Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Shoukoku no Altair | Project Altair

Adventure Drama Fantasy MAPPA Summer 2017 anime Shoukoku no Altair Project Altair

  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 17 June 2017 - 13:49

 

MPzUKmP.jpg
 

MyAnimeList // Anime News Network // aniDB

 

 

nQUHX1T.png


 

Μεγάλη αντιπαλότητα υπάρχει για γενιές, ανάμεσα στην αυτοκρατορία Bahltrein (αναφορά στην Αγία Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία) και στη στρατοκρατία της Turkiye. Μια μέρα, όταν ένας από τους υπουργούς της δεύτερης βρίσκεται δολοφονημένος, τα σύννεφα του πολέμου κάνουν την εμφάνισή τους. Η ιστορία ακολουθεί τον νέο πασά, τον 17-χρονο Tughril Mahmut, έναν ειρηνιστή που προσθαθεί να αποτρέψει την έναρξη ενός πολεμού μεταξύ της πατρίδας του και του εχθρικού γείτονα της.

Όσο προχωράει η ιστορία, ο Mahmut βυθίζεται όλο και περισσότερο στον, όχι πολύ όμορφο κόσμο, της πολιτικής αλλά και της διπλωματίας, με φίλους και εχθρούς να κάνουν την εμφάνισή τους γύρω του. Τι θα κάνει ο Mahmut εάν ο πόλεμος αποδειχθεί αναπόφευκτος;

 

Μια φανταστική ιστορία που εκτυλίσσεται σε μια εποχή πολέμου, στην Ευρώπη του 15ου αιώνα, από την ιστορικό και ειδικό στην Τουρκική ιστορία, Kato Kotono.


OpG7p7K.png

 

Τη μεταφορά του manga της Kato Katono, ανέλεβε το στούντιο MAPPA, γνωστό όνομα πλέον στο χώρο, μέσα από τη σκηνοθετική ματιά του Kazuhiro Furuhashi. Τον Furuhashi έχουμε συναντήσει στην καρέκλα του σκηνοθέτη, σε έργα όπως το "Mobile Suit Gundam Unicorn", το "Le Chevalier D'eon", "Real Drive", "Get Backers", "Rurouni Kenshin" αλλά και στο "Hunter x Hunter" του 1999. Tη σύνθεση της σειράς έχει αναλάβει ο Noboru Takagi (Baccano, Durarara!!), τη μουσική επιμέλεια ο Ryo Kawasaki ενώ το σχέδιο των χαρακτήρων ο Toshiyuki Kanno.

Τη φωνή τoυ στον πρωταγωνιστή της σειράς, Mahmut, θα δώσει ο Ayumu Murase, ο VA πίσω από τον Hinata του Haikyuu!!. Παράλληλα, θα ακουσούμε και άλλες γνωστές φωνές όπως της Ai Kayano, του Junichi Suwabe, του Katsuyuki Konishi, του Kazuya Nakai ή του Kenjiro Tsuda. Στο opening θα ακούσουμε το συγκρότημα SID και αντίστοιχα, στους τίτλους τέλους, το συγκρότημα Flower.

Η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 8 Ιουλίου 2017.

 

 

qBOS7BP.png

Youtube Video



 


Edited by Kamen Tantei Zura, 25 June 2017 - 10:11.


#2 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 June 2017 - 13:57

Βλέποντας το PV μετανιώνω που είχα παρατήσει το manga τότε καθώς είναι αρκετά ψηστικό αλλά από την άλλη ignorance is bliss, ίσως να είναι καλύτερα έτσι. Επίσης o Furuhashi μου είχε αρέσει πολύ σκηνοθετικά και στο Unicorn και το Chevalier αλλά και στο Tusioku hen και ελπίζω και δούμε και εδώ κάτι αντίστοιχο και να την ευχαριστηθούμε τη σειρά.

 

+1 Λόγος ο Tsuda.  :kyaaa:


ySss0UF.jpg


#3 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 17 June 2017 - 13:58

Είδα Altair και φοβήθηκα οτι θα κάνουν Anime το assassin's creed το I, ευτυχώς όχι... το anime μου θυμίζει τρομέρα η φάση Arslan Senki και μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι, 25 ωραία επισοδειάκια.



#4 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 17 June 2017 - 13:59

To άνιμε σχέδιο των χαρακτήρων με χαλά πολύ στο μάτι, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται. Όταν βλέπω έργα που αναφέρονται στην Ευρωπαϊκή ιστορία προτειμώ πιο αληθοφανές σχέδιο. Κάποιοι από τους χαρακτήρες μου αρέσουν οπτικά, οι περισσότεροι όμως με χαλάνε αισθητικά.

