Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

Evangelion RE-TAKE (Dōjinshi)

evangelion manga doujinshi

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 August 2012 - 12:07

Evangelion RE-TAKE


Posted Image


Χμ, μετά από μια γρήγορη αναζήτηση, μου έκανε εντύπωση πως δεν έχουμε νήμα για το αγροτεμάχιο. Oh well, time to fix that...

To evangelion RE-TAKE είναι ένα adult doujinshi από το στούντιο Kimigabuchi βασισμένο πάνω στο Neon Genesis Evangelion, και ειδικότερα, πάνω στην ταινία EoE. Αποτελείται από 6 volumes και έχει αποκτήσει εδώ και χρόνια μεγάλη φήμη, τόσο λόγω του τα μάλα ενδιαφέροντος και ζουμερού πορνογραφικού του περιεχομένου (ειδικά για τους Asuka fans), όσο και κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο συνεχίζει και ολοκληρώνει την ιστορία του NGE.

Posted Image


Δεν είναι λίγοι οι φίλοι της σειράς που θεωρούν πως το RE-TAKE αποτελεί ανώτερο προϊόν ακόμα και από την αρχική δουλειά του Anno, κυρίως λόγω του υποδειγματικού τρόπου (δεδομένου μάλιστα του μέσου) που ο κόσμος του NGE αναπτύσσεται αλλά και αποδομείται. Το ενδιαφέρον δε επί του προκειμένου είναι πως το RE-TAKE καταφέρνει να φτάσει σε συμβολισμό αλλά και σεναριακό βάθος το original IP, ενώ ταυτόχρονα δεν φοβάται να μας δώσει μια πραγματικά καταπληκτική εκδοχή για το τέλος της κοσμογονίας του Anno, η οποία λειτουργεί και σε πολλά επίπεδα.

Για να το απολαύσει ο φίλος της σειράς θα πρέπει να έχει δει οπωσδήποτε την ταινία End Of Evangelion, μιας και το RE-TAKE αρχίζει ακριβώς μετά το τέλος της (yep, στην παραλία δίπλα στην θάλασσα LCL). Προσοχή επίσης θα πρέπει να δοθεί στην σειρά με την οποία το διαβάζουμε ως έργο, μιας και αυτή δεν είναι απολύτως γραμμική.


EoE movie
RE-TAKE volume 1
RE-TAKE volume 2
RE-TAKE volume 3
RE-TAKE volume 0
RE-TAKE volume 4
RE-TAKE after


Posted Image


Να σημειωθεί πως μπορείτε να σταματήσετε αν θέλετε στο τέλος του volume 4 αν θέλετε να μείνετε με την εντύπωση του τέλους που σας δίνει το έργο, ή να προχωρήσετε στο RE-TAKE after για να δείτε ένα διαφορετικό τέλος για την σειρά. Προσωπική προτίμηση, διαβάστε το όλο. Αυτό πάντως που μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όταν είχα πρωτοδιαβάσει αυτή την προσπάθεια είναι ο τρόπος με τον οποίο λειτουργεί το volume 0 για το σύνολο του έργου.

Το RE-TAKE συνολικά δεν είναι μια προχειροδουλειά για να δούμε κανά βυζί παραπάνω, αλλά καταφέρνει με υποδειγματικό τρόπο να συμπληρώσει το original canon της δουλειάς του Anno, και σε μερικές (2 προσωπικά) περιπτώσεις να το υπερκεράσει. Γνωρίζοντας το θηρίο που είναι από μόνο του το NGE, αυτό δεν είναι ούτε εύκολο αλλά ούτε και προφανές για πολλούς.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#2 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 03 August 2012 - 12:15

Dante, σε εχει βαλει κανεις να μου ξυπνησεις το Evangelion μικροβιο που κυκλοφορει μεσα μου με σκοπο να κανω rewatch το Evangelion???

Παντως με βαζεις σε πειρασμο να διαβασω τα volumes.

