Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Japanese Support channel

ιαπωνικάεκανθηση καντζι γραμματική sos εξετάσεις

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 01 March 2019 - 14:09

Καλησπέρα,

Όπως και άλλοι έτσι και εγώ μαθαίνω Ιαπωνικά, παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιες απορίες. Έτσι κάνω αυτό το thread προκειμένου όσοι παίρνουν αυτόν τον δρόμο να συμπορευτούν μαζί και να αλληλοβοηθηθούν.

Λοιπόν όταν ποστάρετε στο νήμα αυτό να λέτε το επίπεδο (Ν5, Ν4 κλπ κλπ) που μαθαίνετε και μετά να λέτε την απορία σας.

Έτσι λοιπόν σαν παράδειγμα αλλά και σαν πραγματική απορία ρωτώ:

Επίπεδο: Ν5

Το ρήμα およぐ σε μορφή ~ています θα γίνει およんでいます; Ξέρω η ~て μορφή αυτού είναι およんで παρόλα αυτά δεν μου κάθετε καλά η λέξη およんでいます.

 

Update:

Ακόμα μπορείτε να μοιράζετε σημειώσεις ή χρήσιμα links τα οποία πολλές φορές ξελασπώνουν ή σας έχουν ξελασπώσει. Για καλύτερη ταξινόμηση παρακαλώ να βάζετε το επίπεδο μάθησης Ιαπωνικών για το οποίο προορίζετε.


Edited by pc_magas, 20 March 2019 - 15:41.


#2 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 01 March 2019 - 14:18

Πως γραφεις ιαπωνικα στο πισι ??  Αν θυμαμαι καλα παντως το συγκεκριμενο ρημα γινεται oyoideimasu .. Δες και εδω την κλιση του ρηματος για να μη σε μπερδευω με romanji

http://www.japaneseverbconjugator.com/VerbDetails.asp?txtVerb=%E6%B3%B3%E3%81%90


Edited by aeron, 01 March 2019 - 15:29.

tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#3 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 01 March 2019 - 14:27

Πως γραφεις ιαπωνικα στο πισι ??  Αν θυμαμαι καλα παντως το συγκεκριμενο ρημα γινεται oyoideimasu .. Δες και εδω την κλιση του ρηματος για α μη σε μπερδευω με romaji

http://www.japaneseverbconjugator.com/VerbDetails.asp?txtVerb=%E6%B3%B3%E3%81%90

Στην GNU/Linux διανομή που τρέχω χρησιμοποιώ το anthy: https://wp.me/pRFAL-d7


Edited by pc_magas, 01 March 2019 - 14:29.


#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 March 2019 - 16:43

泳ぎます θα μου ρχοταν στο μυαλο, 泳ぎませんか?
泳いでいる παει επισης οχι およんで及んでειναι αλλο ρημα xD
Δες γενικα για αρχη τα ρηματα απο σελιδες σα κιαυτο που στηλε η αερον απο πανω η απο βιβλια να συνιθισεις τη λογικη, μετα δεν θα χεις θεμα με τις κλησεις η με το βασικο πολαητ. Επισης οπως σε ακουω δεν εχεις καταλαβει τα ενεργητικα παθητικα ακομα αν και λογικο μιας και ειναι αρχη. Αλλο το 開く απο το 開ける πχ.

Αλσο γενικα τα ιαπωνικα με χει βολεψει να γραφω απτο κινητο λογο ιαπωνικου πληκτρολογιου, αν εχεις πισι , εστω γουιντοους παει λιγο αναγκαστικα μεσω λατινικών χαρακτηρων οποτε δε βολευει ειδιεταιρα..

Αποριες δεν ξερω αν ειναι να γραψω πανω στο Ν1, γιατι παυει λιγο να ναι μονο θεμα ιαπωνικων, ειδικα τα κειμενα που βλεπω το τελευταιο μηνα ειναι σα να θες γνωσεις πανω σε θεματα που δεν εχεις ασχοληθει, γλωσσικα και οχι μονο που δεν αφορουν το επιπεδο της γλωσσας που εισαι η το λεξιλογιο μονο. Ενυγουει.. γκουντ λακ γενικα για οσους δυνοπαθουν μαζι μου μαυτη τη γλωσσα χαχα
GJ for the thread tho.

