Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Mekaku City Actors

Shaft 1x episodes Spring 2014 Drama Sci-fi Romance

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Απρίλιος 2014 - 01:55

Mekaku City Actors
メカクシティアクターズ


mekaku4_zps2f0eb7fe.png

Το Kagerou Project είναι η σειρά μουσικών κομματιών φτιαγμένων στο Vocaloid από τον Shinzen no Teki-P (Jin) που έχουν ως θέμα τις ιστορίες μιας ομάδας εφήβων με υπερφυσικές δυνάμεις.
Την τηλεοπτική μεταφορά του θα αναλάβει το στούντιο Shaft (Μadoka Magica, Bakemonogatari, Sasami-san) έχοντας για επικεφαλή στην παραγωγή τον Atsuhiro Iwakami (Hidamari Sketch, Fate/Zero, Colorful). Η σκηνοθεσία θα αποτελέσει συνεργασία ανάμεσα στον Shimbou Akiyuki (Arakawa under the bridge, Bakemonogatari, Zetsubou-sensei series, Hidamari Sketch) και στην Yase Yuki (Hidamari Sketch: Sae/Hiro Sotsugyō-hen) ενώ με τον σχεδιασμό των χαρακτήρων θα καταπιαστεί ο Gen'ichirou Abe.

mekaku3_zpsa21dc6a9.png

15 Αυγούστου. Ο
Shintarou Kisaragi βγαίνει από το δωμάτιο του για πρώτη φορά μετά από δυο χρόνια προκειμένου να αντικαταστήσει τον υπολογιστή που κατέστρεψε ρίχνοντας κατά λάθος αναψυκτικό πάνω του. Φυσικά θα προτιμούσε να παραγγείλει τη νέα συσκευή από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, αλλά με το Obon Festival να διεξάγεται εκείνες τις μέρες δεν υπάρχει περίπτωση να του το φέρουν στην πόρτα πριν τις 17 του μήνα. Απαπαπα, παναϊά μου τι δράματα που ζουν οι νέοι του πρώτου κόσμου!
Τέλος πάντων, το απλοϊκό
quest για τον χαραμοφάη hikkikomόρτη μας δεν έχει και την καλύτερη κατάληξη. Το εμπορικό κέντρο στο οποίο πήγε να κάνει την αγορά του κατακλύζεται από κακοποιούς -le gasp, τι plotwist!-. που αιχμαλωτίζουν όσους βρίσκονται εκεί για λύτρα.
Κατά την ομηρία του, έρχεται σε επαφή με την ομάδα των
Mekakushi Dan, νεαρών που έχουν στην κατοχή τους υπεράνθρωπα χαρίσματα που σχετίζονται με τα μάτια τους. Ήρθε άραγε η ώρα για τον Shintarou να κάνει μερικές ριζικές αλλαγές στον τρόπο που ζει;

mekaku1_zpsd5f5eb45.png

Διαβάζοντας τα παραπάνω, δεν μπορώ να πω ότι έχω τα καλύτερα expectations. Ε
eeeh… λίγο η μπλιεχ τηλεοπτική μεταφορά του black rock shooter, λίγο οι έφηβοι με τις υπερδυνάμεις, λίγο η μούρη που πουλάει η Shaft, κρατάω μικρό καλάθι στηρίζοντας όποια ελπίδα έχω στους σκηνοθέτες. Ίσως να βγει decent σε θέματα πλοκής/storytelling αν τους πετύχει αλλά το κόβω λίγο δύσκολο.
Για τον οπτικοαουστικό τομέα δεν έχω απολύτως καμία ανυσηχία, περιμένω όμορφα αποτελέσματα λόγο των συντελεστών που μας έχουν καλομάθει σε ότι αφορά την ποιότητα του  animation. Και τα τραγουδάκια του
Jin είναι χαριτωμένα, θα μπορούσα να τα φανταστώ να παίζουν ως bg music σε anime.

mekaku2_zps6035ab26.png

Οι ηθοποιοί που θα υποδυθούν τους χαρακτήρες είναι οι εξής:
Kana
Asumi
: Ene

Kana Hanazawa: Mary Kozakura (ADORABLE!!!)

