Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Little Witch Academia

Studio Trigger Special Movie Winter 2014 Spring 2013 Fantasy Magic

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 July 2015 - 00:04

Bασικά σε δύο ξεχωριστές χρονιές έχουν έρθει αντιμετωπα τα LWA και Death Parade/Billiards w/e και νικάει το LWA κατά κράτος. 


> Έχουμε πολύ καλή συλλογιστική στην συμβίωση ανάμεσα σε τρείς τελείως διαφορετικούς χαρακτήρες. Έδειξε με πολύ ωραίο τρόπο η ταινία πώς γίνεται καταπιεστικό το να προχωράς προς στο στόχο σου χωρίς να υπολογίζεις τίποτα και κανέναν που συμμετέχει σε αυτό. Έδειξε την σύγκρουση με διαφορετικό coping mechanism και αντιμετώπισε τους χαρακτήρες αρκετά ώριμα. 

> Είχαμε παχουλό χαρακτήρα που δεν τον αντιμετώπιζαν σαν τον λεπρό της παρέας και χωρίς να φανεί το βάρος της ως κάτι το αρνητικό. Θα μπορούσαμε βέβαια να αποσυνδέσουμε κάποια στιγμή τους παχουλούς από το φαί και να είναι παρόντες χωρίς να σχετίζονται με αυτό το στερεότυπο.

> Εξαιρετική παράθεση διαφοράς απόψεων ανάμεσα στην αντιμετωπιση καταπιεστικών συμπεριφορών από περιθωριοποιημένες ομάδες. Από την μία η άποψη του να σταματήσει μία πρακτική με συγκεκριμένο ιστορικό κακοποίησης και από την άλλη η προσπάθεια να γίνει reclaim. Κάθε μία από τις πλευρές είχε τον συλλογισμό της και παρά την εξέλιξη της ιστορίας που αναπόφευκτα εστιάζει στην μία δεν αναιρεί την άλλη. 


LWA 3 when? :( 



#17 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 July 2015 - 12:42

και δη απο το κλεμμενο φαι...

#18 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 311 posts

Posted 25 June 2016 - 10:04

Μετά το Space Patrol Luluco, η studio trigger ξεκινάει την παράγωγή επεισοδίων για το Little Witch Academia.



#19 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 311 posts

Posted 26 June 2017 - 22:01

Δύστυχος η σειρά ήρθε στο τέλος της. :cry5:



#20 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 July 2017 - 00:17

Aπό τις καλές σειρές της χρονιάς και μάλλον η καλύτερη σε ότι αφορά το animation. Πλέον λίγα στούντιο δεν μιμούνται το ΚyotoAni. 



#21 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 16 July 2017 - 09:15

Νομίζω ότι δε θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη επιλογή από το να περιμένω να το δω όλο μαζί τελειωμένο, καιρό είχα να ευχαριστηθώ 25ρα σειρά και να τη δω χωρίς κόπο. Το πρώτο μισό το βρήκα λίγο πιο διασκεδαστικό από το δεύτερο, χωρίς το δεύτερο να χάνει πάρα πολύ και να έχει καλό character development για την ηρωίδα χωρίς να την κάνει να χάσει την αρχική της σπιρτάδα. Full female cast πρωταγωνιστών με πολύ συμπαθητικούς χαρακτήρες και εξαιρετικά refreshing το γεγονός πως είχες 0 fanservice σε μια σειρά που άνετα θα μπορούσε να μπει, δηλαδή αν μπορεί να το κάνει το studio Trigger αυτό, μπορούν να το κάνουν όλα τα studio.

