Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Maleficent (the movie)


  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#16 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 28 January 2014 - 00:20

Γιατι την καναν τοσο ασχημη την Jolie? pfff

Μυριζομαι πατατα σε στυλ snow white and the huntsman

Θα μας βαλουν ολες τις cool σκηνες στα trailer και θα νομιζουμε οτι ειναι ωραια ταινια >.>



2bbd14fc.jpg


#17 Tsunade-sama

Tsunade-sama

    Special Attack: Chombo

  • Members
  • 309 posts

Posted 28 January 2014 - 10:50

Εμένα μου θύμισε Lady Gaga στο Born this Way...ωστόσο τη βρίσκω πιο κουκλάρα.Και το γεγονός ότι άκουσα να ερμηνεύει και το αγαπημένο μου Once upon a dream στο trailer με έκανε να χαμογελάσω.Ανυπομονώ...


x51y7-cover2_zpsaec145a1.jpg
 


#18 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 28 January 2014 - 14:10

I can't F*cking waiting for this movie!!! Είχα ψηθεί με την πρωτότυπη ιδέα, γιατί όσο cheesy κι αν είναι το παραμύθι και η ταινία της Disney, πάντα θα μου κάνουν εντύπωση τα τραγούδια και η τέλεια μα τέλεια villain, που στο κάτω κάτω δεν πήρε κανένα βάθος από την Disney σαν χαρακτήρας. Τώρα οκ περιμένω αρκετά, κυρίως γιατί θαμπώθηκα από το τρέιλερ και τα γραφικά ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΑ και η Τζολί μου έβγαλε μια τρελή μπαντασίλα και ιμπαριά που i'm so excited and i just can't hide it.


84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#19 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 28 January 2014 - 21:36

ε, μα πια, αυτό το δεύτερο τρέιλερ έπρεπε να είχαν βγάλει εξαρχής! τραγουδάει και η Λάνα έτσι μελαγχολικά-και οριακά σπούκι, και δένει το γλυκό. Αυτό που αναφέρθηκε πριν για "origin story" είναι αλήθεια; Δεν το είδα να το αναφέρουν αλλού (ή δεν θυμάμαι). Γενικότερα, είναι γνωστή η origin της Μαγκούφισας;



#20 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 02 March 2014 - 21:39

I can't F*cking waiting for this movie!!! Είχα ψηθεί με την πρωτότυπη ιδέα, γιατί όσο cheesy κι αν είναι το παραμύθι και η ταινία της Disney, πάντα θα μου κάνουν εντύπωση τα τραγούδια και η τέλεια μα τέλεια villain, που στο κάτω κάτω δεν πήρε κανένα βάθος από την Disney σαν χαρακτήρας. Τώρα οκ περιμένω αρκετά, κυρίως γιατί θαμπώθηκα από το τρέιλερ και τα γραφικά ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΑ και η Τζολί μου έβγαλε μια τρελή μπαντασίλα και ιμπαριά που i'm so excited and i just can't hide it.

 

Η Maleficent από τότε που πρωτοεμφανιζεται σαν χαρακτηρας στα Ευρωπαϊκά μεσαιωνικά παραμύθια δεν είχε κανένα βάθος, σε καμία εκδοχή της. Το να προσδώσεις βάθος σε μια κακιά νεράιδα που απλά είναι αυτό το πράγμα και τίποτε άλλο μου φαίνεται σαχλό, γι'αυτο και εχω πολλές επιφυλάξεις γι'αυτη την ταινία. Η Maleficent ΠΟΤΕ δεν είχε back story. Εντάξει αυτό αφήνει ένα τεράστιο κενό για εκμετάλλευση, αλλα η γυναίκα υποτίθεται πως είναι καθαρο κακό. Αν ήθελαν να πιάσουν κάποιον αντίπαλο, ας έπιαναν τον Τζαφάρ που θα είχε και νόημα, αλλα σίγουρα θα το κάνουν και αυτο..., αφου η Maleficent ειναι μονο η πρωτη από την, ελπίζω πως δεν θα συμβεί ποτε, σειρα ταινιών με εχθρους της Ντίσνευ.



#21 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 02 March 2014 - 21:53

Η Maleficent από τότε που πρωτοεμφανιζεται σαν χαρακτηρας στα Ευρωπαϊκά μεσαιωνικά παραμύθια δεν είχε κανένα βάθος, σε καμία εκδοχή της. Το να προσδώσεις βάθος σε μια κακιά νεράιδα που απλά είναι αυτό το πράγμα και τίποτε άλλο μου φαίνεται σαχλό, γι'αυτο και εχω πολλές επιφυλάξεις γι'αυτη την ταινία. Η Maleficent ΠΟΤΕ δεν είχε back story. Εντάξει αυτό αφήνει ένα τεράστιο κενό για εκμετάλλευση, αλλα η γυναίκα υποτίθεται πως είναι καθαρο κακό. Αν ήθελαν να πιάσουν κάποιον αντίπαλο, ας έπιαναν τον Τζαφάρ που θα είχε και νόημα, αλλα σίγουρα θα το κάνουν και αυτο..., αφου η Maleficent ειναι μονο η πρωτη από την, ελπίζω πως δεν θα συμβεί ποτε, σειρα ταινιών με εχθρους της Ντίσνευ.

