Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Anime vs Manga


  • Please log in to reply
195 replies to this topic

Poll: Anime vs Manga (390 member(s) have cast votes)

Anime vs Manga

  1. Manga (80 votes [33.20%] - View)

    Percentage of vote: 33.20%

  2. Anime (161 votes [66.80%] - View)

    Percentage of vote: 66.80%

Vote Guests cannot vote

#31 Luffy88

Luffy88

    mpafanakos^^

  • Members
  • 104 posts

Posted 01 December 2006 - 02:19

Κλείνω πιο πολύ στα άνιμε!! :head: γιατι όπως υπόθηκε κ απο τους προηγούμενους υπάρχει αυτή η οπτικοακούστικη ρε αδελφέ!! όχι οτι μ χαλάνε κ τα manga...
Posted Image

#32 malcolm

malcolm

    Anime Fan

  • Members
  • 34 posts

Posted 10 February 2007 - 16:15

Το anime ειναι πιο ολοκληρωμενο σαν εμπειρια, εχοντας την μουσικη, την κινηση, την ταχυτητα, τιε εκφανσεις των συναισθηματων.
Γενικα ειναι ενα πιο ολοκληρωμενο οπτικοακουστικο συνολο με δυναμικη.


...με καλύπτει πλήρως η άποψη του φίλου mcgraf! :thumbup:
Posted Image

#33 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 23 February 2007 - 00:01

Θα προτιμήσω τα anime αλλά θέλω να ρωτήσω ποιος πιστεύει ότι υπάρχει σειρά anime η οποία είναι καλύτερη από την manga σειρά της;
Όλο ακούω να λένε ....και που να διαβάσεις το manga...στο manga το εξηγεί καλύτερα...στο manga είναι καλύτερη η μάχη....αυτό δεν το έδειξε στο manga, πάλι filler βάλανε.... και άλλα τέτοια.
Από εσάς που έχετε διαβάσει το manga και έχετε δει και το anime μίας σειράς πείτε μου τι σας άρεσε περισσότερο στο manga από ότι στο anime.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#34 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 23 February 2007 - 00:07

Κι εγώ την έχω αυτήν την απορία!

Εγώ όσες φορές προσπάθησα να διαβάσω manga, είχα την εντύπωση ότι κάτι δεν καταλάβαινα σωστά... Όλοι μου λένε ότι αυτό το γίνεται τις πρώτες φορές, αλλά δεν ξέρω. Γιαυτό, αν και είναι πετσοκομένα όπως φαίνεται, ψηφίζω άνιμε.
Posted Image

#35 Dr.ApE

Dr.ApE

    SufferGenius

  • Members
  • 119 posts

Posted 23 March 2007 - 11:46

Και τα anime και τα manga είναι πολύ ωραία αλλά πιο πολύ anime γιατί έχει κίνηση και ήχο:kakashithumbup:...

Spoiler: One Piece Crew

-It's the first day of the rest of your life...


#36 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 03 April 2007 - 03:49

Άγνοια βλέπω !!
Ο μόνος λόγος που έχω κόψει τα manga αυτό τον καιρό είναι λόγο του λίγου χρόνου που διαθέτω αυτό τον καιρό #@%&* διπλωματική ^&^(*( .. ναι τεσα στο θεμα μας
ΓΙΑΤΙ MANGA :
1) Τα manga συνήθως απευθύνονται σε ποίο ώριμο κοινό έτσι στα manga δεν πέφτει η λογοκρισία στην βία, στο γυμνό, και στην γλώσσα που χρησιμοποιείται που πέφτει στα anime (εκτός άμα βάλει το χεράκι της καμιά tokyopop και θέλει να το προώθηση το manga σε καμία Αμερική )και έτσι παρουσιάζονται ακραίες καταστάσεις και συμπεριφορές που δύσκολα θα δεις ακόμα και σε OVA. Επίσης πιάνονται θέματα που ακόμα και αν τα έβλεπες σε anime δεν θα ήταν στην ίδια ένταση και γενικότερα υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία στην έκφραση του mangaka , έτσι όσοι δεν διαβάζουν mamga μένούν μακριά από κάποιες κορυφαίες δουλείες ή στην καλύτερη περιορίζονται σε κάποιο κακοποιημένο ή και πετσοκομμένο anime .
2) Υπάρχει περισσότερος χρόνος και χώρος για να παρουσιαστεί η εξέλιξη ενός χαρακτήρα , ενώ ταυτόχρονα βλέπεις και τις σκέψεις και όχι μόνο πώς αντιδρά στις καταστάσεις και τι λέει όπως στα anime πράμα που είναι αρκετά βοηθητικό για να καταλάβεις κάποιόν χαρακτήρα και να ταυτιστείς περισσότερο μαζί του, αντίστοιχος χρόνος δίνεται και στην πλοκή με αποτέλεσμα να καταλαβαίνεις και να εμβαθύνεις περισσότερο, μπορεί να υπάρχουν σκηνές που δεν υπάρχουν στο anime γιατί θεωρήθηκαν λιγότερο σημαντικές ή να έχουν αφαιρεθεί ολόκληροι χαρακτήρες από το story στο anime, ωστόσο όλα αυτά δίνουν μία καλύτερη εικόνα . Σε ακραίες αλλά όχι σπάνιες περιπτώσεις που θέλουν να τελειώσουν το anime και το manga δεν έχει τελειώσει ακόμα φτιάχνουν ένα ότι να είναι τέλος που μπορεί να μην εξηγεί και τπτ ή να μην ικανοποιεί . Έτσι για οποίων θέλει το κάτι παραπάνω σε μια σειρά το αντίστοιχο manga είναι must.
3) +1 Ένα λόγο έχουν όσοι τους αρέσει το ασπρόμαυρο σαν αισθητική και κατανοούν κάποια από τα καλά του ^^

Βέβαια τα παραπάνω ίσος να μην φαίνονται και πολύ σε σειρές μπαμ-μπουμ ξύλο do θάνατος παντού όπως naruto bleach one pice …. Το πιάσατε το νόημα φαντάζομαι …
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#37 Ryuky

Ryuky

    Indictee, The

  • Members
  • 56 posts

Posted 04 June 2007 - 19:16

anime!!!