Mamoru Miyano: Konoha

Misuzu Togashi:Hibiya Amamiya

Nanami Kashiyama: Momo Kisaragi

Shinnosuke Tachibana: Shuuya Kano

Souichiro Hoshi:Kousuke Seto

Takuma Terashima:Shintaro Kisaragi

Yuko Kaida:Tsubomi Kido

Mai Nakahara: Ayano Tateyama

PV με voice acting ποζέριασμα:

mekaku5_zps77be9a09.png

Links~

Anidb | ANN | Official Page





 


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Απρίλιος 2014 - 14:58

Ντάξει πλάκα είχε το πρώτο επεισόδιο αλλά πώς να το πω.... Εϊναι λίγο κατάντια για την Shaft και τον σκηνοθέτη το συγκεκριμένο. ΑΠό budget φαίνεται επίσης να μην τα πηγαίνει και ιδιαίτερα καλά.


Spoiler: 1

Δεν πολυέβγαζε νοημα η ιστορία στην αρχή και δεν εννοώ το εσκεμμένα αινιγματικό κομμάτι της αλλά πέρασα ευχάριστα το χρόνο μου. Ωραία opening και ending αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα το συνεχισω.



#3 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Απρίλιος 2014 - 17:01

Φοβάμαι ότι θα βγει ακαταλαβίστικη πατάτα, όπως το προηγούμενο SHAFT anime που είχε NEETs με superpowers, Sasami-san@Ganbaranai.

Τουλάχιστον έχει ένα all-star cast, which is nice.

 

Spoiler: 1


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erebos: 13 Απρίλιος 2014 - 17:01

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#4 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Απρίλιος 2014 - 23:15

Όμορφα visuals και pretentiousness, τυπική shaft παραγωγή. Θέλω να δω πως θα καταφέρουν το κάνουν ενδιαφέρον (αν τα καταφέρουν), επομένως θα το συνεχίσω. Πιστεύω πως με την εμφάνιση του όλου team θα γίνει πιο ζωντανό.

Είχα διαβάσει στα tvtropes ότι το cyber girl είναι

Spoiler: kagerou project spoiler


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#5 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 16 Απρίλιος 2014 - 20:18

Λίγο χάθηκα μετά από ένα σημείο στο επεισόδιο, προσπαθώντας να συσχετίσω τους πάντες με κάποιο Vocaloid, το οποίο απ'ότι φαίνεται δεν ισχύει... Το υπόλοιπο επεισόδιο δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, και μου φάνηκε λίγο υπερβολικό και αφύσικο σε αρκετές στιγμές, αλλά αν ξεπεράσει κάποια θεματάκια, μπορεί να γίνει αρκετά καλύτερο και γλυκούλι.

 

Επίσης πολύ ανάμεικτα συναισθήματα για την Ene. Μου φάνηκε πολύ κλισέ otaku-oriented anime girl(τον φωνάζει μάστερ, δυμπεριφορά γενικότερα, κλασική ενδυμασία με κοντή φουστίτσα-κοτσιδάκια-κάλτσες), αλλά δεν μπορώ και να την αντιπαθήσω και εντελώς + το ότι έκανε όντως κάτι χρήσιμο μέσα στο επεισόδιο. 

 

We'll see... 


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Keito: 16 Απρίλιος 2014 - 20:18


#6 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Απρίλιος 2014 - 23:14

Λίγο χάθηκα μετά από ένα σημείο στο επεισόδιο, προσπαθώντας να συσχετίσω τους πάντες με κάποιο Vocaloid, το οποίο απ'ότι φαίνεται δεν ισχύει...

 
vQrA3h9.jpg
fWjoeJw.jpg



See what they did there?


btw έφτιαξα album με τις πιο SHAFT σκηνές
http://imgur.com/a/2fHTr#0

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erebos: 16 Απρίλιος 2014 - 23:16

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Απρίλιος 2014 - 23:17

Γι αυτό σε αγαπάω. Εβαλες ακριβώς ότι σκεφτόμουν.

Btw μπορείς να κατευθυνθείς στην Gallery για να κάνεις νεο Album να τις ανεβασεις εκει. (α ναι εχουμε και gallery σας το είπα ;)



#8 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 16 Απρίλιος 2014 - 23:17

 
vQrA3h9.jpg
fWjoeJw.jpg



See what they did there?


btw έφτιαξα album με τις πιο SHAFT σκηνές
http://imgur.com/a/2fHTr#0

Δεν είπα πουθενά πως με πείραξε :P Δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα και όλοι οι χαρακτήρες στο κάτω κάτω...



#9 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2014 - 22:14

Κι εμένα μου την σπάει η Ene Keito, είναι kawaii cyber waifu που προσπαθεί να δείξει βάθος και χαραχτήρα περιφρονωντας το fan dumb και τα neet.

Nice collection Erebos, άμα συμπεριλάβεις υλικό και από τα επόμενα μην ξεχάσεις να προσθέσεις κι αυτό.