Edited by GhostPrince, 01 March 2019 - 16:48.

フカフカ

#5 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 01 March 2019 - 17:05

泳ぎます θα μου ρχοταν στο μυαλο, 泳ぎませんか?
泳いでいる παει επισης οχι およんで及んでειναι αλλο ρημα xD
Δες γενικα για αρχη τα ρηματα απο σελιδες σα κιαυτο που στηλε η αερον απο πανω η απο βιβλια να συνιθισεις τη λογικη, μετα δεν θα χεις θεμα με τις κλησεις η με το βασικο πολαητ. Επισης οπως σε ακουω δεν εχεις καταλαβει τα ενεργητικα παθητικα ακομα αν και λογικο μιας και ειναι αρχη. Αλλο το 開く απο το 開ける πχ.

Αλσο γενικα τα ιαπωνικα με χει βολεψει να γραφω απτο κινητο λογο ιαπωνικου πληκτρολογιου, αν εχεις πισι , εστω γουιντοους παει λιγο αναγκαστικα μεσω λατινικών χαρακτηρων οποτε δε βολευει ειδιεταιρα..

Αποριες δεν ξερω αν ειναι να γραψω πανω στο Ν1, γιατι παυει λιγο να ναι μονο θεμα ιαπωνικων, ειδικα τα κειμενα που βλεπω το τελευταιο μηνα ειναι σα να θες γνωσεις πανω σε θεματα που δεν εχεις ασχοληθει, γλωσσικα και οχι μονο που δεν αφορουν το επιπεδο της γλωσσας που εισαι η το λεξιλογιο μονο. Ενυγουει.. γκουντ λακ γενικα για οσους δυνοπαθουν μαζι μου μαυτη τη γλωσσα χαχα
GJ for the thread tho.

Βασικά με τον τρόπο που τα δείχνουν στα φροντιστήρια και στο διδασκαλείο ποιο πολύ μπερδεύεσε λόγο ότι σου δίνουν χάος και όχι τάξη. Γενικά δύσκολα βρίσκεις κάποιον με μεταδοτικότητα στα Ιαπωνικά εδώ στην Ελλάδα.

 

Όσο για τη κλίση είμια ακόμα σε ichidan και σε godan και βασικές κλίσεις (~ます,~て,~ない) που για κάποιο λόγο τα λένε ~ru και ~u verbs και here's the chaos. Ειδικά στο διδασκαλείο τσακωθήκαμε με την sensei γιατί μας έδινε καπάκι ρήματα χωρίς να μας δώσει κανόνα WTF?! Δώσε κάποιος κανόνες πρώτα και όχι χάος και όχι μόνο copy paste φωτοτυπίες δώσε κάποια οργάνωση, βάλε την πινελιά σου.

 

Όσο για τα ρήματα ουσιαστικά κάνω κάποιες σημειώσεις δικές μου και παλεύω να μαζέψω την σκόρπια γνώση σε ένα ενοιαίο πράγμα και πρακτικά κάνω δικό μου βιβλίο γραμματικής (aka σημειώσεις) απο εδώ και εκεί. Τώρα κάνω ένα πικακάκι excel με τις βασικές κλίσεις.

 

Ουσιαστικά κάνω αυτό το πινακάκι: https://drive.google.com/file/d/1mhaFqCOpGcekyCe308lTyD8tLznSoP2M/view?usp=sharing που θα τα έχω όλα τα βασικά permutations των ρημάτων.


Edited by pc_magas, 01 March 2019 - 17:44.


#6 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 March 2019 - 22:39

Βασικά με τον τρόπο που τα δείχνουν στα φροντιστήρια και στο διδασκαλείο ποιο πολύ μπερδεύεσε λόγο ότι σου δίνουν χάος και όχι τάξη. Γενικά δύσκολα βρίσκεις κάποιον με μεταδοτικότητα στα Ιαπωνικά εδώ στην Ελλάδα.

