Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

C06R1: "Death Note" vs "Honey and Clover II"


  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

Poll: Death Note vs Honey and Clover II (26 member(s) have cast votes)

Death Note vs Honey and Clover II

  1. Death Note (19 votes [73.08%])

    Percentage of vote: 73.08%

  2. Honey and Clover II (7 votes [26.92%])

    Percentage of vote: 26.92%

Vote

#1 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 02 December 2006 - 01:35

Posted Image

Death Note

Light Yagami (Or Raito) is an ace student with great aspects who's bored out of his mind. One day he finds the Death Note a notebook held by a shinigami (Death God). with the Death Note in hand, Light decides to create a perfect world. A world without crime or criminals. However when criminals start dropping dead one by one, the authorites send the legendary detective L to track down the killer.


Honey and Clover II

The sequel and final installment to the highly popular series once again delves into the life stories and love lives of Takemoto Yuuta, Mayama Takumi and Morita Shinobu. The story continues where the first season left off, after Takemoto's self-discovery journey around Japan. Of course, the love triangles and tribulations they face will continue, and eventually decide the paths to their future.




#2 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 02 December 2006 - 02:08

Ε καλά... Να πω ότι δεν χάρηκα τόσο που παίζει Derby από πρώτο γύρω... Τι να κάνουμε...
Anyway... Death Note στα 1000! (Και ναι! Έχουμε νικητή xP)

oR4yYRl.gif


#3 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 02 December 2006 - 02:12

H&CII
coz that's the way i like it :P(ετσι κι αλλιως σε καποιον αλλο γυρο θα το ψηφισω το DN σιγουρα :P)

#4 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 02 December 2006 - 07:41

DEATH NOTE και ξερό ψωμί.... :respect:

#5 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 02 December 2006 - 07:44

Kαλά ρε, βρήκατε να βάλετε το καλύτερο slice of life όλων των εποχών να διαγωνιστεί με τους deathnotetards?....:wallbash:

Για όποιον έχει διαβάσει το manga του death note (σαν τον γράφοντα) το H&C είναι μονόδρομος...(αλλά το βλέπω να χάνει φυσικά aπό το hype του DN)...:whistling:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#6 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 02 December 2006 - 09:22

Ποιό Η&C ρε παιδιά...

Αδικία VS μεν αλλα τι να κάνουμε...


Tα επισώδια DN που έχουν παιξεί μεχρι τώρα είναι χαλαρά οτι ποιοι έξυπνο έχει βγάλει η anime βιομηχανία.
Posted Image


#7 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 02 December 2006 - 09:59

Τώρα θα ψήφιζα το H&C για να πάω κόντρα στο ρεύμα, αλλά θα με κυνηγάει ο Kira στον ύπνο μου :tongue2:
1

#8 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 02 December 2006 - 10:03

Γιατί έπρεπε να πέσουν αυτά τα δύο μαζί;! It's all a conspiracy!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

H πρώτη season του H&C δε με πολυτρέλανε, αλλά η δεύτερη season ήταν φανταστική. Δυνατοί χαρακτήρες, συναίσθημα, και πολύ δράμα... Ανθρώπινο δράμα όμως.

Ωστόσο, υπάρχει το Death Note. 9 επεισόδια και το κάθε ένα με κάνει να αναρωτιέμαι πώς κατάφερε ο mangaka να σκεφτεί τέτοια πράγματα. Είναι πανέξυπνο, ο Light πάει να γίνει ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες of all time, και είναι από τα λίγα anime που ξεπέρασαν για πολύ τις προσδοκίες μου. Δεν ξέρω πώς συνεχίζει, αλλά με αυτά τα eps που έχουν παιχτεί... Το βρίσκω απλά ασύγκριτο.

#9 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 02 December 2006 - 10:36

Γιατί έπρεπε να πέσουν αυτά τα δύο μαζί;! It's all a conspiracy!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

H πρώτη season του H&C δε με πολυτρέλανε, αλλά η δεύτερη season ήταν φανταστική. Δυνατοί χαρακτήρες, συναίσθημα, και πολύ δράμα... Ανθρώπινο δράμα όμως.

