Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Boku dake ga Inai Machi

seinen supernatural

  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 08 January 2016 - 00:30

Ερχόμενο να διαδεχτεί το Subete ga F ni Naru στο noitamina block του Fuji Tv από τα χέρια της A-1 Pictures κι αυτό, είναι μια υπερφυσική σειρά μυστηρίου που ελπίζω ότι θα κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Βασισμένο στο manga του Kei Sanbe και με δώδεκα(12) επεισόδια να έχουν προγραμματιστεί για προβολή, η A-1 ανέθεσε τη σκηνοθεσία στον Tomohiko Itou του Sword Art Online αυτή τη φορά.

 

yar6SAm.jpg?1

8232564

 

Ο Satoru Fujinuma είναι ένας φέρελπις mangaka που παράλληλα εργάζεται part time ως ντιλιβεράς σε μια πιτσαρία. Ανάμεσα στις δυσκολίες να γίνει δεκτός από τον εκδοτικό οίκο με τον οποίο θέλει να συνεργαστεί, βρίσκεται και μια παράξενη ικανότητα που του επιτρέπει να ταξιδεύει για ένα μικρό χρονικό διάστημα στο παρελθόν κάτι που χρησιμοποιεί για να αποτρέψει δυστυχήματα χωρίς καμία ανταμοιβή πέρα από την ηθική.

 

I6x4elj.jpg?1

Αγίου Μελετίου 32

 

Έπειτα από μια τέτοια ηρωϊκή εξόρμηση καταλήγει να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο, κάτι που γίνεται αιτία να γνωριστεί καλύτερα με τη νεαρή Airi Katagiri που δουλεύει μαζί του. Εδώ η σειρά αρπάζει την ευκαιρία και εισάγει και τη μητέρα του, Sachiko, που ήρθε να επισκεφτεί τον γιο της για να δει αν ανάρρωσε και έτσι ολοκληρώνεται η γνωριμία μας με τους βασικούς χαρακτήρες.

 

N4OSGI9.jpg?1

Ιωαννίνων 164

 

Και κάπου εδώ ξεκινάει να ξετυλίγεται το κουβάρι της βασικής ιστορίας. Η περίεργη ικανότητα του Satoru σε συνδυασμό με την εξονυχιστική Sachiko θέτουν σε κίνηση τα γρανάζια της μοίρας που παρέμεναν σταματημένα έπειτα από ένα περιστατικό στα παιδικά χρόνια του Satoru.

Οι εξελίξεις στο τρίτο τμήμα του επεισοδίου αποζημιώνουν για την κάπως αργή εισαγωγή και δίνουν την υπόσχεση για μια πιο περιπετειώδη συνέχεια.

 

Καθ' όλη τη διάρκεια του επεισοδίου μέσα από την ομιλία και τη γλώσσα του σώματος, ο Satoru δείχνει πόσο μετανιωμένος είναι για το παρελθόν του, ευχόμενος ίσως να μπορούσε να γυρίσει πίσω και να το αλλάξει.

Οι ευχές όμως είναι επικίνδυνες, και το τίμημα πολλές φορές μεγάλο για την πραγματοποίησή τους.

Αυτό θέτει και τον τόνο, το κλίμα και την ατμόσφαιρα του έργου.

Νωχελικό pacing με απότομες κορυφώσεις πριν βυθιστεί ξανά στην ήρεμη και βαρετή καθημερινότητα.

Σε σχέση με τα έξι πρώτα κεφάλαια του manga τα οποία καλύπτει το πρώτο επεισόδιο του anime, αρκετές σκηνές μικρότερης σημασίας έχουν παραλειφθεί. Αυτό κάνει κάποιες εναλλαγές σκηνών μπερδεμένες επειδή χωρίς τις λεπτομέρειες είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά όχι αδύνατο να γίνει η σύνδεση από λιγότερο προσεκτικούς θεατές.

Δεν ξέρω αν αργότερα αυτές οι σκηνές επιστρέψουν ως flashbacks σε μια μορφή μή γραμμικής αφήγησης αλλά αμφιβάλλω ότι θα κάνουν κάτι τέτοιο με τον περιορισμένο χρόνο που διαθέτουν.