 

Όσο για τη κλίση είμια ακόμα σε ichidan και σε godan και βασικές κλίσεις (~ます,~て,~ない) που για κάποιο λόγο τα λένε ~ru και ~u verbs και here's the chaos. Ειδικά στο διδασκαλείο τσακωθήκαμε με την sensei γιατί μας έδινε καπάκι ρήματα χωρίς να μας δώσει κανόνα WTF?! Δώσε κάποιος κανόνες πρώτα και όχι χάος και όχι μόνο copy paste φωτοτυπίες δώσε κάποια οργάνωση, βάλε την πινελιά σου.

 

Όσο για τα ρήματα ουσιαστικά κάνω κάποιες σημειώσεις δικές μου και παλεύω να μαζέψω την σκόρπια γνώση σε ένα ενοιαίο πράγμα και πρακτικά κάνω δικό μου βιβλίο γραμματικής (aka σημειώσεις) απο εδώ και εκεί. Τώρα κάνω ένα πικακάκι excel με τις βασικές κλίσεις.

 

Ουσιαστικά κάνω αυτό το πινακάκι: https://drive.google.com/file/d/1mhaFqCOpGcekyCe308lTyD8tLznSoP2M/view?usp=sharing που θα τα έχω όλα τα βασικά permutations των ρημάτων.

 

Να σου πω ουτε γω τα ξερω ως ρου και υ , δεν εχω ιδεα πως λειτουργει ακριβως, ποτε δεν τα διδάχτηκα μαυτο το τροπο, ισως ειναι πιο δυτικοποιημένη λογικη και σας το βαλαν έτσι? Υποθέτω οι Ελληνες,κιοι ξενοι γενικοτερα θα διδάσκουν και διαφορετικά απτους ιάπωνες αν και δεν θα πρεπε τοσο XD

Γενικά αν τα ξεχωρίσεις ως godan ichidan νομιζω βγαζει περισσοτερο νοημα, μπαινουν καπως σε γρουπακια στο μυαλο και λειτουργει καπως, απτο να τα μαθαινεις απλα παπαγαλία μεχρι να σου μεινουν. Μετα απλα επεναληψεις και προτασεις , παραδειγματα να κοιτας πλας τα λιγα ανωμαλλα που υπάρχουν μεχρι να εμπεδώσεις.  Ένα καλό βιβλίο γραμματικής πάντα είναι καλή αρχή  :slash:


フカフカ

#7 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 01 March 2019 - 22:52

Προς το παρόν παίζω σημειώσεις επι σημειώσεων. Όσο αφορα τα ανώμαλα είναι τα ποιο εύκολα. Τελικά διόρθωσα το πινακάκι με τα ρήματα https://drive.google.com/file/d/1mhaFqCOpGcekyCe308lTyD8tLznSoP2M/view?usp=sharing

 

Εάν δείτε κανα λάθος plz πείτε το. Το πινακάκι είναι δωρεάν και ελευθερο για πάσα χρήση αναδιανομή και παραλλαγή.



#8 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 02 March 2019 - 21:11

1. Εχω την εντυπωση οτι ολοι οι ~ka τυποι σου ειναι λαθος ..

Ειναι taberuka και οχι tabeka,  okiruka και οχι okika κτλ.. Αν θυμαμαι καλα το ~ka μπαινει στο τελος για να δηλωσει ερωτηση. Αρα θα πρεπει να βαλεις το απαρεμφατο ολοκληρο και στο τελος το ~ka για να κανεις μια ερωτηση. Αρα σου ειναι "αχρηστη" η στηλη που εχεις με αυτον τον τυπο αφου ερωτηση κανεις σε ολους τους χρονους και αρα αναλογα με το χρονο που θες να χρησιμοποιησεις αλλαζει και ολη η λεξη σου. πχ : taberuka ,tabemasuka , tabemasenka, , tabeteimasuka...

 

2. Hanashita και οχι Hanashite στον τυπο ~ta 

 

3. Oyoida στον αοριστο και οχι oyoita. Το εχεις γραψει σωστα σε hiragana αλλα οχι στα romanji. 

 

4. Το ρημα kaku στον αοριστο ειναι kaita (εχεις λαθος και τα hiragana και τα romanji)

 

Επισης το tekudasai δεν υπαρχει λογος να το εχεις σε πινακακι διοτι ειναι ακριβως ο ~te τυπος με το kudasai απο πισω. Αν θες να εισαι ευγενικος και να χρησιμοποιησεις keigo/polite ειναι αλλες οι καταληξεις στα ρηματα.

