Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Fate/Apocrypha

AnimeAction Fantasy Magic Fate Universe Type-Moon A1-Pictures

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#16 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 06 July 2017 - 06:40

Πολλές θρυλικές γυναίκες με το ίδιο παρουσιαστικό. Και αν για Arturia και Modred εξηγείται, η Joan δεν έχει λόγο να είναι πανομοιότυπη. Ξέρω πως είχε γίνει το hint στο Zero, όμως το θέμα μου με παρόμοιους ή και ολόιδιους χαρακτήρες το γνωρίζετε.


Guns, you disappoint me.
Εδώ που πίστευα ότι δεν είσαι filthy casual ήρθες και μου το χάλασες. Που να αρχίσεις και fate grand order. Εκεί να δεις saberfaces.
Άμα ο Takeuchi δεν γούσταρε την saber πιο πολύ από την ζωή μάλλον δεν θα είχαμε τόσες saber faces.
Ο τυπάς όμως έχει κυριολεκτικά ερωτευτεί την saber και θέλει να βάζει την μούρη της σε κάθε τρίτο χαρακτήρα του οποίου επιμελεί το design.
Just deal with it cause it's how type moon rolls.

#17 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 06 July 2017 - 07:27

Βρε το έχω καταλάβει, όμως το σχολιάζω ως χαρακτηριστικό παράδειγμα έλλειψης οποιασδήποτε φιλοδοξίας στον σχεδιασμό χαρακτήρων. Το ότι την λατρεύει ο τυπάς καλά κάνεις και το λες αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#18 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 06 July 2017 - 09:56

Βρε το έχω καταλάβει, όμως το σχολιάζω ως χαρακτηριστικό παράδειγμα έλλειψης οποιασδήποτε φιλοδοξίας στον σχεδιασμό χαρακτήρων. Το ότι την λατρεύει ο τυπάς καλά κάνεις και το λες αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία.


Μια χαρά δικαιολογία είναι.
Όταν ο no.1 saber fanboi τυχαίνει να είναι και ο original σχεδιαστής όλα του τα fanfics γίνονται πραγματικότητα.

Ακόμα και στην μυθολογία της σειρά στέκει το γεγονός ότι μοιάζουν, επειδή οι μύθοι των ηρώων χτίζονται ο ένας πάνω στον άλλο. Οπότε δεν είναι περίεργο ο μύθος της Ιωάννας να αναφέρει ότι η Ιωάννα έμοιαζε στον Αρθούρο(του Fate) και στον ηρωισμό και στην εμφάνιση. Οπότε έτσι μένει στην μνήμη των ανθρώπων και έτσι είναι η μορφή της στο throne of heroes.

Είναι το ίδιο με το γεγονός ότι ο Gilgamesh έχει όλα τα noble phantasms που έχουν υπάρξει και θα υπάρξουν. Παραδείγματος χάρην όταν ο Siegfried πήρε το Garm στα χέρια του, μετατράπηκε σταδιακά όσο προχωρούε το μύθος του,σε Balmung αλλά κράτησε και κάποια χαρακτηριστικά από τον μύθο του Garm.


Έτσι και τα πρόσωπα των ηρώων, ειδικότερα της Arturia είναι το κοινό στοιχείο μεταξύ των μύθων. Κάθε σπαθάκιας ήρωας από την Ευρώπη έχει μεγάλη πιθανότητα να μοιάζει με την Arturia αν είναι γυναίκα.

#19 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 06 July 2017 - 10:13

Ακόμα και στην μυθολογία της σειρά στέκει το γεγονός ότι μοιάζουν, επειδή οι μύθοι των ηρώων χτίζονται ο ένας πάνω στον άλλο. Οπότε δεν είναι περίεργο ο μύθος της Ιωάννας να αναφέρει ότι η Ιωάννα έμοιαζε στον Αρθούρο(του Fate) και στον ηρωισμό και στην εμφάνιση. Οπότε έτσι μένει στην μνήμη των ανθρώπων και έτσι είναι η μορφή της στο throne of heroes.

 

Αυτό εδώ αναφέρεται κάπου στο σύμπαν του franchise ή το συμπεραίνεις από την irl δημιουργία των μύθων στον κόσμο μας?


