Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Γιατί βλέπετε Anime;


  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#16 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 04 December 2006 - 22:42

εντελος τυχαια ξεκινησα να βλεπω anime μιας και οταν αρχησα δεν ηξερα καν τι ηταν,παντοσ βλεπω επιδει ειναι ενασ ωρεος τροπος να περναω τιν ωρα νου οταν δεν εχω κατι να κανω αντι να βλεπω τα σκουπιδια που βαζει πολλες φορες η TV
για τα νοιματα που πολες φορες μπωρει να εχουν και γενικα για ολο το στιλ τους.

#17 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 04 December 2006 - 23:56

Spoiler:

giati mporw

Δε ξέρω πώς το εννοούσες αλλά μου άρεσε σαν απάντηση. +1 από μένα.
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#18 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 05 December 2006 - 03:25

Και εγώ είμαι 28, so?

εγω ειμαι 22-σχεδον

Spoiler:

Posted Image


#19 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 05 December 2006 - 15:57

Γιατί τίποτα άλλο δεν έχει καταφέρει να με αγγίξει τόσο όσο μία σειρα anime, και να μου προκαλέσει τόσα συναισθήματα. Επίσης όταν βλέπω ανιμε τα ζώ ο ίδιος, βάζωντας στη θέση του τάδε χαρακτήρα εμένα (γενικώς πως θα αντιδρούσα εγω σε κάποια περίπτωση). Τα μνμτα που μου περνάνε είναι απεριόριστα, με έχουν κάνει μπορώ να πώ ώριμο, περνάω καταπληκτικά την ώρα μου και έτσι κιαλλίως λατρεύω ότι έχει να κάνει με Japan αλλά κ με cartoon γενικότερα (κ αμερικάνικα)

#20 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 06 December 2006 - 08:43

Γιατί μπορώ ανά πάσα ώρα κ στιγμή να επιλέξω τι θέλω να δω [κ δε χρειάζεται να πηγαίνω στο DVD-άδικο].
Γιατί τα περισσότερα που έχω παρακολουθήσει μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον. Και για διαφορετικούς λόγους...
Γιατί βλέπω να κάνει τα απίστευτα πράγματα ένας χαρακτήρας κινουμένου σχεδίου και όχι ένας άνθρωπος [όπως μας το πλασάρουν στις ταινίες]
Γιατί γνωρίζω κάποια από τα ήθη και τα έθιμα ένα τελείως ξένου λαού προς τα εμάς
Γιατί γελάω, κλαίω, ταυτίζομαι με κάποιες καταστάσεις που βλέπω , κάτι που είναι μια διαφυγή από τη στεγανή καθημερινότητα

και για άλλους λόγους που μπορεί να μου έρθουν αργότερα [είναι άρκετά πρωί τώρα... :D]

#21 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 06 December 2006 - 16:03

Εχουν δραση.
Εχουν γελιο.
Εχουν καταπληκτηκες ιστοριες.
Εχουν φοβερους χαρακτηρες.
Εχουν αυτον τον ιδιαιτερο σχεδιασμο που με τερελαινει(:P)
Μου δινουν συναισθηματα που δεν μπορω να τα περιγραψω.

Αν μου'ρθει τιποτα αλλο θα ξαναpostαρω.:)

#22 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 06 December 2006 - 19:47

Γιατί μπορώ ανά πάσα ώρα κ στιγμή να επιλέξω τι θέλω να δω [κ δε χρειάζεται να πηγαίνω στο DVD-άδικο].
Γιατί γνωρίζω κάποια από τα ήθη και τα έθιμα ένα τελείως ξένου λαού προς τα εμάς

+1 σε αυτά τα δύο, αν και δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να παρακολουθήσουν ότι θέλουν όποτε θέλουν.

#23 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 02:37

δηλαδη αν καταλαβα καλα..ολοι οσοι λενε οτι επειδη τα βρισκουν ευκολα-αρα και δωρεαν- και τα βλεπουν οποτε θελουν ,δεν θα εβλεπαν anime?

Posted Image


#24 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 07 December 2006 - 08:23

μάλλον δεν κατάλαβες καλά... γιατί και η τηλεόραση τσάμπα είναι και αν θες "τσάμπα" βρίσκεις και ό,τι ταινίες θες...

τώρα που έχω αρκετές επιλογές από anime απλά επιλέγω τι θέλω να δω [κωμωδία , δράμα ,δράση, αισθηματική , θριλεροειδή] όταν θέλω να κάτσω να παρακολουθήσω κάτι. Πιστεύω το ίδιο και αρκετοί από μένα... :wink:

#25 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 07 December 2006 - 12:06

δηλαδη αν καταλαβα καλα..ολοι οσοι λενε οτι επειδη τα βρισκουν ευκολα-αρα και δωρεαν- και τα βλεπουν οποτε θελουν ,δεν θα εβλεπαν anime?