 

Δεν ξερω αν βγαζουν νοημα ετσι οπως τα λεω αλλα δες το λινκ που σου εστειλα πιο πανω και προσπαθησε να φτιαξεις ενα παρομοιο πινακακι με τους χρονους στη σειρα και τα polite/impolite το ενα κατω απο το αλλο στον καθε χρονο για να σου ειναι πιο ευκολο στην κατανοηση.

 

Ελπιζω να βοηθησα..

 

 @Ghostprince νομιζω χρειαζομαστε τα φωτα σου γιατι εγω δεν ειμαι σε καμια περιπτωση ειδικη και εχω κανει πολυ λιγα ιαπωνικα σε σχεση με σενα οποτε μπορει να λεω και βλακειες τοση ωρα :P 


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#9 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 03 March 2019 - 11:03

Παραθετω τα φυλλαδια μου στα οποια προσοχη σε καποιες μορφες καθως ενω ειναι υπαρκτες τυπικα, ουσιαστικα δεν υπαρχουν και δεν χρησιμοποιουνται οπως η te μορφη του ευγενικου τυπου

πχ. かえりませんで αντ'αυτου χρησιμοποιουμε την μορφη λεξικου かえらなくて/かえらないで

(βαριεμαι να τα διορθωσω ομως)

 

Για να κανεις ευγενικο τυπο στα ρηματα -u Godan απο την σειρα των γραμματων πεφτεις μια θεση πισω

πχ. το いく- いきます (το ku γινεται ki) おもう- おもいます (το u γινεται i) κλπ

 

στην αρνηση της απλης μορφης πεφτεις δυο θεσεις πισω

πχ. いく- いきます-いかない (το ku γινεται ka), よむ-よみます-よまない κλπ

εξαιρεση τα ρηματα σε u που αλλαζουν σε wa おもう- おもいます-おもわない

 

Στα ρηματα -ru Ichidan απλα αφαιρουμε το ru και προσθετουμε το masu

πχ たべる-たべます και στην απλη αρνηση απλα κολλαμε το nai たべない

 

Attached File  Ρήματα.pdf   38.71KB   4 downloadsAttached File  Κλήση του 来る.pdf   59.05KB   2 downloadsAttached File  Κλήση ρημάτων ~う.pdf   66.12KB   3 downloadsAttached File  Κλήση ρημάτων -る.pdf   59.04KB   1 downloadsAttached File  Κλήση του suru.pdf   57.51KB   1 downloads

 

 


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#10 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 04 March 2019 - 15:40

Έκανα νέα έκδοση του πίνακα με τα ρήματα: https://drive.google.com/file/d/1mhaFqCOpGcekyCe308lTyD8tLznSoP2M/view?usp=sharing
Τώρα έχω μια απορία για τα ~い επίθετα επιπέδου Ν5

Έχω το επίθετο あかい είναι και τις 2 παρακάτω φράσεις:

  • これはあかい花じゃありません。Αυτό δεν είναι ένα κόκκινο λουλούδι.
  • これはあかくないはなです。 Αυτό δεν είναι ένα κόκκινο λουλούδι.

Ποιες απο τις 2 είναι σωστές; Ουσιαστικά θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω άρνηση με い-επίθετα και μέσω του ρήματος και μέσω της αρνητικής μορφής του επιθέτου.



