Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Cardcaptor Sakura: Clear Card-hen

Anime Madhouse Magical Girl Comedy Adventure Romance Shojo

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 16 January 2018 - 15:59

bae2d9007be7afb328beec3cb1a98385.md.png

 

MyAnimeList// Anime News Network// AniDB

 

 

Υπόθεση

 

''Είσαι δεκατετράχρονη βετεράνος μαγισσοπούλα και δεύτερη πιο εμβληματική στον χώρο σου. Έχεις συλλέξει και τις πενήντα δύο Clow κάρτες και ο παιδικός σου έρωτας λείπει εδώ και μια διετία. Σαν να μην έφτανε αυτό, αύριο ξεκινάς την διαδρομή σου στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Όταν ξαφνικά εμφανίζεται αυτός ο καραγκιόζης ο σκιερός τύπος και όλες οι κάρτες σου γίνονται διάφανες και χάνουν την ουσία τους!!! Τι κάνεις, εγκαταλείπεις?

Όχι αν είσαι η Sakura Kinomoto! Όχι στην δική σου βάρδια!

 

Ετοιμαστείτε για άλλη μια σεζόν με την αξιαγάπητη πρωταγωνίστρια, την stalker των παιδικών μας χρόνων, τoν γαμπρό Sssssshaoran, τον καλύτερο αδερφό του κόσμου και τον σέξι φίλο του. Α, και κάτι κάρτες.''

 

 

Συντελεστές

 

To φημισμένο Madhouse κρύβεται πίσω από την αναγέννηση του franchise με την μεταφορά του manga του αρκ που διηγείται η σειρά. Κλασικά του έργα αποτελούν τα Trigun, Kaiji, Technolyze και όλες oi ταινίες του Satoshi Kon και η σειρά του Paranoia Agent.

O Asaka Morio επιστρέφει στην σκηνοθεσία του έργου, έχοντας δουλέψει στον ενδιάμεσο στα Chobits, Aoi Bungaku και Nana μεταξύ άλλων.

Στην σύνθεση η Ookawa Nanase, μέλος των Clamp που πρωτοδημιούργησαν το franchise, έχοντας στο παρελθόν συμμετάσχει και σε άλλα της έργα όπως Tsubasa Shunraiki, Blood-C και xxxHOLiC.

O σχεδιασμός έρχεται από το χέρι του Hamada Kunihiko, ο οποίος έχει ζωντανέψει τους χαρακτήρες στα Nana, Ore Monogatari!! και Chihayafuru για να αναφέρω μερικά παραδείγματα. Την μουσική επιμέλεια ανέλαβε ο Nehishi Takayuki, που έχει εργαστεί ως κύριος συνθέτης σε διάφορα έργα όπως στην ταινία Lupin III: Dead or Alive ενώ επιμελύται συχνά opening και endings, όπως έκανε στα endings του Attack on Titan.

Οpening της σειράς είναι το ''CLEAR'' από την Maaya Sakamoto και ending το ''Jewerly'' από την Saori Hayami.

 

 

Trailer

 

To πρώτο είναι του OVA του Σεπτεμβρίου που έκανε ορισμένες αλλαγές στις τελευταίες σκηνές της ταινίας που είχε ολοκληρώσει το έργο το 2001, ώστε να μπορούν να ελιχθούν με αυτή την νέα ιστορία, ενώ το δεύτερο είναι το επίσημο τρέιλερ.

 

Youtube Video

 

Youtube Video

 


Edited by TheGunsmasha, 16 January 2018 - 19:53.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#2 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 16 January 2018 - 16:09

Είδα τα δύο πρώτα. Καλή η εικόνα και έχουν κάνει σωστή δουλειά με την νοσταλγία, δείχνοντας μας σιγά σιγά χαρακτηριστικά μέρη που πέρασε τις περιπέτειες της η πρωταγωνίστρια μας. Το παράκαναν με τα φύλλα κερασιάς μου φάνηκε ωστόσο.

 

Έχω θέμα με κάποιες φωνές. Οκ, η Sakura έχει το πλεονέκτημα πως όταν λέει ''Sssshaoran'' και ''Mmmmushkaste'' ανεβαίνει η γλυκόζη μου σε επίπεδα ζαχαρώδη διαβήτη, αλλά στην περίπτωση της Tomoyo με ενοχλεί η τόσο χαμηλή και moe φωνή της, ειδικά όταν κάνω σύγκριση με την αγγλική που είχα δει την παλιά σειρά. Μου την σπάει! Και ο Yue από την μία είναι αυτός ο σούπερ σέξι τύπος και από την άλλη έχει αυτή την γλυκανάλατη φωνή. Η Shaft θα τα φρόντιζε αυτά.

