Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

3o Τουρνουα Riichi Mahjong (Σαββατο 6 Οκτωβριου,Αθηνα) 2012 Aki Taikai

mahjong riichi τουρνουα akagi tetsuya bushu

  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#76 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 01 October 2012 - 09:18

γες ιτ ιζ!
και επειδη δεν ξερω το ονομα του θα τον γραψω στο πρωτο ποστ ως 20Χ :P

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#77 Getekid

Getekid

    Apprentice Human

  • Members
  • 251 posts

Posted 03 October 2012 - 12:29

Παιδιά καλά να περάσετε!! Τελικά εγώ δεν δήλωσα, δεν πειράζει, θα μπω στο τουρνουά του Χειμώνα :wis: .
Ίσως περάσω να σας δω, και επ' ευκαιρίας να αρχίσω να το μαθαίνω λίγο :kill4u: !!!
Όλα έχουν τη μαθηματική τους προσέγγιση!!!
Posted Image

#78 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 04 October 2012 - 10:51

Παιδιά καλά να περάσετε!! Τελικά εγώ δεν δήλωσα, δεν πειράζει, θα μπω στο τουρνουά του Χειμώνα :wis: .
Ίσως περάσω να σας δω, και επ' ευκαιρίας να αρχίσω να το μαθαίνω λίγο :kill4u: !!!


no prob! εμεις βρισκομαστε τακτικα οποτε μπορουμε να το κανονισουμε οποτε θελεις.
το σαββατο βεβαια θα ειμαστε ολοι απασχολημενοι να παιζουμε αλλα θα ειναι και ο Akira
απο το radio planet asia που θα ερθει απλα να παρακολουθησει και θα μπορει να σου εξηγησει
καποια πραγματα αλλα δεν ξερω απο τι ωρα θα ερθει.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#79 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 05 October 2012 - 11:31

Μετά από μια επιτυχημένη καλλιτεχνική βραδιά
Spoiler:

I would likePosted Image for a pet...


#80 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 05 October 2012 - 11:34

Ωωωωωχ ...

#81 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 05 October 2012 - 12:09

27 ώρες μέχρι να αρχίσει το τουρνουά.

Διαλογιστείτε, αυτοσυγκεντρωθείτε, αφήστε το Zen να σας κυριεύσει και νιώστε την αιώνια αρμονία να σας διαπερνά σαν στατικό ηλεκτρισμό. Κοιμηθείτε καλά, φάτε, πλυθείτε, φορέστε τα καλά σας και θυσιάστε και κανά δυο χωριά της Πελλοπονήσου για να έχετε το Flow με το μέρος σας.

The time is nigh!

#82 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 06 October 2012 - 18:33

Παιδιά θέλω να ζητήσω συγνώμη από όλους τους συμμετέχοντες στο τουρνουά. Επειδή δεν κατάφερα να έρθω, και σύμφωνα με όσα μου είπε ο ABC και κάποιοι άλλοι αναγκάστηκαν να μείνουν εκτός, δημιουργώντας μόνο 4 τραπέζια.
Όπως κάποιοι ξέρετε, τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζουμε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας στην οικογένεια, και ενώ όλη η βδομάδα είχε κυλήσει ομαλά, σήμερα, μισή ώρα πριν το τουρνουά χρειάστηκε να καλέσουμε πάλι ασθενοφόρο. Ήθελα πάρα πολύ να συμμετάσχω στο τουρνουά, σε σημείο που άφησα μια part time δουλειά που είχα βρει επειδή μου ζήτησε να πάω Σάββατο απόγευμα, Δεν μπόρεσα να δω και τα παιδιά που ήρθαν από Θεσσαλονίκη, αν κανονιστεί κανένα φιλικό για αύριο Κυριακή, θα προσπαθήσω να περάσω.
Ελπίζω να περάσατε όλοι καλά



#83 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 07 October 2012 - 12:21

