Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Boku no Hero Academia


  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#16 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 15 June 2017 - 19:03

9ba2dc39-0aa4-40c5-bfbb-a84af7825364.gif

 

 

συγνώμη που δεν ξέρω weabooδιστηκα αλλα κάτι μου λεεί οτι εσύ κάπου έψαξες για να τα βρεις αυτά αντι να τα ανακαλύψεις μόνος σου. XD



#17 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 15 June 2017 - 19:07

9ba2dc39-0aa4-40c5-bfbb-a84af7825364.gif


συγνώμη που δεν ξέρω weabooδιστηκα αλλα κάτι μου λεεί οτι εσύ κάπου έψαξες για να τα βρεις αυτά αντι να τα ανακαλύψεις μόνος σου. XD



Με έπιασες, δεν ξέρω Kanji.

Τα υπόλοιπα τα έχω βρει/μάθει μόνος μου τόσα χρόνια που βλέπω anime χωρίς να ψάξω κάπου.

#18 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 15 June 2017 - 19:13

Με έπιασες, δεν ξέρω Kanji.

Τα υπόλοιπα τα έχω βρει/μάθει μόνος μου τόσα χρόνια που βλέπω anime χωρίς να ψάξω κάπου.

 

κοιτα κι εγω ξερω μερικες λεξεις με τοσα που εχω ακουσει, αλλα το να ξερεις πραγματα σαν την "ταινια" μου φαινεται λιγο κουφο, αν οντως δεν ψευδεσαι οπως στο παιχνιδι "εδω ψεύδεσαι" τοτε το εχεις παει σε αλλο επιπεδο και μπράβο σου... νομιζω...


Edited by Scarlet D., 15 June 2017 - 19:14.


#19 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 15 June 2017 - 22:19

κοιτα κι εγω ξερω μερικες λεξεις με τοσα που εχω ακουσει, αλλα το να ξερεις πραγματα σαν την "ταινια" μου φαινεται λιγο κουφο, αν οντως δεν ψευδεσαι οπως στο παιχνιδι "εδω ψεύδεσαι" τοτε το εχεις παει σε αλλο επιπεδο και μπράβο σου... νομιζω...



Δηλαδή θες να μου πεις ότι δεν βλέπεις την σχέση μεταξύ του Sero και της λέξης ΣΕΛΟτεΐπ που χρησιμοποιούμε και στην Ελλάδα. Ειδικά όταν ξέρεις ότι οι Ιάπωνες δεν μπορούν να προφαίρουν το "L" και το αντικαθιστούν με "R".

Σελοτεΐπ>Sellotape>Serotype>Sero

Εγώ δεν το θεωρώ και τόσο δύσκολο να το δει κανείς. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ QUIRK ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΕΛΟΤΕΙΠ.

#20 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 June 2017 - 00:24

Μακρυά από katakana όσο είναι ακόμα νωρίς.  :hahaha:  seroteepu XD 

 

Γενικά τα περισσότερα ονόματα στα ανιμε έχουν λόγο και ερμηνεία αν τα ψάξεις, πόσο μάλλον σε τέτοια άνιμε που τα βασίζουν ανάλογα με προσωπικότητες ή δυνάμεων/ιδιοτήτων/εμφανίσεων κτλ.


フカフカ

#21 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 16 June 2017 - 00:40

Μακρυά από katakana όσο είναι ακόμα νωρίς. :hahaha: seroteepu XD

Γενικά τα περισσότερα ονόματα στα ανιμε έχουν λόγο και ερμηνεία αν τα ψάξεις, πόσο μάλλον σε τέτοια άνιμε που τα βασίζουν ανάλογα με προσωπικότητες ή δυνάμεων/ιδιοτήτων/εμφανίσεων κτλ.


Χαρακτήρας με όνομα Yuki η Aoi και υπάρχει 98% πιθανότητα για την εμφάνιση κάποιας δύναμης νερού/πάγου.
Χαίρομαι που δεν είμαι Ιάπωνας γιατί άμα διάβαζα κάποιο κόμικ όπου η πρωταγωνίστρια λεγόταν μπλε ή χιόνι θα πήγαινα να κάψω τα manuscript του συγγραφέα.
Τουλάχιστον τώρα που δεν ξέρω την γλώσσα το Yuki και το Aoi φαντάζουν ελαφρώς λιγότερο cringe στα σάπια gaijin αυτάκια μου.

#22 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 June 2017 - 00:56

Χαρακτήρας με όνομα Yuki η Aoi και υπάρχει 98% πιθανότητα για την εμφάνιση κάποιας δύναμης νερού/πάγου.
Χαίρομαι που δεν είμαι Ιάπωνας γιατί άμα διάβαζα κάποιο κόμικ όπου η πρωταγωνίστρια λεγόταν μπλε ή χιόνι θα πήγαινα να κάψω τα manuscript του συγγραφέα.
Τουλάχιστον τώρα που δεν ξέρω την γλώσσα το Yuki και το Aoi φαντάζουν ελαφρώς λιγότερο cringe στα σάπια gaijin αυτάκια μου.

