Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η κυβέρνηση κλείνει την ΕΡΤ!


  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#16 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 12 June 2013 - 00:19

Μόνο εγώ χαίρομαι που έκλεισε

Όχι, υπάρχουν και οι χρυσαυγίτες και ορισμένοι απ'τους νεοφιλελευθερους και φιλοτροικανούς. :)

Η τηλεόραση είναι δημόσιος χώρος, ακόμα και αν δεν βλέπεις ΠΟΤΕ τηλεόραση αυτός ο δημόσιος χώρος επηρεάζει τη ζωή σου και τη ζωή των συμπολιτών σου.
Η Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση ήταν/είναι ένα απ'τα λίγα μέσα σ'αυτή τη χώρα που παρήγαγε πολιτισμό, που ήταν κάπως κοντά σ'αυτό που πραγματικά θα έπρεπε να είναι η τηλεόραση.
Τώρα έτσι όπως το πάνε θα τρώει ο κοσμάκης μόνο όσα του πετάνε στα μούτρα δηλαδή αυτά που του λένε τα διάφορα παπαγαλάκια, τις Τούρκικες σειρές με τις ωραίες δευτεροτριτοκοσμικές τους ισλαμικές ηθικές αξίες, και την κεκαλυμμένη τους νεοοθωμανική προπαγάνδα κλπ κλπ.

Όπως και να'χει, αν όλα πάνε καλά θα πετύχει η αυτοδιαχείριση της ΕΡΤ η οποία θα αναμεταδίδει με διάφορους τρόπους, μπορεί τελικά να πέσει ακόμα και η κυβέρνηση απ'αυτή την ιστορία.

Edited by Yojimbo, 12 June 2013 - 00:27.


#17 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 June 2013 - 00:19

Το νερό ήδη το πληρώνω στην ΕΥΔΑΠ. Ευτυχώς για την ώρα δεν είναι πολύ ακριβό. Δεν έχω ακόμη κάποιο παράπονο από εκεί.

Όπως και να έχει όμως, άνεργοι ξε-άνεργοι, το να πληρώνεις με το ζόρι μια υπηρεσία που δεν χρησιμοποιείς και δεν θες κι όλας βρε παιδί μου, είναι ηλίθιο.

Και το οτι με επηρεάζει και είναι δημόσιος χώρος και δεν ξέρω και εγώ τι, το ακούω βερεσέ. Συγγνώμη, αλλά εμένα προσωπικά η ΕΡΤ δεν μου προσέφερε ποτέ τίποτα. Πώς θα σου φαινόταν εσένα να πληρώνεις το Μετρό ας πούμε ή τον Ηλεκτρικό ή τον Προαστιακό άσχετα αν τα χρησιμοποιείς ή όχι; Εμένα δεν θα μου άρεσε.

Αν δεν θέλει ο κοσμάκης να τρώει όσα του πετάνε στα μούτρα να μην βλέπει τηλεόραση! 10 χρόνια τώρα έχω κόψει την τηλεόραση και έχω βρει την υγειά μου!

Για εμένα η ΕΡΤ ήταν κάπως έτσι:

Youtube Video


Όπως είπα όμως, σε αυτή τη "χώρα" δεν με ξαφνιάζει πια τίποτα, οπότε δεν θα μου φαινόταν απίθανο να συνεχίζω να πληρώνω την ΕΡΤ κι ας μην υπάρχει.

Edited by Kain, 12 June 2013 - 00:38.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#18 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 June 2013 - 00:24

κιεγω χαίρωμαι, οκ είναι τραγικό το πως έκλεισε, αλλα απο την άλη εχω να ανοίξω τηλεόραση κανα 2-3χρόνια...σο >.>

Edited by GhostPrince, 12 June 2013 - 00:24.

フカフカ

#19 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 12 June 2013 - 00:37

Ghostprince, Kain

πείτε μου λοιπόν, ποιοι έχουν τώρα την πρωτοκαθεδρία στην ενημέρωση;

#20 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 June 2013 - 00:41

Άλλο το να μη σε νοιάζει και άλλο το να χαίρεσαι. Επιπρόσθετα, δεν έκλεισε μόνο το κανάλι, αλλά και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί και όλα.

Προσωπικά, χωρίς να βλέπω τηλεόραση συστηματικά, έχω σοκαριστεί. Στεναχωριέμαι για τις πολιτιστικές εκπομπές που χάσαμε και για το πού οδεύουμε. Σκατούλες.

Posted Image


#21 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 12 June 2013 - 00:43

Posted Image


Μην ανησυχείτε, για την νέα-ΥΕΝΕΔ που πιθανώς σχεδιάζουν μπορεί να μην πληρώνετε, τουλάχιστον όχι με χρήματα.

Edited by Yojimbo, 12 June 2013 - 00:43.