Η εμπειρια του χθεσινου τουρνουα θα μου μεινει για πολυ καιρο - για τον phm κι εμενα ηταν μια πρωτογνωρη εμπειρια να βρισκομαστε αναμεσα σε τοσους καμενους Mahjongιακους ^_^ Τα παιδια εκαναν φοβερη δουλεια στην οργανωση και ολα κυλησαν ομαλοτατα. Στον αγωνιστικο τομεα αναφερω οτι εγιναν πολυ ενδιαφερουσες μονομαχιες και, τουλαχιστον στο 1ο τραπεζι οπου καθομουν και στους 3 γυρους, επεσαν παρα πολλα mangan και haneman, αν και απ'οτι ακουσα τα μεγαλυτερα χερια τα εριξε η Olgidio στον τελευταιο γυρο που εφτασε μεχρι και στο baiman. Για μενα προσωπικα ολα πηγαν καλα στους δυο πρωτους γυρους οπου ημουν στη 2η θεση πισω απο την Tsunade, και τον τριτο τον ξεκινησα παλι καλα - ομολογουμενως χαρις σε καποια τυχερα menzen tsumo - αλλα μετα ενω ετοιμαζα ενα dealer yakuman στο οποιο ημουν σε καλο δρομο (δυο τριαδες και δυο ζευγαρια απο honors) επεσα σε ενα haneman του Cloud1234 το οποιο ηρθε πραγματικα απο το πουθενα, και επειτα δε σταυρωσα ουτε ποντο και κατρακυλησα στην 6η θεση. Παραλληλα ο Fandom εκανε τα απιστευτα χερια στο διπλανο τραπεζι (στους δυο πρωτους που ημασταν στο ιδιο τραπεζι μαλλον εκανε οικονομια δυναμεων :P ) και πηρε μια παναξια πρωτη θεση, οποτε τα θερμα μου συγχαρητηρια σε αυτον και τους Ambient, Tsunade και Olgidio που συμπληρωσαν την πρωτη τετραδα ^_^ Τελος, κριμα που δεν καταφερα να παιξω με τους Kleido και Skinner, ελπιζω να το καταφερουμε και αυτο στο μελλον :-)

Μολις επιστρεψω Θεσσαλονικη θα ανεβασω και τις αντιστοιχες φωτογραφιες του τουρνουα. Πλην του Fandom με τον οποιον εχω συνεννοηθει, οποιος δεν επιθυμει να ανεβουν οι φωτογραφιες του παρακαλειται να με ενημερωσει με Private ή Visitor message (οχι εδω στο thread).

@Namida, σε αυτες τις περιπτωσεις δε γινεται αλλιως, οποτε απλα δεξου τις ευχες ολων μας να πανε ολα καλα.
Posted Image

#84 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 07 October 2012 - 12:55

ΩΧ, ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ. ΓΑΜΗΣΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ.
(αφιερωμένο)

Συγχαρητήρια στους 4 φιναλιστ, ειδικά στον Fandom, το κωλόφαρδο outsider :P Καλά ήταν, πλάκα είχε, φωνάξαμε, βρίσαμε, αγανακτίσαμε, είπαμε και καμιά καφρίλα και πέρασε ευχάριστα η ώρα. Α, ναι, παίξαμε και λίγο Mahjong. Εν αναμονή του Aki Ximoniatikai τώρα.

#85 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 07 October 2012 - 13:49

πρωτον να πω στο namida οτι δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι και ευχομαι να πανε ολα καλα.

τωρα για το τουρνουα κυλησαν ολα πολυ ομαλα και η ατμοσφαιρα ηταν πολυ ευχαριστη!χαιρομαι πολυ που γνωρισα απο κοντα τους Phm και Adventurer δυστυχως δεν καταφερα να παιξω με το adventurer ελπιζω καποια αλλη φορα να τα καταφερουμε :D(ανυπομονο να δω τις φωτογραφιες)
ενα μεγαλο μπραβο στο fandom που καταφερε και βγηκε πρωτος πραγματικα δεν το φανταζομουν(sorry mate:P) αν και μου χαλασε το comeback χερι στο τελευταιο γυρο που θα μ εδινε τ πρωτια(ishanten kokushi musho-dealer yakuman).επισης συγχαρητηρια στη tsunade-sama που ενω πιστευα οτι θα τα παει αρκετα καλα δεν περιμενα να φτασει στο τελικο(αν δεν σε ειχα πληρωσει εκεινο απο το πουθενα haneman sto 4 discard θα σου ειχα φαει τ θεση :P).
Τελος συγχαρητηρια και στο ολgidio και στον ambient που καταφεραν να φτασουν στο τελικο ο ανταγωνισμος ηταν αρκετα μεγαλος.η ολγα με το sanbaiman/baiman(δεν θυμαμαι ακριβως) καταφερε να πεταξει το cloud1234 εξω απο την 4αδα(χμμ κατι μου θυμιζει αυτο cloudako:P)

