Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Kamisama Hajimemashita

Comedy Demons Romance Shoujo Fall 2012 TMS Entertainment 1x episodes

  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 September 2012 - 20:56

Kamisama Hajimemashita

神様はじめました


Posted Image

Δεδομένης της επιτυχίας την οποία γνωρίζει το ομώνυμο manga της Suzuki Julietta, με πλήθη κορασίδων να πετάνε καρδούλες στο όνομά του, απορώ που δεν είχε γίνει νωρίτερα η μεταφορά σε anime. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως και τον Οκτώβριο το studio TMS Entertainment θα το φέρει στις οθόνας μας προς τέρψιν και fangirliasma του φιλοθεάμονος κοινού. Την σκηνοθεσία αναλαμβάνει ο Daichi Akitarou τον τομέα της μουσικής ο Masuda Toshioκαι το character design η Υamanaka Junko.


~ Λίγα λόγια για την υπόθεση~


Η φράση "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα" είναι ένα ρητό το οποίο η Momozono Nanami έχει γνωρίσει από πρώτο χέρι. Ο πατέρας της ένας αθεράπευτος τζογαδόρος εξαφανίζεται αφήνοντας την να αντιμετωπίσει ένα τεράστιο χρέος αποτέλεσμα των δραστηριοτήτων του. ¨Οπως είναι λογικό η Nanami φτάνει σε σημείο να χάσει το σπίτι της και όλα όσα είχε γνωρίσει μέχρι εκείνη την στιγμή. Περιφερόμενη άσκοπα βλέπει έναν άντρα να καταδιώκεται από ένα σκυλί. Τα γεγονότα ακολουθούν το ένα το άλλο με γρήγορους ρυθμούς και ξαφνικά η Nanami βρίσκεται με ένα νέο σπίτι στην διάθεσή της ως δείγμα ευγνωμοσύνης από τον άγνωστο. Μη έχοντας που αλλού να πάει η νεαρή κοπέλα αποφασίζει το εξής λογικό (?): να πάει. Ενδεχομένως όμως αν ήξερε ότι "το σπίτι" ήταν στην πραγματικότητα ναός και στην ουσία ο άγνωστος την εξαπάτησε ώστε να γίνει η νέα θεότητα να το είχε ξανασκεφτεί. Υπάρχει λόγος για τον οποίο δεν δεχόμαστε πράγματα από αγνώστους άλλωστε. Έτσι μέσα σε όλη της την ατυχία η Nanami ξέμεινε με έναν ναό, κανά δύο youkais που πάνε πακέτο και ένα δύστροπο και αυθάδες familiar με αλεπουδοαυτιά το οποίο έχει βαλθεί να της κάνει την ζωή πατίνι καθώς δεν την αναγνωρίζει ως αφεντικό του. Splendid....Toυλάχιστον όμως πήγε το "θεά είσαι αγάπη μου" σε άλλο επίπεδο. Πόσες έχουν την ευκαιρία να το κάνουν αυτό άραγε;



Νομίζω αν έχοντας αναφέρει όλα τα παραπάνω (υπόθεση και Studio) υπάρχει ένας άνθρωπος ο οποίος περιμένει ένα καλό και σοβαρό anime που θα σώσει το japanimation, ηρθε η ώρα να το ξεχάσει. Το original content έιναι το κλασσικό αφελές shoujo το οποίο διαβάζεις για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου και να χαρείς την λουλουδένια derpy πλευρά της ζωής. Από αυτήν την έννοια το manga είναι όντως success γιατί ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Ναι η κοπελιά είναι damsel in distress κάθε λίγο και λιγάκι, ναι το bishonen είναι όλο tsun tsun dere dere και γενικότερα να μην υπάρχει το τρελό character development αλλά προς τιμήν του δεν γίνεται ποτε ιδιαίτερα εκνευριστικό. Ελπίζω το ίδιο να ισχύει και για το anime αν και τολμώ να πω ότι τα production values του δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα. Για να ακριβολογώ τα βλέπω και σκιάζομαι λιγάκι (in more ways than one). Έχοντας περάσει όμως πολύ ευχάριστες καλοκαιρινές ημέρες με το original material Και όντας εκ φύσεως αισιόδοξος άνθρωπος ελπίζω και σε ευχάριστες φθινοπωρινές.


Οπότε:

  • Όσοι έχετε αδυναμία στους male tsundere
  • Όσοι έχετε αδυναμία σε youkais/deities και μεταφυσικό κάθε είδους ειδικά αν έχει αλεπουδογατοαυτιά
  • Όσοι θέλετε να περάσετε ένα ανέμελο εικοσάλεπτο με γέλιο και κάποια "awwww" moments ανάλογες μιας καλής chick flick.

Μπορείτε να το απολαύσετε άφοβα κατά προτίμηση με την συνοδεία γλυκού και ζεστής σοκολάτας.


