Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

FLCL


  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#31 Nightwalker

Nightwalker

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 13 October 2007 - 08:07

Εμενα οταν ειδα το πρωτο επισοδιο, αν και μου αρεσε επειδη ηταν πολυ διαφορετικο, μου φανηκε πολυ παραξενο. ομως στα επομενα το σuνήθισα σιγα σιγα και στο τελος μου αρεσε πολυ. και το σχεδιο επισης ηταν πολυ ωραιο και διαφορετικο.

#32 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 14 October 2007 - 23:32

Απο εκει και πέρα....
Για να απολαύσεις σωστά το FLCL πρέπει να έχεις δει και καμιά 20 αρια άλλα ανιμε καθώς χαρακτηρίζεται ως εσωστρεφικό genre-buster...


Και εκτός απο τα 20αριά anime που πρέπει αν έχεις δει για να τα πειάσεις όλα πρέπει να έχεις και μια πολύ καλή ιδέα για την Ιαπονική πόπ κουλτούρα και γλώσσα.

Γενικώς δεν είναι καθόλου Western-friendly anime.
Ένα καλό αντίδοτο γι αυτο το προβλήμα είναι να δέις το αμερικάνικο dub που αλλαζουν 1-2 πράγματα στους διαλόγους για να καταλαβένουμαι και εμείς οι εκτώς Ιαπωνίας.

Και μη ξενερώνεις που είναι dub, προκέιτε για μία απο εκεινες τις δακτυλοδεικτούμενες περιπτώσεις που το dub δεν υπολύπετε καθόλου του opriginal.
Posted Image


#33 AndroGhost

AndroGhost

    Wth do you think I am ?

  • Members
  • 383 posts

Posted 15 October 2007 - 15:22

εχετε κανενα dub να προτινεται;
:nosey:
Because, when you are miserable you need someone ever more miserable...than yourself. The ones who aren't human ARE YOU [Lucy - Elfen Lied]
Males are creatures that express their emotions through actions rather than words. It is usually preferred not to have anyone bear their suffering. [Maes Hughes - FMA]
I can have food or drinks spilled on me, or even be spit at and I'll laugh about it. However, if for any reason you hurt a friend of mine... I won't forgive you! [Shanks - One Piece

#34 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 15 October 2007 - 15:28

To dub το έχω απο ένα αγνώστου προέλευσεώς rip σε χαλια ποιότητα.

Αλλά λογικά το το dual audio release των zhentarim θανε το καλύτερο
Posted Image


#35 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 15 October 2007 - 16:09

Και εκτός απο τα 20αριά anime που πρέπει αν έχεις δει για να τα πειάσεις όλα πρέπει να έχεις και μια πολύ καλή ιδέα για την Ιαπονική πόπ κουλτούρα και γλώσσα.

To anime αυτό είναι από τα πρώτα που είδα ποτέ μου. Πράγμα που σημαίνει:

- Aπό ολοκληρωμένες anime σειρές είχα δει πολύ λίγα πράγματα και πιο mainstream (όπως το Trigun και τα Chobits).
- Από ιαπωνική ποπ κουλτούρα τότε ήξερα μόνο για τα Hello Kitty. :hihi2:
- Aπό ιαπωνικές λέξεις ήξερα μόνο κανα "Hai" και "Ohaiho".

Επίσης, τότε δεν έμπαινα και πολύ σε anime forums για να μου πει κανείς "Δες το FLCL, είναι φοβερό anime!". Tυχαία το βρήκα σ' ένα από τα DVD με τα πρώτα μου anime επειδή περίσευε χώρος στο DVD (ήταν σε τρισάθλια ποιότητα). Κι αρχικά δεν μου 'κανε κλικ να το δω αλλά επειδή δεν είχα τίποτε άλλο να δω του έδωσα μια δεύτερη ευκαιρία κι έπαθα το σοκ της ζωής μου.

Έτσι, ανήκει πλέον στο top 10 μου, το 'δα κι άλλες φορές, το soundtrack του είναι το αγαπημένο μου σε anime, είναι το αγαπημένο μου Gainax anime (και το πρώτο μου), έχω και poster του στο δωμάτιό μου και στο μέλλον θ' αγοράσω οπωσδήποτε και τα οriginal DVD.

Kαι δεν ξέρω αν είναι Western-friendly ή όχι (κι ούτε μ' αποσχολεί), πάντως στην Δύση είναι από τα πιο αγαπημένα anime μαζί με διάφορα άλλα mainstream anime όπως το Dragonball, Cowboy Bebop κ.ο.κ. Γιατί και το cult μερικές φορές πουλάει το ίδιο τρελά με το mainstream. Και πουλάει ακόμα και σήμερα. Mέχρι και στην συναυλία των the pillows στις ΗΠΑ (το συγκρότημα που ανέλαβε το soundtrack της σειράς) έγινε της μουρλής από κόσμο.

