Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Εσείς σε ποιά μορφή διαβάζετε τα βιβλία σας;

e-book book audiobook

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

Poll: Εσείς σε ποιά μορφή διαβάζετε τα βιβλία σας; (54 member(s) have cast votes)

Τι είδους βιβλία προτιμάτε;

  1. Μόνο παραδοσιακά βιβλία. (30 votes [55.56%] - View)

    Percentage of vote: 55.56%

  2. Μόνο e-books. (2 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  3. Μόνο audiobooks. (1 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

  4. Μόνο ψηφιακά βιβλία (audiobooks & e-books) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Μόνο βιβλία που μπορείς να διαβάσεις (όχι audiobooks) (6 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  6. Μόνο παραδοσιακά βιβλία και audiobooks. (3 votes [5.56%] - View)

    Percentage of vote: 5.56%

  7. Τα πάντα όλα!!! (12 votes [22.22%] - View)

    Percentage of vote: 22.22%

Vote Guests cannot vote

#16 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 09 May 2012 - 14:20

απόλα...συνλη8ως όσο αφορα τα βιβλία τα αγοράζω, αλλα εχουμε πραμα κι απο e-books XD
フカフカ

#17 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 09 May 2012 - 20:17

Μόνο παραδοσιακά-τυπωμένα βιβλία. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να διαβάσω απο pdf κουράζομαι και βαριέμαι ευκολότερα.
Posted Image

#18 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 09 May 2012 - 20:28

Διαβάζω εξίσου παραδοσιακά τυπωμένα βιβλία και PDF. Αν μπορώ να βρω κάτι σε PDF το επιλέξω γιατί δεν πιάνει χώρο.
Audio book με τίποτα, αποσυγκεντρώνομαι. Αν είναι να ακούσω κάτι, μούζικα και τίποτα άλλο.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#19 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 10 May 2012 - 18:09

εσχάτως διαβάζω κυρίως .epub στον ειδικό αναγνώστη. pdf και σε υπολογιστή δεν διαβάζω πάνω από 20 σελίδες.
χάρτινα βιβλία λιγότερο πλέον, γιατί δεν μπορώ να έχω πολλά μαζί μου στο στρατόπεδο. εδώ βολεύουν τα epub.
audiobook, πειραματίζομαι. αν κάτι το διαβάζει ο David Tennant, το ακούω.

#20 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 11 May 2012 - 16:50

Με τον καλό και παραδοσιακό τρόπο. Έχει άλλη αίσθηση να το κρατάς στα χέρια σου.

#21 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 11 May 2012 - 17:18

Με τον καλό και παραδοσιακό τρόπο. Έχει άλλη αίσθηση να το κρατάς στα χέρια σου.

...να το μυρίζεις, να το χαϊδεύεις, να κοιμάσαι μαζί του πλάι-πλάι, να κάνετε μαζί ταξίδια...
Διαφορετική σχέση, δεν την φτάνει κανένας.

ySss0UF.jpg


#22 lana_fey

lana_fey

    bloodrunk

  • Members
  • 49 posts

Posted 22 May 2012 - 03:54

Μου αρέσουν οι τυπωμένες εκδόσεις αλλά εκτός από το οικονομικό είναι και το θέμα της διαθεσιμότητας.
Επειδή γράφω και εγώ, έχω μια μικρή ιδέα του πώς είναι τα πράγματα στην ελληνική "βιομηχανία" της λογοτεχνίας και οι εκδοτικές πλέον δεν βγάζουν βιβλία από πολλούς έλληνες συγγραφείς εκτός και αν πληρούν κάποιες προϋποθέσεις...
Γι'αυτό και πολλά βιβλία άξια έκδοσης δεν βλέπουν ποτέ το φως.
Εκεί κοιτάς σε e-books.
Το ίδιο ισχύει και για ξένης λογοτεχνίας δημιουργίες οι οποίες για κάποιους λόγους δεν έφτασαν ποτέ εδώ σε printed έκδοση.