Spoiler:

Συμβολισμοί χωρίς νόημα και λόγο ύπαρξης. Προς το παρόν τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα παιχτεί τίποτα με τον καθηγητά αργότερα, αν και ύστερα από τις άπειρες σεξουαλικές υπόνοιες που έφαγα στα μούτρα οφείλει να παιχτεί.
Η Momo αρκετά αδιάφορη σαν χαρακτήρας, αν και το ability της έχει potential το οποίο ελπίζω να το εκμεταλλευτούν.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#10 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 20:47

Ναι, και εμένα η Momo μου φαίνεται αδιάφορη, και δεν μου φαίνεται και πως έχει και το τρομερό ποτένσιαλ. 

Πάντως παρ'όλο που μ'αρέσει απίστευτα η όλη σκηνοθεσία και τα πλάνα, μου φαίνεται πως κάτι λείπει. Ίσως να το δούμε στην συνέχεια βέβαια, μιας και είμαστε ακόμα και στην αρχή. 

 

Ο καθηγητής αντιπαθητικότατος, και όντως μπουχτίσαμε στις σεξουαλικές υπόνοιες, αν και δεν νομίζω πως θα παιχτεί κάτι μεταξύ σε αυτόν και στην Momo... 



#11 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 21:13

Κι εμένα μου την σπάει η Ene Keito, είναι kawaii cyber waifu που προσπαθεί να δείξει βάθος και χαραχτήρα περιφρονωντας το fan dumb και τα neet.

Nice collection Erebos, άμα συμπεριλάβεις υλικό και από τα επόμενα μην ξεχάσεις να προσθέσεις κι αυτό.

Spoiler:

Συμβολισμοί χωρίς νόημα και λόγο ύπαρξης. Προς το παρόν τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα παιχτεί τίποτα με τον καθηγητά αργότερα, αν και ύστερα από τις άπειρες σεξουαλικές υπόνοιες που έφαγα στα μούτρα οφείλει να παιχτεί.
Η Momo αρκετά αδιάφορη σαν χαρακτήρας, αν και το ability της έχει potential το οποίο ελπίζω να το εκμεταλλευτούν.

 
Nice eye.
Πρόσθεσα αρκετές στο album
 
Σκυλοβαρέθηκα τη ζωή μου πάντως στο 2ο επ. "All style and no substance"
Ακόμα και αν ήταν intentional, ήταν αρκετά βαρετό. Κλασικός ο Fujiwara Keiji αλλά οι διάλογοι που είχε ήταν πολύ φτωχοί.
 
 
Spoiler: 2

 
PS. Make a contract with me and become an idol. /人◕ ‿‿ ◕人\
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#12 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Μάιος 2014 - 20:46

6ο επεισόδιο:

Spoiler:


 


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#13 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2014 - 00:33

Yoooo!!! Το έφτασα up to date σε 3 μερούλες.

Λοιπόν δεν θα το έλεγα κάνα τρομερό show αλλά προσπαθεί, σίγουρα το κάνει.

 

Για να αρχίσω από το στυλ και την ομοιότητα του με άλλα έργα του Shinbo, θα έλεγα πως τα πρώτα 2-3 επισόδεια είχαν πολλές επιρροές, ιδίως από monogatari, ιδιαίτερα οι στάσεις τους και τα κοντινά. Μετά μπορώ να πω ότι απέκτησε μία πιο δική του προσωπικότητα, οπότε και ξεχώρισε από προηγούμενα shaft creations. Αν και αρχικά με χάλασαν τα κλασσικά χαρακτηριστικά του σκηνοθέτη, μετά είδα εξέλιξη και είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε αυτόν τον τομέα.

 

Στο θέμα της μουσικής, αρκετά αξιοπρόσεκτη, ιδιαίτερα το opening, αλλά έχω δει καλύτερα. Για ένα project που βασίστηκε στην μουσική θα περίμενα να ξεχωρίζει από το χιλιόμετρο και δεν το κάνει. Ωραία πινελιά ωστόσο το μουσικό κομμάτι.

 

Για την πλοκή μέχρι το δέκατο επισόδειο:

Spoiler:

 

Γενικότερα, θα έλεγα πως η σειρά πάσχει από την προσπάθεια της να ενώσει πολλούς χαρακτήρες σε λίγα επισόδεια και με πολλές αφηγημματικές τεχνικές. Μου θύμησε πολύ Angel Beats!. Tα καλύτερα σημεία της είναι το στυλ που κολακεύει την σειρά και τα επισόδεια που αναφέρονται στο παρελθόν σχετικά με χαρακτήρες που έχουν ενδιαφέρον ιστορίες να αφηγηθούν όπως Momo και Ene. Απεναντίας, όταν ασχολείται με το παρόν, δεν δίνει χρόνο στους πρωταγονιστές για να αναπτυχθούν και να γίνουν πιο αγαπητοί στο κοινό ή να εξελιχούν σαν προσωπικότητες.