#3 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 August 2012 - 12:16

Βασικά βάρεσα ένα rewatch στο Rebuild χθες οπότε.....με έτρωγε ο κώλος μου...XD

Tα volumes να τα διαβάσεις, και να μας πεις και την γνώμη σου μετά.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#4 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 03 August 2012 - 12:20

Και επειδη βαρεσες εσυ rewatch, πρεπει να ποσταρεις εφω και να μας θυμιζεις τις ωραιες εκεινες εποχες που ξεκινησαμε να βλεπουμε ανιμε και βλεπαμε τα υπερτατα κλασικα??? :P

Παντως η αληθεια να λεγεται, σκεφτομουν να κανω ενα rewatch το Evangelion καποια στιγμη, κυριως τις ταινίες, που τις εχω ψιλοξεχασει. ;)

Edited by Dante80, 03 August 2012 - 16:17.


#5 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 03 August 2012 - 15:03

Ενδιαφέρον πάντως δείχνει, θα το πιάσω κάποια στιγμή αφού κάνω ακόμη ένα rewatch τη σειρά και το EOE

HnH5aB0.jpg


#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 August 2012 - 15:48

Αχ, τι μου θυμίζεις, αλήτη... :if:

Essential reading κατ' εμέ, εκτός κι αν σιχαίνεστε την όψη της Asuka (shame on you), ή δεν σηκώνετε περιστασιακές σκηνές σεξ (lol).

Άραγε ποιες είναι οι πιθανότητες να αντιγράψει ο Anno ιδέες από το RE-TAKE για το φινάλε του Rebuild; :congrats:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#7 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 August 2012 - 15:59

Υπάρχουν φήμες πως τουλάχιστον η Yuko Miyamura ( η seiyuu της Asuka) έχει διαβάσει το RE-TAKE, και μάλιστα πως της άρεσε αρκετά. Σίγουρο είναι πάντως πως αν το Rebuild δανειζόταν μερικά από τα themes του RE-TAKE για την τελευταία ταινία, EPICNESS WITHOUT LIMITS WOULD ENSUE...C:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#8 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 05 August 2012 - 02:40

αχ! τι μου θυμίσες τώρα xD τρέλα είναι ! Προς όλους τους φαν της Ασουκα (αλλα και του NGE γενικότερα) "go and read it, it's a MUST!!" xD
Εγώ κάπου στο 2ρο με 3το volume πρέπει να το χα αφίσει, καλα που μου το θύμισες να πα να διαβάσω και τα υπόλοιπα :P

Edited by GhostPrince, 05 August 2012 - 02:41.

フカフカ

#9 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 08 August 2012 - 17:13

Το είχα αρχίσει πολύ παλιά αλλά η παρουσία hentai σκηνών με είχε ξενερώσει (αυτές, όχι η έλληψη Rei-ism, όχι χΔ). Επειδή πάντως εκτός από αυτό το υπόλοιπο σύνολο μου φαίνοταν πολύ καλό, και επειδή η Asuka έχει ανέβει στην εκτιμισή μου τελευταία λόγω του καταπληκτικά δομιμένου χαρακτήρα της (χωρίς να είναι η μόνη) μάλλον θα του ξαναρίξω μια ματιά τώρα που το θυμήθηκα :P

Edited by Six Winged Angel, 08 August 2012 - 17:14.


#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 December 2013 - 19:35

τα δυο τελευταια τευχη ηταν ολα τα λεφτα.

αλλα ενταξει, αυτο το manga προοριζεται για οσους ειναι συναισθηματικα δεμενοι με τους χαρακτηρες και κυριως την Asuka.

το σωστο θα ηταν να δενεσαι μεσω της αφηγησης και οχι αυτο να προυπαρχει απο την αφηγηση του original....

 

Και επειδη δεν υπαρχει αυτο, το manga ειναι μετριο στα 4 πρωτα τευχη.

μετα ομως αναπτυσσει τους χαρακτηρες αρκετα καλα και οντως φτανει τα επιπεδα του original.

 

παντως οι ελαχιστες ερωτικες σκηνες ηταν χαλια.....

 

καλο και αυτο αλλα το επισημο manga αναπτυσσει την Asuka πολυ καλυτερα και με λιγοτερες φλυαριες και φανφαρες,

 

ακου γαμος.....και η σκηνη του αεροδρομιου ηταν οτι πιο γελοιο.....ολοκληρο Eva επιστρατευσαν λες και δεν ειχαν τη δυναμη να καθυστερησουν την πτηση....





Also tagged with one or more of these keywords: evangelion, manga, doujinshi