#23 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 16 June 2012 - 21:13

Μεχρι τωρα εχω διαβασει μονο παραδοσιακα βιβλια.Δεν με τρελαινει η ιδεα των e-books αλλα με ενθουσιαζει η ιδεα των audio books.Καποια στιγμη ισως να τα τιμησω και αυτα.

sc5bab.jpg


#24 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 16 June 2012 - 22:50

1, Τα "παραδοσιακά" βιβλία είναι η αγαπημένη μου κατηγορία, κυρίως επειδή, όντας μια τεχνολογία δοκιμασμένη στο χρόνο, είναι εξαιρετικά ανεπτυγμένα και ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να βρει μια τεράστια ποικιλία διαφορετικών προσπαθειών. Φανατικός αναγνώστης δεν είμαι, λατρεύω όμως να αγγίζω βιβλία, να δοκιμάζω το χαρτί στα χέρια μου και να συγκρίνω μεγέθη, να βλέπω τις διαφορές στο σχεδιασμό τους, κτλ. Είτε μιλάμε για σκληρόδετα, είτε για paperback, έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον. Επιπλέον είναι καλύτερα και για τα μάτια μας, αφού σε αντίθεση με τον υπολογιστή δεν εκπέμπουν ακτινοβολία στα μάτια μας. ;)

Ένα βίντεο που λατρεύω

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YhcPX1wVp38[/youtube]

2. Ηλεκτρονικά βιβλία. Ομολογώ πως έχω δοκιμάσει μονάχα μέσω υπολογιστή και υπάρχουν τόσο θετικές όσο και αρνητικές περιπτώσεις. Με ενοχλούν οι -συνήθως- πολλοί περιορισμοί στη διακίνηση αυτών των αρχείων, αλλά είναι εξαιρετικά βολικά αν θέλεις π.χ. να βρεις κάποια συγκεκριμένη πληροφορία στο κείμενο τώρα αμέσως.

Να διαβάσω από κινητό δεν θα μπορούσα. Με τίποτα. Σε κάποια ταμπλέτα ανάγνωσης ίσως ναι, ανάλογα το μέγεθος και την ποιότητα της οθόνης και του αρχείου.

Με βάση τα λίγα που γνωρίζω από αυτή τη κατηγορία λείπει πολύ το branding, εκείνο το εμπορικό στοιχείο που θα σε κάνει οπαδό/ακόλουθο ενός εκδοτικού/συγγραφέα/είδους, κτλ.

3. Audiobooks. Όλα εξαρτώνται από τον εκφωνητή. Δεν έχω πρόβλημα με το είδος, απλά ως τώρα δεν έχει τύχει να δώσω τόση σημασία. Ο κύριος λόγος είναι οι ιδιαίτερα ψηλές τιμές των ακουστικών βιβλίων. Μέχρι να αλλάξει αυτό, δεν βλέπω να αλλάζω και εγώ προσέγγιση στο ζήτημα.

Edited by red pyramid, 16 June 2012 - 22:56.

Posted Image

#25 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 24 July 2012 - 16:50

Τα βιβλία είναι σαν το δέρμα δηλαδή; Όσο πιο παλιό, τόσο το καλύτερο; :P

Προσωπικά, ποτέ δε κοιτάω σε τί μορφή είναι ένα βιβλίο όταν το ψάχνω. Αν μου κάνει κλικ ένας τίτλος που θα δω σε βιβλιοπωλείο, το αγοράζω. Αν μου κάνει κλικ ένας τίτλος στο Internet, πάω να δω αν υπάρχει pdf ή audiobook. Αν βρω τον τίτλο σε βιβλιοπωλείο, θα το προτιμήσω, αν όχι, μένουμε εκεί που είμαστε και είμαστε ΟΚ.

Γενικά, απλά θέλω να διαβάσω κάτι, κι ας είναι όπως είναι.

Posted Image


#26 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 posts
  • LocationReality Marble

Posted 24 July 2012 - 19:51

Τα βιβλία είναι σαν το δέρμα δηλαδή; Όσο πιο παλιό, τόσο το καλύτερο; :P

Προσωπικά, ποτέ δε κοιτάω σε τί μορφή είναι ένα βιβλίο όταν το ψάχνω. Αν μου κάνει κλικ ένας τίτλος που θα δω σε βιβλιοπωλείο, το αγοράζω. Αν μου κάνει κλικ ένας τίτλος στο Internet, πάω να δω αν υπάρχει pdf ή audiobook. Αν βρω τον τίτλο σε βιβλιοπωλείο, θα το προτιμήσω, αν όχι, μένουμε εκεί που είμαστε και είμαστε ΟΚ.

