Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Chainsaw Man

πριόνια chain saw man

  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 June 2021 - 13:28

i1p6Q4e.jpg?1

 

Οκ, μην σας πρίζω, όλοι είστε πιο ενήμεροι απο μένα αλλά μόλις βγήκε το trailer για το Chainsaw Man, το hit της εποχής.  :nerd:

Δεν ξέρω αλλά για κάποιο λόγο έχω ενθουσιαστεί με το συγκεκριμένο trailer, το animation φαίνεται super και το story από το 1ο volume που έχω διαβάσει είναι οκ με κουβάδες αίμα οπότε προσωπίκα είμαι καλυμμένος.

Παραγωγή studio Mappa, ακολουθούν σχετικά links και trailer.

 

https://myanimelist.net/manga/116778/Chainsaw_Man

https://anidb.net/anime/15914

https://en.wikipedia.org/wiki/Chainsaw_Man

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#2 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 27 June 2021 - 13:36

Mappa <3
Είναι απτα ανιμιδια που περιμενω κιεγω πως κ πως απτη σεζον..
フカフカ

#3 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 27 June 2021 - 14:27

Το μανγκα ήταν από τα καλύτερα καφριδια που διάβασα τα τελευταία 10 χρόνια. Έχεσε με πάθος και ζέση στο στερεότυπο του αντιηρωα και περιμένω πως και πως να συνεχιστεί. Θα το λιώσω το ανιμε ακόμα και αν δεν είναι τέλειο. Θένξ Χαζουκι

stasou%2520mygdala.jpg


#4 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 27 July 2022 - 19:00

Δεν είδα να έχουμε manga thread για αυτό το έπος οπότε το ανακοινώνω εδώ για όποιον δεν το πήρε ακόμα χαμπάρι: ΤΟ ΜΑΝΓΚΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!

stasou%2520mygdala.jpg


#5 Spaceman

Spaceman

    Commander from Hell

  • Members
  • 338 posts
  • LocationPeiraias

Posted 27 July 2022 - 19:05

Κάπου διάβασα ότι δεν είναι sequel αλλά spin off. Τι ισχύει τελικά;

#6 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 July 2022 - 14:08

Direct continuation είναι. Και ναι, το chainsaw man ΓΑ-ΜΑ-ΕΙ!

Πραγματικά από τα καλύτερα μάνγκα που έχω διαβάσει, δεν θα μπω καν σε λεπτομέρειες γιατί θα πέσει απίστευτη λογοδιαρροια. Το δεύτερο πάρτ μέχρι τώρα με έχει συναρπάσει με το slow pace, φαίνεται ότι θα είναι slow burner και ανυπομονώ.

Και το άνιμε θα είναι απίστευτο, το ξέρουμε ήδη, το πιο αναμενόμενο άνιμε του ετους.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#7 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 05 August 2022 - 22:52

Youtube Video

 

Μιλαμε για τρελη φαση, το ανιμε θα ειναι απιστευτο.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 October 2022 - 20:59

Ξεκίνησε, το βλέπει κανείς;


rsrGbGx.gif

#9 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 16 October 2022 - 00:25

Εγώ θα το βλέπω ευλαβικά ως hardcore chainsaw man manga enjoyer. Το πρώτο επεισόδιο ήταν αρκετά καλό, πολύ δυνατή σκηνοθεσία και απέδωσε άρτια την φάση του πρώτου κεφαλαίου, απλά η χορογραφία στη μάχη μού φάνηκε κάπως παράξενη και το CGI ήταν ιδιαίτερα εμφανές σε αρκετά σημεία της. Στο υπόλοιπο επεισόδιο όμως ήταν σχεδόν αδύνατον να το ξεχωρίσεις από παραδοσιακό 2D animation. Στο πρώτο επεισόδιο έδινα ένα 7.5/10, αναμένω να δω πώς θα είναι τα επόμενα επεισόδια που θα πρέπει να είναι πιο ξέφρενα και καμμένα.

 

Το opening πάντως ΓΑΜΕΙ και ΔΕΡΝΕΙ.

 

 

Όσον αφορά στο manga, το δεύτερο παρτ που ξεκίνησε το καλοκαίρι είναι φανταστικό, άνετα το βλέπω να γίνεται πολύ ανώτερο του πρώτου, είναι απλά αργά, αλλά πολύ ενδιαφέροντα και ουσιαστικά, μεθοδικά βήματα προς την απόλυτη καταστροφή και έχει εισάγει δύο νέους χαρακτήρες που θεωρώ ότι είναι απίστευτα καλογραμμένοι και έχουν πολύ σημαντικούς ρόλους.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#10 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 21 October 2022 - 10:40

Είδα το πρώτο επεισόδιο αφού πριν είχα ξεκινήσει να βλέπω dorohedoro και μετά golden kamuy και το CGI μου φάνηκε πολύ μα πολύ ΟK σε σχέση με τα προηγούμενα;
Διάβαζα μετά που όλοι γκρινιαζαν για το CGI και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί.
Σίγουρα θα συνεχίσω αλλά δεν το έχω και πολύ ψηλά αφού το έχω ακόμα φρέσκο σαν ιστορία, προτιμώ να επικεντρωθω σε αλλα και να το δω όταν ολοκληρωθεί.