Μου άρεσε πολύ περισσότερο η προσέγγιση της Cavendish στη σειρά, αισθητή αλλαγή από το OVA, μου θύμισε λίγο τη σχέση των πρωταγωνιστριών στο Class Mask αν κι εκεί ήταν πιο δραματική. Δεν θα με πείραζε να είχε 50 επεισόδια και να είχε κι άλλα κωμικά fillers και να έφταναν ακόμη πιο δύσκολα στο στόχο τους, θα τα έβλεπα άνετα, για σειρά που ξεκίνησε από αυτοτελές OVA μια χαρά τα πήγε.

ySss0UF.jpg


#22 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 July 2017 - 19:14

Μου άρεσε πολύ περισσότερο η προσέγγιση της Cavendish στη σειρά, αισθητή αλλαγή από το OVA, μου θύμισε λίγο τη σχέση των πρωταγωνιστριών στο Class Mask αν κι εκεί ήταν πιο δραματική. Δεν θα με πείραζε να είχε 50 επεισόδια και να είχε κι άλλα κωμικά fillers και να έφταναν ακόμη πιο δύσκολα στο στόχο τους, θα τα έβλεπα άνετα, για σειρά που ξεκίνησε από αυτοτελές OVA μια χαρά τα πήγε.

 

Οι χαρακτήρες και το concept έμοιαζαν κάπως με  μια παλιότερη σειρά της Gainax, την Princess Yucie.

Αν δεν την έχεις δει, κάντο. Ήταν να βγει και sequel αλλά νομίζω η LWA είναι ο πνευματικός διάδοχος της.



#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 August 2017 - 00:00

Υπάρχει και επίσημα στο Netflix με ελληνικούς υπότιτλους. Η πρώτη σαιζόν με 13 επεισόδια. Μεταγλωττισμένη και στα...Τούρκικα!

 

Το αγγλικό dub είναι αρκετά καλό



#24 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 September 2017 - 09:26

Είδα το ova και έχω ξεκινήσει την ταινία. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με αυτό το studio, μου αρέσει τοοοοοοοοοοοοόσο πολύ το animation του.

Το ova ήταν μια καλή εισαγωγή, περιμένω να τελειώσω και την ταινία να πέσω με τα μούτρα στη σειρά!

Αν είναι έτσι όλα τα maho shojo θα γίνω fan, βέβαια τα μόνα που έχω δει είναι το madoka και την sailormoon μικρός!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#25 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 September 2017 - 14:42

Πάει και η ταινία, πάμε βουρ για την σειρά. Κάτι σαν μεγαλύτερο ova, παρά κανονική ταινία. Το animation και πάλι εξαιρετικό!  :blush2:  :kyaaa:  :x3:  :kawaii:


rsrGbGx.gif

#26 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 02 October 2017 - 21:10

Αν είναι έτσι όλα τα maho shojo θα γίνω fan, βέβαια τα μόνα που έχω δει είναι το madoka και την sailormoon μικρός!  :dazed:

 

Ελεγα να δω τη σειρά Lyrical Nanoha, αλλά αφού είδα τη  Madoka δεν υπάρχει πλέον λόγος. Δες τη σειρά Arjuna οπωσδηποτε πάντως. Maho Shojo με κανονικά σχεδιασμένους χαρακτήρες  και σοβαρή  πλοκή δεν βρίσκεις



#27 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 03 October 2017 - 00:12



Ελεγα να δω τη σειρά Lyrical Nanoha, αλλά αφού είδα τη  Madoka δεν υπάρχει πλέον λόγος. Δες τη σειρά Arjuna οπωσδηποτε πάντως. Maho Shojo με κανονικά σχεδιασμένους χαρακτήρες  και σοβαρή  πλοκή δεν βρίσκεις

 

Εχοντας δει και τα δυο θα ηθελα να πω οτι δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο ... Για μενα Hazuki και Petran δειτε τη σειρα Nanoha ολη εκτος απο το καινουριο  sequel το ViVid ,το οποιο δεν εκανα καν τον κοπο να το συνεχισω μετα το πρωτο επεισοδιο ..

