Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Garo: Honoo no Kokuin | Garo: Mark of the Flame

MAPPA TV Series Fall 2014 GAR Fantasy Tokusatsu Action Demons Jam Project Tragedy

  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 00:01

Garo: Honoo no Kokuin
牙狼〈GARO-炎の刻印-


mainvisual_zps876f01cd.png

Φωτιές και κακό, άνθρωποι καρφωμένοι σε πασσάλους, ιππότες με μηχανικά άλογα και κυνόμορφα κράνη. Η MAPPA μας υπόσχεται για μια σειρά τόσο dark & edgy που θα κοπούμε παρακολουθώντας την και μόνο. Τρέμω με δέος.

garo_zpsd6b1dcbb.png

Καταρχάς, να ξεκινήσουμε με τις βασικές συστάσεις. Το
Garo είναι μια δημοφιλής παραγωγή tokusatsu (ταινίες και dramas με έντονη χρήση ειδικών εφέ) του Keita Amemiya χρονολογούμενη από το 2005 μέχρι σήμερα που θα αποκτήσει το δικό της anime adaption αυτόν τον Οκτώβριο από το στούντιο MAPPA (Zankyou no terror, Shingeki no Bahamut).
Σκηνοθέτης
της σειράς θα είναι ο Yuichiro Hayashi (PES: Peace Eco Smile), το σενάριο θα αναλάβει η Yasuko Kobayashi (Casshern Sins, Trigun: Ballads Rumble) και στον σχεδιασμό των χαρακτήρων θα δουλέψει ο Toshiyuki Kanno (Black Blood Brothers). H μουσική θα παραχθεί στο στούντιο monaca (Star Driver, Captain Earth, Hanayamata).

character_text_01_zps44c7b49d.png

Το opening (Honoo no Kokuin -Divine Flame-) θα ερμηνεύσουν οι Jam Project και το ending η Sayaka Sasaki.
Οι ηθοποιοί που θα υποδυθούν τους κύριους χαρακτήρες είναι οι εξείς:

Daisuke Namikawa στον ρόλο του Leon Lewis
Katsuhito Nomura στον ρόλο του Alfonso San Valiante
Kenyuu Horiuchi στον ρόλο του Herman Lewis
Romi Park στον ρόλο της Emma Gusman

2_zps4a3b3d78.png

Σε αντίθεση με τα σύγχρονα αστικά περιβάλλοντα στα οποία λαμβάνουν μέρος τα τυπικά Garo, τα γεγονότα του Honoo no Kokuin εκτυλίσσονται σε fantasy setting. Έχουμε λοιπόν τον σύμβουλο του βασιλιά που μια μέρα αποφασίζει να κηρύξει κυνήγι μαγισσών, αποτέλεσμα του οποίου είναι η σφαγή των ιπποτών και ιερέων του Makai που είχαν ως καθήκον να προστατεύουν τους ανθρώπους από σκοτεινές και απόκοσμες οντότητες.
Σε αυτές τις όχι και τόσο καλές εποχές και κάτω από το παλουκωμένο νεκρό σώμα της ιέρειας μητέρας του *λυπητερή μελωδία μικροσκοπικού βιολιού * γεννιέται ο
Leon Lewis. Το μωρό διασώζεται από τον πατέρα του, που είναι ιππότης του Makai και μεγαλώνοντας κληρονομεί την χρυσαφένια πανοπλία.
Με τον βασιλιά βαριά άρρωστο, ο τυραννικός σύμβουλος απολαμβάνει την εξουσία του στην χώρα και ο νεαρός
Alfonso με την βασίλισσα μητέρα του καταδιώκονται στην εξορία τους. Η επιθυμία του πρίγκιπα Alfonso να πάρει πίσω ότι του άνηκε θα πυροδοτήσει την αναζήτηση της τελευταίας του ελπίδας, αυτής του χρυσαφένιου ιππότη.

fd804gdf8g_zps2ac63b48.png


Από το περιεχόμενο του pv, το anime δείχνει να είναι αυτόνομο και αποκομμένο από τις σειρές. Υποθέτω πως έχει ως κοινό σημείο τους λυκοϊππότες με τις over the top πανοπλίες που σφάζουν διαόλια. Το σίγουρο είναι πως η MAPPA θα βάλει όλη την τέχνη της για να μας σοκάρει, να μας πορώσει και να μας κάνει να αναφωνήσουμε από τις σκηνές δράματος, μπαντασίλας και υπερβολής. Αν το κάνει με τον τρόπο που είδα να το κάνουν στο live action του Yami wo Terasu Mono (τυρί και αντρίλα), είναι σίγουρο πως θα έχουμε ένα από τα μεγάλα guilty pleasures της σεζόν μαζί με το Shingeki no Bahamut. Μένει να βγει το πρώτο επεισόδιο για να δούμε.