#11 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 October 2022 - 12:21

Γκρινιαζαν γιατι ειχαν απιστευτα υψηλες προσδοκιες, φαση τελειως μη ρεαλιστικες. Αυτο, ή ηταν η κλασσικη τοξικη νοοτροπια ανιμε φαν στις κοινοτητες που δεν αντεχει το chainsaw man να ειναι πιο popular απο πχ bleach και πρεπει κατι κακο να του βρει. Στο δευτερο επεισοδιο, το animation ειναι ακομα πιο consistently εξαιρετικο και δεν εχει αυτες τις μικρες στιγμες που ειναι καπως clunky το CGI.

 

Να ξερεις παντως οτι δεν θα ολοκληρωθει στα 12 επεισοδια, εγω λεω καλυτερα να περιμενεις μεχρι να ολοκληρωθει και το δευτερο cour!  :riiight:


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 October 2022 - 20:03

Μισό είναι όλο 3D ή σε κάποια σημεία, γιατί αν είναι όλο δεν κατάλαβα τίποτα στο trailer.  :congrats:


rsrGbGx.gif

#13 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 October 2022 - 20:23

Δεν είναι όλο, όχι, αλλά είναι σε πολλά σημεία, ακόμα και αυτά που δεν φαίνονται καθόλου. Ο κόσμος παραπονέθηκε για τρία λεπτά CGI, επειδή τότε ήταν εμφανές, χωρίς να έχουν καταλάβει ότι έχουν δει άλλα δέκα λεπτά CGI πριν  :canthelp:


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#14 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 21 October 2022 - 23:23

Εγω θα λεγα απτα καλυτερα cgi σε ανιμε, νομίζεις οτι ειναι απλά σχεδιασμενο σε pc ωρες ωρες.
Κρα κρα ολα τα ανιμε εχουν, εχω πάψει να δινω σημασια, προσωπικά μαρεσαν τα πρωτα δυο που βγαλε μεχρι στιγμής. Εν το μεταξύ και το μπλιτς εγινε ντιτζιταλ φάση το καινούριο αρα που το θεμα σύγκρισης; Βελτιωνεται η τεχνολογια των 3D κτλπ και δεν ειναι τοσο αισθητο οσο παλιοτερα παντως.
Εμενα πιο πολυ σαν υποθεση με βρίσκει αδιάφορο παρα η ιδια η παραγωγη που ναι καλή, αλλα θα δειξει πως θα παει, δεν εχω διαβασει και το μάνγκα. Περα απο dorohedoro μου θυμισε μεχρι και το τζουτζούτσου καϊσεν ξερω γω, παιζει να χουν βγει πολλα τελευταία σαυτο το setting..
フカフカ

#15 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 23 October 2022 - 02:57

Η συζήτηση περί cgi είναι τραβηγμένη επειδή είναι πολύ εύκολη... Στην πραγματικότητα το θέμα είναι περισσότερο η αντιμετώπιση του καλού και ορθόδοξου 2d από την ομάδα παρά η χρήση 3d

 

https://www.sakugabooru.com/data/97c24381ee5e8a768094302b13bcda03.mp4
https://www.sakugabooru.com/data/eb19b567d043ee81529d75d62d0e3998.mp4

Τι έχει κάνει εδώ ο μεσιέ Yoshihara; Χρησιμοποιεί το blender για να βγάλει με 3d το layout της σκηνής και μερικούς background χαρακτήρες που έτσι κι αλλιώς μπορούν αργότερα να διορθωθούν από κάποιον άλλο αλλά η δράση όλη στο κομμάτι "making of" είναι 2d. Το ζήτημα είναι πως και το σχέδιο και το timing και το posing και όλα παραμένουν εξαιρετικά συντηρητικά. Εδώ και πάνω από 15 χρόνια έχουν υπάρξει τόσοι πειραματισμοί και με τη χρήση 3d layouts όπου κουμπώνει το 2d animation μέσα, και με 2d ψηφιακό animation (δηλαδή σχεδιασμένο με το χεράκι αλλά σε τάμπλετ αντί για χαρτί) και με διάφορα πειράματα με το flash για την μείωση των inbetweens και με το Cacani για την αυτοματοποίησή τους και με το πλήρες 3d animation αλλά όλα τα τεχνικά μέσα, μα όλα, είναι δευτερεύοντα μπροστά στη φιλοσοφία με την οποία καλούνται να χρησιμοποιηθούν, ειδικά όσο διευρύνεται η χρήση τους.

 

Τα ίδια για το "making of" και από τον κύριο Kouki Fujimoto από κάτω. Ο συγκεκριμένος ανιματέρ (απλή συνωνυμία) μέχρι και server στο discord έχει που δίνει σχεδόν καθημερινά ασκήσεις σχεδίου σε νέους ανιματέρ.

 

https://www.sakugabooru.com/data/ee46553979429ce7b3e1ce103be3bfef.mp4
https://www.sakugabooru.com/data/b72e66520bc736b9409f2470ed50ed58.mp4

 

Σχεδόν όλη η σειρά είναι σε 2d οπότε στην υγειά μας

 

Επίσης το Bleach πάντα στην ψηφιακή εποχή ήταν, απλά τώρα έχει και μια ομάδα που μπορεί και ξέρει να χρησιμοποιεί τα καινούργια παιχνίδια. Όποιος θέλει να πάει να δει τα πρώτα επεισόδια της παλιάς σειράς, με πραγματικά αμφίβολα αποτελέσματα στην ψηφιακή φωτογραφία





Also tagged with one or more of these keywords: πριόνια, chain, saw, man