Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Gin no Saji (Silver Spoon)

hiromu arakawa fma dairy noitamina

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#16 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 01 August 2013 - 21:37

Δε γίνεται να μη νιώθεις ευτυχισμένος μετά από ένα επεισόδιο σαν το 4.Δε γίνεται να μην ένιωσες ευτυχισμένος όταν άρχισε να παίζει το ending.

 

 

Spoiler: 4


#17 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 August 2013 - 23:02

Spoiler:



#18 Usopp MZ

Usopp MZ

    The COOL-GUY

  • Members
  • 492 posts

Posted 20 August 2013 - 21:23

Το 6 το είδατε; Εγώ το βλέπω online αλλά σε όλα που υπάρχουν οι υπότιτλοι είναι χάλια, σε μερικά σημεία κόβονται (για πολλή ώρα όχι για μια δυο κουβέντες) και δεν μπορώ να το δω... Μήπως υπάρχει πουθενά να το κατεβάσω ή κανένα σοβαρό online stream; :D


Posted Image

#19 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 20 August 2013 - 21:30

Το 6 το είδατε; Εγώ το βλέπω online αλλά σε όλα που υπάρχουν οι υπότιτλοι είναι χάλια, σε μερικά σημεία κόβονται (για πολλή ώρα όχι για μια δυο κουβέντες) και δεν μπορώ να το δω... Μήπως υπάρχει πουθενά να το κατεβάσω ή κανένα σοβαρό online stream; :D

 

HorribleSubs


Posted Image
Posted Image

#20 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 20 August 2013 - 21:46

Το 6 το είδατε; Εγώ το βλέπω online αλλά σε όλα που υπάρχουν οι υπότιτλοι είναι χάλια, σε μερικά σημεία κόβονται (για πολλή ώρα όχι για μια δυο κουβέντες) και δεν μπορώ να το δω... Μήπως υπάρχει πουθενά να το κατεβάσω ή κανένα σοβαρό online stream; :D

 

Δοκίμασε το Tokyo Toshokan. ;)

 

 

Πολύ ωραίο και χαλαρωτικό anime. Γενικά έχω ένα κόλλημα με τις slice-of-life σειρές που παρουσιάζουν ένα τρόπο ζωής λίγο διαφορετικό από το συνηθισμένο και βρήκα πολύ ενδιαφέρον το όλο σκηνικό με την αγροτική σχολή. Είμαι τελείως παιδί της πόλης και έχω συνηθίσει στις σειρές/βιβλία/whatever που παρουσιάζουν ως όμορφη και χαλαρωτική τη ζωή της φάρμας, και έτσι μου έκανε εντύπωση το πόσες δυσκολίες και κινδύνους αντιμετωπίζουν ακόμα και σήμερα οι αγρότες. Εκτός από αυτό βλέπεται και πολύ ευχάριστα έτσι καμμένο που γίνεται ώρες ώρες. Ο Βούδας δάσκαλος ιππασίας ειδικά έχει μείνει αξέχαστος. :hahaha:


15fkk04.jpg


#21 Son Goku

Son Goku

    Starting...

  • Members
  • 21 posts

Posted 20 August 2013 - 22:14

Πολύ ωραία σειρά.Χαλαρό και χαβαλετζίδικο σενάριο με πολύ χιούμορ :) Πιστεύω αν βάλουν και μια σοβαρή ιστορία πίσω θα είναι ότι πρέπει :)


kozuremanga7.jpg


#22 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 20 August 2013 - 22:15

Με το 1080 είχα και εγώ πρόβλημα όταν το κατέβασα, μου κολλούσε σε αρκετά σημεία και μου crashαρε όλο το vlc, με το 720 ήμουν οκ.
Όμορφη σειρά γενικά, την απολαμβάνω περισσότερο σαν άνιμε, ίσως φταίει η μουσική κτλ.
Έχει ωραίους χαρακτήρες, είναι αστείο, heartwarming σε κάποια σημεία, περνάει και τα μηνυματάκια της.
Από τα καλά της season.