Basically, this.

 

Δε τρελαίνομαι. Η Maleficent είναι τρομερός χαρακτήρας γιατί είναι evil for the sake of evil. Όχι τραγικά back stories, please. Άσε που αυτό σημαίνει ότι η Disney πρέπει να κάνει τον κεντρικό χαρακτήρα της ταινίας να ηττηθεί στο τέλος, και αυτό δε ξέρω εάν έχουν καν τα κότσια να το κάνουν.

 

...εκτός κι αν αλλάξουν την ιστορία και την κάνουν απλά "παρεξηγημένη" και "θύμα των περιστάσεων" και της δώσουν καμιά συγχώρεση στη τελευταία της πνοή, in which case, DO NOT WANT.


Posted Image


#22 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 20 August 2014 - 23:20

Την είδα μόλις τώρα.

 

Σίγουρα ήταν πιο πατάτα από το Snow White με την Theron. Ο σκηνοθέτης και η σεναριογράφος καλύτερα να αλλάξουν επάγγελμα γιατί δεν το έχουν με την καμία. Οι σκηνές φαρσοκωμωδίας μεταξύ των τριών νεραϊδών και μεταξύ της Maleficent και του Diaval ήταν εκτός τόπου. Οι αλλαγές πάνω στο μύθο για να δώσουν με το ζόρι char development στην Maleficent παρουσιάζονταν με τόσο ξεδιάντροπο τρόπο που θύμιζε ερασιτεχνική ταινία. Άθλιο storytelling, paper-thin χαρακτήρες, αδικαιολόγητα κίνητρα, αδιάφορες ερμηνείες (η Jolie έχει την ίδια παγωμένη έκφραση από την αρχή μέχρι το τέλος), πιο cliche ending και από την εκδοχή του Disney.

 

2/10


Posted Image
Posted Image

#23 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 21 August 2014 - 01:35

>Ειχε Jolie
>ειχε πατατομουρη εραστη
>Ειχε yuri οπως και στο φροζεν.
>Dark edgy sleeping beauty ver σαπιλα

> Κουλτουρα
> 10/10
フカフカ

#24 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 August 2014 - 08:40

Σχετικά με την ταινία

Spoiler:



#25 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 August 2014 - 04:57

 

 

Σίγουρα ήταν πιο πατάτα από το Snow White με την Theron.

Για κανένα λόγο.

 

 

Είχα διαβάσει μια θετική και είχα διαβάσει και μια πολύ καλή αρνητική κριτική πριν το δω. Γενικά WOW.  Δεν περίμενα να είναι τόσο καλή ταινία, ειδικά μετά από μπούρδες όπως η Χιονάτη με την Στούαρτ και η Κοκκινοσκουφίτσα με την Σέηφριντ που είχαν ρίξει τη μπάρα στα τάρταρα.

 

Ψεγάδια και προβλήματα και ενοχλητικά σημεία έχει -όλη η αρχή για παράδειγμα-, αλλά πραγματικά από όλες τις όμοιές της ήταν η μόνη ταινία που άξιζε τον κόπο να γυριστεί. Δεν βαρέθηκα, δεν εκνευρίστηκα και υπήρχαν και όμορφες στιγμές με γλυκά μηνύματα που σπάνια βλέπουμε σε τέτοιες ταινίες.

 

Spoiler:


Posted Image


#26 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 24 August 2014 - 09:26

Θα συμφωνήσω με Anelis οτι κι εμένα μου άρεσε!!
Η Maleficent στη ταινία, for meh, δεν είναι ούτε καλή ούτε κακιά.
Είναι ένα αδικημένο πλάσμα. Γι'αυτό αντέδρασε όπως αντέδρασε. Τα καλά στοιχεία που είχε μέσα της όμως, δεν χάθηκαν τελικά and love saved her.
Η ΑΓΑΠΗ δεν έχει ταμπέλες, κερδίζεται βήμα-βήμα μέσα από την προσφορά και θέλει τον χρόνο της.

Spoiler:


Edited by gexion, 24 August 2014 - 09:31.

Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope

#27 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 22 September 2014 - 09:54

late to the party, as always!

Την περίμενα πολύ χειρότερη απ'ό,τι ήταν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλή. Κάτω του μετρίου με ελάχιστες ωραίες στιγμές.

Spoiler:

Ελπίζω η Ντίσνεϊ να συνεχίσει να επεκτείνει την έννοια του true love's kiss, όπως έχει κάνει ήδη στις 3 τελευταίες ιδιοκτησίες της.



#28 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 28 September 2014 - 12:34

And I am so late that I am early for the next party.

 

Spoiler:



#29 gexion

gexion

    πάμε για σουβλάκια?

  • Members
  • 207 posts

Posted 28 September 2014 - 16:25

And I am so late that I am early for the next party.

 

Spoiler:

Χαχαχα, respect η τελευταία σου πρόταση!! Γενικότερα, συμφωνώ μαζί σου  :thumbup:

 


Posted Image

Everyone has an A C E hidden,it's Hope