Ωστόσο, υπάρχει το Death Note. 9 επεισόδια και το κάθε ένα με κάνει να αναρωτιέμαι πώς κατάφερε ο mangaka να σκεφτεί τέτοια πράγματα. Είναι πανέξυπνο, ο Light πάει να γίνει ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες of all time, και είναι από τα λίγα anime που ξεπέρασαν για πολύ τις προσδοκίες μου. Δεν ξέρω πώς συνεχίζει, αλλά με αυτά τα eps που έχουν παιχτεί... Το βρίσκω απλά ασύγκριτο.

Συμφωνώ με τον Quaja. Αν και πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχω δει πολλά επισόδεια Honey & Clover, παρατηρώ ότι το συγγεκριμένο Anime έχει αργή εξέληξη, πράγμα που συχαίνομαι, και που αναιρεί πολλά από τα καλά του, κατά τη γνώμη μου.
Το Death Note από την άλλη είναι αυτό που ονομάζεις "Ευφιές", δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν πρόκειτε να καταλάβεις. Αυτό δεν συμβαινει επιδή έχει εύκολη πλοκή, το Anime είναι από τα πιο προσεκτικά που έχουν φτιαχτεί. Οι διάλογοι έχουν πάντα τη σημασία τους, οι χαρακτήρες ποικίλουν σε χαρακτήρα, και οι συνθίκες που δημιουργούντε το κάνουν ακατανίκητο.

Πρέπει να συμφωνίσω ότι το poll ήταν κάπως, άτυχο και οχι άδικο όπως προαναφέρθηκε. Έχω πει ότι αυτά τα polls είναι στην τύχη, επομένως δεν μπορώ να αλλάξω τίποτα...

Από του χρόνου που αλλάζουμε σύστημα, και που ετοιμάζω κάτι νέο για το Anime.gr που θα δείτε, σίγουρα δεν θα υπάρχουν τέτοια φαινόμενα.

oR4yYRl.gif


#10 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 02 December 2006 - 12:11

Ρε παιδια απο χθες μου χτυπησε πολυ ασχημα. Μου αρεσουν κ οι 2 σειρες αλλα διαφερουν οπως η μερα κ η νυχτα, (αλλα ετσι κι αλλιως καποτε θα διαγωνιζονταν αυτα τα 2, αλλα οχι ετσι, τυχη?). Εννοειται οτι το Η&C το θεωρω πολυ πιο ουσιωδες κ πολυ πιο φιλοσοφημενο. Well u know my vote :P (Α κ να πarakalesv οσους δν εχουν δει ολα τα episodes της 2nd season μην πουν απευθειας death note. Κ απο την αλλη θα προτημουσα μονο completed series .....)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#11 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 02 December 2006 - 12:15

Death Note.
Το Honey and Clover ποτέ δεν μου άρεσε :wallbash:

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#12 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 02 December 2006 - 12:17

Death note με 1000
Posted Image

#13 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 02 December 2006 - 17:32

heh σήμερα σίγουρα κάποιος εδώ μέσα παίζει με τα νεύρα μου :P
δεν με λυπάστε καθόλου μα καθόλου :P
Τέσπα Honey & Clover S2 γιατί είναι complete, το έχω δει όλο
k για αυτό μπορώ να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη
ενώ το death note ναι τα σπάει μέχρι στιγμής αλλά εφόσον δεν έχουν βγεί
όλα τα eps έτσι ώστε να τα έχω δει όλα δεν μπορώ και να το κρίνω ολοκληρωτικά

rrmr.png


#14 gohan-the mystic power

gohan-the mystic power

    .:LOST addict:.

  • Members
  • 1,006 posts
  • Locationhttp://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

Posted 02 December 2006 - 18:55

Τα καλύτερα anime θα αποκλειστούν από τον πρώτο γύρο.....






Ελπίζω ένα από αυτά να είναι το death note :bleh: :oops:
http://www.quotes-sayings.net/ Find the best Quotes and Sayings and share them with Facebook and Twitter

#15 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 03 December 2006 - 10:09

Γιατί να πέσει το honey and clover II με το death note????????????????????Mε οποιοδηποτε αλλο να έπεφτε θα νίκαγε!!!!Ψηφισα φυσικά Honey and clover γιατι είναι ένα αριστούργημα!Πιστεύω ότι μπορώ να κρίνω το death note ολοκληρωμενα γιατι εχω διαβασει όλο το manga εδω και καιρο πριν γινει αυτός ο χαμος.Μπορει να έχει εξαιρετικά πρωτότυπο και λεπτοδουλεμενο plot,αγγιζει μαλλον την τελειοτητα αλλα το h&c είναι πιο ανθρωπινο.