Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Death Note


  • Please log in to reply
2705 replies to this topic

#2686 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 16 August 2014 - 14:36

*Α, τώρα που μιλάω για μουσική: στη μουσική επένδυση του ανιμέ χρησιμοποιούνταν σε κάποιες φάσεις χριστιανικές ψαλμωδίες ή με γελούσαν τα αυτιά μου;!

Μεταξύ άλλων στο στυλ των Γρηγοριανών ύμνων, υπάρχει διασκευή του Κύριε Ελέησον. Οι Hirano Yoshihisa και Taniuchi Hideki έκαναν φανταστική δουλειά με το soundtrack.


Posted Image
Posted Image

#2687 Snape

Snape

    The Brazilian

  • Members
  • 64 posts
  • LocationΣτην Ταράτσα

Posted 16 August 2014 - 16:52

Αυτό το διάστημα ετοιμάζομαι να ξανα δω Death Note μετά από αρκετά χρόνια.
Το soundtrack του όντως είναι υπέροχο.



#2688 Spaceman

Spaceman

    Commander from Hell

  • Members
  • 338 posts
  • LocationPeiraias

Posted 27 December 2014 - 19:41

Μου ήρθε φλασιά να το ξαναδώ και θέλω να ρωτήσω κάτι. Το anime ακολουθεί πιστά το manga?



#2689 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 27 December 2014 - 22:07

Μου ήρθε φλασιά να το ξαναδώ και θέλω να ρωτήσω κάτι. Το anime ακολουθεί πιστά το manga?

 

 

Κόβει κάποια πράγματα, κυρίως από το δεύτερο κομμάτι της σειράς, κάνοντας το να φαίνεται πολύ κακό σε σχέση με το πρώτο και αλλάζει το φινάλε με τρόπο που προσωπικά διαφωνώ γιατί στερεί την συναισθηματική κλιμάκωση που περιμένεις και που υπάρχει στο manga.



#2690 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 28 December 2014 - 01:32

Οτι ειπε ο Osama :P Προσωπηκα προτειμω πολυ περισσοτερο το manga.


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#2691 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 June 2017 - 11:46

Το μανγκα ειναι κλασεις ανωτερο απο το ανιμε, οπως πιστυεω οτι ειναι γενικα τα μανγκα, επειδη εκει δεν υπαρχει ο περιορισμος των 23 λεπτων ανα επεισοδιο.

 

Το τελος στο μανγκα ηταν καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο.

 

Spoiler:

 

Στο ανιμε αν θυμαμαι καλα, ηταν πολυ πιο βιαστικο. Η μουσικη παντως τα εσπαγε.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2692 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 09 June 2017 - 11:57

Το μανγκα ειναι κλασεις ανωτερο απο το ανιμε, οπως πιστυεω οτι ειναι γενικα τα μανγκα, επειδη εκει δεν υπαρχει ο περιορισμος των 23 λεπτων ανα επεισοδιο.

 

Το τελος στο μανγκα ηταν καλυτερο και πιο ολοκληρωμενο.

 

Spoiler:

 

Στο ανιμε αν θυμαμαι καλα, ηταν πολυ πιο βιαστικο. Η μουσικη παντως τα εσπαγε.

 

καλα θυμασαι! το τελος στο anime για εμενα ηταν ξενερομα απιστευτο, το σχεδιο ηταν σε φαση:

Spoiler:


Edited by Scarlet D., 09 June 2017 - 11:58.


#2693 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 June 2017 - 12:02

χα χα καλα τα λες :P

 

Παντως το τελευταιο chapter του μανγκα δεν μπορουσα να το αφησω απο τα χερια μου. Ημουν στο κρεβατι μου, ετρεμα και γυρναγα τις σελιδες δυο δυο xD Ηταν πολυ αγχωτικο αλλα και επικο. 


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2694 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 June 2017 - 12:08

Κι γω αυτό θυμάμαι, ότι το manga ήταν καλύτερο αλλά και το anime σε σχέση με άλλα adaptation ήταν αρκετά καλό. Θα μπορούσαν να του κάνουν μια σεζόν filler μετά το "γεγονός" με τον L και να κλαίγανε και οι ρέγγες.  :colddd:


rsrGbGx.gif

#2695 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 09 June 2017 - 12:10

Κι γω αυτό θυμάμαι, ότι το manga ήταν καλύτερο αλλά και το anime σε σχέση με άλλα adaptation ήταν αρκετά καλό. Θα μπορούσαν να του κάνουν μια σεζόν filler μετά το "γεγονός" με τον L και να κλαίγανε και οι ρέγγες.  :colddd:

 

Δεν ηταν καθολου χαλια το anime, μεχρι μετα τον θανατο του σοκολατανθρωπου του mello μια χαρα πηγαινε για εμενα, μετα βιαστηκαν και το εκαναν χαλια μαυρα...



#2696 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 June 2017 - 12:14

Εννοειται πως το ανιμε ηταν καλο! Απλα το μανγκα το ξεπερναει για μενα ;)


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2697 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 June 2017 - 16:32

Όσον αφορά αυτό που λέτε:

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#2698 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 June 2017 - 23:16

Όσον αφορά αυτό που λέτε:

Spoiler:

 

Spoiler:

Edited by Osama Bin Laden, 09 June 2017 - 23:34.


#2699 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 June 2017 - 01:22

Καταλαβαίνω τι εννοείς.

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#2700 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 28 May 2018 - 20:58

Guys, χρειαζομαι βοηθεια. Θελω να βρω το death note με ελληνικους υποτιτλους για να το δει η μανα μου. Το θεμα ειναι οτι εψαξα σε αρκετα fansubbing groups και δεν υπαρχει τιποτα. Ειναι λες και αρνουνται να το μεταφρασουν.

 

Μονο σε ενα site το βρηκα και αυτο ηταν ολα τα επεισοδια μαζι σε ενα φακελο μεσω torrent με τρεις seeders. Θα παρει ωρες να κατεβει και δεν γινεται πρακτικα. Επισης, δεν θα θελαμε να ειναι online, αν ειναι δυνατον. Any ideas?


8J90AKf.jpg

that's a dude!