Και θα συμφωνήσω κι εγώ με την σειρά μου πως η σειρά είναι love it or hate it.

Furi-Kuriiiiiiiiiii!

#36 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 15 October 2007 - 16:38

Και θα συμφωνήσω κι εγώ με την σειρά μου πως η σειρά είναι love it or hate it.


Για μένα ισχύει το hate it.Είναι το μόνο anime το οποίο παρατρίχα να παρατήσω στη μέση.Πάντα ακόμα κι ας μη μου αρέσουν τα βλέπω μέχρι το τέλος .Σε αυτό εκτός από τα 1-2 τελευταία επεισόδια στα άλλα το έβαλα να παίζει και κοιτούσα όλο τριγύρω μου να περάσει η ώρα:terror2:

Posted Image


#37 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 15 October 2007 - 16:40

Για μένα ισχύει το hate it.Είναι το μόνο anime το οποίο παρατρίχα να παρατήσω στη μέση.Πάντα ακόμα κι ας μη μου αρέσουν τα βλέπω μέχρι το τέλος .Σε αυτό εκτός από τα 1-2 τελευταία επεισόδια στα άλλα το έβαλα να παίζει και κοιτούσα όλο τριγύρω μου να περάσει η ώρα:terror2:



:hahaha::hahaha::hahaha:ετσι για να λεμε οτι το ειδαμε κ αυτο...καλα ρε μεγαλε,,ειναι κ 6 επεισοδια μονο....που να ηταν καμια 24...harakiri ??
Posted Image

#38 Hamanu

Hamanu

    Give sick

  • Members
  • 229 posts

Posted 18 October 2007 - 15:35

Είδα ολο το Haruhi σε ένα 6ώρο, και το FLCL πάλι σε ένα βράδυ (όχι το ίδιο προφανώς :P) μ'άρεσε που είναι τόσο Random :D
Posted Image

#39 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 02 November 2007 - 10:55

Αν και παραειναι καμενο, εμενα προσωπικα (οπως εχω ξαναπει) μαρεσε υπερβολικα πολλυ..εχει μεσα τον αυτοσαρκασμπο του ανιμε.(δλδ οι χαρακτηρες ξεφευγουν απτο "ποστο" τους κ ειτε κραζουν το ανιμε στο οποιο παιζουν ειτε το σχολιαζουν)..επεισης πολλυ ωραιο το σκηνικο με τις κιθαρες/μπασσα...
:congrats::congrats::congrats:
Posted Image

#40 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 02 November 2007 - 21:55

οντως δεν ειναι ενα συνηθισμενο anime παντως εγω το λατρεψα ξεκινησα να ριξω μια ματια και τελικα το ειδα ολο ( ε ειναι και μονο 6 επισοδεια :D )

Ιδιαιτερα ωραιο μου φανηκε οταν εφτανε εκεινους τους τρελους ρυθμους που απλως εχανες τη μπαλα, ελιωνες στα γελια το βαζες πισω και μετα pause καθε 3 και λιγο :P

Εξισου ωραιο ηταν οταν 'αλλαζανε' το σχεδιο η οταν το γυρναγανε σε manga.

#41 Bushido

Bushido

    Hungry

  • Members
  • 415 posts

Posted 02 November 2007 - 23:40

ο

Εξισου ωραιο ηταν οταν 'αλλαζανε' το σχεδιο η οταν το γυρναγανε σε manga.


Spoiler:

Posted Image

#42 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 03 November 2007 - 01:46

ναι :D,

Spoiler:


#43 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 06 March 2008 - 18:59

FLCL τι να πει κανεις για το anime αυτο?
Ειναι Απλα Τελιο...
Αγαπαμε Mamimi Samejima....
Spoiler:

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#44 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 06 March 2008 - 20:23

we do we do, my mom caught me today with a poster of her in my room [cencored]
Spoiler:







παντως ειναι κριμα που ανιμε σαν αυτο, κρατανε τοσο λιγο ( like Karas, mnemosyne if it stays as good as ep 1, etc )

#45 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 09 March 2008 - 17:07

FLCL, ενα απο τα ανιμε που ειτε θα λατρεψεις ειτε θα μισησεις... Προσωπικα ανηκω στη δευτερη κατηγορια αφου βρισκω οτι το ανιμε ειναι δομημενο με τροπο ωστε να δειχνει προς τα εξω οτι εχει κατι να πει, αλλα οταν ξυνω την επιφανεια βλεπω οτι δεν εχει τιποτα να μου προσφερει, ειδικα απο αποψη χαρακτηρων, και ετσι το εχω στα λιγα ανιμε που θεωρησα απολυτο χασιμο του χρονου μου (μιλαω υποκειμενικα για να μη με λυντσαρουν οι fans της σειρας). Τουλαχιστον γελασα σε κανα-δυο σημεια...
Posted Image