df8g408dfg_zpsaea41a40.png
PV

PV2

Links:

Official Page | ANN | Anidb


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#2 Jooji-san

Jooji-san

    Lieutenant

  • Members
  • 437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 00:13

Η ιδεα μου ειναι ή η τελευταια εικονα που εβαλες θυμιζει παρα πολυ Saber Rider!?



#3 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1.105 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 00:19

MAPPA!

Will watch. Η εικόνα ακριβώς κάτω απο την εικόνα με τους 4 χαρακτήρες μου θυμίζει Suikoden's (II) Luca Blight.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Napster: 03 Σεπτέμβριος 2014 - 00:19


#4 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 00:29

Η ιδεα μου ειναι ή η τελευταια εικονα που εβαλες θυμιζει παρα πολυ Saber Rider!?

To τενεκεδένιο άτι; Στην wiki διάβασα ότι οι makai knights μπορούν να αποκτήσουν τέτοια άμα σφάξουν πολλά διαόλια, επομένως υποθέτω πως θέλουν να δείξουν το status του δείχνοντας τον καβάλα.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#5 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1.280 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 00:42

Κάτι Casshern Sins και Trigun βλέπω, κάτι Star Driver βλέπω, κάτι JAM PROJECT ΒΛΕΠΩ and I can't wait for this shit χωρίς να έχω καμιά επαφή με την original σειρά.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#6 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 08:31

>JAM PROJECT

 

>MAPPA

 

>ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΣ CASSHERN SINS

 

>FREAKIN GARO

 

ALL CAPS.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Six Winged Angel: 03 Σεπτέμβριος 2014 - 08:32


#7 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 12:39

I came.

 

To the thread...


qzMHWHd.png


#8 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 14:57

Μοιάζει ενδιαφέρον

 


dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 20:30

Έχω πάθει ένα πολιτισμικό σοκ από τα πολλά διαφορετικά vibes αλλά αν μη τι άλλο θα περάσουμε όμορφα αυτό το φθινόπωρο.



#10 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Σεπτέμβριος 2014 - 20:52

I know right? Kάθε σκηνή, μην σου πω και κάθε frame είναι doki doki material. Η ΜAPPA θα μας προσφέρει θέαμα αυτήν την σεζόν.

*ρίχνει μια ματιά τα ποστ πιο πάνω*
Ηehehehe ξέρω να κάνω marketing εδώ μέσα >:3

 


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#11 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Σεπτέμβριος 2014 - 20:49

2nd Preview.

To CG του δεν με τρελαίνει αλλά θα επιβιώσω. Θέλω να βουρτσίσω το δασύτριχο στήθος του μπαμπά-λύκου.

Youtube Video


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#12 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Σεπτέμβριος 2014 - 10:39

Doubleposting, αλλά δεν μπορούσα ν΄αντισταθώ Τ^Τ. Τhe hype 's getting stronger

Youtube Video


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#13 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Οκτώβριος 2014 - 15:28

Έχουν βγει τα δύο πρώτα επεισόδια. Wake up ppl. :P

Αγαπαω το opening και το animation style. Είναι λίγο inconsistent η αλλαγή ανάμεσα σε sketchy character design και τις παραγυαλισμένες CGI πανοπλίες αλλά το παραβλέπω.

Η ιστορία δεν είναι κάτι το πρωτότυπο αλλά tbh ποιος νοιάζεται; Το βλέπουμε για τους fabulous ιππότες που σκοτώνουν δαίμονες. Το μοναδικό σημείο που με ενοχλησε ήταν ένα post rape scene που όχι μόνο ήταν αχρείαστο αλλά μου άφησε και πολύ άσχημη εντύπωση. Οκ ξέρουμε ότι οι τυπάδες ήταν κακοί πραγματικά δεν χρειάζεται αυτό το trope για να αποδεικνύουμε το πόσο σάπιοι είναι.

Μου έχουν μείνει δύο απορίες σχετικά με τα δύο πρώτα επεισόδια.