~Τrailers~


Youtube Video


Youtube Video


ΑΝΝ|Αnidb|Official Site



#2 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 16 September 2012 - 21:16

Βρε, για δες ποιά πήγε και το άνοιξε το thread γι'αυτό το anime... XD

Έχοντας διαβάσει το manga μέχρι τώρα, μπορώ να πω ότι θα το βλέπω, κυρίως για να δω τον κύριο tsundere σε δράση, μιας και με κάνει να χαχανίζω συνεχώς. :P

Posted Image


#3 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 16 September 2012 - 21:25

Πουλήθηκα. Ελπίζω να καταφέρουμε επιτέλους να χαλαρώσουμε με ένα καλό και αξιοπρεπές chick flick χωρίς να νιώσουμε ότι υποτιμάται η νοημοσύνη μας ως γυναικείο γένος. Καημό το 'χω ν' απολαύσω λίγο ρομαντζο-fanservice, ελπίζω να μην απογοητεύσει.

Vagelioooo, γατοαυτιά!!! :D

#4 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 16 September 2012 - 22:47

Oh, God, yes! Τουλάχιστον αυτό φαίνεται να έχει περισσότερη πλάκα από το τελείως πεζό Hiiro no Kakera. (Το μεγαλύτερο αμάρτημα ενός κακού anime είναι να είναι βαρετό!) Αλλά αυτό εδώ με χτυπάει εκεί που πονάει. Αλεπουδάκι; Τσεκ. Μπίσια από το πουθενά; Τσεκ. Ναοί και λίγο τουριστικού επιπέδου φολκλόρ; Τσεκ. Αυτό το βλέπουμε!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#5 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 17 September 2012 - 13:52

Είχε πιάσει το μάτι μου κάπου το manga του. Μιας και δεν είχα κάτσει να ασχοληθώ, δεν ήξερα πως είχε βγει και ανάλογο anime.

Γενικότερα τώρα τελευταία δεν έχω όρεξη για κάτι πολύ σοβαρό και μη-ανέμελο, οπότε θα του ρίξω σίγουρα μια ματιά. Όχι καλέ δεν το βλέπω γιατί έχει ο πρωταγωνιστής αυτάκια :P

#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 October 2012 - 21:08

Spoiler: 1


ySss0UF.jpg


#7 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 04 October 2012 - 22:08

Vagelioooo, γατοαυτιά!!! :D

*Αλεπουδαυτιά~

Δεν ξέρω, το tsun tsun το έχω ψιλοβαρεθεί, but I will check it for the sake of the lulz. Εξαιρετική παρουσίαση.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#8 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 04 October 2012 - 23:21

*Αλεπουδαυτιά~


Συγνώμη, my bad. :P

Πάνω-κάτω αυτό που περίμενα. Μια fanserviστικη έκδοση του Inuyasha, ρηχή και διασκεδαστική. Άντε ν' απολαύσουμε επιτέλους λίγο shojo comedy. Άλλες προσδοκίες βέβαια πάνω από ένα αστείο, αξιοπρεπές κι όχι ηλίθιο girly kyaaa~ factor δεν έχω.

#9 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 October 2012 - 00:29

Spoiler:

Edited by Nikos1451, 05 October 2012 - 00:30.


#10 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 05 October 2012 - 16:13

Spoiler: 1


#11 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 06 October 2012 - 18:52

Tυπικό, αλλά χωρίς να γίνεται προσβλητικό λόγο του ότι δεν το παίζει σίριους μπίζνες (σε σχέση με κάποια άλλα που είδα σήμερα).
Ξέρει τι είναι και τι θέλει να εξυπηρετήσει, και μου αρέσει αυτό.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#12 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 09 October 2012 - 23:21

Σε γενικές γραμμές το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε αρκετά.

Το opening βέβαια ήταν επώδυνο. Δεν ήξερα αν "πρέπει" να γελάσω, να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο ή απλά να το σκιπάρω.

Το set up της ιστορίας μου θύμισε αρκετά το fruits basket. Όχι μόνο στο γεγονός ότι μια έφηβη γίνεται άστεγη, (ή στο supernatural element) αλλά κυρίως λόγω της μίξης έντονων δραματικών στοιχείων που είναι αποδοσμένα με χιουμοριστικό τρόπο. Θα συμφωνήσω με τον Niko1451, ήμουν λίγο σκεπτική στην αρχή αλλά κ εμένα μου φάνηκαν ωραίες οι μεταβάσεις αυτές.


Spoiler: episode 1


Ελπίζω σε μελλοντικά επεισόδια να δούμε λίγο την ανάπτυξη του δραματικού μέρους της σειράς (it's bound to happen, right?), περισσότερες ιστορίες με youkai (Natsume style) και να αφήσουν το ρομαντικό στοιχείο λίγο στην άκρη ώστε να γνωρίσουμε τους χαρακτήρες και η όποια έλξη να έρθει φυσικά από την τριβή μεταξύ τους και να μη γίνει αυτοσκοπός.

Posted Image


#13 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 11 October 2012 - 14:13

Spoiler: 2


#14 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 11 October 2012 - 17:07

Αποφάσισα να το δω κιεγώ τελικά.

Spoiler:

Edited by GhostPrince, 11 October 2012 - 17:12.

フカフカ

#15 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 11 October 2012 - 20:56

Spoiler: 2




Also tagged with one or more of these keywords: Comedy, Demons, Romance, Shoujo, Fall 2012, TMS Entertainment, 1x episodes