Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Η νύχτα πέφτει στο Westeros [discussion topic - out of character]


  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#61 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 06 June 2012 - 17:24

Λογικά εννοεί στην ψηφοφορία. Αλλά και παλι δεν βγάζει νόημα. :P

#62 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 06 June 2012 - 17:24

Μισό ρε παιδιά γιατί δεν καταλαβίνω τελικά για ποιό πράγμα συζητάμε...Συζητάμε για το πότε θα μάθουμε ποιός ήταν ποιός ή για το αν θα το μάθουμε?

Στην αρχή είπα ok γιατί νόμιζα ότι το θέμα ήταν αν θα το μάθουμε μέρα ή νύχτα κάτι που δεν είναι και τόσο σημαντικό. Αλλά μετά κατάλαβα (ίσως κατάλαβα και λάθος) ότι ο Sponis εννοούσε ότι αν τον φάνε κάποιον νύχτα δεν θα μαθαίνουμε καθόλου αν είναι πολίτης ή επιθεωρητής, με το οποίο διαφωνώ...

Για ποιό πράγμα μιλάμε, μπερδεύτηκα Τ__Τ

xbJ3b2w.jpeg


#63 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 06 June 2012 - 17:26

ο Sponis εννοούσε ότι αν τον φάνε κάποιον νύχτα δεν θα μαθαίνουμε καθόλου αν είναι πολίτης ή επιθεωρητής


Εγώ με αυτό συμφωνώ . Αν πεθάνει νύχτα να μη μαθαίνουμε τίποτα . Και Babba ναι μπορεί να φύγει και ένοχος το βράδυ .

#64 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 06 June 2012 - 17:27

Αλλά μετά κατάλαβα (ίσως κατάλαβα και λάθος) ότι ο Sponis εννοούσε ότι αν τον φάνε κάποιον νύχτα δεν θα μαθαίνουμε καθόλου αν είναι πολίτης ή επιθεωρητής, με το οποίο διαφωνώ...


Αν εννοεί αυτό ο Sponis διαφωνώ και εγώ τότε. Θα ήθελα να τον ρωτήσω επίσης αν θα έχουμε καρτέλες με τις ψήφους του καθενός άνα γύρο όπως στα προηγούμενα παιχνίδια.

#65 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 06 June 2012 - 17:29

Αυτό είναι λιγάκι δύσκολο να συμβεί εκτός αν πάθουν ομαδική αμνησία :P


Όπα ναι sorry εννοούσα πολίτη ή επιθεωρητή :P

#66 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 06 June 2012 - 17:30

Fandom έχουμε μόλις 2 επιθεωρητές. Αν τους καταλάβουν και τους βγάλουν βράδυ και οι αθώοι δεν ξέρουν καν αν ήταν επιθεωρητές είναι τελείως ξεβράκωτοι στα αγγούρια. Διαφωνώ καθέτως οριζοντίως εντός εκτός και επί τα αυτά.

xbJ3b2w.jpeg


#67 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 06 June 2012 - 17:33

Απλώς εγώ έτσι παίζω κανονικά το Παλέρμο και έτσι έχω συνηθίσει . Λέω ότι έτσι το προτιμώ , αν η πλειοψηφία δε θέλει να παίξει έτσι κανένα πρόβλημα παίζουμε όπως λέτε .

#68 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 June 2012 - 17:35

Γιατρό και vigilante έχετε τούτη τη φορά;

Πάντως προσωπικά είμαι της άποψης να φανερώνεται η ιδιότητα των δολοφονημένων επιθεωρητών, διότι διαφορετικά το έργο τους δυσκολεύει υπερβολικά (και αντιστοίχως, διευκολύνεται υπερβολικά το έργο των δολοφόνων).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#69 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 06 June 2012 - 17:37

Απλώς εγώ έτσι παίζω κανονικά το Παλέρμο και έτσι έχω συνηθίσει . Λέω ότι έτσι το προτιμώ , αν η πλειοψηφία δε θέλει να παίξει έτσι κανένα πρόβλημα παίζουμε όπως λέτε .