Γούστα είναι αυτα ρε αδερφέ.. Εχω δείξει σε πολλόυς φίλους, συγγενείς κτλ. anime ταινιάρες αλλα και σειρές...
Άλλους τους άρεσαν και καταπορώθηκαν και αλλοι δεν δώσανε καν σημασία..:)

Εγώ συνεχίζω να ψάχνω το νόημα του NGE γι'αυτό βλέπω άνιμε.. => δεν θα το βρώ => θα βλέπω anime 1 αιωνιότητα....:P
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#26 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 07 December 2006 - 12:16

Γούστα είναι αυτα ρε αδερφέ.. Εχω δείξει σε πολλόυς φίλους, συγγενείς κτλ. anime ταινιάρες αλλα και σειρές...
Άλλους τους άρεσαν και καταπορώθηκαν και αλλοι δεν δώσανε καν σημασία..:)

Εγώ συνεχίζω να ψάχνω το νόημα του NGE γι'αυτό βλέπω άνιμε.. => δεν θα το βρώ => θα βλέπω anime 1 αιωνιότητα....:P

ξερω θα μου την πουν,αλλα σορρυ δεν ειμαι αδελφος σου.
η ερωτηση μου βασιστηκε σε αυτo τo post.

  • Γιατί μπορώ ανά πάσα ώρα κ στιγμή να επιλέξω τι θέλω να δω [κ δε χρειάζεται να πηγαίνω στο DVD-άδικο].

Posted Image


#27 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 07 December 2006 - 17:52

ξερω θα μου την πουν,αλλα σορρυ δεν ειμαι αδελφος σου..

Ρε φίλε χαλάρωσε λίγο 8) Επίσης εγώ πιστεύω ότι το είπαν, γιατί τα ανιμε είναι πολύ καλύτερα απο κάποιες χολιγουντιανές ταινίες. Κ επίσης έχουν την δυνατότητα να δούν ότι θέλουν όποτε θέλουν.

#28 Alucard_13

Alucard_13

    Anime Newbie

  • Members
  • 42 posts

Posted 07 December 2006 - 18:42

Μου αρεσει να βλεπω anime,κυριως γιατι καποιοι εχουν βαλει την ψυχη τους σε αυτα.
Σκεφτειτε τα συναισθηματα που μας πλημηριζουν καθε φορα που βλεπετε ενα anime.Οργη,αγωνια,θλιψη,εκπληξη και αλλα τοσα ειναι μερικα απο αυτα...

Προσθεστε σε αυτα το σχεδιο,που εκδηλωνει τα παραπανω,την μουσικη αποχρωση,το σεναριο,τα καλοσχεδιασμενα σκηνικα και τα ψυχολογικα προφιλ του εκαστοτε χαρακτηρα.
Το συνολο εκφραζει το παθος των δημιουργων να δωσουν ενα κινουμενο σχεδιο που αξιζει να το παρακολουθησεις και δεν θα ειναι χασιμο πολυτιμου χρονου...
Γιατι σκοπος τους ειναι να μαθεις κατι απο ολα αυτα...
Σκεφτειτε το........
...Οταν εισαι φανταρος,δεν μπορεις να δεις anime...Μενει μονο το παθος!!!...
Posted Image
...Welcome to oblivion...

#29 kenji

kenji

    Arbeit macht frei

  • Members
  • 82 posts

Posted 07 December 2006 - 18:43

Εγώ λέω να ηρεμήσουμε όλοι μας. Κουβεντούλα κάνουμε. Chill out boys and men. :)

Αν μιλάμε γενικά για anime και γενικά για ταινίες hollywood ή μη, διαφωνώ με την σύγκριση. Κατά τη γνώμη μου η πλειοψηφία των anime όπως και των ταινιών είναι για πουλήσουνε. Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια
http://www.anime.gr/forums/showpost.php?p=28621&postcount=52

My 2c
1million4disability: Υπογράψτε για την άρση των διακρίσεων εις βάρος των αναπήρων στην ΕΕ
Παράδειγμα προς μίμηση http://www.als-net.gr/
my blog: blog.e-healthgr
Posted Image

#30 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 10 December 2006 - 11:22

Εμένα ΔΕΝ μου αρέσουν τα ανιμε είναι μούφα...

Γιατί τα βλεπω θα μου πείτε τώρα ειναι απλό στην προηγούμενη ζωή μου είμουνα ο Vash The Stampede και αναγκαστήκα λογο δουλειάς και σαν σωστός επαγγελματιάς επρεπε να κολλίσω και να υποστηρίξω το είδος αυτό που ακούει στο όνομα anime (με αυτό έβγαζα το ψωμί μου τι να κάνω?) :)
Posted Image