#22 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 June 2013 - 00:43

Ghostprince, Kain

πείτε μου λοιπόν, ποιοι έχουν τώρα την πρωτοκαθεδρία στην ενημέρωση;


Για όσους δεν βλέπουν τηλεόραση όπως εγώ; Μάλλον το διαδίκτυο, όπως πάντα... :canthelp:
Τουλάχιστον στο διαδίκτυο μπορείς να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που παίρνεις. Αυτό συνηθίζω να κάνω εγώ τουλάχιστον, επειδή είμαι και λίγο παρανοϊκός. :dazed:

Για όνομα, κάνετε λες και το χαζοκούτι είναι το επίκεντρο όλου του πολιτισμού... Ας κάνει και τίποτε άλλο ο κόσμος αντί να κάθεται μπροστά από την τηλεόραση!

Edited by Kain, 12 June 2013 - 00:45.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#23 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 12 June 2013 - 00:46

Για όσους δεν βλέπουν τηλεόραση όπως εγώ; Μάλλον το διαδίκτυο, όπως πάντα... :canthelp:
Τουλάχιστον στο διαδίκτυο μπορείς να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που παίρνεις. Αυτό συνηθίζω να κάνω εγώ τουλάχιστον, επειδή είμαι και λίγο παρανοϊκός. :dazed:


Αν στην κοινωνία που ζεις όλοι ενημερώνεστε μέσω Reuters και AP, πάσο..!

#24 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 June 2013 - 00:48

Αν στην κοινωνία που ζεις όλοι ενημερώνεστε μέσω Reuters και AP, πάσο..!


Ουκ ολίγες φορές έχω διαψεύσει μέσω του διαδικτύου ψευδείς ή λανθασμένες ειδήσεις που μου είχαν δείξει φίλοι και συγγενείς.
Μήπως λοιπόν θα έπρεπε όντως στην κοινωνία που ζω να ενημερωνόμαστε κάπως έτσι;

Edited by Kain, 12 June 2013 - 00:49.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 June 2013 - 00:50

2900 άνθρωποι χωρίς δουλειά.
Καταπληκτικές εκπομπές (και δεν μιλάω για την Μπήλιω) που δεν θα ξαναδούμε.
Επίπεδο στις ειδήσεις με εμπεριστατωμένα ρεπορτάζ από το εξωτερικό.
Ένα αρχείο με ντοκυμανταιρ ανεκτίμητης αξίας.
Ένα κόλπο grosso για να χαθούν οργανικές θέσεις και να μπορέσουν να απολυθούν οι υπάλληλοι ενώ θα ανοιχθούν νέα κανάλια στα οποία θα διοριστούν οι ημέτεροι.


Ναι πραγματικά ΓΙΑΤΙ να σε ενδιαφέρει που κλείνει η ΕΡΤ.


FUCKING QFT.

Για όλους εσάς που σηκώνετε τους ώμους σας λέγοντας "και τι με νοιάζει, σάμπως έβλεπα ποτέ ΕΡΤ", συγχαρητήρια, είστε μέρος του προβλήματος.

For starters, δεν σας τιμάει που ποτέ σας δεν εκτιμήσατε ένα ντοκυμανταίρ παραγωγής ΕΡΤ.

Να αρχίσω μήπως να μιλάω για την αβυσσαλέα διαφορά ποιότητας μεταξύ δημόσιας και ιδιωτικής τηλεόρασης/ραδιοφωνίας, ή θα χάσω το χρόνο μου;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 June 2013 - 00:51

Για όσους δεν βλέπουν τηλεόραση όπως εγώ; Μάλλον το διαδίκτυο, όπως πάντα... :canthelp:
Τουλάχιστον στο διαδίκτυο μπορείς να διασταυρώσεις τις πληροφορίες που παίρνεις. Αυτό συνηθίζω να κάνω εγώ τουλάχιστον, επειδή είμαι και λίγο παρανοϊκός. :dazed:


I'm not alone :if:
フカフカ

#27 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 12 June 2013 - 00:52

Ουκ ολίγες φορές έχω διαψεύσει μέσω του διαδικτύου ψευδείς ή λανθασμένες ειδήσεις που μου είχαν δείξει φίλοι και συγγενείς.
Μήπως λοιπόν θα έπρεπε όντως στην κοινωνία που ζω να ενημερωνόμαστε κάπως έτσι;


Το τι θα έπρεπε να γίνεται με τι τι γίνεται, σπάνια έχει σχέση. Μίλα ρεαλιστικά κι άσε τα μήπως.

#28 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 June 2013 - 01:08

Kenny, συγγνώμη, αλλά διαφωνώ. Ο τόπος έχει χίλα δύο προβλήματα, και το τι γίνεται στην τηλεόραση είναι το τελευταίο.