#38 Yuna

Yuna

    Anime Freak

  • Members
  • 328 posts

Posted 04 June 2007 - 23:30

Manga. Στα anime παρ' ολο που είναι πιο ζωντανα με τη μουσική και όλα αυτά, αλλά τα manga μου δίνουν μια άλλη ατμόσφαιρα. Θεωρώ "ευκολο" το να κάτσεις και να δεις ένα επισόδειο, αλλά το να διαβάζεις ένα chapter σε βάζει περισσότερο στη ιστορία. Έτσι κι αλλιώς προτιμώ πάντα τα original, είναι σπαστικό που κόβουν κάποιες σκηνές, βάζουν άλλες κλπ.

#39 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 05 June 2007 - 03:04

manga. Though if I see an anime adaptation that I like, I'll probably read the manga right after, just to have a complete view.
Posted Image

#40 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 05 June 2007 - 03:57

Αν και δεν έχω διαβάσει πολλά μάνγκα, πρέπει να πω ότι γενικότερα στα μάνγκα ο χαρακτήρας πραγματικά αναπτύσεται καλύτερα και πολλές λεπτομέριες γίνονται καλύτερα κατανοητές. Επίσης πάλι η ανάπτυξη του χαρακτήρα είναι πολύ καλύτερη. Γι' αυτό μάνγκα.

Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω την αίσθηση που μου πέρασε το Hellsing όταν το διάβασα.

Αλλά γενικότερα διαφορετική η αίσθηση που προσφέρει το ένα σε σχέση με το άλλο και ειδικότερα ανίμε που δεν προέρχονται από μάνγκα.
Posted Image

#41 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 05 June 2007 - 10:34

Δεν ψηφίζω γιατί δεν ξέρω τι να διαλέξω, απλά αν ρωτήσω, υπάρχει σειρά που πρώτα έγινε anime και μετά manga;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#42 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 05 June 2007 - 12:31

Δεν ψηφίζω γιατί δεν ξέρω τι να διαλέξω, απλά αν ρωτήσω, υπάρχει σειρά που πρώτα έγινε anime και μετά manga;


Eureka 7 was first an anime, so was Suzumiya Haruhi no Yuutsu and Full Metal Panic. I'm sure that if I search a bit, i'll find some more though it is rare and happens only with the MOST successfull anime.
Posted Image

#43 tinagk

tinagk

    Starting...

  • Members
  • 31 posts

Posted 05 June 2007 - 13:29

Σίγουρα θα προτιμήσω να δω ένα anime αν δεν έχω χρόνο και κουράγιο να διαβάσω το manga. Το manga όμως είναι πάντα πιο πλήρες. Υπάρχουν 2 manga που θέλω οπωσδήποτε να διαβάσω. Το ένα είναι το gantz που για να τελειώσουν τη σειρά του δώσανε ένα άθλιο τέλος καθώς και το Hellsing γιατί αφήνει απίστευτα κενά (παρόλα αυτά το λάτρεψα ακόμα και έτσι).

Άρα γενικά από άποψη ποιότητας, ιστορίας, πληρότητας το manga είναι καλύτερο. Απλά θέλει χρόνο και κουράγιο : για σκέψου να διάβαζες το Naruto...αν και για να δω τα 150 επεισόδια (τόσα άντεξα) χρειάστηκε χρόνος. Τώρα απλά περιμένω κάθε 2η βδομάδα ένα καινούργιο chapter και η αίσθηση μου αρέσει πολύ περισσότερο.

#44 kakarrot

kakarrot

    C&F 24/7

  • Members
  • 442 posts

Posted 06 June 2007 - 00:00

εμμμ δυσκολο ..
αλλα θα πω ανιμε
γιατι η οπτικοακουστικη ιδιοτητα των ανιμε
τα κανει πιο ευκολα

κυριε κυριε
θα ηθελα να αναδιατυπωσω

το εντυπο manga το προτιμω στο χαλαρο:lovulovu: απο το ανιμε
τωρα σε ηλεκτρονικη μορφη δεν το αντεχω ( το manga )
Posted Image
Μην ακολουθείς το μονοπάτι.
Πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.

#45 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 June 2007 - 23:56

κυριε κυριε
θα ηθελα να αναδιατυπωσω

το εντυπο manga το προτιμω στο χαλαρο:lovulovu: απο το ανιμε
τωρα σε ηλεκτρονικη μορφη δεν το αντεχω ( το manga )


και ομως για καλυτερη μεταφραση συνηθως τα scanlations ειναι πιο πιστά παρά τα πετσοκοψήματα από εταιριες τυπου Viz και Darkhorse.

Τα μανγκα διαβάζονται (με εξαιρεση αυτά τυπου GITS, Appleseed κλπ) στην οθονη ανετα, μιας και δεν εχουν πολυ κειμενο. Το προβλημα ειναι στα δυτικά κόμικς

αν ειναι παντως καλος ο τιτλος και καλοσκαναρισμενος και καλομεταφρασμενος, δεν εχω προβλημα να τον διαβασω ηλεκτρονικά. Πιο πολλες φορες τα ματια μου βγαινουν οταν εχω το μανγκα σε εντυπη μορφη, παρα στο PC.