Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η κυβέρνηση κλείνει την ΕΡΤ!


  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#31 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 12 June 2013 - 01:19

Kenny, συγγνώμη, αλλά διαφωνώ. Ο τόπος έχει χίλα δύο προβλήματα, και το τι γίνεται στην τηλεόραση είναι το τελευταίο.

Η Ελληνική τηλεόραση γενικά (συμπεριλαμβανομένης ΚΑΙ της ΕΡΤ) έχει αποτύχει να μου δείξει κάτι που να μην είναι χίλια επίπεδα κατώτερο από κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα της τηλεόρασης του εξωτερικού. Στα ντοκυμαντέρ ειδικά, δεν είμαι ξένος. Δεν είναι οτι η ΕΡΤ ήταν ποιοτική τηλεόραση. Είναι οτι ήταν λίγο λιγότερο χάλια σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κανάλια, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Αυτό δεν την κάνει αυτομάτως ποιοτική, και πάλι χάλια είναι. Αν δώσεις ένα σάπιο και σκουληκιασμένο φρούτο σε κάποιον που ως τώρα έτρωγε μόνο σκ@τά, νόστιμο θα του φανεί.

Μπορεί να μην συμφωνείς εσύ ή ο φίλος Ody ή οποιοσδήποτε άλλος, και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ πως με τιμά και με το παραπάνω το γεγονός πως έχω κόψει την τηλεόραση γενικά! Αν μπορώ να το κάνω εγώ, μπορεί (ρεαλιστικότατα φίλε Οδυσσέα) να το κάνει ο οποιοσδήποτε. :thatsit:


Πρώτον, σιγά την φοβερή τηλεόραση του εξωτερικού. Ένα χρόνο ζούσα Γερμανία, και το das Erste και το ZDF, δεν ήταν και τίποτα τρελό.

Δεύτερον, ό,τι και να λέμε, η ΕΡΤ και καλύτερη από τα ιδιωτικά κανάλια ήταν και ανταγωνιστική τους. Σκέψου πως θα γίνουν τώρα που αυτό το καρτέλ είναι ΜΟΝΟ του.

Τρίτον, άλλο το "θα μπορούσε κάποιος να" και άλλο αυτό που πράγματι γίνεται. Από τη στιγμή που μεγάλο μέρος της ενημέρωσης της ελληνικής κοινωνίας γίνεται μέσω της τηλεόρασης, δέξου το. Με τα αν και τα θα μπορούσε δουλειά δεν γίνεται. Και δέξου πως στις εκλογές που ψηφίζεις εσύ ψηφίζουν και όσοι βλέπουν καθημερινά Τρέμη-Καψή.

Τέταρτον, μόνο κάποιοι συγκεκριμένοι καρχαρίες κερδίζουν έτσι.

#32 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 June 2013 - 01:21

Η αλήθεια είναι πως πολλά κανάλια του εξωτερικού παρουσιάζουν μονομερός τις ειδήσεις όπως και στην Ελλάδα.
Αλλά δεν πιστεύω και δεν πίστεψα ποτέ πως η ΕΡΤ δεν ήταν εργαλείο της εκάστοτε κυβέρνησης.

#33 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 12 June 2013 - 01:27

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μη πληρώσω απο την τσέπη


Το δικαίωμα σου στην ιδιωτεία είναι αναφαίρετο erisadesu, να σου δώσουμε και ένα όπλο για να πας να διαδηλώνεις μαζί με το tea party.

Edited by Yojimbo, 12 June 2013 - 01:28.


#34 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 June 2013 - 01:36

Αν ο άλλος καταπίνει αμάσητες τις ειδήσεις που του σερβίρουν χωρίς να μπαίνει στον κόπο να τις ψάξει λίγο παραπάνω, συγγνώμη αλλά εκείνος φταίει.
Αν ο άλλος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί τη Google, το απλούστερο πράγμα στον κόσμο, συγγνώμη αλλά εκείνος φταίει. Ειδικά τώρα που και ο πενηντάχρονος θείος μου έχει υπολογιστή και ADSL.

Για εμένα, τον Ελληναρά με το κομπολόϊ στο χέρι δεν τιμά που βασίζεται στην τηλεόραση, ειδικά στην Ελληνική.
Όπως ξαναείπα, θωρώ τιμή μου να μην την χρησιμοποιώ τα τελευταία δέκα χρόνια.

