Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Πιστεύετε ότι η ζωγραφική του ODA χειροτέρεψε μετά το time skip;(Spoilers)


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 13 May 2012 - 14:20

Οπως οι περισσοτεροι εχουμε παρατηρησει η ζωγραφικη του Oda-sensei εχει αλλαξει μετα το timeskip και κυριος στα προσωπα.
Μεγαλο παραδειγμα Nami και Robin αλλα και ολοι οι male characters εχουν περισσοτεροι γωνια στο προσωπο ενω πλεων τα γυναικεια προσωπα ειναι πολυ στρογγυλα.


Posted Image

Posted Image



Εδω ενα παραδειγμα.


Επισεις αλλαξε τα ματια των χαρακτηρων.Σαν να προσπαθει ο Oda να κανει πιο modern και realistic το στυλ του και να ξεκολισεις λιγο απο το styl του toriyama.Αλλα δεν ξερω , εμενα δεν μ αρεσει.

Και αλλαξε και το ΣΧΗΜΑ των ματιων σε πιο μακρυ και μεγαλο.







//DISCUSS



(ειπα να το ανοιξω γιατι βλεπω σε πολλα ποστ το σχολιαζουν αυτο)

Edited by RevengerGR, 13 May 2012 - 14:50.

Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#2 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 posts
  • LocationPokke Village

Posted 13 May 2012 - 14:40

(Το παράδειγμα δεν μετράει γιατι το 2ο ειναι απο το ανιμε αλλά τέλοσπάντων :P )

Κοίτα...Εγώ δεν θα έλεγα οτι χειροτέρεψε... Οτι άλλαξε άλλαξε και αυτό μάλιστα εδώ και πολύ καιρό...

Αλλά ναι και εμένα με χαλάει σε σχέση με τα παλιά. Τώρα άμα το κάνει για να μην μοιάζουν τα σχέδια με του τοριγιάμα , βλακεία του , λογικό είναι τα σχέδια να μοιάζουν με αυτά του ιδολου του....

v4kFmx.png


#3 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 13 May 2012 - 14:41

δεν μπορώ να δω αυτό που λες, γιατί το κρύβουν κάτι τεράστια βυζιά, και δεν κάνω πλάκα
Γενικά για τον Oda, εγώ προτιμώ τα πιο παλιά σχέδια. Έχω καιρό να ξαναδιαβάσω τα πρώτα για να προσέξω τις διαφορές, αλλά στην αρχή το σχέδιο ήταν κάπως πιο ανέμελο να τω πω;



#4 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 13 May 2012 - 14:41

(Το παράδειγμα δεν μετράει γιατι το 2ο ειναι απο το ανιμε αλλά τέλοσπάντων :P )

Κοίτα...Εγώ δεν θα έλεγα οτι χειροτέρεψε... Οτι άλλαξε άλλαξε και αυτό μάλιστα εδώ και πολύ καιρό...

Αλλά ναι και εμένα με χαλάει σε σχέση με τα παλιά. Τώρα άμα το κάνει για να μην μοιάζουν τα σχέδια με του τοριγιάμα , βλακεία του , λογικό είναι τα σχέδια να μοιάζουν με αυτά του ιδολου του....

Ισχυσει σαν παραδειγμα αλλα anw θα το αλλαξω. :D
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#5 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 13 May 2012 - 14:42

Χειροτέρεψε; Όχι φίλε, αυτό το πράγμα δεν μπορεί να γίνει.

#6 RevengerGR

RevengerGR

    Manga Collector

  • Members
  • 379 posts
  • LocationNew World

Posted 13 May 2012 - 14:52

Χειροτέρεψε; Όχι φίλε, αυτό το πράγμα δεν μπορεί να γίνει.

Το να χειροτερεψει το artwork σε ενα manga δεν ειναι αναγκαια ασχημη ζωγραφικη.Αλλα ζωγραφικη που δεν ταιριαζει με κατι.Εγω δεν εχω κανενα προβλημα , απλα τοσα χρονια ειχαμε συνηθησει αλλιως την ζωγραφικη του oda.Αυτο εννοω.
Posted Image
Spoiler: ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜANGA

#7 P.Z.W.Y.S

P.Z.W.Y.S

    Οne Hell of an Otaku!

  • Members
  • 208 posts

Posted 13 May 2012 - 14:56

Χειροτέρεψε; Όχι φίλε, αυτό το πράγμα δεν μπορεί να γίνει.

Συμφωνώ με τον kaiser σε αυτό το θέμα. Ναι είναι αλήθεια οτι έχουν γίνει ορισμένες αλλαγές στο σχέδιο και το γεγονός αυτο είναι που δεν μας κάθεται καλά, καθώς βλέπουμε ένα απο τα αγαπημένα μας manga να μεταποιείται... Πιστεύω πώς με το καιρό θα το συνηθήσουμε όμως

Edited by P.Z.W.Y.S, 13 May 2012 - 14:57.

Here is my anime list so far..

And .... here is my manga list so far

Also i'm proud to say that i'm the founder and editor of this blog!


And yes i stole this style from you mirana_neko! I have no regrets....