Εχει αρκετη δραση , αρκετες μεταμορφωσεις και αρκετο mecha για σας τα αγορακια  :riiight: . Εχει comedy στοιχεια , moe , drama και γενικα εχει λιγο απο ολα οπως ενα σωστο mahou shoujo anime θα επρεπε να ειναι!! Επισης σε καθε νεα σεζον βλεπουμε και το ταξιδι των χαρακτηρων απο την παιδικη ηλικια μεχρι σχεδον την ενηλικιωση τους και τις μαχες που εδιναν ολα αυτα τα χρονια και πως μεσω αυτων διαμορφωθηκε ο χαρακτηρας τους .

Το σχεδιο ομορφο και οι μεταμορφωσεις αρκετα καλες οπως και τα οπλα. Εχει πολλα καλα και θα του αξιζε μια ευκαιρια σιγουρα!

 

Γενικα ειμαι απο τους haters της Madoka και εκτος και αν δεν το επιασα το concept δεν μπορω να καταλαβω what the fuss is all about και εχει παρει τοσο καλα ratings..

Το σχεδιο πολυ μετριο για την εποχη που βγηκε , η πλοκη σχετικα αδιαφορη και δεν συγκινηθηκα στο τελος [(πραγμα απιστευτο για μενα που συγκινουμαι μεχρι και στις κωμωδιες , (οχι οτι ειμαι και παραδειγμα..)] και το χειροτερο μου ηταν ολο το backround .. Δεν εχω παρει ποτε LSD αλλα μετα τη madoka μου λυθηκε η απορια του τι ειδους παραισθησεις μπορει να εχει κανεις υπο την επηρεια του .. Το μονο π ελλειπε ηταν λιγη trance και psychedelic μουσικη και εδεσε το γλυκο .. Το Mahou Shoujo Ikusei Keikaku ηταν σαν στορυ πολυ πιο ενδιαφερον και πηρε μονο 7.15 (πατος δλδ)

 

Φυσικα (κατα την ταπεινη μου αποψη) το Νο 1 Mahou shoujo  ειναι και θα ειναι για παντα η Sailor Moon ,πανω στο πατρον του οποιου θαρρω πως βασιστηκαν ολα τα μεταγενεστερα mahou shoujo επιτυχημενα και μη !

 

Για να μη βγαινω και εκτος θεματος ομως ,θα μιλησω λιγακι και για το Little witch Academia που τοσο αγαπησα και τοσο πολυ περιμενα για να βγει η σειρα !!

Πραγματικα αξιζε η αναμονη σχεδον 5 χρονια απο την πρωτη ταινια! Δυστυχως δεν αντεξα να περιμενω να τελειωσει οποτε το εβλεπα ενα επεισοδιο τη βδομαδα αλλα και παλι ηταν υπεροχο . Η ατμοσφαιρα υπεροχη , οι χαρακτηρες καλογραμμενοι και η Akko γλυκυτατη και το animation  εξαιρετικο. Τα τραγουδια επισης ομορφα και η πλοκη ιδιαιτερα ενδιαφερουσα και ευχαριστη. Ποσο συμφωνω με Kai στο οτι ηταν ιδιαιτερα ευχαριστο το οτι σε full girl cast δεν ειχε fanservice (νισαφι πια με τα ασκοπα γλιστρηματα και τυχαια ξεβρακωματα)..

Σιγουρα θα ηθελα και 2η σεζον αν και δεν ξερω αν θα εχει νοημα αφου σαν σειρα ολοκληρωνεται στο τελος.. Σκεφτομαι να ξαναδω τις ταινιες στο εγγυς μελλον :kawaii:


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#28 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 October 2017 - 01:01