η τελικη βαθμολογια ειναιη εξης:


1ος Fandom 45.800
2η Olgidio 30.700
3ος Ambient 29.400
4η Tsunade 19.300
5ος Cloud 13.600
6ος Adventurer 12.900
7ος Skinner 7.400
8ος Osama -5.500
9ος Phm -7.200
10ος Zed -11.500
11ος Kleidokrator -11.900
12oς N.W.Seal -15.00
13ος Xalathal -22.200 (sorry man ησουν πραγματικα ατυχος)
14oς Lord Leon -22.700
15ος Μαριος -32.900
16ος Kamui -33.300

ενα μεγαλο ευχαριστω στους Xaos και Abc που βοηθησαν στην ομαλη λειτουργεια του τουρνουα και στην καταγραφη των αποτελεσματων

Edited by Skinner1991, 07 October 2012 - 14:19.

i wish the world was more ero and peaceful...

#86 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 07 October 2012 - 14:25

Πόνος και καταστροφή μετά την τυχερή νίκη μου στον πρώτο γύρο, με την Tsunade να μας γδέρνει όλους στο δεύτερο.
Στον τρίτο δεν κατάφερα να ανακάμψω.

Υ.Γ.Phm, το γλυκό με τη γεύση κεράσι στο εσωτερικό ήταν υπέροχο.

Edited by Kamui, 07 October 2012 - 16:48.

O6rrvsU.jpg


#87 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 07 October 2012 - 14:39

Na σημειωθει οτι εγώ ήμουν ο ταραμοκεφτές που έστειλε το ολγιδιο στον τελικο με μια δωροεπιταγή 16.000. Θα προσπαθησω να ρθω πιο ξεκουραστος την αλλη φορά γιατι καλό ειναι να προσφερεις γελιο στους συμπαικτες σου με τις κουταμαρες σου, αλλα οι αλλοι 2 πρεπει να εφαγαν τρελη ξενερα με τα χερια που τους κατεστρεψα. Σορρυ γκαηζ. :P

Αλλά για να λέμε την αλήθεια η ολγα ειχε παιξει καλυτερα από όλους μας στο τραπεζι, της αξιζε either way.

stasou%2520mygdala.jpg


#88 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 07 October 2012 - 15:24

Απίστευτη βραδιά παίδες, περάσαμε πολύ ωραία. :)

Την πρωτιά εγώ την πήρα μόνο στον πρώτο γύρο, μετά ήρθε το downfall. :P
Να σημειωθεί πάντως, πως η Όλγα ήταν στην αρχή μείον δε ξέρω κι εγώ πόσο, αλλά ο osama, o leon κι εγώ την πετάξαμε στον τελικό κυριολεκτικά :P
Άκου baiman :beaten:
Η ημέρα (που μετά έγινε βραδιά) ήταν εξαιρετική, all in all!

Hooray για το Aki Taikai. :gotit:

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#89 Tsunade-sama

Tsunade-sama

    Special Attack: Chombo

  • Members
  • 309 posts

Posted 07 October 2012 - 23:32

ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ! (πες μου Adventurer, πόσο σου έλειψε να το ακούς χαχαχα)

Μπράβο μας παιδιά, άλλο ένα τουρνουά πήγε περίφημα!Well, σχεδόν γιατί έλειπε ο Namida που ελπίζω όλα να είναι μια χαρά τώρα...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά από τη πατρίδα που ήρθαν και μας τίμησαν με τις παρουσίες τους, είχα την τιμή να παίξω και με τους δύο και το ευχαριστήθηκα πολύ.Ελπίζω να ευχαριστήθηκατε ένα βράδυ από αγνό και καμμένο mahjong μαζί μας :D Να μας ξαναρθετε! *evil laugh*

Xa0s και Abc, ευχαριστούμε για την καλή οργάνωση του τουρνουά και τις καταγραφές των αποτελεσμάτων, ήταν πολύτιμη η βοήθειά σας!