Γενικά, απλά θέλω να διαβάσω κάτι, κι ας είναι όπως είναι.


Μιας και είπες για δέρμα, και παλιό βιβλίο, υπάρχουν και πολλά βιβλία (συνήθως παλιά, και συνηθέστερα Α Κ Ρ Ι Β Α) καλυμένα με δέρμα. Θέλουν όμως προσεκτική συντήρηση όταν περάσουν κάποια χρόνια. Επίσης, υπάρχουν και κάποια άλλα βιβλία, με δέρμα, τα οποία είμαστε πολύ τυχεροί που δεν πωλούνται και δεν εκτίθενται, τουλάχιστον στη δική μας χώρα. Παράδειγμα: http://www.protothema.gr/world/article/?aid=108370

Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, η μεταβλητότητα και η προσαρμοστικότητα είναι ό,τι καλύτερο. Όσο περισσότερες επιλογές και εναλλακτικές έχει κάποιος, τόσο πιο σίγουρο είναι ότι θα βρει και αυτό το οποίο ψάχνει. Καλύτερα όμως να προηγείται η αναζήτηση στα δωρεάν μέσα πρώτα. Πράγμα το οποίο όμως απωθεί αυτούς τους οποίους δεν τους αρέσει, ή δεν προτιμάνε, τα e-books.

Edited by IAMNOONE, 24 July 2012 - 19:56.

Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#27 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 01 August 2012 - 21:48

ούτε καν manga δεν διαβάζω σε ηλεκτρονική μορφή πλέον , από το manga ως το βιβλίο μου τα θέλω τυπωμένα, μάλλον θέμα συνήθειας , αλλά μετά από μια φάση οι συνήθειες δεν αλλάζουν και εύκολα ή χωρίς λόγο XD
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#28 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 26 March 2013 - 23:25

Διαβάζω εξίσου παραδοσιακά τυπωμένα βιβλία και PDF. Αν μπορώ να βρω κάτι σε PDF το επιλέξω γιατί δεν πιάνει χώρο.
Audio book με τίποτα, αποσυγκεντρώνομαι. Αν είναι να ακούσω κάτι, μούζικα και τίποτα άλλο.

Δώσε ρε Αθανάσιε!!!
Εκτιμώ αμέτρητα τα παραδοσιακά....στον υπολογιστή γκαβώνονται τα όματά μου,αποσυγκεντρώνομαι,ζαλίζομαι...Έτσι κι αλλιώς από μικρή ηλικία έχω σηνυθίσει τα παραδοσιακά....Και δεν ξέρω γιατί,αλλά ίσως χαρώ πολύ περισσότερο ένα αρχείο σκονισμένο βιβλίο που το δέσιμό του έχει χαλαρώσει,παρά ένα καινούργιο μοντέρνο,το οποίο μάλλον θα το ανοίξω μετά από πολύ καιρό..

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#29 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 27 March 2013 - 00:01

Παρατήρησα ότι τα audio books (αφήγηση) μπορώ να τα παρακολουθήσω πιο εύκολα από τα audio dramas (ερμηνεία).
Αυτή την περίοδο ακούω το Will Grayson, Will Grayson σε audiobook*, και ένα 5th Doctor audio drama από την Big Finish και το πρώτο είναι προφανώς πιο ευχάριστο.

*πρώτα διάβασα το ebook όμως.

Edited by meidei, 27 March 2013 - 00:02.


#30 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 28 March 2013 - 11:51

Ποτέ δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω audio dramas. Με αποσυντονίζουν εντελώς.

Μήπως να τα προσθέσω και αυτά στη λίστα;


Κρίμα που δεν μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου. Τώρα που πήρα το kindle νιώθω ότι το αδίκησα!

Posted Image




Also tagged with one or more of these keywords: e-book, book, audiobook