 

 

Το Boku dake ga Inai Machi είναι μια φιλότιμη προσπάθεια στο χώρο των σειρών μυστηρίου που δεν ξεφεύγει από κλισέ και περιέχει ενδεχομένως αυτοβιογραφικά στοιχεία από τη ζωή του Kei Sanbe. Αν κρίνω από τη πρότερη δουλειά της A-1, θα έχουμε στη χειρότερη περίπτωση μια μέτρια προς καλή σειρά για να περάσουν οι εναπομείνασες εβδομάδες του χειμώνα.

 

 



#2 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 08 January 2016 - 02:38

Το πρώτο επισόδειο ήταν καλό. Μοναδική μου ένσταση ήταν προς το τέλος:

Spoiler: Spoiler Episode 1

 

Όμως, ένας φίλος που διαβάζει το manga, μου πέταξε τις σελίδες με την εν λόγο σκηνή. Στο manga ήταν πολύ πιο μεγάλη, και προφανώς πιο αναλυτική.

 

Στην τελική όχι ότι ενοχλήθηκα τρομερά, και ο τρόπος που το έδειξε το anime εξακολουθεί να μου αρέσει. Αν και ελπίζω και γω σε flashback που να προσθέσουν ένα δυο λεπτομέριες που δεν χώραγαν στο επισόδειο. Θα δείξει.


Edited by Sparda, 08 January 2016 - 02:38.

Posted Image


#3 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 08 January 2016 - 13:31

Θα το παρακολουθώ και εγώ το συγκεκριμένο έργο, και εδώ θα είμαστε να το σχολιάζουμε.

Επεισόδιο 1:

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#4 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 08 January 2016 - 14:07

Μερικά σχόλια πάνω στα σχόλια

Spoiler: 1



#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 08 January 2016 - 19:39

Υποθέτω ότι αυτό θα είναι το ενεργό thread της σεζόν, σχεδόν λυπάμαι που έχω διαβάσει το manga οπότε θα πρέπει να κρατάω τα λόγια μου

 

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#6 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 10 January 2016 - 20:25

Γενικά μου άφησε καλή εντύπωση το πρώτο επεισόδιο. Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα είναι οι φωνές - ειδικά το μονότονο του πρωταγωνιστή ταιριάζει με το κλίμα της σειράς.

 

Τώρα, στα πιο ευαίσθητα

 

Spoiler:



#7 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 14 January 2016 - 23:41

Πολύ γρήγορα πέρασε αυτό το επεισόδιο :(
 
Spoiler:

Edited by devnull, 14 January 2016 - 23:46.


#8 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 15 January 2016 - 02:39

Στα δημοτικά της Ιαπωνίας φοράνε κάζουαλ ρούχα! Τι μαθαίνει κανείς.

 

Επεισόδιο 2:

Spoiler:
 


Edited by TheGunsmasha, 15 January 2016 - 02:40.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#9 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 15 January 2016 - 20:30

Spoiler: 2



#10 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 18 January 2016 - 20:27

Τώρα που είχαμε και Opening:

Spoiler: Επισόδειο 2

 

Γενικά μου άρεσε όπως εξελήχθηκε. Αν και

Spoiler: Επισόδειο 2

 

Αλλά το ενδιαφέρον κρατιέται. Περιμένουμε την συνέχεια.


Posted Image


#11 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 23 January 2016 - 04:05

Τρίτο:

Spoiler:

 

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#12 devnull

devnull

    Starting...

  • Members
  • 13 posts

Posted 23 January 2016 - 13:37

3ο

Spoiler:



#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 23 January 2016 - 13:59

Spoiler:



#14 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 26 January 2016 - 00:06

Μεχρι στιγμης πιστευω οτι πραγματικα τα παει παρα πολυ καλα!Γενικα ειναι πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα :P

Ακομα και στις σκηνες που δεν γινεται κατι ουσιαστηκο, ειναι τοσο καλοφτιαγμενο που μου κραταει το ενδιαφερον.Ενδιαφερουσα ιστορια-χαρακτηρες και ωραιο animation.I ask nothing more :D

Spoiler:


Edited by Itachi Akatsuki, 26 January 2016 - 00:07.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#15 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 29 January 2016 - 01:57

Ωραιο επεισοδειο το 4ο!!!

Spoiler:


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om




Also tagged with one or more of these keywords: seinen, supernatural