Βέβαια μέσα από τα flashback βλέπουμε τις αλλαγές και κανείς δεν περιμένει μέσα σε 2-3 μέρες που εξελίσσεται το anime (ναι, τα επισόδεια 1-10 κρατάνε το πολύ 2 νύχτες στο timeline της σειράς) να δει τις συγκλονιστηκές μεταβολές στις προσωπικότητες, οπότε υπάρχει δικαιολογία.

Είναι πολύ κρίμα όμως όταν έχεις κάποιους συμπαθιτικούς έως και με ουσία chars, να τους χαραμίζεις σε ελάχιστα επισόδεια με μηδεμινό χρόνο πάνω τους.

 


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#14 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούνιος 2014 - 21:08

Κατάλαβε κανείς τι έγινε στο τελευταίο επισόδειο? Κατάλαβε κανείς γιατί τα δύο τελευταία πήγαν σε αυτήν την κατεύθυνση? Τον λόγο για happy ending? Το τι έγινε με τον πιτσιρικά και το αν σώθηκε η φίλη του? Τι παίχτηκε με τον πρωταγονιστή και την αποθνήσκουσα? Γιατί η Α.Ε.Κ. δεν έχει πάρει πρωτάθλημα εδώ και δεκατίες? Γιατί υπάρχει πόλεμος στον κόσμο? Υπάρχει θεός?

Τα τρία τελευταία ερωτήματα απαντιούνται πιο εύκολα από τα πρώτα...

 

Θεωρώ πως τα δύο τελευταία χαλάνε μακράν την εικόνα ενός show που προσπάθησε... Ξαφνικά είχαμε (1) συγκέντρωση της κομπανίας από το πουθενά

Spoiler:
, (2) διάσωση του κόσμου από παιδάκια, (3) power-ups και λόγια φιλικά που εμπνέουν τους φίλους, (4) plot twist του τελευταίου πενταλέπτου, κυριολεκτικά (μισώ τα plot twists που δεν σου έχουν δώσει κανένα hint για να τα συνδέσεις και γίνονται στο τέλος του τέλους, οπότε έχει σκοπό μόνο το shock value και όχι την εξέλιξη, μιας και δεν υπάρχει χρόνος για αυτήν), (5) μία επιφανειακή προσέγγιση ενός από τα αγαπήμενα μου θέματα, των ανθρώπινων ευχών, (6) συμπήκνωση πολλών, πάρα πολλών στοιχείων σε δύο επισόδεια. Αχταρμάς.

 

Πολύ κρίμα... Η θετική μου άποψη είναι το από πάνω post, μέχρι το ένατο πιστεύω πως κάνει μία καλή προσπάθεια με ορισμένα καλώς δομημένα επισόδεια. Τα δύο τελευταία γκρεμίζουν ό,τι είχε χτιστεί στα προηγούμενα. Όλα τα στραβά βρίσκονται εδώ, κάντε το δεκαπεντάρι ή δακαοκτάρι αν δεν γίνεται εισοσι πέντε, αφού δεν τραβάει μόνο με δώδεκα επισόδεια. Τώρα αν και το προτότυπο ήταν έτσι, δεν υπήρχε σωτηρία!


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#15 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Ιούνιος 2014 - 01:10

Πέρα από τις τρυπάρες, την δεξαμενή χιλιοχρησιμοποιημένων anime tropes και την επιφανειακή προσέγγιση που είχε ...στα πάντα, με ενόχλησε και το γεγονός ότι δεν βρήκα τίποτα το οποίο να με κάνει να χαίρομαι που το βλέπω. Ούτε ένας χαρακτήρας με τον οποίο μπορώ να ταυτιστώ, σχεδόν καμία σκηνή bonding στο team (παρόλα αυτά τους έδειχνε σαν να γνωρίζονται χρόνια), ούτε φυσιολογικές συμπεριφορές, ούτε τίποτα. Σπάζομαι όταν character-driven σειρές δεν έχουν χαρακτήρες.

5/10 επειδή shaft visual aesthitics. Δεν το ξανάβλεπα. Δεν θα το πρότεινα γενικά. Απογοήτευση.


Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.




Also tagged with one or more of these keywords: Shaft, 1x episodes, Spring 2014, Drama, Sci-fi, Romance