#8 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 13 May 2012 - 14:59

χειρότερο όχι, δε θα το λεγα, ισα ισα, προσωπικα μ'αρεσει...σα σχεδιο πιστεύω εχει καλυτερέψει κιολας. Τώρα απο θέμα αισθητικης η δε ξέρω γω τι, οκ, είναι κάπως (ίσος και αρκέτα διαφορετικό) απο τι ήταν παλιότερα, αλλα εγώ δε θα λεγα οτι με χαλα αυτο. Υπάρχουν σημεια βεβαια που ισος να τα προτιμουσαμε διαφορετικα, αλλα θεμα συνήθειας ειναι αυτο και δε πιστευω οτι ειναι κάτι που σε χαλαει και τοσο :) Aπ'την άλη απο θεμα χαρακτήρων αν μένανε όλοι ίδιοι, με το παλιο στυλ, δε ξέρω κατα πόσο θα με εικανοποιούσε xD
υπερβολες με βιζια και μαλια, τις είχαμε απτην αλη :P

Edited by GhostPrince, 13 May 2012 - 15:02.

フカフカ

#9 kalliniki

kalliniki

    Anime Newbie

  • Members
  • 181 posts

Posted 13 May 2012 - 15:08

Δεν θα έλεγα ότι το χειροτέρεψε, εμένα πάντως μου άρεσε η αλλαγή που έκανε μετά το timeskip και το θεωρώ λογικό αφού έχουν περάσει 2 χρόνια...
Αλλάζοντας τη ζωγραφική του μας δείχνει ότι έχουν περάσει 2 χρόνια και πως μεγάλωσαν, δυνάμωσαν και άλλαξαν(εμφανισιακά)...!
Posted Image

#10 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 13 May 2012 - 15:25

To καλυτερο art που μας εχει δειξει ο Oda ηταν στον πολεμο.Απιστευτη λεπτομερια.
Τωρα για το TS..Εμενα μου φαινεται καλυτερο το σχεδιο.

Το Fishman island ηταν με διαφορα το καλυτερο μερος που εχει ζωγραφισει.Και γενικα οι χαρακτηρες μου φανηκαν μια χαρα.

Spoiler:

#11 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 14 May 2012 - 10:31

Δεν θα έλεγα ότι το χειροτέρεψε, εμένα πάντως μου άρεσε η αλλαγή που έκανε μετά το timeskip και το θεωρώ λογικό αφού έχουν περάσει 2 χρόνια...
Αλλάζοντας τη ζωγραφική του μας δείχνει ότι έχουν περάσει 2 χρόνια και πως μεγάλωσαν, δυνάμωσαν και άλλαξαν(εμφανισιακά)...!


Συμφωνώ, τα αγόρια γίνονται σιγά σιγά αντρες... Και η Nami όσο πάει και στρογγυλεύει....

Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/


#12 Nikos21

Nikos21

    Soul King

  • Members
  • 616 posts

Posted 14 May 2012 - 16:51

κι εγω πιστευω οτι ειναι θεμα συνηθειας...οταν ημουν ακομα στα πρωτα 50 ειχα πετυχει στο youtube κατι απο luffy vs lucci που εδειχνε και λιγο τους αλλους...μου ειχαν κατσει πολυ παραξενα οι μυτες τους και ολο το σχεδιο αλλα η μεταβαση ειχε γινει σιγα σιγα και δεν την πηρα χαμπαρι οταν εφτασα σε αυτα τα επισοδεια...λογικα σιγα σιγα θα συνηθισουμε κ αυτο.
(ναι βασικα εγω λεω για το ανιμε αλλα εννοω οτι και στο μανγκα υπηρχε μεγαλη διαφορα στο σχεδιο μεταξυ μπαγκυ αρκ και cp9 αρκ)
:thatsit: Have a nice day! :)

#13 kalliniki

kalliniki

    Anime Newbie

  • Members
  • 181 posts

Posted 14 May 2012 - 18:02

Ένας άλλος λόγος είναι ότι έχουν γίνει τροποποιησείς και βελτιώσεις ως προς τον σχεδιασμό, που δεν τις έχει κάνει μόνο ο Oda αλλά και πολύ άλλοι(μην ξεχνάμε είναι και πόσο χρονών μάνγκα).
Την αλλαγή ζωγραφικής στο μάνγκα την έχω πετύχει και σε άλλα μάνγκα μεγάλων volume, όπου στην αρχή οι χαρακτήρες δεν ήταν σχεδιασμένοι και τόσο ωραία αλλά αργότερα ο σχεδιασμός καλύτερευε!
Αν διαβάσετε μάγνκα δεκαετίας 90' και μετά του 2000 θα παρατηρήσετε πολλές διαφορές όπως βελτιώσεις σχεδιασμού.
Αλλιώς ήταν ο σχεδιασμός τότε και αλλιώς τώρα, και στην ζωγραφική γίνονται βελτιώσεις και τροποποιήσεις για να μην πουλάει πάντα το ίδιο ώστε να μην χάνουν τους αναγνώστες του...
Posted Image

#14 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 14 May 2012 - 18:26

ναι νταξ εμενα δεν μαρεσει πιο παλια ηταν πιο γαμματη

Edited by Itachi Akatsuki, 14 May 2012 - 18:26.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#15 kalliniki

kalliniki

    Anime Newbie

  • Members
  • 181 posts

Posted 14 May 2012 - 19:59

Και εμένα δεν μου είχε αρέσει στην αρχή αλλα το συνήθισα...
Όλα μια συνήθεια είναι...
Posted Image