Edited by TheGunsmasha, 06 July 2017 - 10:14.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#20 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 06 July 2017 - 12:28

Αυτό εδώ αναφέρεται κάπου στο σύμπαν του franchise ή το συμπεραίνεις από την irl δημιουργία των μύθων στον κόσμο μας?


Ξέρω σίγουρα ότι ισχύει για τα όπλα(noble phantasms) είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ισχύει και για τα heroic spirits απλά δεν ξέρω σε ποια ακριβώς απ όλες τις σειρές να σου βρω την εξήγηση.

#21 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 06 July 2017 - 19:59

Αν έχει βρει την συγκεκριμένο παράθυρο στο σύμπαν της σειράς ο Takeuchi ώστε να επαναλαμβάνει το αγαπημένο του σχέδιο καλό για αυτόν. Και πάλι δεν μπορώ παρά να βλέπω επιχειρηματικό δόλο (η saber πουλά) πίσω από αυτήν την αφηγηματική απόφαση, όσο και αν στέκει in-universe.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#22 MariaD

MariaD

    Starting...

  • Banned
  • 26 posts

Posted 08 July 2017 - 10:59

Αφού έχει την Ιωάννα, φαίνεται να έχει και περισσότερη δράση από το κανονικό, καγκουροφέτα δηλαδή. Στο στουντιο έχω εμπιστοσύνη, στο υλικό έχω επίσης. Τί μπορεί να πάει στραβά στην επίκληση του δισκοπότηρου της διασκέδασης.



#23 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 09 July 2017 - 12:23

Αφού έχει την Ιωάννα, φαίνεται να έχει και περισσότερη δράση από το κανονικό, καγκουροφέτα δηλαδή. Στο στουντιο έχω εμπιστοσύνη, στο υλικό έχω επίσης. Τί μπορεί να πάει στραβά στην επίκληση του δισκοπότηρου της διασκέδασης.


Μπορεί να κάνει summon καταλάθος παρακμιακά shitstains να μολύνουν το threa Holy Grail.

#24 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 09 July 2017 - 18:26

Νομίζω μπορούσα να ζήσω και χωρίς να μάθω το τέλος από την αρχή αλλά φαντάζομαι ήθελαν να δείξουν ότι θα μπορέσουν να τα βγάλουν πέρα με τις σκηνές μάχης. Για εισαγωγικό επεισόδιο ήταν οκ, όταν είδα τον adult Waver περίμενα ότι θα ήταν ένας από τους 7 κόκκινους but oh well. Επίσης πέρα από το θέμα της εμφάνισης που θίχτηκε έχω την αίσθηση ότι τη Modred θα τη συμπαθήσω πολύ περισσότερο από την Αρθούρια μόνο και μονο επειδή φαίνεται λιγότερο justice junkie και δε θα με κάνει να βαριέμαι με την κλάψα της. Άντε να δούμε και τους υπόλοιπους χαρακτήρες λίγο πέρα από τις σύντομες συστάσεις.


ySss0UF.jpg


#25 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 July 2017 - 01:34

Επισόδειο 2

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#26 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 10 July 2017 - 13:56

Spoiler: 2



#27 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 10 July 2017 - 14:17



 Έλα πείτε την αλήθεια, η τύπισσα που αμέσως διέταξε ερωτικές περιπτύξεις με την rider της είναι θεά και μόνο.  Όλοι οι πονηρεμένοι το έχετε σκεφτεί. Ε, Kai?

 

spkyrll.gif

 

Το πολύ monogatari φταίει υποθέτω, please don't lump the rest of us with you... 

 

Anyway

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#28 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 July 2017 - 15:24

Spoiler:

 

Aυτό αποτελεί ένα μεγάλο αγκάθι στην νοοτροπία του franchise.

 

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#29 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 10 July 2017 - 22:22

Κάποιοι το λένε αγκάθι, κάποιοι άλλοι το λένε selling point. Θέμα προοπτικής είναι.



#30 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 17 July 2017 - 22:19

Τρίτο.

Spoiler:

 

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018




Also tagged with one or more of these keywords: AnimeAction, Fantasy, Magic, Fate Universe, Type-Moon, A1-Pictures