Και λέγοντας "καλύτερη", αναφέρομαι κυρίως στην αγγλόφωνη τλεόραση (όχι οτι ξέρω και πολλές άλλες), και συγκεκριμένα ΟΧΙ στις ειδήσεις. Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου χώρα με πραγματικά ποιοτικές ειδήσεις, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω. Έχουν πέσει όμως στην αντίληψή μου πραγματικά ποιοτικά προγράμματα (από Αμερική και Ηνωμένο Βασίλειο κυρίως), τόσο σε σειρές όσο και σε εκπομπές, κλάσεις ανώτερα από αντίστοιχα Ελληνικά, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει πως η ποιότητα αυτή δεν περιτριγυρίζεται από σκουπίδια. Τουλάχιστον όμως εκεί η ποιότητα υπάρχει, ενώ εδώ μας έμειναν μόνο τα σκουπίδια και ψάχνουμε να βρούμε το shiniest of two turds!

Posted Image

Edited by Kain, 12 June 2013 - 01:59.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#35 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 June 2013 - 01:36

Yojimbo, you may feel strongly γι' αυτά που πιστεύεις, αλλά αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να επιτίθεσαι λεκτικά σε άλλον χρήστη με τον οποίον διαφωνείς. Warned.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#36 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 12 June 2013 - 02:21

http://www.ustream.tv/channel/greekeventstv ????????

HnH5aB0.jpg


#37 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 12 June 2013 - 02:32

Το θέμα δεν είναι η ΕΡΤ, αλλά πώς την έκλεισαν. Σε μερικές ώρες, χωρίς συζήτηση στην βουλή, χωρίς πλειοψηφία.

Αυτό να συζητάτε.

#38 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 June 2013 - 02:59

... κι έρχομαι σε σένα, Kain.

Η Ελληνική τηλεόραση γενικά (συμπεριλαμβανομένης ΚΑΙ της ΕΡΤ) έχει αποτύχει να μου δείξει κάτι που να μην είναι χίλια επίπεδα κατώτερο από κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα της τηλεόρασης του εξωτερικού. Στα ντοκυμαντέρ ειδικά, δεν είμαι ξένος. Δεν είναι οτι η ΕΡΤ ήταν ποιοτική τηλεόραση. Είναι οτι ήταν λίγο λιγότερο χάλια σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κανάλια, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Αυτό δεν την κάνει αυτομάτως ποιοτική, και πάλι χάλια είναι. Αν δώσεις όμως ένα σάπιο και σκουληκιασμένο φρούτο σε κάποιον που ως τώρα έτρωγε μόνο σκ@τά, νόστιμο θα του φανεί.


Το "έχει αποτύχει να μου δείξει κάτι που να μην είναι χίλια επίπεδα κατώτερο από κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα της τηλεόρασης του εξωτερικού" αρνούμαι να το πάρω στα σοβαρά - ή δεν είδες ποτέ σου ντοκυμανταίρ της ΕΡΤ, or you're lying through your teeth. Όσο για το link, με τα μισά και βάλε ντοκυμανταίρ της λίστας σου να αποτελούν παραγωγές του BBC, το οποίο χρηματοδοτείται από το βρετανικό λαό με τον ίδιο τρόπο που χρηματοδοτούνταν και η ΕΡΤ, ελπίζω να καταλαβαίνεις how you're hurting your own argument right there.

Μπορεί να μην συμφωνείς εσύ ή ο φίλος Ody ή οποιοσδήποτε άλλος, και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ πως με τιμά και με το παραπάνω το γεγονός πως έχω κόψει την τηλεόραση γενικά! Αν μπορώ να το κάνω εγώ, μπορεί (ρεαλιστικότατα φίλε Οδυσσέα) να το κάνει ο οποιοσδήποτε. :thatsit:


Sorry to burst your bubble, but you are not on an elevated plane of existence επειδή αποφάσισες να κόψεις την τηλεόραση. Same story με την πειρατεία, ένα άλλο πράγμα για το οποίο μας έχεις πει πολλάκις ότι σε τιμάει που το έκοψες. It doesn't. Δεν έγινες σοφότερος, δεν έγινες αγιότερος, δεν έγινες καλύτερος in any way, shape or form, επειδή έκοψες το ένα ή το άλλο. Είναι δίαυλοι οι οποίοι έχουν τόσα αξιόλογα πράγματα να σου προσφέρουν κι εσύ τους απορρίπτεις αφοριστικά λόγω προκαταλήψεων. Ο μοναδικός χαμένος είσαι εσύ.