#11 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 04 March 2019 - 17:36

これはあかい花じゃありません。Αυτό δεν είναι κόκκινο λουλούδι.
これはあかくないはなです。 Αυτό είναι λουλούδι.που δεν ειναι κοκκινο (μη κοκκινο λουλουδι)
 
Τυπικα σωστες και οι δυο, απλα το τυπικα σωστο δεν ειναι και απαραιτητα ο τροπος που μιλαμε/γραφουμε στην καθημερινοτητα.
 
oishii ryouri janai δεν ειναι νοστιμο φαγητο
oishikunai ryouri da ειναι φαγητο που δεν ειναι νοστιμο

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#12 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 19 March 2019 - 22:42

Ερώτηση Επιπέδου Ν5:

Παίδες η λέξη やくそくμε μπερδεύει στην μετάφραση. Άλλοτε η 先生 (σενσει) μου το μεταφράζει σαν:

 

  • Έχω ραντεβού να συναντηθώ με κάποιον πχ.
    • こうべへいきませんか。 (Ας πάμε στο Κόμπε)
    • こうべ、ちょっと。 (Χμμ στο Κομπε είναι κάπως...)
    • だめですか。 (Καθόλου)
    • ええ、ともだちにやくそくしました。 (Έχω να συναντηθώ με έναν φίλο)
  • Η σαν υπόσχεση πχ. だんなさまはけっこんにやくそくしました。 (My darling μου υπόσχέθηκε ότι θα παντρευτούμε)

Τελικά η λέξη やくそく τι σημαίνει;


Edited by pc_magas, 20 March 2019 - 16:19.


#13 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 19 March 2019 - 23:18

Πρακτικά υπόσχεση είναι σ' όλες τις περιπτώσεις, άλλες με πιο ελευθέρα άλλες πιο βαριά έννοια. Δεν διαφέρει πολύ απ' τα ελληνικά για να μπερδεύει και τόσο...σαν να έταξες ότι θα κάνεις κάτι θα λεγα πιο πολύ, αν δεν σου κολλάει η λέξη υπόσχεση τόσο.

Βtw είναι ともだち και όχι とこだち
けっこん επίσης.


Edited by Hazuki, 20 March 2019 - 16:37.

フカフカ

#14 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 27 March 2019 - 14:06

2 απορίες επιπέδου Ν5:

 

Το ρήμα 行く στο βιβλίο "Basic Kanji Book" το μεταφράζει πέρα από πηγαινω και σαν conduct.
Άρα θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν πχ:

ワイアはでんきを行きます。 (Το καλώδιο άγι ρεύμα)

パイプはみずをいきます。 (Ο σωλίνας άγει νερό)

 

Ακόμη δε μπορώ να αξιοποιήσω επίθετα σαν ρήματα με το αντικείμενο να λαμβάνει το μόριο が.

πχ. με το επίθετο 好き μπορώ να κάνω προτάσεις σαν: ムサカが好きです。 (μου αρέσει ο μουσακάς) Άρα:

  • Μπορώ να κάνω ένα επίθετο να παίζει το ρόλο του ρήματος;
  • Εαν ναι μπορώ να ορίσω στο αντικείμενοό του το μόριο が ή είναι συγγεκριμένα ρήματα στο οποίο γίνετε αυτό;

Δηλαδή μπορώ να πω πχ. 車が赤いです。 (Το αυτοκίνητο είναι κόκκινο)


Edited by pc_magas, 27 March 2019 - 14:08.


#15 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 27 March 2019 - 18:16

Βασικα ειναι okonau και σημαινει "λαμβανει χωρα" "πραγματοποιειται" 

 

το iku ως ρημα κατευθυνσης παιρνει παντα ni

οι προτασεις που εργαψες ειναι λαθος, δε θυμαμαι πιο ειναι το σωστο ρημα σε αυτη την περιπτωση.

 

ムサカが好きです σημαινει "ο μουσακας ειναι αρεστος απο εμενα" αλλα στα Ελληνικα το αποδιδουμε "μου αρεσει ο μουσακας" πρεπει ομως να γνωριζεις τη λεπτη αυτη διαφορα.

 

車が赤いです σημαινει "το αυτοκινητο ειναι κοκκινο" και δινει εμφαση, θα μπορουσε να ειναι πιθανη απαντηση στο

"τι ειναι κοκκινο?"

μια αλλη ερμηνεια θα μπορουσε να ειναι "τα αυτοκινητα ειναι κοκκινα" ως μια διατυπωση γενικης αληθειας αλλα οπως ολοι γνωριζουμε, δεν ειναι ολα τα αυτοκινητα κοκκινα. Οποτε εχουν σημασια τα συμφραζομενα. 


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg