Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γιατί βλέπετε Anime;


  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#31 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 10 December 2006 - 13:13

Εμένα ΔΕΝ μου αρέσουν τα ανιμε είναι μούφα...
Γιατί τα βλεπω θα μου πείτε τώρα ειναι απλό στην προηγούμενη ζωή μου είμουνα ο Vash The Stampede και αναγκαστήκα λογο δουλειάς και σαν σωστός επαγγελματιάς επρεπε να κολλίσω και να υποστηρίξω το είδος αυτό που ακούει στο όνομα anime (με αυτό έβγαζα το ψωμί μου τι να κάνω?) :)

Να και μια πρωτότυπη άποψη :tongue2:

#32 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 10 December 2006 - 17:00

Μόλις τελείωσα το SaiKano...και συνειδητοποίησα ότι κάποια anime με κάνουν καλύτερο άνθρωπο....

#33 RiTO

RiTO

    Tactical.Leader

  • Members
  • 31 posts

Posted 10 December 2006 - 17:24

Βλεπω anime γιατι με ηρεμουν και με κανουν να νιωθω ομορφα και ωραια
Insanity has taken over me..
Posted Image

#34 sunforger

sunforger

    Anime Fan

  • Members
  • 41 posts

Posted 23 December 2006 - 14:24

Το σχεδιο τους,η κουλτουρα τους,η μουσικη τους,η πλοκη τους και τα συναισθηματα που σου προκαλουν...:kakashithumbup:
Τουλαχιστον αυτο το καταλαβαινεις απο μικρος οταν παρακολουθεις γενικα καρτουν και θυμασαι πραγματικα τι σε εντυπωσιασε τοτε...και συνεχιζει να σε εντυπωσιαζει ακομα...:king:

#35 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 23 December 2006 - 23:13

στα anime μπορεις να δεις πτυχες της καθημερινης ζωης και ταυτοχρονα τη κατασταση να την δραματοποιουν καποια εξωπραγματικα γεγονοτα που με εφε στις ταινιες δεν μπορεις να τα φτιαξεις.βλεπε dragonball εχει τοσο δραμα κλαμα θυμο που στην κυριολεξια τα ΣΠΑΕΙ ΟΛΑ.

ΑΝΙΜΕ ΡULEZ!

#36 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 24 December 2006 - 14:20

Γιατί βλέπω anime???!!!
Μμμμ... είναι μάλλον απλό!!
Γιατί μου αρέσουν!!! Γιατί με διασκεδάζουν!!! Γιατί κάποτε κάποτε με ψυχαγωγούν!!!

Posted Image



#37 zidane72003

zidane72003

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 26 December 2006 - 19:30

Τελειο σχεδιαστικα...Αυτο με τραβηξε στην αρχη(απο τα ανιμε που εβλεπα στην tv oταν ακομα τα ελεγα καρτουν).Τελευταια βλεπω γιατι περνανε κατι.Ιδεες και αντιληψεις.Αλλες παλαβες αλλες παρομοιες με τις δικες μου.

Βλεπω γιατι σιχαινομαι την τηλεοραση.και δη την Ελληνικη.Επειδη ειναι ηλιθιο το 50-50 και βλεπω οτι το γουσταρει ο Ελληνικος λαος οταν εξω αρχιζουνε να βαριουνται τα Lost & CSI και ψαχνουνε κατι νεο.

Βλεπω στη τελικη γιατι παιρνω ιδεες για το δικο μου χιουμορ...
Μονο 2 πραγματα ειναι απεραντα:Το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια.Και δεν ειμαι καθολου σιγουρος για το 1ο

Τα τηλεφωνα τα αλεξιπτωτα και τα μυαλα δουλευουνε καλυτερα οταν ειναι ανοιχτα

George Afroudakis:1000 goal στην Α εθνικη...keep walking

#38 .Therion//DCLXVI

.Therion//DCLXVI

    Alchemist

  • Members
  • 28 posts

Posted 06 January 2007 - 22:55

Ολοι ξερουμε οτι Ash = the root of all evil.. Αυτος με προετρεψε (αφου ακουσα απειρες διατριβες για τα ποκεμον και με το βαθος του που ειναι μεγαλυτερο απο το grand canyon). Μου αρεσουν κυριως γιατι υπαρχει ποικιλια και τα περισσοτερα ειναι συντομα ωστε να μην βαριεσαι.. Τωρα ειμαι λιγο χοντροπετσος και περι συναισθηματων δεν νιωθω πολλα... Αλλα σιγουρα διασκεδαζω!
Posted Image
~Sors de l'enfance, ami, reveille-toi!

#39 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 07 January 2007 - 01:41

Γιατί είναι κατι τελείως διαφορετικό απο τα τετριμμένα που έχουμε μπουκτήσει να βλέπουμε. Γιατί διασκεδάζεις ενώ παράλληλα μαθαίνεις κιόλας. Και πολλοί, πολλοί ακόμα λόγοι τους οποίους όμως δε θα αναπτύξω διότι η ώρα είναι 1:42πμ. Καλημερούδια.