 

Στα της ιστορίας, χαίρομαι που μπήκαν στον κόπο να φτιάξουν καινούργιες κάρτες, αν και τα δύο πλάσματα που συναντήσαμε μέχρι τώρα τους έλειπε ψυχή. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα ή επιλύθηκαν με χαζό τρόπο αντίστοιχα.

 

Όπως και να έχει. Η νοσταλγία είνια δυνατή και συνεχίζουμε ακάθεκτοι!


Edited by TheGunsmasha, 16 January 2018 - 16:10.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 January 2018 - 17:37

Η φωνή της Tomoyo δε μ'αρεσε και εμένα καθόλου, είναι πολύ ενοχλητική και πραγματικά δεν ξέρω πώς θα την αντέξω επί 22 επεισόδια.

Τα δύο πρώτα επεισόδια αν και κύλησαν σχετικά νορμάλ δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν και πολύ από άποψη ενδιαφέροντος γιατί σκηνοθετικά ήταν εντάξει. Ελπίζω όταν αρχίσει να χρησιμοποιεί τις κάρτες για να πιάσει άλλες να βελτιωθούν και να φταίει ότι ήταν εισαγωγικά τα επεισόδια. Εν τω μεταξύ πάνε και κάτι αιώνες που είδα το παλιό και δε θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες.

ySss0UF.jpg


#4 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 29 January 2018 - 17:28

Πάρα πολύ καλό επεισόδιο το τρίτο.

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5 denvertz007

denvertz007

    Anime Newbie

  • Members
  • 75 posts

Posted 30 January 2018 - 23:17

Τον καινουργιο κυκλο επεισοδιων,εχω αρχισει να τον βλεπω στα Ιαπωνικα με Αγγλικους υποτιτλους.Mεχρι τωρα ειδα τα 4 πρωτα επεισοδια,και μπορω να πω οτι μου αρεσει.Η Ακιχο,η καινουργια φιλη της Σακουρα,που εμφανιζεται στο 4ο,φαινεται συμπαθεστατο κοριτσι,μιας και εχει ζησει στο εξωτερικο.Αναμενουμε την συνεχεια,που θα δουμε και τον Γιονα,που ειναι στο πλευρο της.Και απο οτι εχω μαθει,ο Γιονα φτιαχνει υπεροχα γλυκα και μαυρο τσαι.Και μονο που θα ακουσει ο Κερβερος,οτι ο Γιονα φτιαχνει γλυκα,θα..."πεσει με τα μουτρα στο φαι"απο την λαιμαργια του,και αντε τωρα η Σακουρα,να προσπαθει να τον..."συμμαζεψει".Θα εχει..."μεγαλη πλακα".Τελικα εμαθα επεισης,οτι η σειρα θα ειναι 26 επεισοδια.Αλλα ειμαι σιγουρος,οτι θα επακολουθησει και ταινια,καθως και συμπληρωματικα επεισοδια(ova),οπως συνηθιζεται στα"ανιμ".Το επιπεδο παραγωγης,ειναι εξαιρετικο,σε οτι αφορα την λεπτομερεια του κινουμενου σχεδιου,και ειναι πολυ κοντα στην πρωτοτυπη της δεκαετιας του 90.


Edited by Hazuki, 31 January 2018 - 11:39.
Αφαίρεση url


#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 31 January 2018 - 00:21

Δεν έχω δει ακόμη το τέταρτο άλλο το τρίτο ήταν σίγουρα καλύτερο από τα πρώτα δύο. Βασικά πάντα μου άρεσε όταν χρησιμοποιούσε μια κάρτα που είχε ήδη για να πιάσει μια άλλη οπότε μόνο από αυτό ανέβηκε η σειρά.

Για τον Toya και τον Yukito έχω την αίσθηση ότι για τους fans ήταν πάντα ξεκάθαρα τα πράγματα, δε μου φαίνεται ότι η σειρά έχει κάνει τεράστια βήματα σε αυτό το κομμάτι μιας και ακόμα είναι λίγο φλου και το υπονοεί μέσα από πιο μικρά πράγματα.

Anyway, καλό το nostalgia factor αλλά ως τώρα βλέπω ότι δεν με έχει κερδίσει ακόμα παρόλο που παλιά μου άρεσε πάρα πολύ. Ίσως απλώς έχω ξεπεράσει τη φάση monster of the week ίσως απλώς να μην ήταν κάτι που έχω όρεξη να δω αυτό το διάστημα. Σαν κονσεπτ συνεχίζει να μου αρέσει όπως πάντα και το 3ο έκλεισε καλά.

ySss0UF.jpg


#7 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 13 February 2018 - 23:07

4-6.

Spoiler:
 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018




Also tagged with one or more of these keywords: Anime, Madhouse, Magical Girl, Comedy, Adventure, Romance, Shojo