 

Το υπόλοιπο τεχνικό κομμάτι φαίνεται πολλά υποσχόμενο, όπως και η θεματολογία. Θα δω τουλάχιστον τα πρώτα επεισόδια, ώστε να διαμορφώσω άποψη.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 17 June 2017 - 14:00

Και του χρόνου μας εύχομαι Vinland Saga.


ySss0UF.jpg


#6 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 17 June 2017 - 14:57

Δεν έχω σε υπόληψη το μαγγα αλλά χάρη στο μαππα θα κοιτάξω πώς θα είναι τα επεισόδια. Στη χειρότερη θα καταλήξει βαρετό σαν τον Αρσλαν.



#7 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 17 June 2017 - 21:37

Δεν έχω σε υπόληψη το μαγγα αλλά χάρη στο μαππα θα κοιτάξω πώς θα είναι τα επεισόδια. Στη χειρότερη θα καταλήξει βαρετό σαν τον Αρσλαν.

Δεν έχω διαβάσει καθόλου το manga, αλλά ελπίζω να μην είναι σαν το Arslan, το οποίο έκανα και drop.

Πάνω κάτω συμφωνώ στα σχόλια του Guns για τα designs, αλλά δεν με χαλάνε στον ίδιο βαθμό απαραίτητα. Περιμένω να δω αν έχει να δώσει κάτι από άποψη πλοκής και χαρακτήρων και το ελπίζω.

Και η Kai, συνεχίζει να ονειρεύεται anime adaptation του Vinland.

 

 



#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 June 2017 - 10:22

Οι ζωγραφιές δεν με ενοχλούν, αντιθέτως μου αρέσουν. Το πρόβλημα, αν υπάρξει, θα είναι στο animation.



#9 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 18 June 2017 - 10:29

Απλώς, μου άρεσε περισσότερο η αισθητική που είδα οτι έχει το manga, τα designs στο anime ξέφυγαν λιγάκι.

Ισχύει αυτό που λες πάντως.

#10 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 11 July 2017 - 10:43

Επεισόδιο 1.

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#11 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 12 July 2017 - 19:02

Σε αντίθεση με τον Guns δεν είχα υψηλές βλέψεις για τη σειρά την αλήθεια ούτε περίμενα κάτι σούπερ ουάου με το πρώτο επεισόδιο, απλώς έλπιζα να υπάρχει κάτι το οποίο θα με κρατήσει, είτε πλοκή είτε χαρακτήρες. Το ότι ο Mahmut θα ήταν καλύτερος απ 'ολους το περίμενα με τη σύνοψη της σειράς. Ο 17χρονος πασάς.

Spoiler:


 



#12 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 22 July 2017 - 19:30

Spoiler: 3

ySss0UF.jpg


#13 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 23 July 2017 - 13:47

2-3

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#14 MariaD

MariaD

    Starting...

  • Banned
  • 26 posts

Posted 26 July 2017 - 14:42

ΜΕΤΡΙΟ



#15 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 01 January 2018 - 21:31

Μιας και πια έχει τελειώσει η σειρά, μπορώ να πω ότι ενώ δεν με είχε κερδίσει αμέσως στη συνέχεια έγινε μία από τις πιο συμπαθητικές σειρές της προηγούμενης σεζόν και χαιρόμουν να τη βλέπω σε batch 3-4 επεισοδίων αφού τόσο κρατούσαν και τα περισσότερα arcs που είχε. Το δεύτερο κομμάτι της σειράς ήταν ξεκάθαρα καλύτερο από το πρώτο μισό με κάποια arcs βέβαια να ξεχωρίζουν περισσότερο από τα άλλα, κάνοντας την αρχή με την πολιορκία της Φοινίκης. Συμπάθησα και τον Μαχμούτ λίγο περισσότερο σαν πρωταγωνιστή, αν και σε κάποια σημεία μου φάνηκε ότι θα ήθελα να τα βρει λίγο πιο σκούρα τα πράγματα όταν εξελισσόταν η τακτική του απέναντι στους αντιπάλους. Αν και γενικότερα το cast και οι καταστάσεις ήταν συμπαθητικές, νομίζω πως αν η σειρά έδειχνε λίγο περισσότερο την ιστορία από διάφορες οπτικές γωνίες θα ήταν πολύ καλύτερη, αλλά το εφάρμοσε πολύ λίγο κυρίως στα τελευταία επεισόδια.

 

Γενικά το animation είχε κάποια θεματάκια, αλλά σκηνοθετικά και σαν εκτέλεση συνολικά ήταν πολύ καλύτερο από το remake του Arslan που ώρες ώρες δε βλεπόταν με το cgi να παίρνει το σκήπτρο σε σημεία που δεν χρειαζόταν ιδιαίτερα. Μακάρι κάποια στιγμή να βγάλει και καμιά δεύτερη σεζόν αν και δεν ελπίζω σε πολλά. Μου έχουν πει ότι και το manga είναι καλύτερο αν και δεν μου κάνει εντύπωση με τον αριθμό των κεφαλαίων που κάλυψε το anime.


ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: Adventure, Drama, Fantasy, MAPPA, Summer 2017, anime, Shoukoku no Altair, Project Altair