#40 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 07 January 2007 - 12:33

Βασικά αποτελούν μια μορφή ψυχαγωγίας......:calm:
Ορισμένες μορφές μας είναι περισσότερο αδιάφορες απο
άλλες,άλλες μας αγγίζουν περισσότερο,άλλες μας εξάπτουν την
περιέργεια,and so on.....
Και απο τη στιγμή που συνεχίζουν να με "διασκεδάζουν",θα
συνεχίσω να βλέπω.....:bleh:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#41 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 09 January 2007 - 03:45

Εμένα μου αρέσει γιατί οι ιστορίες τους και τα σενάρια τους είναι διαφορετικά από των αμερικάνων και των ελλήνων.Η δημιουργικότητα των ιαπώνων δεν σταματάει ποτέ και αυτό με εντυπωσιάζει με την φύση τους στο να φτιάχνουν κινούμενων σχεδιών ταινίες με σενάρια διαφορετικά από του Στήβεν Σπιλμπέργκ και το ότι από μικρός παίζω παιχνίδια υπολογιστή και απο κεί δημιουργήθηκε η γοητεία τους στα μάτια μου μπροστά.Με γοήτευαν παιχνίδια όπως Dragon Lair 3D, Oni, Max Payne, Final Fantasy και άλλα.Όταν πρωτοείδα το Dragonball Z στην τηλεόραση εντυπωσιάστηκα με τη σειρά τους και το πως εξελίχθηκε η ιστορία αυτή μέχρις το τέλος.Συνήθως οι αμερικάνοι για να τελειώσουν μια σειρά τηλεοπτικών ταινίων κάνουν περίπου 50 με 80 επεισόδια ενώ οι ιάπωνες ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 επεισόδια, πόσο μάλλον και 200 και 300.Και το καλύτερο που με εντυπωσίαζε ήταν οι ταινίες βασισμένες σε παλία παιχνίδια λες και ήταν η συνέχεια τους απο παιχνίδια που παίζει να παίζαμε μικρά παιδία όπως το Wizardry.Από μικρός πάντα μου άρεσαν παιχνίδια με τρισδιάστατα γραφικα υψιστής ποιότητας, έτσι και στις ταινίες κινούμενων σχεδίων μου άρεσε ο τρόπος κίνησης των χαρακτήρων και οι ομιλίες τους και η γραφική ύλη τους σε δισδιάστατη υψηλή ποιότητα εικόνας και σκίτσου και σχέδιου.

Γενικά με όλα αυτά που κάνανε οι ιάπωνες με τόση δουλεία και δημιουργικότητα, με καραεντυπωσίασε και από τότε κατεβάζω ταινίες κινούμενων σχεδιών ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ !!!
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#42 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 09 January 2007 - 04:20

Βασικά δεν ξέρω!!! Το πρώτο anime που έκατσα να το δω στα σοβαρά ήταν το area88 και μετά από χρόνια το evangelion! Ε και αυτό ήταν!!! Κάηκαν και τα τελευταία εγκεφαλικά κύτταρα που μου είχαν απομείνει!! Έτσι το έψαξα λίγο παραπάνω (lain, texhnolyze, hina, school rumble) και έφαγα κόλλημα. Έτσι απλά δίχως να έχω σκεφτεί τον λόγο!!!!
Και όχι δεν το παραδέχομαι ότι το evangelion και αμέσως μετά το school rumble είναι τα αγαπημένα μου anime :laugh:!!!!

#43 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 09 January 2007 - 15:17

εγω παλι απο μικρος καμενος με τα animePosted Image..παντα εβλεπα κατι τελειος διαφορετικο απο τα κοινα smurfs και λοιπα american cartoons(οχι πως αυτα δεν τα εβλεπα αλλα λιγοτερο):..

ειναι ενα ειδος ψυχαγωγιας διαφορετικη απο της υπολοιπες της tv...
με διασκεδαζει,με γεμιζει και με φερνει πολλες φορες σε καταστασει ταξιδιου:bleh:...δηλαδη να θελω να ταξιδεψω μεσα απο το anime..στα τοπια στης σκηνες και στην ιστορια...ξεφευγω βρε αδερφε..κατι που τα american cartoon δεν μου το προσφεραν ποτε...

                                                                       


#44 StoKoS

StoKoS

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 15 January 2007 - 00:51

γιατι έτσι μας αρέσει :drinks:

#45 Nagi_Souichiro

Nagi_Souichiro

    Chillout Your Spirit

  • Members
  • 122 posts

Posted 15 January 2007 - 12:48

Εγώ άρχισα να βλέπω για πλάκα,επειδή δεν είχα τίποτα άλλο να κάνω.
Αργότερα άρχισαν να μου αρέσουν πιο πολύ γιατί είχαν κάτι που είναι πέρα απο την πραγματικότητα,κάτι που με ταξίδευε κάπου που θα ήθελα να πάω αλλά δεν θα μποροπύσα με τίποτα...Έτσι λοιπόν άρχισα να ενδιαφέρομαι ολο και περισότερο με τα ΑΝΙΜΕ...