Αν ο άλλος καταπίνει αμάσητες τις ειδήσεις που του σερβίρουν χωρίς να μπαίνει στον κόπο να τις ψάξει λίγο παραπάνω, συγγνώμη αλλά εκείνος φταίει.
Αν ο άλλος δεν ξέρει να χρησιμοποιεί τη Google, το απλούστερο πράγμα στον κόσμο, συγγνώμη αλλά εκείνος φταίει. Ειδικά τώρα που και ο πενηντάχρονος θείος μου έχει υπολογιστή και ADSL.

Για εμένα, τον Ελληναρά με το κομπολόϊ στο χέρι δεν τιμά που βασίζεται στην τηλεόραση, ειδικά στην Ελληνική.
Όπως ξαναείπα, θωρώ τιμή μου να μην την χρησιμοποιώ τα τελευταία δέκα χρόνια.

Και λέγοντας "καλύτερη", αναφέρομαι κυρίως στην αγγλόφωνη τλεόραση (όχι οτι ξέρω και πολλές άλλες), και συγκεκριμένα ΟΧΙ στις ειδήσεις. Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου χώρα με πραγματικά ποιοτικές ειδήσεις, τουλάχιστον από όσο γνωρίζω. Έχουν πέσει όμως στην αντίληψή μου πραγματικά ποιοτικά προγράμματα (από Αμερική και Ηνωμένο Βασίλειο κυρίως), τόσο σε σειρές όσο και σε εκπομπές, κλάσεις ανώτερα από αντίστοιχα Ελληνικά, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει πως η ποιότητα αυτή δεν περιτριγυρίζεται από σκουπίδια. Τουλάχιστον όμως εκεί η ποιότητα υπάρχει, ενώ εδώ μας έμειναν μόνο τα σκουπίδια και ψάχνουμε να βρούμε το shiniest of two turds!

Posted Image


... and here you're just trying too hard.

Πρώτον, την παραπληροφόρηση θα την φας και στο Internet, ακόμα κι αν ξέρεις να χρησιμοποιείς τη μυστική αρχαία γνώση που λέγεται... Google. Μερικές φορές δεν αρκεί απλά να ψάχνεις γενικά κι αόριστα στο θαυμαστό κόσμο του Internet, πρέπει να ξέρεις και που να ψάξεις για να μη φας e-κουτόχορτο.

Δεύτερον, περί ποιότητας προγράμματος: Αφενός τα κανάλια που εγκωμιάζεις παίζουν με πολύ περισσότερα λεφτά στην τσέπη απ' ότι έπαιξε ποτέ η ΕΡΤ. Προφανώς οι εκπομπές τους θα έχουν υψηλότερα production values από τα δικά μας. Μέσα στα πλαίσια του δικού της budget, η ΕΡΤ παρήγαγε αξιολογότατο έργο, έργο που BTW κανένα ελληνικό ιδιωτικό κανάλι δεν θα χεστεί ποτέ να κάνει. Αν προτιμάς 0 ελληνικά ντοκυμανταίρ αντί για μερικά φτωχά πλην τίμια ντοκυμανταίρ παραγωγής ΕΡΤ... I don't know what to tell you. Όσο για τα σκουπίδια στα οποία αναφέρεσαι, αν μιλούσες για τα ιδιωτικά ελληνικά κανάλια, θα καταλάβαινα. Αλλά πληθώρα σκουπιδιών στο πρόγραμμα της ΕΡΤ; Για άλλη μια φορά αναρωτιέμαι πόση ΕΡΤ έχεις πραγματικά παρακολουθήσει.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μη πληρώσω απο την τσέπη τις μαλακίες που κάνουν με την ΕΡΤ.


Τόσα πράγματα πληρώνουμε οι έλληνες φορολογούμενοι, τα €4,30 το μήνα συνεισφορά στην ΕΡΤ ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι σας. Okay...

Αυτό που δεν σχολιάζει κανείς, πάντως, και προσωπικά με εξοργίζει περισσότερο απ' όλα, είναι η απαράδεκτη, φασιστική, ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε μέθοδος με την οποία απολύουν τους πάντες και κλείνουν τα πάντα. Ακόμα και δίκιο να είχε η κυβέρνηση (που δεν έχει), δεν είναι αυτός τρόπος για να κλείσεις έναν δημόσιο οργανισμό.