Edited by Jorg, 20 August 2013 - 22:16.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#23 Usopp MZ

Usopp MZ

    The COOL-GUY

  • Members
  • 492 posts

Posted 21 August 2013 - 17:07

 

 

Δοκίμασε το Tokyo Toshokan. ;)

 

Ευχαριστώ, το πρώτο δοκίμασα και ήταν μια χαρά :D


Posted Image

#24 Son Goku

Son Goku

    Starting...

  • Members
  • 21 posts

Posted 23 August 2013 - 08:35

Μόλις είδα το 7ο επεισόδιο.

Οκ..η σειρά είναι από τις πιο αστείες που έχω δει!Το χιούμορ είναι το βασικό της χαρτί και σε κάθε επεισόδιο δίνει ρεσιτάλ.

Μου αρέσει πως περνάνε μηνύματα με έμμεσο τρόπο,μακάρι να επηρεάσουν μερικούς ανθρώπους. :)

 

Btw,ξέρει κανείς αν θα βγει στα αγγλικά;Κάτι είχα ακούσει για τη Viz ότι ίσως το βγάλει αλλά δεν ήταν τίποτα σίγουρο.. Όποιος ξέρει ας απαντήσει  :gotit:


kozuremanga7.jpg


#25 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 19 February 2014 - 13:40

Bump!

 

6 επεισόδια μέσα στη 2η season το anime εξακολουθεί να είναι πολύ καλό. Τελευταία έχει και κάποια sports στοιχεία μέσα με την ιππασία και με κάποιες πολύ ωραίες σκηνές με αγώνες. Και μετά από κάτι αιώνες επιτέλους αρχίζει να υπάρχει εξέλιξη στη σχέση μεταξύ Aki και Hachiken.

Spoiler:


15fkk04.jpg


#26 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 28 March 2014 - 16:47

Τέλος και η δεύτερη σεζόν. Εξαιρετικό adaption στο σύνολο αν και με τόσο δυνατό original υλικό θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να μην το πετύχεις αυτό.

Δε λέγεται το πόσο αγαπάω το Silver Spoon. Ρεαλιστικό, ανθρώπινο, αστείο, συγκινητικό. Κάθε λεπτό που αφιερώνω σε αυτήν τη σειρά βρίσκω τον εαυτό μου να την λατρεύει περισσότερο στο τέλος του.

 

Δυστυχώς δεν είναι από τις σειρές που θα πας στο τέλος κάθε επεισοδίου ή κεφαλαίου και θα πεις κάτι με αποτέλεσμα να μην έχει την απήχηση που του αξίζει. Να μην αναφέρω την παντελή έλλειψη fanservice και ηλίθιων tropes που συναντιούνται με το κιλό.

 

Δεν είναι άλλο ένα school life anime. Δείτε το ρε!



#27 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 28 March 2014 - 17:21

Πολύ ωραία σειρά,από τα λίγα slice of life που είδα μέχρι το τέλος.

Πρέπει να κάτσω να δω την 2η σεζόν πρέπει να 'ναι πολύ καλύτερη από την 1η.



#28 eleospleon

eleospleon

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη (προς το παρόν)

Posted 28 March 2014 - 19:03

Έχει ακουστεί τίποτα για 3η season? Πολύ στεναχωρήθηκα όταν είδα αυτό το the end χθες, μου άρεσε πολύ αυτή η σειρά.


ezgif-save.gif


#29 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 28 March 2014 - 19:10

Λογικά, θα βγει μιας κι υπάρχει μπόλικο source material.


Posted Image

Avatar & signature by Kai


#30 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 28 March 2014 - 19:46

Ελπίζω τουλάχιστον την επόμενη σεζόν (αν βγάλουν που το εύχομαι) να το πάνε για 24-26 ή κάτι, αφού υπάρχει αρκετό υλικό.
Μέσα σε μια μέτρια σεζόν όπως αυτή, το gin no saji σίγουρα κατάφερε να ξεχωρίσει. Πανέμορφη σειρά, πανέμορφοι χαρακτήρες, ταιριαστή μουσική που έκανε την σειρά ακόμα πιο τέλεια.
*crosses fingers for 3rd season*


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*




Also tagged with one or more of these keywords: hiromu, arakawa, fma, dairy, noitamina