Επίσης, ένα ευχαριστώ σε όλους που ήρθαν, νέους και παλιούς, και καταφέραμε να κάνουμε άλλο ένα τουρνουά επιτυχία.Θέλω να πιστεύω ότι όλοι περάσαμε πολύ ωραία εκείνο το βράδυ.Ιδίως ο Fandom που ειλικρινά από το πουθενά βγήκε πρώτος κάνοντας την ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς.Μπράβο σου!Κάνε μας τώρα purrrrrrrr... :P

Και τώρα το παραλήρημα...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, κέρδισα τον Skinner με χέρι αξίας πάνω από 2 han!!!Το όνειρο μου πραγματοποιήθηκε!!!Ουιιιιιιιιιι~ :joyful:

x51y7-cover2_zpsaec145a1.jpg
 


#90 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 08 October 2012 - 12:52

καταρχην να πω στον Namida πως δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να απολογεισαι,
σε καθε περιπτωση τα θεματα υγειας συγγενικων προσωπων μπαινουν πανω απο οποιοδηποτε χομπυ
και αλλωστε θα εχουμε και αλλες ευκαιριες στο αμεσο μελλον ;P

να ευχαριστησω με τη σειρα μου ολους οσους πηραν μερος στο τουρνουα και ιδιαιτερα τους Phm και Adventurer
που εκαναν τον κοπο να ερθουν απο τη θεσσαλονικη!
να ευχαριστησω οσους διοργανωσαν το τουρνουα και βοηθησαν σε αυτο δηλαδη τους Xa0s, Kleidokrator, Skinner1991,
Ambient, Xalathal, Cloud1234,Osama, Tsunade, Namida ... ναι δεν ειμαστε μονο εγω και ο Xa0s ολοι μαζι εχουμε συμβαλει ειτε ψαχνοντας για τους κανονες για το riichi ειτε κανοντας προτασεις και διορθωσεις για να βελτιωθει το τουρνουα
ειτε συζητωντας για το πως θα μπορεσει να λειτουργησει καλυτερα τοσο για εμας οσο για νεους παικτες στο ματζονγκ.

ο στοχος μας σε καθε περιπτωση εχει επιτευχθει με την προσθηκη των Night Wizard Seal, Μάριος, Μάνος
(σορρυ που τελικα ηρθαν ετσι τα πραγματα και ενω ηταν εκει δεν μπορεσε να συμμετεχει)
που εμαθαν ολοι το τελευταιο διαστημα -και πιστευω πως θα κολλησουν οπως και εμεις- αλλα και
Zed(ιδιαιτερο ευχαριστω που ηρθε για να παιξει αν και ηταν στην πρωτη αδεια απο τον στρατο) ,Akira(που και τελικα
δεν επαιξε αν και θα μπορουσε, ααααααααααχχ τι μας εκανες :P ).
ευχαριστιες επισης στο Radio Planet Asia (Zed,Akira,Anariel) που προωθησαν το τουρνουα μεσω των εκπομπων
τους και εκαναν ρεπορταζ :thumbup:

συγχαρητηρια στους 4 πρωτους και ιδιαιτερα στις κοπελες μας τις Olgidio και Tsunade-sama που καταφεραν και
πηγαν τελικο παροτι ηταν μειοψηφια με τοσους αντρες στο τουρνουα :slash:
αλλα το μεγαλο μπραβο παει στον Ph Fandom :P που βγηκε πρωτος Banzaaaai! :yahoo:
...α! συγχαρητηρια και στον Ambient (ας επαιζα και εγω με τον Xa0s και σιγα μην πηγαινες 4δα :tongue2: )

βγηκαν τοσο λαθη οσο και θετικα στοιχεια απο το τουρνουα και στο επομενο θα τα παμε ακομα καλυτερα.

το επομενο ραντεβου ειναι τον Γεναρη με το Τουρνουα του Χειμωνα (2013 Fuyu Taikai)
το οποιο προτεινω να γινει στις 5 Ιανουαριου, Σαββατο γιατι θα ειμαστε ακομα στο πνευμα των
γιορτων και επιπλεον σχολες και γενικοτερα οι υποχρεωσεις ξεκινουν μετα απο αυτο το σ-κ
(περισσοτερη κουβεντα για αυτο στο GUMS thread)

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: mahjong, riichi, τουρνουα, akagi, tetsuya, bushu