Spoiler:



#14 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Οκτώβριος 2014 - 19:20

Κακό CG τα λυκάκια, κάθε φορά που το βλέπω προσπαθώ να σκέφτομαι στο μυαλό μου τις πανέμορφες εικόνες του opening για να πονάω λιγότερο. Τα character designs με αυτό το λίγο μυτερό στις γωνίες τ΄αγαπάω πάρα πολύ κι εγώ <3

Το post-rape σκηνικό (so shock, much awe, wow) ήταν μια ακόμα λανθασμένη χρήση των rape tropes για να συνεισφέρει στην στοιβάδα της ντροπής. Νομίζω είναι το μοναδικό κομμάτι που με έχει ενοχλήσει πραγματικά μέσα στο χρονικό διάστημα των δυο επεισοδίων που έχουν βγει so far, αν και έχει κι άλλα περίεργα μέσα όπως τα close-ups στα καλοσμιλεύμενα γυμνά μπουτάκια της action girl και τις μάνες των πρωταγωνιστών που παίρνουν πόδι από το σενάριο η μία μετά την άλλη, αλλά διατίθεμαι να τα αγνοήσω γιατί η σειρά είναι απολαυστική. Βασικά αυτό για τις μάνες ίσως να είναι και reversible, γιατί δεν αποκλείω την πιθανότητα να τις δούμε αργότερα, και ίσως με μια ok παρουσίαση χαρακτήρα στην καλύτερη περίπτωση.

Το interaction μεταξύ Herman και Leon μου θυμίζει το interaction που έχω με τον μπαμπά μου όταν λέει ρατσιστικά ή σεξιστικά ανέκδοτα. Καλό παιδάκι γενικά ο νεαρός, τον περίμενα τέρμα ξινό, αλλά  έχει λόγο που είναι μουτρωμένος μόνιμα. Το γεγονός ότι θυμάται αναμνήσεις από την μέρα που γεννήθηκε βέβαια μου χτυπάει λίγο το suspension of disbelief, αλλά θα κάνω πως δεν βλέπω το lazy writing. As for the papa-wolf, πέρα του exposition (και του sexposition), διακρίνω εκεί στο βάθος να αχνοφαίνεται μια έγνοια για την γυναίκα του, οπότε πιθανότατα να δω τίποτα ωραίο από αυτόν, πέρα από το σώμα του. Τον κόβω μας το βγάζει με το τσιγκέλι βέβαια, έτσι alpha pimp που την έχει δει. Θα δείξει.
Ο αλφόνσος τέρμα αδιάφορος, με ξεκάθαρο τον ρόλο του στην ιστορία, δεν έχω expectations από τον συγκεκριμένο. Η τύπισσα που δέρνει για την ώρα δεν έχει τίποτα φοβερό πάνω της ως χαρακτήρας, αλλά ελπίζω να αποκτήσει κάποια ενδιαφέρουσα πτυχή αργότερα και να μην υπάρχει μόνο για να μοιράζει φάπες. Ένας χαρακτήρες που υπάρχει μόνο για να μοιράζει φάπες είναι βαρετός.

Dark&Edgy thingie of the season, δεν είναι το πιο ανθρώπινο πράγμα που έχω δει ούτε πιο πρωτότυπο, αλλά το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει. Ελπίζω να είναι τουλάχιστον 25άρι σε σύνολο επεισοδίων. I love MAPPA.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#15 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1.906 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Οκτώβριος 2014 - 20:33

Ήθελα να πως πως αυτή η φράση

 

 

close-ups στα καλοσμιλεύμενα γυμνά μπουτάκια της action girl

 

Μόνο σπυριά δεν μου έβγαλε.

Δεν αντέχω άλλο. Srsly. Have mercy Vag.  :nanteee:

 

επίσης

 

 

ήταν μια ακόμα λανθασμένη χρήση των rape tropes για να συνεισφέρει στην στοιβάδα της ντροπή

 

Θα ήθελα να ακούσω 1) γιατί θεωρείται λανθασμένη και 2) ποιά θεωρείται η σωστή χρήση των rape tropes. (Δεν το λέω ειρωνικά btw.)

 

Για το anime θα πω μόλις δω και το δεύτερο.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Six Winged Angel: 14 Οκτώβριος 2014 - 20:50




Also tagged with one or more of these keywords: MAPPA, TV Series, Fall 2014, GAR, Fantasy, Tokusatsu, Action, Demons, Jam Project, Tragedy