Η Ελληνική τηλεόραση γενικά (συμπεριλαμβανομένης ΚΑΙ της ΕΡΤ) έχει αποτύχει να μου δείξει κάτι που να μην είναι χίλια επίπεδα κατώτερο από κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα της τηλεόρασης του εξωτερικού. Στα ντοκυμαντέρ ειδικά, δεν είμαι ξένος. Δεν είναι οτι η ΕΡΤ ήταν ποιοτική τηλεόραση. Είναι οτι ήταν λίγο λιγότερο χάλια σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κανάλια, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Αυτό δεν την κάνει αυτομάτως ποιοτική, και πάλι χάλια είναι. Αν δώσεις όμως ένα σάπιο και σκουληκιασμένο φρούτο σε κάποιον που ως τώρα έτρωγε μόνο σκ@τά, νόστιμο θα του φανεί.

Μπορεί να μην συμφωνείς εσύ ή ο φίλος Ody ή οποιοσδήποτε άλλος, και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ πως με τιμά και με το παραπάνω το γεγονός πως έχω κόψει την τηλεόραση γενικά! Αν μπορώ να το κάνω εγώ, μπορεί (ρεαλιστικότατα φίλε Οδυσσέα) να το κάνει ο οποιοσδήποτε. :thatsit:

Edited by Kain, 12 June 2013 - 01:16.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#29 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 June 2013 - 01:11


Δεν γράφω συχνά, όμως νομίζω πως αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή...



Το ήξερα πως είσαι χαμηλού επιπέδου άτομο, τόσο χαμηλού όμως δεν το περίμενα.


Αυτό το εκλαμβάνω ως κοπλιμέντο.

2900 άνθρωποι χωρίς δουλειά.
Καταπληκτικές εκπομπές (και δεν μιλάω για την Μπήλιω) που δεν θα ξαναδούμε.
Επίπεδο στις ειδήσεις με εμπεριστατωμένα ρεπορτάζ από το εξωτερικό.
Ένα αρχείο με ντοκυμανταιρ ανεκτίμητης αξίας.
Ένα κόλπο grosso για να χαθούν οργανικές θέσεις και να μπορέσουν να απολυθούν οι υπάλληλοι ενώ θα ανοιχθούν νέα κανάλια στα οποία θα διοριστούν οι ημέτεροι.


Ναι πραγματικά ΓΙΑΤΙ να σε ενδιαφέρει που κλείνει η ΕΡΤ.


Τι εννοείς ; Έκλεισε οριστικά όλη η ΕΡΤ??? Κανάλια ραδιοφωνία Κτλ?
Εγώ νόμιζα πως απλά έπαυσε η μετάδοση του καναλιού που έλεγαν και θα συνέχιζε μόνο η ΝΕΤ και η ΕΤ3.
και επίσης 2900 δημόσιοι υπάλληλοι στον δρόμο...όχι δεν κλαίω για κανέναν καρεκλοκένταυρο δημοσίου, οι άξιοι άνθρωποι δεν χάνονται
θα βρουν τον δρόμο τους. Για τα παιδιά που κληρονόμησαν την θέση του πατέρα τους μέσα στην ΕΡΤ κλαίω που θα πρέπει να πάνε να δουλέψουν σε ξένα χέρια.

αυτή είναι η άποψη μου όσο και αν σάπια ακούγεται. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μη πληρώσω απο την τσέπη τις μαλακίες που κάνουν με την ΕΡΤ . αυτό το κόλποι Grosso Που λέει και η mono. Όσο για τους συναισθηματικούς δεσμούς με την ερτ bitches εγώ μεγάλωσα με την ΕΡΤ πριν την ιδιωτική τηλεόραση και ναι θα μου λείψουν κάποια πράγματα...θα το ξεπεράσω. Το αρχείο της θέλω να πιστεύω δεν θα χαθεί...(αλλά είμαστε στην Ελλάδα, φυσικά και θα χαθεί)

υγ. θα ρίξω ένα δάκρυ για κάθε υπάλληλο που έκλαψε όταν οι εταιρείες που δούλευα έφυγαν απο την χώρα γιατί το σάπιο σύστημά μας τις εμπόδισε να δώσουν εργασία σε Έλληνες.

Edited by Erisadesu, 12 June 2013 - 01:13.


#30 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 12 June 2013 - 01:15

Μπορεί να μην συμφωνείς εσύ ή ο φίλος Ody ή οποιοσδήποτε άλλος, και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σας, αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ πως με τιμά και με το παραπάνω το γεγονός πως έχω κόψει την τηλεόραση γενικά! Αν μπορώ να το κάνω εγώ, μπορεί (ρεαλιστικότατα φίλε Οδυσσέα) να το κάνει ο οποιοσδήποτε. Posted Image

Ο οποιοσδήποτε που έχει υπολογιστή και σύνδεση στο internet και ξέρει να το χρησιμοποιεί και έχει μια άλφα εκπαίδευση να ξεχωρίζει τη φόλα από την πραγματική είδηση. Ή δεν έχεις δει τι περνάει για ενημερωτικό site στο ελληνικό ίντερνετ;
Ούτε με τα υπόλοιπα επιχειρήματά σου συμφωνώ tbh, αλλά η ιδέα ότι το ίντερνετ είναι πανάκεια για κάθε είδος παραπληροφόρησης; Nuh-uh.

6dqFccT.gif