To θέμα με το Μαντόκα είναι πως δεν θα το δεις ουσιαστικά για το λόλι mahou tsukai στοιχείο, πιθανόν και ούτε για την actual δράση, αλλά πιο πολύ για το όλο στήσιμο, την σκηνοθεσία, ασε που πάει κυρίως σε ψυχολογική και  χόρρορ κατηγορία. (σε αντίθεση με nanoha ή sailor moon, το νέο little academia ή καμια mami, lalabel κ.α που όσο δράμα κιαν έριχναν μέσα παραμένουν καθαρά mahou shoujo anime) Αντιστοίχως όπως δεν θα δεις neon genesis evangelion για τα mecha πχ. θα δεις gundam αν πας με τέτοιο στόχο ή κάτι άλλο. Δεν είναι το γνωστό action shoujo αν μη τι άλλο.  Προσωπικά με είχε ξετρελάνει η σειρά αλλα πιο πολύ για το είδος και τα ζητήματα που έβαζε , η υπόθεση απλή ήταν αν το σκεφτείς αλλά είχε βάθως απο πίσω. Πέρνει ανάλυση αν την καλοεξετάσεις. Το σχεδίο δεν το πιάνω γιατί είναι και κάτι πιο υποκειμενικό, τα designs ούτε εμένα με γέμισαν ποτέ, πέρα απτών μαγισσών που ταν ιδιαίτερα. Animation είχε καλύτερο απο πολλά νέα άνιμε απτην άλλη.

Υπερεκτιμημένη σειρα πιθανόν να την πεις, όπως και πολλά αντίστοιχου impact άνιμε που λίγο να κάνουν κλικ γίνεται ντόρος μετά, έτσι έγινε με το kill la kill πχ, που δεν ακουγότανε καθόλου και ξαφνικά έφτασαν στον θεό τα ratings.

 

Παρομοίως βάζω και το Arjuna ωστόσο που κινείται σε εντελώς άλλα χωράφια κιαυτό. Ψυχολογικό και ωραίο άνιμε που θα κάνα και κανα rewatch τώρα που τα λέμε γιατί πάνε χρόνια. ή το toki wo kakeru shoujo αν το πιάσουμε κιαυτό στα "mahou"

 

and on topic xD

Little witch academia μόνο απ'τα designs σε κέρδιζε το άτιμο...moe beyond moe, το θυμάμαι απ'το animator project που χανε βγάλει το πρώτο, σκέτη γλύκα. H όλη ατμόσφαιρα σάλη διάσταση και χαλαρή κιευχάριστη σειρά για να δει κανείς, είχε κιέναν αέρα από ευρωπαϊκό animation, μακάρι να βγαίνανε κιάλλα τέτοια άνιμε που χουμε μιζερέψει τελευταία...


Edited by GhostPrince, 03 October 2017 - 01:22.

フカフカ

#29 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 October 2017 - 06:32

Βασικά ο κύριος λόγος που διστάζω με τη Nanoha είναι πως βασίζεται σε ερωτικό βιντεοπαιχνίδι και περισσότερο απευθύνεται στους παίκτες του. Λέει ο περιβόητος στο anidb πως η σειρά στο κομμάτι αυτό απελευθέρωσε τα ήθη και η madoka πήρε αρκετά στοιχεία. Βλέπω πως εμπλέκεται και ο ίδιος σκηνοθέτης (πρώτη σαιζόν και τρίτη madoka ταινία). Διαβάζω σχόλια "αν σου αρέσουν τα lolicon θα σου αρέσει η σειρά" και αναγουλιάζω.

Μου φτάνουν τα λίγα επεισόδια της Galaxy Yuna

Η LWA αντίθετα είναι για οοοοόλη την οικογένεια.

#30 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 October 2017 - 09:19


Η LWA αντίθετα είναι για οοοοόλη την οικογένεια.

 

x2

 

Βασικά το καλύτερο είναι ότι είναι family friendly αλλά έχει σκηνές action που τέτοιου επιπέδου θα έβλεπες μόνο σε shonen.  :riiight:


rsrGbGx.gif



Also tagged with one or more of these keywords: Studio Trigger, Special, Movie, Winter 2014, Spring 2013, Fantasy, Magic