 

Υπάρχουν και χείροτερα, όπως το να λέγεται κερασία και είναι αρσενικός χαρακτήρας ή όνοματα τύπου yuri, sumire, roze και πάει λέγοντας....γενικά αυτά που ανάγουν σε χρώματα η φυτά -γλυκά και δεν ξέρω γω τί ότι κατεβάσει το μυαλό του καθένα, είναι ότι πιο αστείο.  Murasaki Sumire ξέρω γω, η Mωβ βιολετα! Απλά δεν μεταφράζεις με τα ελληνικά αν λυπάσαι τα εγκεφαλικά σου κύτταρα  :dazed:


フカフカ

#23 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 25 June 2017 - 10:47

Spoiler: σποιλερ για μανγκα...


το ειδατε κι εσεις αυτο ε;

#24 GokussjGod

GokussjGod

    Anime Fan

  • Members
  • 220 posts

Posted 09 July 2017 - 17:03

To νεο επεισοδιο το βρηκα εξαιρετικο, μου αρεσε ο Gran Torino και η αλληλεπιδραση του με τον izuku, ειχε πλακα και τον βοηθησε να δει τι εκανε λαθος οσον αφορα το ενας για ολους .Επισης μου αρεσε που ανελυσε πως ακριβως δουλευουνε οι ηρωες μεταβαινοντας σε διαφορους εκπαιδευτικους των μαθητων συμπληρωνοντας ο ενας των αλλων, και απο τι φαινεται ο ηρωας που ειναι ο τεταρτος πιο δυνατος εχει σκοπο να στρωσει για τα καλα τον μπακα bakugo, απο την αρχη μεχρι τωρα δεν τον χωνευω καθολου, τωρα θα τον φτιαξει(ελπιζω)  χεχεχε :hehehe:, αλλα και οι κακοι αρχιζουνε να εξελισσονται απο τι βλεπω και θα ηθελα να μαθω τα κινητρα τους.

Και αυτο το παιδι ο izuku τι μανια ειναι αυτη να παρομοιαζει τoν εαυτο του με ψημενα φαγητα ;  :wth:

A ναι και και το νεο opening και το ending τα βρηκα υπεροχο και σοτ ending μου αρεσε που ηταν που ηταν λες και ηταν σε παραλληλο συμπαν τυπου dragon quest.


Edited by GokussjGod, 09 July 2017 - 17:15.


#25 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2017 - 20:45

~Bump for great justice.
Τα ova τα έχει δει κανείς;
rsrGbGx.gif

#26 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 27 November 2017 - 22:02

Ναι. Δεν λένε και πάρα πολλά, δηλαδή δεν χάνεις και τίποτα να μην τα δεις, αλλά τρώγονται σε γενικές γραμμές.

ySss0UF.jpg


#27 Todoroki

Todoroki

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 28 November 2017 - 21:54

                                         YO

 

Περιμένει κανείς άλλος Boku no hero Academia season 3?? και One Punch Man?

Δεν μπορώ να περιμένω!!

:lovulovu:  :lovulovu:  :lovulovu:  :lovulovu:

     

Attached Files


Edited by Todoroki, 28 November 2017 - 22:32.

nIvyRR.png

#28 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 29 November 2017 - 17:02

εγω περισσότερο διαβαζω το manga αλλα να σου πω την αληθεια το βαριεμαι απειρα. Ανυπομονώ για την νεα σεζον, ξερετε μεχρι ποσο θα δειξει;



#29 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 December 2017 - 11:19

https://www.animenewsnetwork.com/news/2017-12-10/my-hero-academia-gets-anime-film-with-original-story-in-summer-2018/.124951

 

Ταινία για το boku no hero αλλά μάλλον τύπου flashback και σενάριο που δεν βασίζεται στο manga. Τουλάχιστον σε σενάριο συμμετέχει ο mangaka οπότε υποθέτω δεν θα είναι τόσο άσχετο με το original υλικό.  :riiight:


rsrGbGx.gif

#30 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 11 December 2017 - 17:19

Ελπιζω να μην ειναι οοολο flashback και λιιγο story..Αν και γενικα ολα τα Ova/special που εχει βγαλει μεχρι τωρα ηταν ευχαριστα..  Παντως περιμενω/ουμε πως και πως την τριτη σεζον που ξεκιναει τον Απριλη!!!

 

https://myanimelist.net/anime/36456/Boku_no_Hero_Academia_3rd_Season


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...