39 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 07 January 2007 - 16:31

(γιατι τα εβησες?)

η προσωπικη γνωμη του καθενος ειναι αδιαπραγματευτη.
Posted Image

#40 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 07 January 2007 - 17:12

Anyway... ^^

(ελπίζω να επιτρέπεται να βάζουμε από ταινίες που βασίζονται σε manga)

Banner #5: Posted Image

#41 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 07 January 2007 - 17:22

Εγω δεν καταλαβα κατι.Ολοι περνουμε scans,arts,vectored images etc
Δεν γινεται να τα φτιάχνουμε ολοκληρωτικα εμεις.Και δεν ειδα οτι
τα banners ειναι μονο το scan.Ολα ηταν προσεγμενα και ειχαν και την ανάλογη
δουλεια,δεν καταλαβαινω γιατι τρωγεστε.:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#42 vasilisk

vasilisk

    Anime Professional

  • Members
  • 668 posts

Posted 07 January 2007 - 17:22

το ξαναεβαλες μερικα ποστ πριν αυτο :)
να σε παρακαλεσω παντως να ξαναβαλεις το banner που εσβησες
Posted Image

#43 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 07 January 2007 - 18:18

and some more from me..(inspriration explosion:bleh:)

Posted Image
Posted Image
Posted Image

κι επειδη καπου εκει μου τελειωσε η εμπνευση XD,ripαρα το concept ενος παλιου μου wall :
Posted Image

#44 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 January 2007 - 18:53

Xεχε...φωτιά στα submissions είχαμε πάλι...carry on gents and ladies...:kakashithumbup:

Όσον αφορά τώρα το θέμα του fanart.

Όπως τα ξέρω εγώ ρε παιδιά, για να φτιαχτούν anime walls και banners χρησιμοποιούνται πάντα ως βάση scans από manga, εξώφυλλα, official art, φιγούρες και δεν συμμαζεύεται...
Στο 95% των περιπτώσεων, τα original scans προέρχονται απο τους ίδιους τους καλλιτέχνες που σχεδιάζουν τους χαρακτήρες στα anime και manga.
Σε διάφορα sites στο internet, τα scans συλλέγονται και χρησιμοποιούνται σαν πρωτόλυο υλικό για να τα δουλέψουν οι fans και προσθέτοντας effects, backgrounds κτλ να φτιάξουν anime walls, banners, sigs κοκ.
Με απόλυτα κριτήρια, κάποιος θα μπορούσε να πεί πως έχουμε clopyright, καθώς όλες οι εικόνες που γίνονται scans προστατεύονται απο πνευματικα δικαιώματα. Αλλά :

Α> Κανένας fan δεν ισχυρίζεται πως η εικόνα του scan που χρησιμοποιεί είναι δικιά του δημιουργία. Εκτός του ότι θα τον έπαιρναν με τις πέτρες, θα έπρεπε να αποδείξει πως είναι ο δημιουργός της εικόνας, πράγμα αδύνατο.
Β> Τα submissions αυτής της κατηγορίας βασίζονται πάνω στην δημιουργικότητα των fans πάνω στην επεξεργασία εικόνων, ΟΧΙ πάνω στην original δημιουργία. Aς μην μπερδεύουμε το fanart με την επεξεργασία εικόνας παρακαλώ...
Γ> Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν θα θεωρούσα ανήθικη την πρακτική που ισχύει. Πολλές φορές έχω δει απίστευτες δουλειές απο fans που βασίζονται πάνω σε πρωτόλυες εικόνες (παράδειγμα scan, editing procedure και τελικό wall). Ποτέ δεν ζήτησαν credit για το scan που χρησιμοποιούν. Απλά, κάποιος που δεν έχει σχέση με τον χώρο, και δεν γνωρίζει το rule of the game, μπορεί εύκολα να παρερμηνεύσει ως clopyright δουλειές που βασίζονται πάνω στο image editing.

Αυτά απο εμένα, gambare...:

YΓ: Απο την άλλη βέβαια, το θεωρώ κομματάκι ανήθικο αν παίρνει κάποιος ήδη υπάρχον work (δλδ έτοιμη anime wall με τα effects κάποιου άλλου) και να την προσαρμόζει για τα banner μας...αυτό κάνω εγώ για τα avatar και sigs μου για παράδειγμα, αλλά ούτε credit ζητάω, ούτε ποτέ θα τα έβαζα σε contest...επειδή είμαι άσχετος με το θέμα, δεν ξέρω αν αυτό που ανέφερα έχει γίνει στον διαγωνισμό μας, αλλά αν ναί, παρακαλώ να αποσύρει κάποιος το entry του...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#45 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 07 January 2007 - 20:02

Εμένα δε με πείραξαν τα λεγόμενα τηs Mouritsas ως προς το fanart καθώς έχει απόλυτο δίκιο. Αυτό που με πείραξε ήταν ο υπαινιγμός (εφόσον και εαν αναφερόταν σε μένα γιατί μπορεί να μην αναφερόταν σε εμένα και να έχει γίνει λάθος ερμηνεία από εμένα αν και ήμουν η μόνη που χρησιμοποίησα fanart) {παρ'επι πτώντος αν καταλαβατε τίποτα να μου τρυπίσετε τη μύτη} πώς το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το όνομα του site. Μόνο αυτό. Και vasilisk, θα ήταν καλύτερο να μην το ξαναβάλω για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις. ^^

Ε... και επειδή είμαι πολύ σταθερό άτομο ως προς τις αποφάσεις μου, ιδού και άλλa banners.
Μιλάμε για πολύ χρώμα...
Posted Image
Posted Image

Α! Και για να μη το ξεχάσω, τι κόλλημα έχετε φαει με το clopy?