Προσωπικά, όλους όσους βιάζονται να πανηγυρίσουν πάνω από το κουφάρι της ΕΡΤ, τους θεωρώ πολύ ύποπτους σε θέματα πολιτικών/κοινωνικών πεποιθήσεων.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#39 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 12 June 2013 - 03:14

Το Αρχείο της ΕΡΤ δεν είναι πια online. Αυτό το αρχείο ήταν δικό σας. Του κάθε έλληνα. Ή το χαρίζεται και αυτό επειδή ΕΡΤ δεν είναι μόνο Ανταποκριτές, Αρχείο, Σαν Σήμερα και Μηχανή του Χρόνου* αλλά και Έλλη Στάη; Τόσο εύκολα το πουλάτε;

*Αυτά είναι τα 4 πράγματα που βλέπω πιο συχνά από ΕΡΤ εδώ στην Κύπρο, από την ΕΡΤ Σατ και το ίντερνετ. Φαντάζομαι εσείς στην ελλάδα που βλέπατε και τα 3 κανάλια, έχετε και άλλες επιλογές.

#40 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 12 June 2013 - 03:42

Το κυρίως πρόβλημα που προκαλεί το internet είναι ένα είδος υπερφόρτωσης με συνήθως άχρηστες πληροφορίες, αλλά σπάνια με γνώση. Είναι σαν να πρέπει να φτιάξεις το παζλ της πραγματικότητας με 50 κομμάτια και να σου πετάει κάποιος 300000 στα μούτρα, άντε βρες άκρη μετά. Επίσης, επειδή η περιέργεια του ανθρώπου είναι απεριόριστη οι περισσότεροι άνθρωποι που το χρησιμοποιούν δεν επικεντρώνουν πουθενά την προσοχή τους με αποτέλεσμα σχεδόν τίποτα απ'αυτά που διαβάζουν/βλέπουν/ακούν να μετατρέπεται σε γνώση αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις να παραμένει συνήθως ημιμάθεια ή παραπληροφόρηση με αποτέλεσμα να χειραγωγούνται με διάφορους τρόπους π.χ. με δωρεάν ντοκιμαντέρ στυλ Zeitgeist.


Ένα βιντεάκι από μια εκπομπή της "μέτριας" ΕΡΤ που δεν παρήγαγε τίποτα καλό...

Youtube Video





...απ'τα καλύτερα μουσικά βίντεο που έχω δει το τελευταίο έτος.

Edited by Yojimbo, 12 June 2013 - 03:50.


#41 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 June 2013 - 03:45

Posts moved από το Black Hole, διότι το θέμα αξίζει το δικό του thread.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#42 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 12 June 2013 - 03:53

Σε κανένα τέταρτο τα ΜΑΤ λένε ότι θα μπουν στις εγκαταστάσεις της ΕΡΤ και να ξεκινήσουν αυτόφωρη διαδικασία κατά τεχνικών και δημοσιογράφων, εντολησαμαρᾳ. Άνευ βουλής και πλειοψηφιών. Και κάποιοι ασχολούνται με τα μάτια της Έλλης.

#43 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 12 June 2013 - 04:01

Έντάξει τουλάχιστον εμετικό αυτό που έγινε, αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν λες και δεν υπάρχει βουλή,δημοκρατία,τίποτα...2500 άνθρωποι στο δρόμο με το έτσι θέλω και μείον το μόνο ποιοτικό κανάλι στην τηλεόραση που είχε και κάποια αξιόλογα προγράμματα...τι να πεις...ΕΛΛΑΔΑ 2013...

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#44 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 June 2013 - 04:03

Σε κανένα τέταρτο τα ΜΑΤ λένε ότι θα μπουν στις εγκαταστάσεις της ΕΡΤ και να ξεκινήσουν αυτόφωρη διαδικασία κατά τεχνικών και δημοσιογράφων, εντολησαμαρᾳ. Άνευ βουλής και πλειοψηφιών. Και κάποιοι ασχολούνται με τα μάτια της Έλλης.


Ομολογώ ότι έχω μείνει ξάγρυπνος, σε περίπτωση που συμβεί, να το δω με τα μάτια μου σε ζωντανή μετάδοση.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#45 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 12 June 2013 - 04:05

Ομολογώ ότι έχω μείνει ξάγρυπνος, σε περίπτωση που συμβεί, να το δω με τα μάτια μου σε ζωντανή μετάδοση.


...και εγώ μια απ'τα ίδια.