Ναι αλλά στο irl παλέρμο διαβάζεις και τον άλλον γιατί τον βλέπεις μπροστά σου... Εδώ δεν έχουμε αυτό το πλεονέκτημα...

xbJ3b2w.jpeg


#70 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 06 June 2012 - 17:53

Διαβασα λιγο της συζητησεις και τον τροπο με τον οποιο γραφτηκε οτι οτι η Cercei ειναι αθωα και ναι, οταν λεμε αθωα τι εννοουμε? Εγω πιστευω οτι ειναι καλο να μαθαινουμε το status του καθενος οταν αυτος φευγει τη νυχτα. Ισως οχι αμεσως, αλλα μια μερα μετα η στο τελος της μερας μαζι με το στατους αυτου που εφυγε τη μερα. Παντως αυτο το αθωα με μπερδεψε λιγο, και κατι ακομα που το εχω λιγο απορια, οι ρολοι που χουν μοιραστοι ποιοι ειναι? (ενοχος, πολιτες, επιθεωρητες) Υπαρχουν και αλλοι?

#71 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 06 June 2012 - 17:57

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πολίτης=αθώος, επιθεωρητής=έμπιστος του βασιλιά, δολοφόνος=μετέχων στη συνωμοσία - δολοφονία του χεριου.
Δεν έχουμε άλλους ρόλους.

Edited by Babba, 06 June 2012 - 17:57.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#72 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 06 June 2012 - 18:50

λοιπόν...

όποιος πεθαίνει μέρα ή νύχτα θα σας λέω τι ήταν...

το αθώος = πολίτης ισχύει

Τώρα για καρτέλες θα ήθελα ο καθένας από μόνος του να ψάχνει τι έχει γίνει

προσωπικά σαν παίκτης έχω ένα excel-όφυλλο που καταγράφω τις ψήφους των υπολοίπων καθώς κ ποιος άλλαξε ψήφο πότε...
καλό είναι να για ασχοληθείτε παραπάνω νομίζω

όταν ξαναξημερώνει απλά μπορώ να κάνω update τις λίστες με τους ζωντανούς παίκτες κ αυτούς που μας άφησαν χρόνους [ξέρετε, βλέπουν τα ραδίκια ανάποδα κτλ.]

περιμένω ερώτηση ενός επιθεωρητή ακόμα και την ετυμηγορία των δολοφόνων...

Επίσης όταν πεθάνει κάποιος επιθεωρητής, ο άλλος μπορεί να μάθει τι ήξερε μέχρι εκείνη τη στιγμή... για να δώσουμε κ λίγο παιχνίδι στους επιθεωρητές...


σκέφτηκα κ κάτι άλλο για μελλοντική χρήση... ότι οι επιθεωρητές όντας λιγότεροι να μπορούν να ρωτάνε μία ερώτηση για δολοφόνο κ μία για επιθεωρητή... [στη δεύτερη η απάντηση είναι μόνο ΝΑΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ και ΟΧΙ ΑΛΛΟ ώστε να μπορεί να μάθει τι ακριβώς είναι ο άλλος

#73 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 06 June 2012 - 18:56

νομίζω ότι παραδυναμωνουν έτσι.

Προσωπικά αντι να αλλαζουμε τις ισορροπιες θα προτιμουσα να ειχαμε παλι vigilante και γιατρο.

Edited by Lord Leon, 06 June 2012 - 18:57.

stasou%2520mygdala.jpg


#74 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 06 June 2012 - 18:59

Διαφωνώ και με αυτό γιατί τώρα ρίχνει τους δολοφόνους. Το να καταφέρουν να βρεθούν και να μοιραστούν πληροφορίες οι επιθεωρητές θα πρέπει να είναι κατόρθωμα τους και όχι κατι που τους δίνεται ετσι απλά.

#75 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 06 June 2012 - 19:14

Επίσης όταν πεθάνει κάποιος επιθεωρητής, ο άλλος μπορεί να μάθει τι ήξερε μέχρι εκείνη τη στιγμή... για να δώσουμε κ λίγο παιχνίδι στους επιθεωρητές...


σκέφτηκα κ κάτι άλλο για μελλοντική χρήση... ότι οι επιθεωρητές όντας λιγότεροι να μπορούν να ρωτάνε μία ερώτηση για δολοφόνο κ μία για επιθεωρητή... [στη δεύτερη η απάντηση είναι μόνο ΝΑΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ και ΟΧΙ ΑΛΛΟ ώστε να μπορεί να μάθει τι ακριβώς είναι ο άλλος


Όχι και στα 2 από μένα . Οι δολοφόνοι θα βγουν άχρηστοι . Επίσης αυτά τα αποφασίζουμε από πριν , δε γίνεται να κάνουμε τέτοιες αλλαγές τώρα .